Uživatel nepřihlášen | Přihlásit se | Zaregistrovat se
Pondělí 21.5.2018 21:32
Akcie.cz»Zpravodajství»Komentáře a doporučení»ABN AMRO INDEX PMI O VÝROBĚ V ČR

Zpravodajství

ABN AMRO INDEX PMI O VÝROBĚ V ČR

02.05.2007 10:02:00 | Fio banka

Ostrý nárůst nových objednávek a produkce, i když mírnějším tempem než v posledních měsících. Inflace vstupních cen na dvanáctiměsíčním minimu.

Klíčová zjištění za duben 2007:

Tempo nárůstu produkce i nových objednávek na šestiměsíčním minimu

Podniky zvyšují zásoby vstupů a pracovní síly přípravou na nové zakázky

Nejslabší nárůst vstupních cen za rok

Podle nejnovějších průzkumových údajů ABN AMRO pokračovala česká výrobní ekonomika na začátku druhého čtvrtletí v růstu silným tempem. V dubnu poklesl ABN AMRO Czech Republic Purchasing Managers’ Index® (PMI®) z březnové hodnoty 57.0 na 56.1. Ačkoli to byla nejnižší hodnota za posledních pět měsíců, přesto poukázala na výrazné tempo zlepšení obchodních podmínek a zůstala pohodlně nad svým dlouhodobým průměrem 53.9.

Průzkum sleduje změny v produkci, nových objednávkách, zaměstnanosti, zásobách a termínech dodání od dodavatelů a poskytuje tu nejrychlejší indikaci obchodních podmínek ve výrobním sektoru. Načtená hodnota indexu nad 50.0 ukazuje nárůst v porovnání s předchozím měsícem, načtená hodnota pod 50.0 znamená snížení.

Zsolt Papp, vedoucí ekonom CEMA z ABN AMRO komentoval nejnovější zjištění průzkumu slovy:

„Hodnoty dubnového PMI podtrhují robustní hybnost ve výrobním průmyslu, což podle našeho názoru věstí celkově dobrý výhled pro zbytek tohoto roku. Na druhé straně ale také data poukazují na soustavné inflační tlaky. Centrální banka zatím nezměnila svou měnovou politiku, ale další navýšení inflace by snadno mohlo vést ke zvýšení sazeb později v roce.“

Objem nových objednávek obdržených českými výrobci v dubnu ostře vzrostl, a nejnovější data i neoficiální výpovědi ukazují na zdravou poptávku z domácích i zahraničních trhů. Přesto ale tempo nárůstu všech nových objednávek oslabilo na šestiměsíčním minimum. Čeští výrobci ostře zvýšili produkci, aby tak vystačili navýšené pracovní zátěži. I přesto se ale tempo nárůstu zpomalilo a rozpracovanost se nadále zvyšovala. Někteří účastníci průzkumu zmínili, že výroba nepokrývá prodej, což se odrazilo ve výrazné kontrakci zásob hotových výrobků.Za poslední dva měsíce zásoby poklesly tím nerychlejším tempem v historii průzkumu.

Výrobci v dubnu pokračovali v plánovaném hromadění zásob a jejich zásoby vstupů narůstaly již dvanáctý měsíc v řadě v očekávání další silné poptávky. Podniky také dále ostrým tempem zvyšovaly objemy svých pracovních sil. Následkem rychlého tempa firemního zásobování a zvýšeného nákupu se nadále ostře prodlužovaly termíny dodávek od zásobitelů.

Inflace vstupních cen v dubnu již třetí posloupný měsíc oslabovala, až na dvanáctiměsíční minimum. Přesto ale zůstala celkově ostrá a podniky hlásily v porovnání s předchozím měsícem zvýšení cen u kovů, plastů a energie. Nejnovější data naznačila, že si čeští výrobci v dubnu zachovali výrazný stupeň cenové moci – jakož prozatím po celý rok 2007. Průměrné ceny za průmyslové výrobky ostře vzrůstaly již šestnáctý měsíc následkem zvýšené poptávky a také ve snaze předejít zvyšujícím se cenám energie a surovin.

PRODUKCE

Nárůst produkce se v dubnu udržel, ač slabě od března poklesl. Sezónně upravený Index Produkce klesl z hodnoty předchozího měsíce 57.3 na 56.6, čímž označil to nejpomalejší tempo růstu produkce od loňského října. Přesto to byla expanze výrazná. Podniky hlásily, že rozvoj produkce byl nadále poháněn navýšením nových objednávek, ale někde také rozšířením základny odběratelů.

