Uživatel nepřihlášen | Přihlásit se | Zaregistrovat se
Úterý 22.5.2018 18:14
Akcie.cz»Zpravodajství»Komentáře a doporučení»Denní report - čtvrtek 08.09.2011

Zpravodajství

Denní report - čtvrtek 08.09.2011

08.09.2011 22:10:00 | Fio banka
ČR: Index nad 1000 bodů táhla Telefonica a Čez, SRN: Německý DAX se nakonec vrátil k nule, USA: Amerika zamířila do záporu po projevu Bena Bernankeho

Pražská burza

Hlavní zprávy

HDP po očištění o sezónní, cenové a kalendářní vlivy podle finálního odhadu vzrostlo mezikvartálně o 0,1 % a meziročně o 2,2 %. Předchozí odhad byl 0,2 % (q-q) a 2,4 % (r-r).

Míra nezaměstnanosti se v srpnu pohybovala dle očekávání na 8,2 %, stejně jako v červenci.

Finální údaj o hrubém domácím produktu (HDP) za druhé čtvrtletí letošního roku přinesl meziroční růst o 2,2% a oproti prvnímu kvartálu se HDP zvýšil o 0,1%. Revize prvních dat byla tedy mírně negativní, když původně byl vykázán růst o 2,4% meziročně a mezikvartálně o 0,2%. Ve druhém čtvrtletí 2011 byl hlavním tahounem růstu i nadále zahraniční obchod a naopak brzdou HDP byly výdaje na konečnou spotřebu vládních institucí a domácností, která souhrnně poklesla v meziročním porovnání o 0,8%. Stále problematická situace na trhu práce vedla k poklesu výdajů domácností o 0,7% a restriktivní vládní opatření vedly poklesu vládních výdajů o 1,4%. Hrubý domácí produkt byl tažen především vyššími investicemi, když tvorba hrubého kapitálu vzrostla oproti loňskému roku o 5,5% a zahraničním obchodem. Vývoz ve druhém čtvrtletí vzrostl o 9,4% a dovoz o 7,9%. Očekáváme, že zpomalení růstu ekonomiky ČR bude pokračovat také ve zbytku tohoto roku.

Ve druhém prázdninovém měsíci zůstala míra nezaměstnanosti na stejné úrovni jako v červenci, a to na 8,2%. Stagnace nezaměstnanosti je jak v souladu s naším, tak i tržním očekáváním. Na konci srpna bylo na úřadech práce evidováno více jak 481 tisíc lidí. V mírném růstu pokračoval počet volných pracovních míst, a to na 40,75 tisíc (více jak 40 tisíc volných pracovních míst bylo naposledy v srpnu 2009). Počet lidí bez práce připadající na jedno pracovní místo tak v srpnu poklesl na 11,8 z červencových 12,5. Díky zlepšujícím se podmínkám dokázal v srpnu trh práce absolvovat příliv nových absolventů škol. Trh práce i přes mírné zlepšení v průběhu letních měsíců zůstává stále poměrně slabý a je možné očekávat, že s příchodem studeného počasí přijde nárůst nezaměstnanosti.

Očekávané události

09:00 Index spotřebitelských cen (srpen): odhady: -0,1 % (m-m), 1,9 % (r-r), předchozí: 0,3 % (m-m), 1,7 % (r-r)

Popis trhu

Pražská burza posílila třetí den v řadě a index PX tak překonal hranici 1000 bodů se závěrem na 1007 bodech (+1,27%). Tahounem růstu se staly akcie Telefonicy se ziskem téměř +3% a závěrečnou cenou 396 Kč a dále pak Čez s přírůstkem +1,8% na 775 Kč. Především v závěrečné aukci si polepšily i akcie Komerční banky a to na 3446 Kč (+1,35%) . Naopak dopoledne nejvýkonnější Erste Bank své zisky neudržela a nakonec stagnovala na 570 Kč. Titul tak reagoval na obrat evropského bankovního sektoru. Další dvě nákupní doporučení pro NWR pomohla akciím k růstu na 166 Kč (+0,84%). Včerejší nárůst mírně korigoval Unipetrol (180 Kč -1%). Hned čtyři tituly dosáhly objemu okolo 200 mio. Kč a to Čez, Telefonica, Komerční banka a Erste Bank.

