Uživatel nepřihlášen | Přihlásit se | Zaregistrovat se
Pátek 19.1.2018 8:38
Akcie.cz»Zpravodajství»Odborné články»Jak se obchoduje s dluhopisy

Zpravodajství

Jak se obchoduje s dluhopisy

06.05.2009 00:00:00 |

Obchodování s dluhopisy na primárním trhu

Dluhopisy se dostávají na trh emisemi na primárním trhu. Podobně jako v případě akcií zvlášť obtížné je stanovení ceny. Jestliže je cena příliš vysoká, dluhopisy se neprodají. Jestliže je cena příliš nízká, emitent obdrží méně peněz, než by mohl obdržet. Nové emise se provádějí podobným způsobem jako emise nových akcií. V mnoha případech se dává přednost umístění (placement), neboť se jedná o nejlevnější způsob. Účastníky emisí na primárním trhu jsou standardně největší bankovní i nebankovní obchodníci s cennými papíry (obecně investiční banky), kteří zde kupují dluhopisy nejen pro sebe, ale i pro své klienty. Obchodníci s cennými papíry poskytují jak poradenství, tak upisování.

Upisování (underwriting) je poskytnutí záruky emitentovi ze strany obchodníka s cennými papíry banky, že umístí na trhu celou emisi dluhopisů, a to za určitou minimální (případně za nejlepší) cenu. Za tuto záruku emitent hradí obchodníkovi s cennými papíry poplatek. Obchodníci s cennými papíry, kteří jsou zároveň obchodními bankami, přitom využívají klientských vztahů z poskytování úvěrů. V případě malých emisí může být upisovatelem jeden obchodník s cennými papíry. Velké emise bývají upsány syndikátem obchodníků s cennými papíry. Každý člen syndikátu je odpovědný za upsání stanoveného podílu emise.

Člen, který získá mandát k umístění dluhopisů, pozve ostatní obchodníky s cennými papíry k účasti na syndikátu. Tento člen se nazývá vedoucí upisovatel (leader manager) či běžec (book runner). Členové syndikátu uvádí emisi na trh současně, a to běžně mechanismem zvaným mechanismus pevné ceny nové nabídky (fixed price re-offer mechanism).

Tím se má zabránit tomu, aby některý člen nabízel dluhopisy na šedém trhu za nižší ceny. Každý člen je povinný prodat své dluhopisy alespoň za určitou minimální cenu, která na které se členové dohodli. Tato pevná cena je platná do určitého data.

Střednědobý dluhopisový program (medium term note, MTN) je program emise určitého objemu dluhopisů po určitou dobu. Dluhopisy obvykle nejsou zajištěny, mají pevné či proměnné kupóny a nejsou svolatelné. Emisní program emitentovi šetří čas a peníze. Registrován je program a nikoliv jednotlivé emise. Program se široce používá v USA. V případě eurodluhopisů se nazývá Euro-MTN EMTN. V USA jsou dluhopisové programy registrovány u SEC. první program použil v roce 1981 Ford Motor Credit. Prospekt emitenta obsahuje maximální objem dluhopisů spolu s měnou, druhem kupónu atd. V mnoha případech emitenti dluhopisy nabízejí v ráci programu průběžně. Běžná splatnost dluhopisů v programech je od 9 měsíců do 30 let. Existují:

- MTN s pevnými kupóny (fixed rate MTN), který je strukturován jako dluhopis s pevnými kupóny,

- MTN s proměnnými kupóny (floating rate MTN), který je strukturován jako dluhopis s proměnnými kupóny,

- víceměnový MTN (multicurrency MTN), který je ve více měnách,

- bezkupónové MTN (zero-coupon MTN).

Objem programů je od 100 mil. do 1 mld. dolarů. Výhodou programů je jediná dokumentace pro více emisí.

