Uživatel nepřihlášen | Přihlásit se | Zaregistrovat se
Pátek 19.1.2018 4:04
Akcie.cz»Zpravodajství»Odborné články»Hazard a obchodování s futures

Zpravodajství

Hazard a obchodování s futures

09.01.2009 00:00:00 |

Povinný poplatek

Trh derivátů nemá žádné výčitky svědomí o implicitním 25procentním spreadu. Kotace od 0,3 do 0,4 procent s 3denní exspirací je standard. Největší dealeři na takovýchto trzích rutině kotují 100procentní markup (= rozdíl mezi aktuálně nejnižší a nejvyšší nabízenou cenou investice; markupy se objevují, když dealer obchoduje na svůj vlastní účet). Snažím se dealerům vysvětlit: „Prosím, nepište to do smlouvy. Pokud moji klienti zjistí, že jsem uvažoval o možnosti přijmout podobnou kotaci, uvězní nás.“ Když to přesto nechají být, zavírám u nich účet a posílám jim kopii vybraných stránek ze ságy o N. M. Moorovi, Jr.

Vyjímaje první emise akcií, na žádném trhu neexistuje jen jedna cena. Vždy existuje cena nabídky a cena poptávky. V akciích kotovaných na NASDAQ poměr nabídka/poptávka pro 10 dolarovou akcii rovný ¼ činí 2,5 procenta. Není to tak špatné, dokud si neuvědomíte, že obrat, ke kterému dochází 4krát do roka, eliminuje celý 10procentní dlouhodobý

trend, který podporuje investice do akciového trhu. Typický spread na futuresovém trhu činí pro 5 dolarovou položku 0,5 centů, což je 0,1 procenta. Pro dluhopisy, což je nejlikvidnější trh na světě, spread dělá pro 100 dolarovou položku 1/32, což je 0,03 procenta. Tyto malé spready a srovnatelná provize samy o sobě nevypadají jako velké překážky. Jsou 1/10procentní úrovně akcií. Jaká iluze. Spread, provize a špatné vykonání příkazu rychle komplikují celý obchod.

Abyste pochopili, jak všechny tyto poplatky za spekulace vedou k bankrotu, uvažte následující hru. Každý den si házíte mincí: pokud je to panna, vyhráváte dolar, pokud orel, prohráváte dolar. Ale při každém hodu broker dostává 20 centů. Jaká je pravděpodobnost, že po 200 hodech budete vítězem? Odpověď: pravděpodobnost je 1 : 100 000. A poplatek 20 centů je možná příliš malý, když se podíváme na výši poplatků v posledních letech. Ještě nedávno byla provize 50 – 100 dolarů. Spread většiny aktivně se obchodujících komodit, jako jsou například zlato, obilí a akciové futuresy je 50 dolarů za kontrakt, i když pro dluhopisy částka činí 32 dolary. Takže poplatky za kompletní obchod činily v 70. a 80. letech 20. stol. něco mezi 82 a 100 dolary.

I když firmy zabývající se obchodováním s futuresy začaly v poslední době za své služby nabízet slevu ve výši 15 dolarů, situaci to zásadně nemění. Vysoké poplatky (vůči průměrné odchylce) veřejnost postupně zničí. Ale občas pan Páka vítězí nad panem Poplatkem. Páka 50 : 1, která je pro futuresové trhy typická, poskytuje veřejnosti docela velkou pravděpodobnost skončit na mizině.

Tabulka 8-1 ukazuje pro polovinu 90. let 20. stol. průměrné procento denních pohybů aktivně se obchodujících kontraktů. Denní pohyb 0,80 procenta je poměrně typický. Průměrný denní pohyb pro futuresy se pohybuje v rozpětí od 0,36 procenta pro britskou libru do 1,42 procenta pro měď, což dělá průměr 0,8 procenta.