Podnikové zprávy

Concorde snižuje cílovou cenu pro akcie společnosti NWR na 254 Kč z předchozích 272 Kč, doporučení zvyšuje na „overweight" z předchozího „equal-weight". Změna doporučení přichází v reakci na výsledky druhého kvartálu. Společnost uvádí snížení odhadu objemu prodejů koksovatelného uhlí a zvýšení odhadu objemu prodejů energetického uhlí pro rok 2011 v oceňovacím modelu a následné snížení odhadu růstu zisku v následujících letech. Společnost také zvýšila odhady cen pro koks a koksovatelné uhlí. Concorde uvádí, že vzhledem k momentálnímu průměru v sektoru je cena akcií NWR poměrně lákavá, nikoli však ve srovnání s JSW.

Komerční banka snižuje cílovou cenu pro akcie NWR na 213 Kč z předchozích 305 Kč, doporučení zvyšuje na „kupovat" z předchozího „držet".

Německo

Hlavní zprávy

Vývoz po sezónním očištění poklesl v červenci meziměsíčně o 1,8 %, ačkoli se očekával nárůst o 0,5 %. V červnu vývoz poklesl o 1,2 %.
Dovoz po sezónním očištění poklesl v červenci o 0,3 %, ačkoli se čekal nárůst o 0,3 %. O stejnou hodnotu rostl ukazatel i v minulém měsíci.
Běžný účet v červenci vykázal 7,5 mld. EUR, ačkoli se čekalo celých 10 mld. EUR. Předchozí hodnota 11,9 mld. EUR byla revidována na 11,5 mld. EUR.
Obchodní bilance v červenci v červenci vykázala přebytek 10,4 mld. EUR, ačkoli se čekalo 11,5 mld. EUR po předchozí hodnotě 12,7 mld. USD.
Náklady na práci po očištění o počet pracovních dní v druhém kvartále meziročně vzrostly o 4,4 %, předchozí hodnota činila 2,8 %.
Náklady na práci po sezónním očištění vzrostly mezikvartálně o 1,4 % po předchozím růstu o 2,2 % (revidovaném z 2,0 %)

Eurozóna

Evropská centrální banka dle očekávání ponechává hlavní úrokovou sazbu na 1,50 %.

Prezident Evropské centrální banky dnes na konferenci sdělil, že rizika poklesu evropské ekonomiky se podle ECB zvýšila.
Inflační tlaky jsou podle něho vyvážené. Inflace se bude letos v Eurozóně pohybovat mezi 2,5 a 2,7 % a mezi 1,2 % a 2,2 % v roce příštím.
ECB také snížila výhled růstu evropské ekonomiky. V tomto roce poroste HDP o 1,4 až 1,8 %, předchozí červnová předpověď byla 1,5 až 2,3 %. V příštím roce ekonomika poroste k 0,4 až 2,2 %, předešlý odhad činil 0,6 až 2,8 %.

Očekávané události

08:00 Index spotřebitelských cen (konečný údaj za srpen): odhady: -0,1 % (m-m), 2,3 % (r-r), předchozí: -0,1 % (m-m), 2,3 % (r-r)
08:00 Index spotřebitelských cen - harmonizace EU (konečný za srpen): odhady: -0,1 % (m-m), 2,4 % (r-r), předchozí: -0,1 % (m-m), 2,4 % (r-r)
08:00 Index velkoobchodních cen (srpen): předchozí: -0,6 % (m-m), 8,2 % (r-r)

