Uživatel nepřihlášen | Přihlásit se | Zaregistrovat se
Pátek 19.1.2018 4:34
Akcie.cz»Zpravodajství»Odborné články»Co týden dal: Téměř 25 % pro Orco, stagnace akcií ČEZ

Zpravodajství

Co týden dal: Téměř 25 % pro Orco, stagnace akcií ČEZ

14.04.2009 17:05:00 | Fio banka

Fio report: týdenní zpravodajství z kapitálových trhů (6. – 10. dubna 2009)

index PX

Komentář k vývoji indexu

Pražská burza pozvolna ubírá na své dynamice, nadále však roste. Index PX posílil již šestý týden za sebou a tentokrát si připsal 2,18 %. Scénář vývoje byl podobný, když v úvodu týdne byly vidět tendence ke krátkodobému vybírání zisků a trh oslaboval, druhá polovina týdne však přinesla pokračování optimismu a akcie posilovaly. Za celkovým vývojem nestály zádně důležité korporátní zprávy z domácího trhu, ale vývoj byl nadále ve vleku světového sentimentu.

Na dílčím vývoji jednotlivých titulů však vliv korporátních zpráv vidět byl. Orco konečně zveřejnilo výsledky, které odhalily velmi vysokou ztrátu za rok 2008. Na titulu probíhalo spekulativní obchodování a po úvodním oslabení titul v den oznámení nakonec rostl. Celkově na týdenní bázi přidaly akcie 24,7 %. O 13,3 % posílily akcie AAA Auto, když majoritní vlastník vyjádřil zájem navýšit svůj podíl. Z likvidnějších titulů si největší zisk připsaly akce Telefonica O2, kterým se podařilo dostat nad hranici 420 Kč (+5 %). Před blížící se dividendou a s rostoucí cenou uhlí na světových trzích je vidět vyšší zájem o akcie NWR (+4,1 %). ČEZ zaostal za výkonností indexu a na týdenní bázi stagnoval.

Co se stalo - klíčové události minulého týdne

- Meziroční míra inflace se dostala na nejvyšší hodnotu za poslední tři měsíce, když spotřebitelské ceny byly v březnu oproti loňskému roku vyšší o 2,3 %. Meziměsíčně došlo ke zvýšení cen o 0,2 %. Výsledek je výrazně nad poslední prognózou ČNB, která počítala s inflací ve výši 1,4 %.

- Míra registrované nezaměstnanosti ke konci března podle statistiky Ministerstva práce a sociálních věcí vzrostla na 7,7 %. Na konci února byla míra 7,4 %.

- Prezident Václav Klaus jmenoval premiérem Jana Fischera, jehož vláda by měla dokončit předsednictví v EU a dovést zemi k předčasným volbám.

Vývoj titulů na domácím trhu

AAA Auto

7/4 Majoritní akcionář sítě autobazarů A.J. Denny plánuje v příštích 12 měsících navýšit svůj stávající podíl ve společnosti zhruba o 5%. Po plánovaném nákupu by disponoval zhruba 80% akcií. Denny se vyjádřil, že aktuálně se neplánuje stažení akcií z burzy.

ČEZ

9/4 ČEZ získal od stávajících vlastníků 100% podíl ve společnosti CZECH HEAT, a.s. Společnost vlastní zdroj na výrobu elektřiny a tepla z biomasy v Jindřichově Hradci. Cena nebyla zveřejněna. Roční výroba elektřiny by měla dosahovat více jak 32 tis. MWh. Skupina ČEZ touto transakcí posiluje svoje postavení na poli výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů.

New World Resources

10/4 V koksárenském závodě Svoboda společnosti OKK, spadající pod skupinu NWR, došlo k výbuchu nádrže na čpavkovou vodu. Při nehodě zemřeli dva dělníci. Výbuch nepředstavuje žádné ekologické či zdravotní riziko pro osoby či subjekty v okolí. Produkce koksu nebyla tímto incidentem zasažena.

