Uživatel nepřihlášen | Přihlásit se | Zaregistrovat se
Úterý 16.1.2018 18:34
Akcie.cz»Zpravodajství»Odborné články»BIG EXPERT: Teď spíše dolů a pak pomalu nahoru

Zpravodajství

BIG EXPERT: Teď spíše dolů a pak pomalu nahoru

30.04.2009 13:54:00 |

BIG EXPERT - ZAHRANIČNÍ TRHY

Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku v týdnu od 27. 4. 2009.

Týden: 27. 4. 2009

popis

NÁZOR EXPERTA: Patrik Hudec, ČP INVEST investiční společnost

Opatrnost

Akcie rostou již osm týdnů a odpracovaly tak celý letošní propad. Podíváme-li se ještě dál, dostali jsme se na úrovně někdy z října minulého roku. S příchodem relativně dobrých makrodat, které indikují zpomalení momenta propadu ekonomik a záplavou překvapivě lepších než očekávaných výsledků amerických bank, došlo k odbourání nejhoršího scénáře Velké deprese, kterého se investoři obávali, a trhy vyskočily o přibližně jednu čtvrtinu ze svého dna dosaženého na začátku března. Tím se však do značné míry krátkodobý potenciál vyčerpal a akcie jsou oceněny víceméně na racionálních úrovních vzhledem k současným vyhlídkám světového hospodářství a sentimentu.

Známky oživení jsou z části technického charakteru (nízké srovnávací základny, jednorázové vlivy různých opatření a balíčků) a co bude následovat po jejich odeznění se nyní z chodících čísel bohužel nedá vyčíst. Případné znovuroztočení recesní spirály nepůjde tedy odhadnout s předstihem. Přesto bych tento scénář považoval za spíše alternativní s velmi nízkou pravděpodobností realizace, jelikož se finanční systém postupně stabilizuje, ačkoli stále zůstává samozřejmě velice křehký. Technicky jsou akcie nyní překoupené a korekce do 10 % z předchozího růstu by nebyla ničím nečekaným, spíše by se jednalo o vítanou příležitost k dalšímu budování pozic. Obdobně však smýšlí mnozí investoři, kteří nestihli do výtahu nastoupit, případně prodali příliš brzy a nyní by chtěli opět levně nakoupit, a tvrdí, že současný růst je pouze další z tzv. bear market rally. Osobně však z tohoto důvodu kontrariánsky za hlavní scénář považuji korekci a vytvoření vyššího dna s tím, jak se mnohé neznámé veličiny stávají známými (byť jsou třeba negativního charakteru, protože nejhorší pro trhy je nejistota a nevědomost), a nikoli panické výprodeje, které by stlačily akcie o více než 20 % dolů.

Odhady v tomto týdnu provedli:

Antonín Žmuran - BH Securities

Ondřej Moravanský - CYRRUS

Patrik Hudec - ČP INVEST investiční společnost

Libor Buček, Jan Mach, Milan Nedbálek - FINANCE Zlín

Aleš Vávra - J&T BANKA

Petr Hlaváč - X-Trade Brokers

Tabulky obsahují souhrn odhadů expertů uvedených v seznamu. Sloupec "Aktuální hodnota" uvádí hodnotu sledovaných indexů (páteční uzavírací hodnota), ze které při svých odhadech experti vycházeli. S touto hodnotou budou odhady expertů po uplynutí období jednoho či šesti měsíců porovnávány pro vyhodnocení úspěšnosti.

"Medián" je číslo, které leží uprostřed podle velikosti uspořádaného souboru odhadů a "Interval odhadů" uvádí minimální a maximální odhad souboru. Sloupce "Růst/Pokles" udávají počet expertů předpokládajících, že index v uvažovaném období vzhledem k aktuální hodnotě vzroste nebo poklesne.

Pozn.: Odhady mají formu nezávazných názorů s ohledem na předpokládaný vývoj v příštím jednom měsíci a půl roce. Skutečnost se však může velmi podstatně lišit od odhadu expertů. Experti ani Kurzy.cz nepřebírají žádnou zodpovědnost za tyto odlišnosti.

BIG EXPERT - AKCIE

Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku v týdnu od 27. 4. 2009.

popis

Hodnocení v tomto týdnu provedli:

* Jan Procházka - CYRRUS

* Patrik Hudec - ČP INVEST investiční společnost

* Libor Buček, Jan Mach, Milan Nedbálek - FINANCE Zlín

* Michal Znojil - J&T BANKA

* Roman Skalický - LUTHERUS

* Dušan Jalový - UniCredit Bank Czech Republic

Statistika se každý týden zabývá deseti tituly náhodně vybranými z nejlikvidnějších titulů obchodovaných na BCPP. Tabulky obsahují souhrn odhadů expertů uvedených v seznamu. Sloupec "Cena" uvádí pondělní kurz vybraných titulů, ze kterého při svých odhadech experti vycházeli. S touto hodnotou budou odhady expertů po uplynutí období jednoho či šesti měsíců porovnávány pro vyhodnocení úspěšnosti.Sloupec "Atraktivita" uvádí vážený průměr počtu jednotlivých názorů a může nabývat hodnoty od -100 do +100. Počet názorů "Prodat", "Koupit" atd. je publikován v dalších sloupcích.