Popis trhu

Hlavní německý akciový index vykreslil během dne dokonalou sinusoidu. Svého maxima dosahoval kolem poledne, aby se pak podíval o 130 bodů níž. Nakonec však opět vymazal ztráty a uzavřel na hodnotě 5408,46 b. (+0,05 %). Nejhůře si dnes vedly automobilky. Daimler (DAI) odepsal 1,9 % a Volkswagen (VOW3) umazal 1,64 %. Naopak RWE (RWE) posílilo o 2,18 %. Beiersdorf (BEI) posílil díky zvýšenému doporučení od Commerzbank o 1,66 %. Makrodata ukázala, že německá obchodní bilance v červenci vykázala nižší přebytek, než se očekávalo, když vývoz překvapivě poklesl. Optimismu na evropských trzích nepřidal výrok prezidenta Evropské centrální banky Tricheta, který uvedl, že rizika poklesu evropské ekonomiky se podle ECB zvýšila.

Podnikové zprávy

Commerzbank zvyšuje cílovou cenu pro akcie společnosti Beiersdorf na 50 EUR z předchozích 40 EUR, doporučení zvyšuje na „kupovat" z předchozího „držet". Doporučení je vydáno na horizont 6 měsíců.

Morgan Stranley snižuje doporučení pro K+S na „underweight" z předchozího „equal-weight".

Ratingová agentura Standard & Poor's zvýšila rating dlouhodobých závazků společnosti K+S na BBB+ z předchozího BBB se stabilním výhledem. Agentura také potvrdila hodnocení krátkodobých závazků na A-2. V komentáři agentura sdělila, že ji ke zvýšení ratingu vedl stabilně silný finanční výkon společnosti za poslední rok. Dokládá to zvýšením ukazatele FFO (funds from operations, peněžní tok z provozních operací společnosti) vyděleným dluhem společnosti na 99 % ke 31. prosinci 2010 a 77 % ke 30. červnu 2011, zatímco v roce 2009 to bylo pouze 23 %, po akvizici Morton Salt. Agentura pokládá pro účel BBB+ ratingu jako uspokojivou hodnotu FFO/dluh nad 45 %. Agentura dále ve svém prohlášení uvádí, že rizikový profil je „uspokojivý" a zisk společnosti bude nadále vzhledem k vysoké závislosti na cenách potaše a objemu prodeje volatilní.

Podle informací agentury Bloomberg plánuje BASF dokončit vyjednávání se zájemci o koupi jeho divize dusíkatých hnojiv do konce září. Podle dvou anonymních zdrojů, které má agentura k dispozici, prý BASF prodá většinu aktiv divize dusíkatých hnojiv společnosti Yara Inernational a první verze dohody by mohla být dokončena do konce září. Dalším možným kandidátem by byl Orascom Constraction Industries. Chemická společnost se rozhodla prodat divizi, která produkuje roční tržby zhruba ve výši 500 ml. EUR, v únoru tohoto roku, když chce investovat do méně cyklických produktů. Prodej většiny aktiv této divize (BASF si ponechá aktiva v centru společnosti v Ludwigshafenu) bude mít přímý dopad na K+S, která měla se společností BASF smlouvu na dusíkatá hnojiva do roku 2014.

Nomura zahajuje pokrývání akcií společnosti SAP s cílem 44 EUR a doporučením „kupovat".

