Uživatel nepřihlášen | Přihlásit se | Zaregistrovat se
Sobota 20.1.2018 18:15
Akcie.cz»Zpravodajství»Komentáře a doporučení»Kauza Société Générale: blackbox nebo „jen“ podvod století?

Zpravodajství

Kauza Société Générale: blackbox nebo „jen“ podvod století?

29.01.2008 10:21:12 | Cyrrus

Jako by již tak nebylo špatných zpráv k bankovnímu sektoru dost, vyšel minulý týden na povrch obrovský finanční skandál ve čtvrté největší francouzské bance Société Générale. Vzhledem k tomu, že spekulacemi mezi investory i laickou veřejností se to jen hemží, není od věci shrnout si fakta a vyjádřit se k různým hypotézám trhu. Začněme tedy tím, co víme:

1. Francouzská banka Société Générale (dále SG) utrpěla ztrátu ve výši 4,8 mld. EUR kvůli neautorizovaným finančním operacím jednoho ze svých traderů, 31-letého Jérôme Kerviela.

2. Ten byl členem týmu, který obchodoval s deriváty, konkrétně s futures kontrakty, především na akciové indexy. Za normálních okolností měl každý takový obchod zajistit otevřením opačné pozice téměř totožné výše (banka spekuluje na nárůst či pokles a kvůli velmi malému rozdílu mezi oběmi pozicemi obchoduje ve velkých objemech).

3. Kerviel však v průběhu roku 2007 začal otevírat pozice bez toho, aby je jistil, resp. příslušné zajišťovací obchody prováděl pouze fiktivně (tím kontrolní mechanismy neodhalily žádné nadměrné tržní riziko). Z počátku byly jeho obchody (futures roloval a nikdy nenechal expirovat) spíše malého objemu, k odvážnějším operacím se odhodlal až na začátku roku 2008. Tehdy vsadil na růst evropských indexů a ve velkém nakoupil futures na Euro Stoxx 50, DAX a FTSE 100.

4. Na jeho nestandardní operace se přišlo jen díky náhodě: jedna z protistran v nedávné době změnila limit pro maximální riziko obchodu a Kervielova operace se tak do tohoto nového limitu nevešla. Společnost proto na operaci upozornila dotazem SG.

5. V pátek 18. ledna dopoledne byl ještě Kerviel se svými obchody za cca 50 mld. EUR v mírném zisku, odpolední propady ovšem již znamenaly, že večer vykazovalo jeho "portfolio" ztrátu 1,4 mld. EUR. Právě v ten den se pravděpodobně manažeři SG o operacích dozvěděli.

6. O víkendu byla informována francouzská centrální banka a na pondělí byla naplánována tisková konference. Zároveň v pondělí SG uzavírala veškeré nestandardní kontrakty. Největší intradenní pokles trhů za poslední roky ovšem vedl k tomu, že ztráta se nakonec vyšplhala na 4,8 mld. EUR. V této situaci banka od zveřejnění problému upustila a na veřejnost jej vypustila až ve čtvrtek poté, co rozvázala veškeré futures obchody uzavřené Kervielem.

7. Kerviel je vyšetřován pro podvod, falšováním listin a z dalších trestných činů. Podle své výpovědi se nechtěl obchody přímo obohatit, pouze vyniknout jako makléř a samozřejmě dosáhnout na provize navázané na zisk.

S celým případem je ovšem doposud spojeno mnoho nejasností a také senzacechtivých spekulací. Podívejme se tedy na některé diskutované otázky:

a) Jaký bude dopad kauzy na kurz akcií SG a Komerční banky? - vykázaná ztráta ve výši 4,8 mld. EUR představuje přibližně 10 EUR na akcii. Přibližně o tolik oslabily akcie SG od středečního závěru a v tomto smyslu lze hovořit o tom, že přímý dopad ztráty je již v kurzu akcií SG plně započítán. Druhou otázkou je samozřejmě nepřímý vliv například pošramocené důvěry v banku či riziko, že na povrch vyplují další problematické obchody. Co se týká akcií Komerční banky, nevidím žádnou spojitost s kauzou SG, jako pravděpodobnou nevidím ani dočasnou změnu dividendové politiky KB (vyplacení dividendy ze zisku 2007 nad stanovený výplatní poměr). Předpokládám, že dividenda bude někde mezi 155 a 160 Kč na akcii. Pokud by si SG skutečně stáhla vyšší dividendu, mohl by rozdíl činit max. dodatečných 50 Kč na akcii - tedy cca 32 mil. EUR pro SG navíc.

b) Kryje obviněním svého makléře SG ztráty související z hypoteční krizí? - tyto spekulace se objevily ve francouzském tisku, podle něhož může být Kerviel jen obětním beránkem a skutečným důvodem téměř 5-miliardové ztráty jsou špatné investice do US sub-prime sektoru. Takovou verzi považuji za pouhou honbu za senzací, která při v současnosti nastavených účetních a reportovacích pravidlech bank stěží může mít reálný základ. Takový maskovací manévr by byl nepochybně odhalen a nedokáži si představit vysokého manažera SG, který by takto naivně hodlal skrývat své subprime problémy. To však nic nemění na tom, že s hypoteční krizí se SG vypořádává na evropské poměru poměrně těžko - ve stejný den jako vyšla na povrch kauza "Kerviel", oznámila ztrátu 2 mld. EUR spojenou právě s aktivy navázanými na americký hypoteční trh.

