Uživatel nepřihlášen | Přihlásit se | Zaregistrovat se
Pátek 19.1.2018 8:28
Akcie.cz»Zpravodajství»Odborné články»Co týden dal: banky stahovaly trh dolů

Zpravodajství

Co týden dal: banky stahovaly trh dolů

17.02.2009 11:25:00 | Fio banka

Fio report: týdenní zpravodajství z kapitálových trhů (9. – 13. února 2009)

ČR

Vývoj indexu PX

Komentář k vývoji indexu

Pražská burza sice v úvodu týdne silně korigovala své předchozí propady a index PX posílil o 3,7 %, ve zbytku týdne však nadále vykazovala poklesy. Na týdenní bázi index oslabil o 1,4 % a od začátku roku tak ztrácí již více než 15 %. Z makroekonomické sféry přicházela další negativní data, která nadále oslabovala kurz koruny a tím pádem nebyl český trh nadále pro zahraniční investory příliš atraktivní. Největší zátěží byly finanční tituly, když v Evropě reportovalo několik bank opět vysoké ztráty.

Předběžné výsledky zveřejnila i Erste (-7,4%) a investory tyto čísla nebyla přijata pozitivně. Se sentimentem se svezla i Komerční banka (-6%). Částečně své ztrát z minulého týdne korigovaly akcie ČEZu (+3%) a Unipetrolu (+8,6%). Po delší době se ukázala nákupní objednávka u Pegasu (+4,8%) a kurz se dokázal výrazněji odpoutat od hranice 240 Kč.

Co se stalo - klíčové události minulého týdne

- Nezaměstnanost na konci ledna vzrostla na 6,8% z prosincových 6%. O práci na začátku roku přišlo více než 45 tis. lidí.

- Spotřebitelské ceny v lednu meziměsíčně vzrostly o 1,5 % po prosincovém snížení o 0,3 %. Meziroční inflace zpomalila na 2,2%, což je nejnižší hodnota za posledních 22 měsíců.

- Průmyslová výroba pokračovala v prosinci v poklesu. Meziročně poklesla o 14,6 % po listopadovém poklesu o 17,4 %. Za celý rok se průmyslová produkce zvýšila o 0,4 %.

- Česká ekonomika ve 4Q dokázala meziročně posílit podle předběžných odhadů o 1%. Mezikvartálně je hodnota HDP nižší o 0,6%. Za celý rok 2008 zpomalil růst českého hospodářství na 3,5%.

Vývoj titulů v ČR

ČEZ

12/2 Deutsche Bank snížila cílovou cenu pro akcie energetické společnosti na 950 Kč z původních 1400 Kč. Doporučení bylo potvrzeno na stupni „kupovat“.

13/2 Podíl státu v ČEZu se zvýšil na téměř 70%. Soud zapsal do Obchodního rejstříku snížení základního kapitálu o 5,4 mld. Kč na základě zrušení vykoupených akcií. Díky dokončení procesu se otvírá pro ČEZ možnost pokračování odkupu vlastních možností, které je schváleno valnou hromadou.

Erste Bank

10/2 Podle předběžných údajů rakouská banka hospodařila ve loňském roce se ziskem 860 mil. EUR. Hodnota zohledňuje jak pozitivní dopad prodeje pojišťovací divize, tak negativní dopady finanční krize. Na provozní úrovni vzrostla ziskovost společnosti o 19%. Vedení odepsalo hodnotu godwillu z rumunských, ukrajinských a srbských aktivit ve výši 570 mil. EUR. Kapitálová přiměřenost by měla dosáhnout 7,2% 11/2 Sal.Oppenheim snížila doporučení pro akcie rakouské banky na „redukovat“ z původního „neutral“.

Orco Property Group

12/2 Viceprezident developerské společnosti Arnaud Bricount oznámil, že rezignuje na svoji funkci. Pro společnost bude nadále pracovat jako konzultant.