Americká Food and Drug Administration (FDA, Správa potravin a léčiv) vyjádřila v úterý nespokojenost s lékem Bayeru a Jonhnson & Johnson Xarelto, který by společnosti chtěly začít prodávat i na americkém trhu. Na následný pokles akcií reagovali analytici prohlášením, že Bayer by se mohl stát vhodnou akvizicí ve farmaceutickém sektoru.
Lék Xarelto, který se již prodává na trhu v Evropě, je určen k zabránění krevním sraženinám po náhradě kyčelního nebo kolenního kloubu a podle očekávání by měl letos společnosti přinést tržby 2 mld. EUR. Podle úterního vyjádření FDA však „není dostatečně prokázáno, zda je použití léku pro popisované účely naprosto bezpečné". Dnes se v USA sejde panel nezávislých expertů, který vydá doporučení pro FDA, zda lék pro prodej v USA schválit či ne. FDA samotné pak vydá rozhodnutí, které se názorem panelu nemusí řídit, 5. listopadu.
Převažujícím názorem analytiků je, že předběžné vyjádření FDA udělalo z akcií Bayeru po jejich poklesu o 7 % poměrně dobrou koupi, a to i při scénáři, že lék byl v USA kompletně zamítnut. Někteří dokonce hovoří o tom, že akcie společnosti by byly vhodným akvizičním cílem jiné farmaceutické společnosti. Například analytici J.P. Morgan pokládají při hypotetické 20 % akviziční prémii na úterní close za vhodné strategické „zájemce" Sanofi, Novartis či AstraZeneca. I po předešlém poklesu má však nyní společnost tržní hodnotu zhruba 32 mld. EUR a při akvizici by mohl být problém v její chemicko-farmaceutické orientaci. Podle J.P. Morgan by ale případný kupec z farmaceutického sektoru získal odprodejem chemického businessu mezi 20 a 25 mld. EUR. Analytici UniCredit se vyjádřili v podobném smyslu - Bayer je momentálně lákavým akvizičním cílem. Jako „fair value" udávají 76,06 EUR za akcii, tedy dvojnásobek toho, kde se nyní pohybuje. Analytik UniCredit Craig Maxwell na také uvedl, že jej negativní vyjádření FDA zaskočilo. Dle jeho slov je názor FDA „výrazně odlišný od konsensu kardiologů prezentujících na konferenci Evropské kardiologické společnosti".

USA

Hlavní zprávy

Obchodní bilance v červenci vykázala deficit 44,8 mld. USD, analytici očekávali v průměru deficit 51 mld. USD po předchozí hodnotě 51,6 mld. USD (revize z 53,1 mld. USD).
Nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti bylo ke 3. září 414 tis., ačkoli se očekávalo 405 tis. Předchozí hodnota 409 tisíc byla revidována na 412 tis.
Počet pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti k 27. srpnu poklesl na 3717 tis. z předchozí hodnoty 3747 tis. (revize z 3735 tis.), očekávalo se 3706 tisíc.

Bloomberg index spotřebitelského sentimentu ke 4. září poklesl na -49,3 b. z předchozí hodnoty -49,1 b.

Tento pátek si americké komoditní burzy připomenou minutami ticha události z 11. září 2001. V rámci uctění památky obětí žádají všechny obchodníky s futures, aby se po dobu jedné minuty zdrželi obchodování s futures v časech, kdy před 10 lety postupně 4 letadla zasáhla cíle v USA. Jedná se o tyto středoevropské časy:
14:46 hod
15:03 hod
15:59 hod
16:29 hod

Zásoby zemního plynu vzrostly k 2. září podle očekávání o 64 mld. kubických stop. Předchozí růst činil 55 mld.

Zásoby ropy DOE poklesly k 2. září o 3963 tis. barelů. Očekával se pokles pouze o 2000 tis., a to po předchozím růstu o 5281 tis.

Stejně jako představitel ECB Trichet, sdělil i Bernanke, že narůstají rizika pro ekonomický růst. Tak jako ve svém projevu v Jackson Hole uvedl předseda Fedu, že má centrální banka k dispozici řadu nástrojů na posilnění růstu. Ty hodlá použít až to bude potřeba. Politici budou projednávat, které nástroje použít v případě nutnosti na příštím zasedání. Index S&P 500 oslabuje o 0,72 % na 1190,03 b.