Obchodování s dluhopisy na sekundárním trhu

Poté se s dluhopisy obchoduje na sekundárním trhu. Obchodování s dluhopisy ve světě poněkud komplikuje zdanění. Obecně platí, že různí investoři mají rozdílné zdanění kupónů a kapitálového příjmu. Investoři hledají určité kombinace příjmů s cílem maximalizace čistého příjmu. Existují však další faktory, které ovlivňují investiční strategii. Například penzijní fondy a životní pojišťovny mají dlouhodobé závazky a za účelem snížení rizika se snaží sladit tyto dlouhodobé závazky s dlouhodobými aktivy. Investují tak do dlouhodobých dluhopisů. Naopak neživotní pojišťovny, které pojišťují domácnosti a motorová vozidla, kupují krátkodobé dluhopisy.

Domácnosti mají alternativní investiční možnosti na úvěrovém trhu, takže jejich účast na trhu dluhopisů je nižší, než by bylo možné očekávat. V České republice ministerstvo financí prakticky neumožňuje domácnostem investovat do státních dluhopisů, neboť pro obchodníky s cennými papíry nejsou drobní investoři atraktivní Standardní objemy obchodů s dluhopisy jsou minimálně 10 mil. Kč jmenovité hodnoty a jejich násobky. S jinými objemy dluhopisů se prakticky neobchoduje. Mezi největší hráče na českém dluhopisovém trhu patří banky.*

Během Velké krize USA ve 30.letech zbankrotovalo mnoho bank. V protikapitalistické atmosféře dva senátoři, Carter Glass a Joseph Steagall, navrhli zákon rozdělující bankovní systém na dvě části. Zákon byl v roce 1933 schválen. První částí byly obchodní banky, které mohly poskytovat úvěry a přijímat vklady. Druhou část představovali obchodníci s cennými papíry (investiční banky), kteří mohli emitovat a obchodovat s akciemi a dluhopisy. Pro J.P. Morgan, která pomohla financovat 1.světovou válku, to byla velká rána. Část abnky angažovaná v cenných papírech byla vyčleněna do nové společnosti Morgan Stanley. Zákonem posílily investiční banky jako Goldman Sachs, Merill Lynch a Brothers.

Úryvek je z knihy "Finanční trhy a investování" univerzitního profesora Josef Jílka vydané nakladatelstvím Grada Publishing, více informací naleznete na http://www.grada.cz

*) V rámci krize se chystá emise dluhopisů pro občany ČR - více zde:

http://mfcr.cz/cps/rde/xchg/mfcr/xsl/mf_zamestnanci_mf_mediich_46311.html

Nejlepších 5 primárních dealerů za I. čtvrtletí 2009 dle MF ČR:

1. KBC N.V. / ČSOB, a.s.

2. Erste Group Bank AG / Česká spořitelna, a.s.

3. UniCredit Bank Czech Republic, a.s.

4. PPF Banka, a.s.

5. Societe Generale / Komerční banka, a.s.

Poslední emise: ČR vydala úspěšnou emisi 5,5-letých eurobondů v objemu 1,5 miliardy euro

Česká republika úspěšně vydala emisi 5,5-letých eurobondů v objemu 1,5 miliardy euro s pevným kupónem ve výši 4,5% ročně. Česká republika má kreditní rating A1 od agentury Moody’s, A od agentury Standard & Poor’s a A+ od agentury Fitch, všechny se stabilním výhledem.

Tato transakce představuje největší vládní benchmarkovou emisi na eurobondovém trhu ze zemí střední a východní Evropy mimo eurozónu od začátku letošního roku. Transakce navázala na úspěšnou zahraniční benchmarkovou emisi eurobondů České republiky v objemu 2 miliard euro se splatností 10 let, která se uskutečnila v červnu 2008.

Transakce se setkala s vysokou poptávkou ze strany mezinárodních investorů, a to i přes nepříznivé podmínky na mezinárodních trzích, zvýšenou averzi investorů k riziku, včetně rizika zemí střední a východní Evropy, a velký objem státních a státem garantovaných emisí dluhopisů z jiných zemí.