Tabulka 8-1 Průměrné denní cenové změny (od uzavření do uzavření) v letech 1994 – 1996

popis

Předpokládejme, že Honza Veřejnost, který má na obchodním kontě 2 000 dolarů, použije 1 000 dolarů pro nákup futuresů v hodnotě 50 000 dolarů, přičemž denní fluktuace činí

400 dolarů. Poměr hodnoty fluktuace k velikosti obchodního účtu je 400 : 2 000, což dělá

20 procent. Velký pohyb proti Honzovi, řekněme 3 průměrná uzavření v řadě, stačí na

to, aby Honza ztratil 100 procent svého účtu a 50 procent bankovního archu.

Teď vidíte, proč je pro průměrného spekulanta prakticky nemožné zůstat ve hře, i když

dokáže překonat 20procentní poplatek brokerské společnosti. Závěr: Veřejnost prohrává

našim 2 kamarádům – panu Poplatku a panu Páce. Jak mi říká zkušenost, pan Páka dělá práci ve 20 procentech případů. V ostatních případech ji dodělává pan Poplatek.

Za mých studií na Harvardu tamní statistická knihovna obsahovala pouze 50 knih, které se vešly na jeden jediný regál. Dnes jenom nakladatelství Wiley vydává 160 knih z oblasti pravděpodobnosti. V 60. letech 20. stol. o pravděpodobnosti existovala jen jedna kniha – Úvod do pravděpodobnosti od Williama Kellera. Tato kniha byla povinným čtením pro každého, kdo měl zájem o variace. Kapitola o konečném bankrotu hazardního hráče na mě velice zapůsobila. V knize se mnoho psalo o skutečných hazardních hráčích, kteří byli zruinováni nekonečně bohatými soupeři, a také o tom, jak stále se zvyšující sázky vedly ke zřetelným změnám ve výsledku hry. Klíčová část knihy se zabývala porovnáváním obrany a očekávání. Kdyby se lidé vyvarovali neférových sázek, „znamenalo by to konec pojišťovacího byznysu, neboť opatrný řidič, který platí za povinné pojištění, očividně nehraje férovou hru.“

Tajuplná souvislost s fundamentálními problémy spekulace (kdy otevřít pozici na základě mezních hodnot a odchylky; jak velká musí být první pozice; kdy zavřít pozici) by byla příliš očividná. Fellerova kniha byla plná příkladů ze života. Například po diskuzi o tom, jak spekulanti, kteří na začátku mají velký účet, mohou často mít malý zisk, ale také existuje pravděpodobnost, že všechno ztratí, Feller vypravuje příběh:

Jistý člověk rok od roku navštěvoval Monte Carlo a byl vždy velice úspěšný ve shánění peněz, které by pokryly náklady na jeho pobyt. Pevně věřil v magickou sílu, která je významnější než náhoda. V podstatě jeho zkušenost není překvapivá. Když budeme předpokládat, že začal s 10násobnou částkou jeho konečného zisku, pravděpodobnost úspěchu v libovolném roce je kolem 0,9. Pravděpodobnost 10 takto úspěšných let v řadě je kolem 0,37. Takže takovýto stálý úspěch zdaleka není nepravděpodobný. Navíc jeden neúspěch bude samozřejmě považován za nepozornost.

Klasický problém prohry hazardního hráče, který se dá aplikovat na všechny spekulativní situace, může být formulován následujícím způsobem. Spekulant s počátečním kapitálem C hraje hru v kasinu: každou hru vyhrává s pravděpodobností P (zisk je konstantní a roven dolaru) nebo prohrává s pravděpodobností Q, která se rovná P – 1. Spekulant plánuje zůstat ve hře, dokud se jeho kapitál nezvýší na částku A, nebo dokud úplně všechno neztratí. Může se ukázat, že v takovéto hře pravděpodobnost bankrotu je:

popis

Pokud dosadíme čísla, kdy spekulant má 60procentní šanci výhry, začíná na dolaru a snaží se dosáhnout 10 dolarů, dostaneme, že pravděpodobnost bankrotu bude rovna 66,1 procentům. Jelikož pravděpodobnost, že dosáhne svého cíle 10 dolarů, je 33,9 procent, celkový výsledek na konci hry bude 3,39. Takže když začne na dolaru, jeho celkový zisk bude 2,39 dolarů. Tabulka 8-2 shrnuje očekávané zisky pro jednu hru (počáteční kapitál je roven C a pravděpodobnost výhry každý den je P). S pravděpodobností výhry 60 procent se velikost počáteční sázky stává kritickou. Když spekulant začne s částkou 4 dolarů, místo dolaru, tak se jeho očekávaný zisk zvyšuje ze 2,39 na 4,17 dolarů, což se například projevuje u hráčů pokeru, kteří mají hodně peněz. Když hráč má počáteční účet větší než 4 dolary, pak je jeho zmenšené riziko bankrotu více než kompenzováno zmenšenou výhodou z dosažení 10 dolarů. Například s počátečním kapitálem 9 dolarů je bankrot velice nepravděpodobný, ale člověk si může vydělat jen dolar (10 – 9).

popis

Idealizovaná formulace problému zbankrotování hazardního hráče demonstruje problém tradeoffu (tedy něco za něco), který vyvstává v praktickém obchodování. Spekulant se snaží obchodovat s malými částkami (vůči svému kapitálu), aby se vyhnul bankrotu, na druhou stranu s dostatečně velkými částkami, aby z toho něco vytěžil. Bohužel ve skutečnosti spekulant nezná pravděpodobnost výhry v jednotlivých obchodech, proto

pro velikost své pozice nemůže ani najít optimální hodnotu.

Když je pravděpodobnost úspěchu nižší než 50 procent, situace se mění. Spekulant, který má vysokou pravděpodobnost výhry, musí sázet málo, aby měl zisk. Na druhou stranu spekulant, který má malou pravděpodobnost výhry, musí vsadit všechno, protože je to jediná cesta, jak může vyhrát. To také z části vysvětluje, proč kasina mají limity na sázky a proč burzy mají limity na velikost otevřené pozice.

Když potkávám lidi, kteří aktivně obchodují na trhu, periodicky jim vysvětluji problém bankrotu hazardního hráče, poplatků a páky a snažím se jim ukázat, že pravděpodobnost výhry je zanedbatelná. Obvykle k tomu dodávám empirickou noční můru. Cena má tendenci pohybovat se proti traderovi a pak, až bude z trhu vyřazen, se otočí a začne se pohybovat opačným směrem. Lidé se na mě nejprve dívají se skepsí, pak ale následuje rozčarování a zlost, až nakonec moje důvody pochopí. „Takže ty mi chceš říct, že po celou tu dobu, co jsem obchodoval, jsem jenom obohacoval své brokery?“ zeptá se nakonec můj posluchač. Je to natolik překvapující, že většinou už nic neřeknou, když jim povím, že je to ideální harmonie a že v tržním ekosystému sehráli svou úlohu.

Nakonec jdou domů a se zlostí se dívají na výpisy od svého brokera. Pak se ke mně vrátí se slovy: „Vicu, měl jsi pravdu. Cítím se mnohem lépe. Vlastně jsem si ve svém obchodování ani nevedl tak špatně. Prohrál jsem jen kvůli poplatkům.“ Jeden takový můj kamarád, který všechno ztratil v obchodech se stříbrem, nemohl nejprve tuto šokující pravdu přijmout. „Ano, prohrál jsem, ale stále myslím na to, že kdybych býval prodal místo toho, abych koupil, měl bych teď o tolik více peněz, o kolik jsem prohrál.“

„Ale, Honzo, nezáleží, jestli jsi koupil, nebo prodal. Stejně jsi měl prohrát.“ Když to

nakonec pochopil, vrátil se k pěstování stromečků. Centrální a problematická rovnice spekulace spočívá: a) v rozumné rovnováze kapitálu a velikosti pozice a b) v úspěšnosti tradera a cenových odchylek. Kolik sázet na každou kartu, aniž byste byli vystaveni velkému riziku bankrotu, když kasino používá 4 nebo 8 balíků, je klíčovou proměnnou, která se uvažuje ve všech dobrých knihách o blackjacku.