Unipetrol

13/2 Generální ředitel společnosti Francois Vleugels odstoupil ze své funkce. S okamžitou platností byl nahrazen Krzysztofem Urbanowiczem. Vedení neposkytlo žádné bližší informace k důvodům odstoupení.

Zentiva

9/2 PPF již nebude trvat na soudním svolání mimořádné valné hromady, jelikož společnost na aktuální valné hromadě získala potřebné informace. Ze strany představenstva došlo na valné hromadě k opětovnému doporučení využít nabídky na převzetí akcií ze strany Sanofi-Aventis.

11/2 Podle Reuters Belviport Trading prodá svůj stávající podíl v Zentivě v rámci nabídky převzetí. Belviport drží přes 10% akcií.

13/2 Zentiva vydá 986.250 nových akcií na pokrytí opčního programu zaměstnanců, pokud Sanofi-Aventis uspěje se svoji nabídkou na převzetí.

Co se stane - očekávané události

- 17/2 Maloobchodní tržby

- 18/2 Výsledky Komerční banka

USA

Vývoj indexu Dow Jones, Nasdaq, S&P 500

Komentář k vývoji indexu

Americké akcie ztratily podstatnou část svých zisků z minulého týdne. Index Dow Jones se kromě pondělí opět pohyboval pod hranicí 8000 bodů a celkově ztratil 5,2%. Lépe si nadále vedou technologické tituly, které ztratily vyjádřeno indexem Nasdaq „pouze“ 3,6 %. Největší zásluhu na ztrátovém výsledku měla úterní seance ve které indexy ztrácely v rozmezí 4-5%. Investoři negativně reagovali na nedostatečně konkrétní informace o podpoře finančního sektoru ze strany ministra financí Geithnera. Náladu v závěru týdne nevylepšily ani podstatně lepší data o maloobchodních tržbách a dohoda Kongesu na podobě záchranného balíčku. Největší ztráty si tak připsal finanční sektor (-10,2 %), nedařilo se ani telekomunikačním akciím (-6%). Všech 10 hlavních průmyslových skupin zakončilo týden se ztrátou, nejmenší pokles zaznamenal sektor zdravotní péče (-2,4 %) a technologické akcie (-3,2 %).

Co se stalo - klíčové události minulého týdne

- Ministr financí Geithner představil plán na stabilizaci finančního sektoru, který využije zbývajících 350 mld. z balíčku předchozího prezidenta Bushe. 100 mld. bude směřovat na založení fondu, který společně se soukromým kapitálem bude odkupovat toxická aktiva. Další prostředky budou směřovat na podporu půjček firmám a domácnostem, další kapitálové injekce do banka a na podporu vlastníkům nemovitostí.

- Maloobchodní tržby v lednu meziměsíčně překvapivě vzrostly o 1 %. Jedná se o první růst po šestiměsíčním poklesu. S vyloučením automobilového průmyslu tržby rovněž vzrostly a to o 0,9 %. Na celkovém růstu se výrazně podílela elektronika a oděvy, což je sortiment, kde se výrazněji projevily povánoční slevy.

Co se stane - očekávané události

- 19/2 Index PPI, předstihové ukazatele

- 20/2 Index CPI

Vývoj titulů na amerických trzích

10/2 Čistý zisk Qwest Communications International Inc. (Q), poskytovatele telefonních služeb, v posledním čtvrtletí uplynulého fiskálního roku dosáhl bez zahrnutí některých položek 12 centů na akcii. Analytici v průměru očekávali zisk o 2 centy na akcii nižší. Tržby poklesly o 3,5 % na 3,32 mld. USD a splnily tak očekávání trhu. Firma dosáhla vyššího než očekávaného zisku zejména díky úsporám na pracovní síle.