Pozn.: Hodnocení mají formu nezávazných názorů, zda určitý cenný papír by bylo vhodné koupit, či prodat s ohledem na předpokládaný vývoj v příštím jednom měsíci a půl roce. Skutečnost se však může velmi podstatně lišit od odhadu expertů. Experti ani Kurzy.cz nepřebírají žádnou zodpovědnost za tyto odlišnosti.

BIG EXPERT - měny, úrokové míry: Snížení sazeb ECB by dovolilo ČNB snížit repo sazbu

Názory expertů na budoucí vývoj úrokových sazeb a kurzu dolaru a eura v horizontu jednoho měsíce a půl roku v týdnu od 27. 4. 2009.

Týden: 27. 4. 2009

popis

NÁZOR EXPERTA: Petr Hlaváč, X-Trade Brokers

Centrální bankéři z ECB jsou podle jejich posledních komentářů nejednotní, co se týká rozhodování o nastavení klíčové úrokové sazby. Nicméně zdá se, že neshoda panuje spíše ohledně rozsahu snižování sazeb, a jisté snížení by tedy mohlo nastat. To by uvolnilo ruce i České národní bance a díky poměrně stabilní situaci na měnovém páru EUR/CZK by si mohla dovolit snížit repo sazbu. Úvěrové trhy jsou však stále zamrznuté a je otázka nakolik by se takové snížení sazeb centrální banky promítlo do snížení sazeb podnikových úvěrů. Zřejmě nikoliv v poměru jedna k jedné.

Česká koruna je v posledních týdnech stabilizovaná a s ní i většina měn v regionu CEE. Nicméně v případě, že by se "povedl" stále možný státní bankrot např. v Lotyšsku, jehož nastání je závislé na pomoci od MMF, pak jsem toho názoru, že investoři by zase zapomněli rozlišovat mezi jednotlivými státy regionu a české koruně by to spočítali bez ohledu na nízké zahraniční zadlužení České republiky. Naše měna se tedy bude v nadcházejících měsících vůči euru a dolaru pohybovat nejspíše v bočním trendu, avšak je zde stále jisté riziko depreciace.

Hodnocení v tomto týdnu provedli:

* Peter Čaputa - BH Securities

* Martin Pecka, Daniel Kukačka - ČP INVEST investiční společnost

* Jan Bureš - Poštovní spořitelna, ČSOB

* Petr Hlaváč - X-Trade Brokers

Sloupec "Aktuální hodnota" jednotlivých ukazatelů uvádí hodnotu k počátku týdne, ze které při svých odhadech experti vycházeli. S touto hodnotou budou odhady expertů po uplynutí období jednoho či šesti měsíců porovnávány pro vyhodnocení úspěšnosti. V dalších sloupcích tabulky jsou uvedeny souhrnné výsledky odhadů jednotlivých expertů uvedených v seznamu, kde "Medián" je číslo, které leží uprostřed podle velikosti uspořádaného souboru odhadů a "Interval odhadů" uvádí minimální a maximální odhad souboru. Sloupce "Růst/Pokles" udávají počet expertů předpokládajících, že daná hodnota v uvažovaném období vzhledem k aktuální hodnotě vzroste (koruna posílí), resp. poklesne (koruna oslabí atd.).

Pozn.: Odhady mají formu nezávazných názorů s ohledem na předpokládaný vývoj v příštím jednom měsíci a půl roce. Skutečnost se však může velmi podstatně lišit od odhadu expertů. Experti ani Kurzy.cz nepřebírají žádnou zodpovědnost za tyto odlišnosti.

Autor: Markéta Höfferová, B.I.G. Expert

Poslední zprávy

Právě diskutujete


Zajímavé vzestupy

PVT1,00+66,67
PRSLU2 560,00+7,56
EFORU116,00+6,42
PEN9,00+4,65
STOCK82,00+4,06

Zajímavé poklesy

TMR690,00-1,43
FOREG178,50-0,83
VIG725,50-0,68
PEGAS808,00-0,25
UNIPE376,50-0,13

Kurzovní lístek

EURnahoru25,515+0,05
HUFnahoru8,264+0,01
JPYdolu18,844-0,24
PLNnahoru6,117+0,11
USDdolu20,863-0,32

demo-e-broker

Indexy

Pro úplné zobrazení je nutné mít nainstalován Flash Player, dostupný např. zde.

Flash | Obrázek

PXnahoru+0,531 114,9216:25:30
RMdolu-0,061 483,0016:57:27
DJIAnahoru+0,6625 972,6418:13:13
NASDAQnahoru+0,347 285,5218:13:21
SP500nahoru+0,272 793,7118:13:11
DAXnahoru+0,3513 246,3317:35:29
WIG20dolu-0,592 461,2129.12.17


Odborné články

Ekonomika ČT24.cz