Orco Property Group

8/4 Developerská společnost na třetí pokus zveřejnila své hospodářské výsledky. Neauditovaná ztráta za rok 2008 dosáhla 391 mil. EUR. Výrazný podíl na ztrátě má ztráta z přecenění investičního majetku (217 mil. EUR) a ztráta z odpisů, amortizace a impairment. Na provozní úrovni (EBIT) firma dosáhla ztráty ve výši 387 mil. EUR. Tržby za celý rok dosáhly 300 mi. EUR. Čistá hodnota aktiv se díky ztrátě výrazně snížila na 42,6 EUR. V rámci plánu na restrukturalizaci firma plánuje snížit zadlužení, aby dluh vůči hodnotě portfolia dosahoval cca 50%. Vedení plánuje díky záměru snižování nákladů omezit obchodování se svými akciemi na některých trzích.

Co se stane - očekávané události

- 14/4 Maloobchodní tržby

- 14/4 Průmyslová výroba

- 15/4 Průmyslové ceny

index DJ, NASDAQ, SP

Komentář k vývoji indexu

Zkrácený týden přinesl na amerických trzích dva záporné dny v úvodu a dva růstové dny v druhé polovině týdne. Kladné hodnoty však převážily a akcie tak již posilují pátý týden v řadě. Dow Jones posílil o 0,8 %, technologický Nasdaq přidal 1,9 %. Optimismus v závěru týdne pramenil opět z finančního sektoru, když Wells Fargo (+20 %) oznámilo předběžné výsledky, které výrazně překonaly očekávání trhu. Dařilo se i životním pojišťovnám, kde se spekuluje a možnosti zapojení těchto institucí do programů vládní podpory. Celý finanční sektor posílil o téměř 10 %. Živo bylo rovněž mezi stavebními firmami, když Pulte Homes (-12 %) převezme svého rivala Centex (+12 %). Celkově růsty již nebyly tak jednoznačné a 12 titulů ze 30 z báze indexu DJ oslabily. Nejvíce ztratily akcie Wal-Martu (-5,8 %), když společnost oznámila horší objem tržeb. Sun Microsystem oslabil o 20 % poté, co padla dohoda o převzetí ze strany IBM.

Co se stalo - klíčové události minulého týdne

- Velkoobchodní zásoby v USA klesly v únoru o 1,5 %, Ekonomové očekávali pokles zásob o 0,7 %.

Co se stane - očekávané události

- 14/4 Index PPI

- 14/4 Maloobchodní tržby

- 15/4 Index CPI

- 17/4 Spotřebitelská důvěra

Vývoj titulů na amerických trzích

6/4 Jednání International Business Machines Corp. (IBM) o koupi Sun Microsystems Inc. (JAVA) za 7 miliard USD zkolabovala poté, co se tyto dvě společnosti nedohodly na ceně a dalších podmínkách obchodu. Sun nabídku zhruba za 9,40 USD za jednu akcii odmítl. Dohoda by znamenala největší transakci v technologickém sektoru za poslední rok. Její selhání zvyšuje tlak na vedení Sunu, aby našlo vhodného kupce, když se výrobce serverů a tvůrce programovacího jazyku Java nachází v problémech a ohlásí zřejmě největší roční ztrátu za posledních 6 let.

6/4 Detroitská automobilka Ford Motor Co. (F) pokračuje ve snižování nákladů a restrukturalizaci svých operací. Ford oznámil další pokrok, kterým bylo snížení jeho dluhu o 9,9 mld. USD, tedy přibližně o 38 %. Restrukturalizace dluhu by měla ročně uspořit přes 500 mln. USD na úrokových nákladech. Koncem loňského roku činilo celkové zadlužení firmy 25,8 mld. USD. Tento krok by měl nadále zvýšit šanci Fordu na přežití a oddálit pravděpodobnost, že by musela automobilka žádat o pomoc US vládu tak jako to učinily její US konkurenti General Motors (GM) a Chrysler.