Očekávané události

16:00 Velkoobchodní zásoby (červenec): odhady: 0,7 %, předchozí: 0,6 %

Popis trhu

Americké akciové trhy se držely až do projevu hlavního představitele Fedu. Projev Bena Bernankeho však nevyzněl příliš optimisticky a nasměroval akciové indexy do záporu. Bernanke zmínil, že rostou rizika v neprospěch ekonomického růstu. Dodal, že Fed má různé prostředky na podporu ekonomiky a využije je v případě nutnosti.
Ještě před otevřením amerických trhů byla zveřejněna mírně horší čísla oproti očekávání pro žádosti o podporu. Schodek obchodní bilance se zmenšil více, než se čekalo.
Nejslabší sektor dnes představovaly banky. JPMorgan Chase & Co. a Wells Fargo oslabily o více než 2,5 %. Bank of America odevzdala 3,4 %, když její generální ředitel naznačil, že bude třeba propouštět některé zaměstnance a prodat část majetku, aby se dala společnost lépe řídit. Po uzavření trhů bude pozornost věnována ještě Baracku Obamovi, který by měl představit Kongresu svůj plán na podporu ekonomiky. Ropa (CLV1, QMV1) se dnes podívala nad 90 USD za barel. Nakonec se však vrátila až pod 89 USD. Zlato povyrostlo přes 2 %, stejně tak i stříbro. S&P 500 oslabil o 1,06 % na 1185,89 b. Nasdaq Composite klesl o 0,78 % na 2529,14 b.Dow Jones skončil níž o 1,04 % na 11296,04 b.

Podnikové zprávy

Nomura zahajuje pokrývání akcií společnosti Microsoft s nákupním doporučením a cílem 32 USD.
Dále pak zahajuje pokrývání Salesforce, také nákupní doporučení a cíl 155 USD. Nákupní doporučení pak obdržel i Oracle, s cílem 34 USD.
FBR pokrývá Microsoft s doporučením „market pertform" a cílem 28 USD. Společnost odhaduje, že Microsoft na příští valné hromadě oznámí nový program zpětného odkupu akcií a zvýšení čtvrtletní dividendy na 18 až 20 centů na akcii, z předchozích 16 centů.
Auriga zvyšuje cílovou cenu pro Cisco (CSCO) na 20 USD z předchozích 16 USD, doporučení zvyšuje na „kupovat" z předchozího „držet".
UBS snižuje cílovou cenu pro akcie General Electric (GE) na 20 USD z předchozích 23 USD.
JPMorgan snižuje cílovou cenu pro Intel (INTC) na 22 USD z předchozích 25 USD, doporučení „overweight".
National Bank zvyšuje cílovou cenu pro akcie Research in Motion (RIMM) na 35 USD z předchozích 25 USD, doporučení „sector perform".
JPMorgan snižuje cílovou cenu pro akcie Texas Instruments (TXN) na 30 USD z předchozích 44 USD, rating „overweight".


Pavel Šlechta
Fio banka, a.s.
Prohlášení


Pavel Šlechta
Fio banka, a.s.

Autor: Pavel Šlechta

Poslední zprávy

Právě diskutujete

Škola investování

22.05.2018Ústí nad Labem
23.05.2018Zlín
23.05.2018Opava
29.05.2018Hradec Králové
30.05.2018Mladá Boleslav


Zajímavé vzestupy

508,00+120,20
EOAN245,00+6,20
VOW34 560,00+3,38
2 240,00+2,38
16,30+1,88

Zajímavé poklesy

DETEL357,00-21,02
1 690,00-14,21
DBK282,00-4,95
AVAST65,00-2,99
EFORU110,00-1,79

Kurzovní lístek

EURdolu25,700-0,07
HUFdolu8,095-0,68
JPYdolu19,661-0,17
PLNdolu5,996-0,72
USDnahoru21,791+0,22

demo-e-broker

Indexy

Pro úplné zobrazení je nutné mít nainstalován Flash Player, dostupný např. zde.

Flash | Obrázek

PXnahoru+0,101 103,2916:25:30
RMdolu-0,451 453,9016:40:06
DJIAdolu-0,1224 983,5117:53:43
NASDAQnahoru+0,077 398,9217:53:45
SP500nahoru+0,132 736,6317:53:44
DAXnahoru+0,7113 169,9217:35:30
WIG20dolu-0,592 461,2129.12.17


Odborné články

Ekonomika ČT24.cz