NOVÉ OBJEDNÁVKY

Hodnotou 56.6 naznačil v dubnu sezónně přizpůsobený Index Nových Objednávek další ostrý nárůst nových objednávek u českých výrobců na začátku druhého čtvrtletí. Účastníci průzkumu nadále hlásili příznivé podmínky pro poptávku na domácích i zahraničních trzích. Nicméně index polevil od únorové maximální hodnoty 59.2 a nejnovější čtení naznačilo nejpomalejší celkovou expanzi nových zakázek od října roku 2006.

NOVÉ ZAHRANIČNÍ OBJEDNÁVKY

Nové zahraniční objednávky u českých výrobců v dubnu nadále narůstaly výrazným tempem. Sezónně upravený Index Zahraničních Objednávek klesl z březnové hodnoty 59.0 na čtyřměsíční minimum 57.4, ale přesto stále poukazoval na zdravý zájem zahraničních zákazníků. Podniky hlásily, že během měsíce získaly nové klienty a udávaly sousední Polsko a Slovensko jako zdroje nárůstu zahraničních objednávek.

ROZPRACOVANOST

Rozpracovanost u českých výrobců v dubnu i nadále narůstala. Sezóně přizpůsobený Index Rozpracovanosti zaznamenal 54.5, poukazujíc tak na výrazné tempo expanze. Neoficiální svědectví připsala vyšší objem nedodělané práce zejména tlaku na kapacitu, následkem nových objednávek a velkých zakázek. Přesto tempo růstu rozpracovanosti soustavně klesá od loňského prosincového maxima.

ZÁSOBY HOTOVÝCH VÝROBKŮ

Sezónně upravený Index Zásob Produktů na skladě zůstal v dubnu pod neutrální hodnotou 50.0 již pátý měsíc, čímž poukazoval na další snížení v zásobách hotových výrobků. Navíc se hodnotou 45.3 index jen nepatrně změnil z březnového minima 45.2, označujíc tak další ostré zrychlení kontrakce. Podniky, jejichž zásoby se snížily, to často spojovaly s převýšením prodeje nad produkcí.

ZAMĚSTNANOST

Silný nárůst zaměstnanosti se v českém výrobním sektoru v dubnu udržel. Sezónně přizpůsobený Index Zaměstnanosti se od březnové hodnoty 56.7 téměř nezměnil (56.6). V prvních čtyřech měsících roku 2007bylo tempo nárůstu zaměstnanosti, zaznamenané průzkumem, silnější než kdykoli předtím za celých téměř šest let průzkumu. Účastníci průzkumu připisovali nábor současným požadavkům výroby a plánovanému rozvoji obchodu.

VÝSTUPNÍ CENY

Inflace výstupních cen v českém výrobním sektoru zůstala v dubnu nadále zvýšená, jako prozatím po celý rok 2007. Hodnotou 57.2 poukázal sezónně upravený Index Výstupních Cen na výraznou inflaci, mírně ostřejší než v březnu. Účastníci průzkumu hlásili zvyšování cen na základě zvýšených vstupních cen a narůstajícím zájmu o jejich výrobky.

VSTUPNÍ CENY

Vstupní ceny placené českými výrobci se v dubnu již jednadvacátý měsíc zvyšovaly. Podniky během měsíce oznamovaly vyšší ceny kovů, plastů a energie. Přestože označil hodnotou 58.0 sezónně přizpůsobený Index Vstupních Cen ostré tempo inflace, pohyboval se poslední tři měsíce nízko, poukazujíc na slábnoucí inflační tlaky v sektoru.

TERMÍNY DODÁVEK

Termíny dodavatelů se v dubnu nadále prodlužovaly, jak tomu je již od září roku 2003. Sezónně upravený Index Termínů Dodání od dodavatelů slabě vzrostl z 44.3 na 44.8, čímž poukázal, že se termíny neprodloužily tolik jako v předchozím měsíci, ale přesto stále naznačil výrazný nárůst. Účastníci průzkumu i nadále hlásili nedostatečné zásobování vstupy, potřebnými k produkci a zásobování. Pouhá 2% podniků nahlásila rychlejší dodávky od prodejců.