8/4 Společnost Alcoa Inc. (AA) na zámořských trzích odstartovala novou výsledkovou sezónu. Americký výrobce hliníku ohlásil za 1Q čistou ztrátu 497 mil USD, když ekonomická recese znatelně snížila poptávku po kovech používaných při výrobě automobilů a jiných strojů. Vyjma speciálních položek, ztráta dosáhla 59c na akcii, analytici očekávali ztrátu 56c. Tržby se propadly meziročně o 36% na 4,1 mld. USD.

8/4 Stavitel domů Pulte Homes Inc. (PHM) oznámil, že se dohodl na koupi svého US konkurenta Centex Corp. (CTX) za 1,3 mld. USD výměnou za akcie. Podle dohody obdrží akcionáři Centexu za každou svojí akcii 0,975 akcií PHM. Transakce ohodnocuje jednu akcii CTX na 10,50 USD, což představuje prémii 32,6 % k 20-dennímu váženému průměru akcií CTX. Pulte převezme také 1,8 mld. USD v dluhu a počítá, že ročně ušetří přibližně 350 mln. USD.

8/4 Největší US výrobce paměťových čipů, Micron Technology Inc. (MU), včera večer oznámil, že hodlá vydat nové akcie a konvertibilní bondy v hodnotě 450 mln. USD. Získané prostředky použije firma na možné akvizice, kapitálové výdaje a další firemní účely.

9/4 Wells Fargo & Company (WFC) oznámilo, že očekává rekordní zisk 3 mld. USD v prvním kvartálu (0,55 USD na akcii), dále 20 mld. USD tržeb. Čisté odpisy jsou očekávány na 3,3 mld. USD ve srovnání se čtvrtým kvartálem, kdy Wells Fargo odepsalo 2,8 mld. USD a Wachovia 3,3 mld. USD.

9/4 Wal-Mart Stores (WMT) oznámil, že tržby bez paliv v USA rostly o 1,4 %. Analytici očekávali růst o 3,2 %. Čisté tržby klesly o 1,9 % na 36,2 mld. USD. Wal-Mart očekává zisk za první kvartál u horní hranice 72-77 centů na akcii, analytici očekávají zis

index PX

Komentář k vývoji indexu

Investoři v Evropě nadále příliš nereflektují na informace z domácí scény a nadále se obchoduje převážně v kontextu vývoje na amerických trzích. Index DAX posílil o 2,4 % a znamenalo to již pátý růstový týden v řadě. Růstu bylo dosaženo i přes negativní korekci HDP v eurozóně a pokračujícím výrazném poklesů průmyslových objednávek. Krátkodobé zisky se realizovaly pouze v úvodu týdne, když index DAX dvakrát oslabil, v druhé polovině měli však kupci opět převahu nad prodejci.

Obchodování bylo částečně ovlivněno kratším obchodním týdnem díky Velikonočním svátkům. Největší zisky si připsal Infineon a dokázal se tak po třech měsících vrátit nad hranici 1 EUR. Po zvýšeném doporučení od USB titul posílil o 48 %. Svoji horší výkonnost z minulého týdne doháněli energetické tituly, když E.ON i RWE posílily o více jak 7%. Na opačné straně výkonnostního spektra zakončily týden akcie Henkelu (-5,2 %), když investoři negativně reagovali na zveřejněné výsledky hospodaření za 1Q.

Co se stalo - klíčové události minulého týdne

- Maloobchodní tržby v eurozóně klesly v únoru meziměsíčně o 0,6%, meziročně pak o 4%. Ekonomové očekávali měsíční pokles o 0,4%, roční o 2,5%.

- Hrubý domácí produkt zemí eurozóny za poslední tři měsíce minulého roku podle Eurostatu klesl o rekordních 1,6%. Původní odhady agentury hovořily o poklesu o 1,5%. Meziročně HDP pokleslo o 1,5% při odhadech kontrakce o 1,3%.