11/2 Stavební společnost Toll Brothers Inc. (TOL) reportovala výsledky za první fiskální kvartál. Tržby klesly o 51 % na 409,3 mil. USD. Odpisy měly dosáhnout 100-200 mil. USD. Hotovost vzrostla na 1,56 mld. USD oproti 956,6 mil. USD z minulého roku. Počet zrušených kontraktů byl 157 oproti 257 z minulého roku.

11/2 American International Group Inc. (AIG) vede podle zdrojů blízkých společnosti jednání o prodeji divize pojišťovnictví dopravních prostředků se švýcarskou Zurich Financial Services AG. Prodej této divize by měl nabýt hodnoty až 2 miliard USD a jednalo by se tak o vůbec největší transakci AIG od září, kdy obdržela pomoc od americké vlády. AIG se snaží prodávat své divize, aby byla schopna vládní půjčky splácet.

12/2 Coca-Cola Co. (KO) oznámila zisk 995 mil. USD (43 centů na akcii) ve čtvrtém kvartálu oproti 1,21 mld. USD (52 centů na akcii) z minulého roku. Bez jednorázových položek byl 64 centů. Tržby dosáhly 7,13 mld. USD ve srovnání se 7,33 mld. USD. Analytici čekali zisk 61 centů a tržby 7,5 mld. USD. Dobrých výsledků dosáhla firma mimo USA, když v Číně, Indii a východní Evropě dosáhl růst tržeb dvouciferných čísel. Podle vedení je společnost na dobré cestě ušetřit díky zlepšení produktivity do roku 2011 500 mil ročně.

13/2 Wells Fargo & Co. (WFC) oznámilo úpravu ztráty ve čtvrtém kvartálu na 84 centů na akcii oproti předchozímu sdělení 79 centů na akcii. Důvodem je odpis ve výši 328,4 mil. USD, který se týká znehodnocení investice do preferenčních akcií.

13/2 PepsiCo (PEP) oznámila, že čistý zisk klesl na 716 mil. USD (46 centů na akcii) oproti 1,26 mld. USD (77 centů na akcii) z předchozího roku. Upravený čistý zisk byl 88 centů na akcii. Tržby vzrostly o 3 % na 12,73 mld. USD. Analytici očekávali zisk 88 centů na akcii a tržby 12,82 mld. USD. PepsiCo očekává v roce 2009 měnové pohyby negativně ovlivní zisk na akcii o 8 %.

SRN

Vývoj indexu DAX

Komentář k vývoji indexu

Německé akcie korigovaly své růsty z posledního týdne. Index DAX oslabil o 5%. Největší poklesy byly k vidění v úterý a ve čtvrtek, když v těchto dnech se ztráty pohybovaly kolem 3 %. Od začátku roku tak hlavní německý index ztrácí již více jak 8 %. Investoři měli k dispozici další negativní informace o vývoji evropských ekonomik. Německé HDP propadlo nejprudčeji od sjednocení země. Ze záplavy týdenních poklesů dokázalo vyčnívat pouze několik málo titulů, nejvíce posílilo BMW (+8,4%) a Deutsche Bank (+5,9 %). O více jak 10 % ztratily akcie Infineonu a E.ONu. Energetická skupina sice stále drží odhad růstu provozní ziskovosti pro loňský rok a plánuje zvýšit dividendu, čistý zisk bude však ovlivněn jednorázovými odpisy. Akcie RWE si odepsaly téměř 10% a zavíraly na hladině 57 EUR.

Co se stalo - klíčové události minulého týdne

- Podle konečných údajů inflace v lednu meziměsíčně poklesla o 0,5%. Na meziroční bázi došlo ke zpomalení růstu cen na 0,9% z prosincových 1,1 %.

- Hrubý domácí produkt se ve 4Q mezikvartálně propadnul o 2,1% po poklesu o 0,5 % v předchozím období. Jedná se o nejprudší pokles ekonomiky od sjednocení země v roce 1990. Meziročně byla ekonomika slabší o 1,6 %.