MNOŽSTVÍ NÁKUPŮ

Sezónně přizpůsobený Index Množství Nákupů již druhý měsíc povolil z únorového maxima 62.8, ale přesto hodnotou 58.3 poukázal u českých výrobců na výrazný nárůst nákupu vstupů. Téměř třetina všech podniků hlásila v porovnání s březnem zvýšený nákup a spojovala tento růst se zvýšenými výrobními požadavky a se zásobováním v očekávání nárůstu nových zakázek.

ZÁSOBY NÁKUPŮ

Zásoby vstupů u českých výrobců v dubnu narůstaly již dvanáctý měsíc po sobě. Sezónně přizpůsobený Index Zásob Vstupů na skladě polevil z březnové hodnoty 56.2, ale nové čtení 54.3 stále poukazovalo na jednu z nejrychlejších expanzí z měsíce na měsíc v historii průzkumu. Podniky zvýšily zásoby v očekávání, že současný nárůst pracovní zátěže bude pokračovat.

K údajům:

ABN AMRO Czech Republic PMI® je založen na údajích získaných z odpovědí v dotaznících, které jsou každý měsíc zasílány vedoucím pracovníkům do 300 průmyslových firem. Dotazovaní účastníci jsou stratifikováni jednak geograficky, ale také podle mezinárodní standardní průmyslové klasifikace (International Standard Industrial Classification – ISIC), na základě regionálně vázaného a průmyslového příspěvku k hrubému domácímu produktu (GDP).

V odpovědích z průzkumu je zjišťováno, zda došlo ke změně v porovnání s předcházejícím měsícem. Porovnávány jsou údaje shromážděné k polovině měsíce. U každého z indikátorů je pak v hlášení uvedena procentuální hodnota takové odpovědi, čistý rozdíl mezi počtem odpovědí „vyšší/lepší“ a „nižší/horší“ a stanoven tzv. index rozptylu (diffusion). Tento index je součtem pozitivních odpovědí plus poloviny počtu těch, kteří odpovědí „stejné“.

Indexy rozptylu jsou takovým vůdčím indikátorem a jsou vhodným souhrnným měřítkem pro vyznačení převládajícího směru změny. Index s hodnotou vyšší než 50,0 znamená celkový růst dané proměnné, s hodnotou nižší než 50,0 celkový pokles proměnné. Všechny údaje jsou dále sezónně upraveny.

Index Purchasing Manager´s Index (PMI) je kompozitním indexem, založeným na pěti dílčích indexech s následujícími váhami, odvozenými z průzkumů prováděných Institutem řízení dodávek (Institute of Supply Management – ISM) v USA, a to následovně: nové objednávky – 0,3; výstupy – 0,25; zaměstnanost – 0,2; dodací lhůty (sub)dodavatelů – 0,15; zásoba nakoupeného zboží na skladě – 0,1. Index dodacích lhůt je přitom invertován tak, aby jeho změna probíhala porovnatelným směrem. Index PMI ukazuje sumárně stav výrobního sektoru, vyjádřeného jednočíselným ukazatelem.

Autor: FIO

Poslední zprávy

Právě diskutujete

Škola investování

21.05.2018České Budějovice
22.05.2018Ústí nad Labem
23.05.2018Zlín
23.05.2018Opava
29.05.2018Hradec Králové


Zajímavé vzestupy

TABAK15 240,00+0,93
CETV83,40+0,48
ERBAG976,60+0,27
VIG680,00+0,22
PVT1,000,00

Zajímavé poklesy

AVAST67,00-2,90
UNIPE372,50-1,06
STOCK74,40-0,93
CEZ571,00-0,87
GECBA75,20-0,59

Kurzovní lístek

EURdolu25,680-0,35
HUFnahoru8,040+0,18
JPYdolu19,627-0,26
PLNnahoru5,953+0,08
USDdolu21,840-0,56

demo-e-broker

Indexy

Pro úplné zobrazení je nutné mít nainstalován Flash Player, dostupný např. zde.

Flash | Obrázek

PXdolu-0,221 102,1516:25:30
RMdolu-0,011 460,4516:25:38
DJIAnahoru+1,2225 017,6521:11:14
NASDAQnahoru+0,427 384,9421:11:28
SP500nahoru+0,712 732,2221:11:12
DAXdolu-0,2813 077,7218.05.18
WIG20dolu-0,592 461,2129.12.17


Odborné články

Ekonomika ČT24.cz