c) Byl o kauze informován FED a i díky tomu snížil na mimořádném zasedání úrokové sazby? - je pravdou, že pondělní události na trhu byly velmi nestandardní. Více než 7% intradenní pokles DAXu svádí k úvahám, že trh mohlo ovlivnit právě masivní rozvazování pozicí SG, což spustilo lavinový efekt. Večer se potom prostřednictvím videokonference sešli členové měnového výboru FEDu a nečekaně snížili základní úrokovou sazbu ze 4,25% na 3,5%. O tom, zda francouzská centrální banka (která informaci získanou o víkendu držela před veřejností i vládou v tajnosti až do čtvrtku resp. středy v případě vlády) informovala svůj americký protějšek, můžeme jen spekulovat. I kdyby však FED o ničem nevěděl, obrovský propad trhů v den amerického svátku byl dostatečným důvodem pro mimořádné zasedání a snížení sazeb.

d) Měl Kerviel komplice? - tato otázka zatím zůstává velkou neznámou. Podstatou jeho "systému" byla mimo jiné znalost některých informací, ke kterým neměl mít přístup. Jednalo se například o to, že Kerviel věděl, kdy se budou provádět kontroly účtů a na ně se potom mohl dobře připravit. Vzhledem k tomu, že byl pět let pracovníkem "middle-office", své kontakty mohl dobře využít (či zneužít) pro "svoji věc".

e) Mělo informace o problému vedení již dříve a mohlo ztrátě zabránit? - tyto spekulace rozvířila zpráva, že jeden ze členů představenstva SG, prodal akcie banky za 95 mil. EUR během 9. a 10. února 2008. V té době však bylo Kervielovo portfolio ziskové. Pokud by o problému věděl top management, zcela jistě by obchody uzavřel co nejdříve a nikoliv až za více než týden poté. Jedinou možností je tedy případné "spiklenectví" mezi traderem a členem představenstva. Před malou chvílí však byly zveřejněny zprávy, podle nichž mělo k prodeji akcií dojít až 18. ledna - tedy v den, kdy se management o problému podle dostupných údajů poprvé dozvěděl. Pokud se tato informace potvrdí, může mít tvrdé důsledky pro nejvyšší vedení SG. Další otázkou je, zda bylo nutné pozice prodávat co nejrychleji, což při podmínkách na trhu vedlo k obrovské ztrátě. Zde ovšem můžeme použít pořekadla o tom, že po bitvě je každý generálem a stěží lze obviňovat vedení SG, že nespekulovalo a nesnažilo se tak ztrátu minimalizovat.

f) Stane se SG terčem nabídky na převzetí? - SG byla již v minulosti několikrát aktérem akvizičních spekulací na trhu, připomeňme například spekulace o chystané nabídce italského UniCredita. Pokles kapitálové přiměřenosti na nebezpečně nízkou úroveň a pochyby některých investorů o současném managementu logicky dávají na možnost převzetí opět vzpomenout. Kromě zmíněného UniCredita lze počítat s tím, že aktuální situaci monitorují zvláště britské a americké banky - analytici Citigroup například vidí jako nejpravděpodobnějšího předkladatele nabídky HSBC. Svatba těchto dvou bank by jistě měla svoji logiku, především proto, že HSBC chybí silnější zastoupení v regionu CEE, kterým naopak SG disponuje. V tomto případě se například nabízí varianta, že by HSBC koupila SG, východoevropská či některá další aktiva by si ponechala a domácí francouzské aktivity by alespoň z části prodala jiné bance - nejspíše domácí francouzské. Akvizice celé SG zahraniční bankou by jistě narazila na tvrdý odpor místní vlády, která může prosazovat spíše domácí obchod - například spojení s větší BNP Paribas.

g) Ovlivní kauza celý evropský bankovní systém? - je nepochybné, že jedním z důsledků kauzy bude zesílený tlak ze strany politiků či regulátorů na posílení risk managementu bank. Politikové nepochybně využijí kauzy ke svému prospěchu, nicméně nelze vyloučit skutečné zásahy do pravidel chování bank. Doufejme, že nebudou ukvapené a příliš restriktivní, protože zvýšená regulace stěží povede k tomu, že se podobný případ již v budoucnu nevyskytne a skončit může pouze zvýšenými náklady pro banky bez příslušeného pozitivního efektu. To nic nemění na tom, že některá opatření lze zavést poměrně nenákladně a rychle. Například to, aby se místo celkové pozice sledovala v rámci kontroly také odděleně nákupní a prodejní strana každé transakce s futures, což by celému výše zmíněnému případu mohlo předejít resp. jej zastavit mnohem dříve.


Autor: Marek Hatlapatka

Poslední zprávy

Právě diskutujete


Zajímavé vzestupy

PEN9,50+5,56
TMR690,00+2,99
CEZ515,00+0,98
TELEC278,00+0,91
ERBAG1 005,50+0,83

Zajímavé poklesy

CETV96,90-1,12
EFORU115,00-0,86
STOCK90,50-0,55
FOREG179,00-0,28
TABAK16 860,00-0,24

Kurzovní lístek

EURdolu25,430-0,23
HUFdolu8,225-0,01
JPYdolu18,763-0,58
PLNdolu6,096-0,09
USDdolu20,749-0,03

demo-e-broker

Indexy

Pro úplné zobrazení je nutné mít nainstalován Flash Player, dostupný např. zde.

Flash | Obrázek

PXnahoru+0,411 123,6219.01.18
RMnahoru+0,881 495,1919.01.18
DJIAnahoru+0,2126 071,7219.01.18
NASDAQnahoru+0,557 336,3819.01.18
SP500nahoru+0,442 810,3019.01.18
DAXnahoru+1,1513 434,4519.01.18
WIG20dolu-0,592 461,2129.12.17


Odborné články

Ekonomika ČT24.cz