Uživatel nepřihlášen | Přihlásit se | Zaregistrovat se
Středa 17.1.2018 11:50
Akcie.cz»Zpravodajství»Odborné články»Jak ovlivní krize naši ekonomiku?

Zpravodajství

Jak ovlivní krize naši ekonomiku?

02.01.2009 00:00:00 |

V rámci Mezinárodního finančního fóra Zlaté koruny 9.12.2008 nazvaného "Finanční krize: konec bezstarostných časů?" vystoupil se svým příspěvkem mimo jiné Luděk Niedermayer, ředitel oddělení Consulting Deloitte ČR. V úvodu svého vystoupení připomněl začátek krize a skvělé roky české ekonomiky - viz minulý článek zde. Dále se věnoval konkrétním dopadům krize.

Dnešní problémy neřeší problémy včerejší

Poté, co se podaří stabilizovat finanční trhy, je prioritou „omezení ztrát při zpomalení růstu“. K němu ale nepochybně dojde. Podle Luďka Niedermayera bude mít tyto aspekty:

• Výrazné zpomalení světového růstu, pokles tempa investic.

• Ztížení přístupu k bankovním úvěrům, obdobné (ne-li větší) problémy na kapitálovém trhu.

• Riziko výrazného poklesu spotřebitelné důvěry.

• Ztížení situace kvůli proběhlému posílení kurzu Kč a nejistotě.

• Pomalu řešené problémy v našem veřejném sektoru. „Fiskální konsolidace“ projde testem. Dále jsou aktuálními otázkami změny v oblasti penzí (vysoké přerozdělení) a zdravotnictví (efektivita a udržitelnost), flexibilita pracovní trhu a výkonnost vzdělávacího systému.

Před českou reprezentací přitom stojí i některé strategické otázky. Je třeba vyřešit extrémní rozdílnost názorů vlády a opozice na daňový systém, která je zdrojem velké nejistoty pro ekonomiku. Dále problém eura a postoje k Evropské unii (viz minulý článek zde). "Předchozí roky vytvořily dojem, že ekonomika je odsouzena k úspěchu bez ohledu na „politiky“. To nyní neplatí," uvedl Luděk Niedermayer.

Co čeká světovou (a českou) ekonomiku: Globální recese? Naše první „recese“?

Co nás tedy čeká? Zpomalení ekonomiky zastihne prakticky celý průmyslový svět, což komplikuje překonání poklesu. Čísla z USA (auto prodej, maloobchod či ceny nemovitostí) ukazují dramatický dopad omezení spotřeby. Ne všechny ekonomiky však prožily v posledních letech neudržitelný růst spotřeby, trhy aktiv ukazují dramaticky rozdílný vývoj.

Co se týká ČR, země prožila zpomalení koncem 90. let, které však mělo do velké míry strukturální povahu. Současný vývoj je proto pro nás novým fenoménem, zejména díky velké otevřenosti ekonomiky.

EVROPA V KRIZI

Přestože krize začala v USA, Evropa jí může být ovlivněna dokonce více než Spojené státy. Finanční sektor EU má nemalou expozici na riziková aktiva a politická realita EU komplikuje přijímání rozhodnutí. Dále je zde fakt, že obecně jsou evropské trhy méně efektivní a flexibilní.

Přesto budou robustní (a nákladné) akce vlád (dříve či později) stabilizovat finanční trhy. Klíčový je ale dopad krize na reálnou ekonomiku. EU je přitom největší exportní ekonomikou, vliv světového zpomalení bude tedy velký. Hrozí další propad důvěry spotřebitelů v EU, která je vždy nízká. Přístup ke kapitálu bude omezen celosvětově, funding bude dražší, rizikové přirážky výrazně vzrostou a až poté se vrátí na „standardní úroveň“. Ani nákladné vládní plány nemohou kompenzovat dopady snížení soukromé spotřeby na ekonomiku. Navíc mohou destabilizovat makro ukazatele.

Jak se projevuje zpomalení i krizí nepřímo zasažené ekonomiky?

• Reakce na očekávání zpomalení.

• Banky zpřísňují úvěrovou politiku, na mnohé projekty nejsou peníze.

• Firmy redukují zbytné náklady, zpomalují investice.

• Obyvatelstvo postupně snižuje ochotu nakupovat (zbytné) zboží a služby.

• Pokles zahraniční poptávky v „globálním“ světě.

• V okamžiku, kdy (pružně řízené) firmy zaznamenají poptávku, omezí výrobu.

• Pokles výroby finálního produktu se okamžitě promítne na subdodavatele.

• Obyvatelé disponují méně penězi (méně pracují či práci ztratí) či čelí nejistotě.

• Důsledky i pro ostatní firmy a podnikání.

• Nižší kupní síla a pokles důvěry snižuje ochotu utrácet i za služby a místní zboží.

• Klesající poptávka omezí nabídku s důsledky stejnými jako výše.

• Počáteční negativní očekávání se tím potvrzují a ještě zesilují.

Zpomalení ekonomiky počíná u firem a až poté dojde i na obyvatelstvo. Při oživení naopak reagují rychleji firmy, obyvatelé déle váhají.