- Hrubý domácí produkt eurozóny ve 4Q mezikvartálně poklesnul o 1,5% a oslabuje tak již tři kvartály v řadě.

Co se stane – očekávané události

- 17/2 Index ZEW

Vývoj titulů na německém trhu

9/2 Vedení Adidasu (ADS) předpokládá, že pokles kurzu ruského rublu bude snižovat ziskovost aktivit na tamním trhu a je to nejrizikovější faktor pro aktivity v této oblasti.

11/2 Volkswagen Ag (VOW) oznámil, že dodávky v lednu klesly o 21 % na 392 000 vozidel. V Německu tržby klesly o 18 %, v Rusku o vzrostly o 13 %, v Brazílii rostly o 1,3 %, v USA klesly o 17 % a v Číně klesly o 11 %.

10/2 E.ON do hospodářských výsledků zahrně odpis goodwillu ze svých amerických divizí v hodnotě 1,5 mld. EUR a 1,8 mld. EUR ze svých aktivit v Evropě. Odpis nebude mít vliv na hodnotu provozního zisku. Společnost očekává růst zisku EBIT mezi 7-8 %. Společnost očekává výplatu dividendy ve výši 1,5%, což je nárůst o 9,5 %.

10/2 Deutsche Lufthansa ohlásila další pokles v počtu přepravených osob. Za celou skupinu klesnul počet přepravených osob o 6,7 % na 4,75 mil., u své hlavní značky byl pokles o 9,3 % na 3,76 mil. osob. Pokles částečně vyvažovala švýcarská divize, která vykázala růst o 4,3 %.

11/2 Analytici JP Morgan snížili cílovou cenu pro Deutsche Telekom (DTE) na 13,50 EUR. Investiční doporučení zůstalo na stupni „overweight“.

12/2 Farmaceutická divize společnosti Bayer hodlá investovat v příštích pěti letech 100 mil. EUR na vybudování globálního R&D centra v Čině.

13/2 ThyssenKrupp Ag (TKA) zveřejnil lepší než očekávané výsledky a nové objednávky v prvním kvartálu. Zisk před zdaněním klesl v kvartálu končícím prosincem o 63 % na 240 mil. EUR. Analytici dotázaní Reuters v průměru odhadovali zisk před zdaněním 215 mil. EUR, tržby 11,629 mld. EUR a nové objednávky v hodnotě 10,868 mld. EUR. Thyssenkrupp sdělil, že nové objednávky klesly o 3 % na 12,9 mld. EUR. Tržby klesly o 5 % na 11,5 mld. EUR. Společnost očekává v roce 2009 výrazný pokles tržeb, který se projeví v ziscích.

Poslední zprávy

Právě diskutujete


Zajímavé vzestupy

STOCK91,00+9,64
BABKOFOL420,00+0,96
PEGAS810,00+0,75
GECBA83,95+0,66
VGP1 560,00+0,65

Zajímavé poklesy

TOMA1 230,00-0,81
VIG718,00-0,62
KOMB931,00-0,21
TELEC275,50-0,18
ERBAG997,20-0,12

Kurzovní lístek

EURnahoru25,370+0,29
HUFnahoru8,224+0,19
JPYnahoru18,654+0,88
PLNnahoru6,090+0,16
USDnahoru20,742+0,52

demo-e-broker

Indexy

Pro úplné zobrazení je nutné mít nainstalován Flash Player, dostupný např. zde.

Flash | Obrázek

PXstejne0,001 119,0508:01:00
RMdolu-0,051 482,1118.01.18
DJIAdolu-0,3726 017,8118.01.18
NASDAQdolu-0,037 296,0519.01.18
SP500dolu-0,162 798,0318.01.18
DAXnahoru+0,7413 281,4318.01.18
WIG20dolu-0,592 461,2129.12.17


Odborné články

Ekonomika ČT24.cz