- Podnikové objednávky v Německu v únoru klesly více, než ekonomové očekávali, když ekonomická recese omezuje poptávku ze zahraničí i domácí investice. Objednávky klesly meziměsíčně o 3,5% při očekávání poklesu o 2,1%. Meziročně klesly o 38,2%.

- Index spotřebitelský cen v Německu v březnu klesl meziměsíčně o 0,1 % a vzrostl meziročně o 0,5 %, což je nejnižší inflace od července 1999. Harmonizovaný index podle EU klesl o 0,2 % meziměsíčně a meziročně vzrostl o 0,4 % ve shodě s očekáváním.

- Německá průmyslová výroba klesla o 2,9 % za měsíc únor a pokles objednávek naznačuje další oslabování. Reuters očekával pokles o 3,1 %. Meziročně klesla produkce o 23,2 %.

Co se stane – očekávané události

- 16/4 Index CPI v eurozóně

- 16/4 Průmyslová produkce v eurozóně

Vývoj titulů na německém trhu

7/4 Porsche SE (PAH3) oznámilo, že společnost zaznamenala v prvním čtvrtletí v Německu nárůst objednávek nových vozů o 14,5%.

7/4 Akcie stavební společnosti Hochtief AG (HOT) oslabují kvůli spekulacím, že její největší akcionář, španělská Actividades de Contruccion & Servicios SA, zamýšlí prodat svůj podíl ve společnosti.

7/4 Automobilka BMW (BMW) oznámila, že její prodeje za 1Q klesly o 21% na 277 264 vozidel. Za březen prodeje poklesly meziročně o 17% na 126 375 vozidel. Mercedes-Benz, divize Daimleru, snížila své prodeje o 16%.

8/4 Goldman Sachs zvýšil doporučení pro německou automobilku Daimler (DAI) na 'buy' z 'neutral', když podle brokera jsou již veškerá očekávání negativních výsledků za 1Q v ceně akcií Daimleru zahrnuta. Zároveň GS snížil doporučení pro jeho evropské konkurenty Renault a Fiat.

8/4 Henkel Ag (HEN3) oznámil hospodářské výsledky za první kvartál letošního roku. Zisk před úroky a daní klesl na 215 mil. EUR oproti 320 mil. EUR z předchozího roku. Tržby bez započtení měnových výkyvů, akvizicí a prodejů klesly o 7 %. Celkové tržby vzrostly o 3 % na 3,25 mld. EUR díky akvizici National Starch. Slabší výsledek byl ovlivněn poklesem poptávky po průmyslových lepidlech, které firma dodává do automobilového sektoru.

Autor: David Brzek

Poslední zprávy

Právě diskutujete


Zajímavé vzestupy

STOCK91,00+9,64
BABKOFOL420,00+0,96
PEGAS810,00+0,75
GECBA83,95+0,66
VGP1 560,00+0,65

Zajímavé poklesy

TOMA1 230,00-0,81
VIG718,00-0,62
KOMB931,00-0,21
TELEC275,50-0,18
ERBAG997,20-0,12

Kurzovní lístek

EURnahoru25,370+0,29
HUFnahoru8,224+0,19
JPYnahoru18,654+0,88
PLNnahoru6,090+0,16
USDnahoru20,742+0,52

demo-e-broker

Indexy

Pro úplné zobrazení je nutné mít nainstalován Flash Player, dostupný např. zde.

Flash | Obrázek

PXnahoru+0,311 119,0518.01.18
RMdolu-0,051 482,1118.01.18
DJIAdolu-0,3726 017,8118.01.18
NASDAQdolu-0,037 296,0519.01.18
SP500dolu-0,162 798,0318.01.18
DAXnahoru+0,7413 281,4318.01.18
WIG20dolu-0,592 461,2129.12.17


Odborné články

Ekonomika ČT24.cz