Co čeká Česko: Finanční sektor

Finanční sektor je v České republice stabilní, ale otázka důvěry není podle Luďka Niedermayera v našich rukou. Slovem stabilní neznamená prostý ztrát, možné jsou jak investiční, tak i úvěrové ztráty. Ty však nemohou omezit “byznys”. Finanční nestabilita nebo slabost (i na úrovni skupiny) však vždy ovlivní všechny instituce. Můžeme pozorvat trend k vyššímu kapitálu, likviditě a přísnějšímu posuzování rizik - i finančně „nezasažené“ instituce přistupují ke zpřísnění úvěrových politik a vyšším přirážkám.

Chování bankovního průmyslu tedy ovlivní do určité míry rizika ztrát. Nebankovní finanční sektor (stejně tak jako podnikání vysoce závislé na dostupnosti úvěrů) budou výrazně ovlivněny horší dostupností (či vyšší cenou) úvěrů.

Propad na trhu akcií má menší důsledky pro českou ekonomiku a je zejména odrazem struktury obchodovaných akcií

Veřejný sektor a makro důsledky

"Úrokové sazby půjdou dolů, inflace bude v příštím roce klesat, a to možná poměrně rychle. Deficit poroste. Za současných okolností není vhodné kompenzovat výpadky příjmů poklesem výdajů, vláda zvažuje aktivní rozpočtová opatření (která mohu být “suboptimální”, neboť jsou značně ovlivněna „volbami“). V oblasti finanční regulace budou vznikat iniciativy na změny v dohledu a regulaci - některé budou racionální a prosaditelné (zvýšení transparence trhů), jiné racionální a neprosaditelné (koncentrace dohledů, fakticky racionální) a jiné špatné (obecně nárůst regulace, státní zásahy a restrikce)," uvedl Luděk Niedermayer.

Důsledky pro reálnou ekonomiku

Pro podniky znamená současná situace příliš mnoho špatných zpráv. Silný kurz, slabá zahraniční (i domácí) poptávka, méně přátelské a velmi obezřetné banky, hrozba fiskálních omezení… to vše povede ke zpomalení růstu ekonomiky. „Státní balíčky“ mohou situaci zlepšit jen mírně. Podniky však mohou samy adekvátními reakcemi snížit ztráty. Mezi možnosti, jak to udělat, patří přizpůsobení se poptávce, redukce nákladů, flexibilita, dále vytvoření scénářů možných šoků či negativních vlivů, opětovné posouzení podstupovaných rizik či kvalitní řízení firemních financí. Krize však přináší i příležitosti. Mnohá aktiva jsou relativně levná, valuace jsou ovšem velmi obtížné. Příležitosti se přitom podle Niedermayera budou nabízet zejména těm, kteří budou disponovat hotovostí.

Jak přežít (či nepřežít) recesi: Co lze očekávat od „státních balíčků“?

Povaha nastupující recese zvýrazňuje význam vládních politik, zároveň je třeba, aby očekávání od vlád byla reálná. Neudržitelná a neufinancovatelná opatření mohou situaci zhoršit. Dobrou zprávou je shoda na odmítnutí protekcionismu. Mezi instrumenty krizového managementu patří automatické stabilizéry, snížení daní (odpisy), zvýšení výdajů a tržně konformní“ podpora podniků. Slabými místy jsou účinnost, rychlost a důsledky pro makro politiky.

Globální recese s individuálními dopady

Na závěr L.Niedermayer zdůraznil, že zpomalení ekonomiky má významně odlišný dopad na různá odvětví (i když to neznamená, že by kombinace méně postiženého sektoru a slabšího podniku byla bezpečná). I méně postižené sektory vyžadují adekvátní změny strategie. Analogii lze použít i pro běžné občany. Co se týká finanční krize, jsou finanční instituce v ČR nyní „méně postižené“. Větším dopadem než samotná finanční krize (a důsledky investic) bude dopad zpomalení ekonomiky a zhoršení kreditní kvality. Pokles zisků a oslabení institucí povede k potřebě redefinice strategie. Nástup krize byl nečekaný, hloubka větší než čekávaná a konec je zatím v nedohlednu. Přesto nejde o konec světa.

ZDROJ: Vystoupení Luďka Niedermayera na konferenci Zlaté koruny "Finanční krize: Konec bezstarostných časů?"

Prezentace ke stažení : http://www.zlatakoruna.info/financni-forum-3-program

Offline záznam: http://www.zlatakoruna.info/financni-forum-3-offline

Předchozí článek z konference naleznete zde.

Poslední zprávy

Právě diskutujete


Zajímavé vzestupy

PVT1,00+66,67
PRSLU2 560,00+7,56
EFORU116,00+6,42
PEN9,00+4,65
STOCK82,00+4,06

Zajímavé poklesy

TMR690,00-1,43
FOREG178,50-0,83
VIG725,50-0,68
PEGAS808,00-0,25
UNIPE376,50-0,13

Kurzovní lístek

EURnahoru25,515+0,05
HUFnahoru8,264+0,01
JPYdolu18,844-0,24
PLNnahoru6,117+0,11
USDdolu20,863-0,32

demo-e-broker

Indexy

Pro úplné zobrazení je nutné mít nainstalován Flash Player, dostupný např. zde.

Flash | Obrázek

PXdolu-0,241 112,2211:47:00
RMdolu-0,011 482,8311:45:58
DJIAdolu-0,0425 792,8616.01.18
NASDAQdolu-0,517 223,6917.01.18
SP500dolu-0,352 776,4216.01.18
DAXdolu-0,4113 192,4411:29:39
WIG20dolu-0,592 461,2129.12.17


Odborné články

Ekonomika ČT24.cz