V pokeru může být za základní požadavek úspěchu považována velikost sázky vůči vašim

a soupeřovým schopnostem. Hlavní zákon spekulací spočívá v tom, že pokud je vaše pravděpodobnost na výhru malá (řekněme menší než 50 procent), pak vám řada obchodů způsobí ztrátu. Pokud tomu nebudete věnovat dostatečnou pozornost, určitě zbankrotujete. A obráceně, pokud budete udržovat malý počet transakcí a budete se snažit minimalizovat poplatky, pak se pravděpodobnost úspěchu bude zvyšovat.

„Musíme to dělat“ – tak odpovídá kasino, když ho začnou konfrontovat chytří lidé. V tomto kontextu všechny ty lesknoucí se podlahy, levná jídla, nádherné hotely a přívětiví manažeři, kteří jsou schopni hned doprovodit ke stolu libovolného hráče, který má alespoň 1 000 dolarů, perfektně dávají smysl. „Vsadím se, že jste se dobře bavili“ zní slogan, když odjíždíte z Las Vegas. Ale neočekávejte výhru, když hodláte hrát něco, co má velké množství kombinací. Tak například pravděpodobnost výhry v americké ruletě (například při 10 000 sázkách a 5procentním poplatku) je blízká nule. Porovnejte to s pravděpodobností výhry v typickém obchodování s opcemi, kde je poplatek obvykle v rozmezí 12 – 50 procent. Existuje vůbec slovo, které by dokázalo popsat pravděpodobnost výhry, která je 10 000krát nižší než nula?

Když rozšíříme kontext problému na život, budeme každý den postaveni před možnost výhry nebo porážky – mám jít na třídní schůzku do školy, nebo mám požádat hezkou slečnu o rande, nebo si mám vybrat práci, nebo mám odejít do důchodu? Když se rozhodnete jít na třídní schůzku, musíte tam jet autem. To ale můžete dostat pokutu nebo ještě hůř, můžete havarovat. Pokud požádáte hezkou slečnu o rande, může vás urazit a ponížit vaši sebedůvěru. Život může být považován za sérií spekulací. Abyste dokázali úspěšně obchodovat, musíte se vypořádat přinejmenším se 6 proměnnými: počátečním kapitálem, velikostí pozice, velikostí poplatků, různorodostí hry, výstupním bodem a délkou obchodu.

Úryvek je z knihy "Průvodce spekulanta", autor Victor Niederhoffer, vydané v roce 2007 nakladatelstvím Grada Publishing, více informací naleznete na http://www.grada.cz

Autor: Victor Niederhoffer

Poslední zprávy

Právě diskutujete


Zajímavé vzestupy

STOCK91,00+9,64
BABKOFOL420,00+0,96
PEGAS810,00+0,75
GECBA83,95+0,66
VGP1 560,00+0,65

Zajímavé poklesy

TOMA1 230,00-0,81
VIG718,00-0,62
KOMB931,00-0,21
TELEC275,50-0,18
ERBAG997,20-0,12

Kurzovní lístek

EURnahoru25,370+0,29
HUFnahoru8,224+0,19
JPYnahoru18,654+0,88
PLNnahoru6,090+0,16
USDnahoru20,742+0,52

demo-e-broker

Indexy

Pro úplné zobrazení je nutné mít nainstalován Flash Player, dostupný např. zde.

Flash | Obrázek

PXnahoru+0,311 119,0518.01.18
RMdolu-0,051 482,1118.01.18
DJIAdolu-0,3726 017,8118.01.18
NASDAQdolu-0,037 296,0519.01.18
SP500dolu-0,162 798,0318.01.18
DAXnahoru+0,7413 281,4318.01.18
WIG20dolu-0,592 461,2129.12.17


Odborné články

Ekonomika ČT24.cz