Silná ekonomická pozice České republiky umožnila ocenit novou emisi na úrovni euro mid-swap + 190 základních bodů, resp. +230.7 základních bodů nad dluhopisy německé vlády. V porovnání s tím, kde se obchodují srovnatelné emise zemí střední a východní Evropy se jedná o atraktivní cenovou úroveň, která odráží exkluzivní status České republiky v rámci regionu.

Z důvodu velmi vysoké poptávky ze strany investorů, jejichž celkové objednávky překročily 2 miliardy euro, Česká republika navýšila objem nové emise z původně plánované 1 miliardy euro na 1,5 miliardy euro.

Úspěch emise se odrazil i v širokém spektru a vysoké kvalitě investorů, kteří se na transakci podíleli: konečné distribuci dominovali investoři z Německa (25%), Velké Británie (17%), Rakouska (13%), a zemí střední a východní Evropy (16%). Pokud jde o distribuci podle typu investorů, banky a retail (57%), investiční fondy (24%) a pojišťovny a penzijní fondy (9%) koupily většinu emise. Zhruba 85% emise bylo umístěno mezi investory mimo Českou republiku. Transakce byla rozprodána mezi vice než 150 investorů.

Eduard Janota, náměstek ministra financí České republiky, v souvislosti s emisí řekl: “Tato transakce je důležitým krokem v naplnění strategie financování státu pro rok 2009. Významnou měrou přispěje k profinancování výpůjčních potřeb státu, které vzrostly v důsledku celosvětové recese. Zajistí se tak bezproblémové financování vlády v období velmi turbulentních tržních podmínek. Jsme velmi spokojeni s dosaženým objemem a cenou financování – v rámci jediné transakce jsme tak získali objem financování, který mnohonásobně převyšuje objemy obvykle dosahované v domácích aukcích státních dluhopisů. Obzvlášť jsme přivítali vysoký podíl mezinárodních investorů, kteří se transakce zúčastnili, což nám umožnilo dále diverzifikovat zdroje financování a poskytnout úlevu českému domácímu trhu státních dluhopisů. Úspěch této emise odráží silnou ekonomickou pozici České republiky a jsme rádi, že mezinárodní investoři vysoký kredit českého státu svým zájmem potvrdili.”

Výtěžek benchmarkové emise eurobondů použije Česká republika na refinancování splatného státního dluhu a k financování deficitu státního rozpočtu.

Eurobondy byly vydány v rámci programu pro emise střednědobých zahraničních dluhopisů (EMTN program) v objemu 10 miliard euro. Emisi pro Českou republiku zorganizovaly banky Barclays Capital, Česká spořitelna a Deutsche Bank.

Zdroj: Tisková zpráva MF ČR, 29.4.2009

Autor: Josef Jílek

Poslední zprávy

Právě diskutujete


Zajímavé vzestupy

STOCK91,00+9,64
BABKOFOL420,00+0,96
PEGAS810,00+0,75
GECBA83,95+0,66
VGP1 560,00+0,65

Zajímavé poklesy

TOMA1 230,00-0,81
VIG718,00-0,62
KOMB931,00-0,21
TELEC275,50-0,18
ERBAG997,20-0,12

Kurzovní lístek

EURnahoru25,370+0,29
HUFnahoru8,224+0,19
JPYnahoru18,654+0,88
PLNnahoru6,090+0,16
USDnahoru20,742+0,52

demo-e-broker

Indexy

Pro úplné zobrazení je nutné mít nainstalován Flash Player, dostupný např. zde.

Flash | Obrázek

PXstejne0,001 119,0508:01:00
RMdolu-0,051 482,1118.01.18
DJIAdolu-0,3726 017,8118.01.18
NASDAQdolu-0,037 296,0519.01.18
SP500dolu-0,162 798,0318.01.18
DAXnahoru+0,7413 281,4318.01.18
WIG20dolu-0,592 461,2129.12.17


Odborné články

Ekonomika ČT24.cz