Uživatel nepřihlášen | Přihlásit se | Zaregistrovat se
Středa 24.1.2018 0:45
Akcie.cz»Zpravodajství»Odborné články»Co týden dal: pražská burza zažila 20% růsty

Zpravodajství

Co týden dal: pražská burza zažila 20% růsty

08.06.2009 12:26:00 | Fio banka

Fio report: týdenní zpravodajství z kapitálových trhů (1. – 5. června 2009)

popis

Komentář k vývoji indexu

Pražská burza posílila na první pohled o velmi silných 10 %, v tomto růstu je však zahrnuta deformace dat ze závěrečné aukce z minulého pátku. Poslední den v měsíci byl index netržně v závěrečné aukci silně sražen dolů, což se projevilo v pondělí, když tento propad byl okamžitě umazán - index PX si připsal více nežk 6 %. Optimismus však vládl na trhu i nadále a i bez tohoto vlivu by byly české akcie v plusu.

Největší přírůstky zaznamenaly akcie bankovních titulů. Komerční banka svým růstem o 20 % umazala svůj předchozí propad a dokázala s novými doporučeními v zádech ještě přidat. Téměř 20 % přidaly i akcie Erste Bank, které se opět rázným způsobem vrátily nad hladinu 500 Kč, když v závěru týdne byla titulu oporou informace o navýšení podílu za strany významného investora. Třetím titulem s růstem o 20 % byly akcie mediální skupiny CME, tady byl však pohyb bez výraznější kurzotvorné informace. Vyšší ceny ropy a dohoda s ČEZem (+4,8 %) na dodávkách do Dětmarovic pomohly akciím NWR (+8,5 %). Silnější prodejní tlak nepustil na vyšší úrovně Telefoniku O2 (+1,3 %). U Pegasu jsou již všechny pozitivní informace z poslední doby v kurzu zahrnuty a titulu schází nový výraznější impuls (-0,5 %).

Co se stalo - klíčové události minulého týdne

- Průměrná měsíční mzda podle ČSÚ dosáhla za první kvartál 22.941 Kč, což je meziroční nominální růst o 2,4 %.

Vývoj titulů na domácím trhu

AAA Auto

2/6 Podle auditovaných údajů dosáhla ztráta společnosti v roce 2008 32,4 mil EUR, což je o 4,4 mil. EUR více, než společnost původně oznámila. Prohloubení ztráty souvisí s účetními odpisy ukončených aktivit na zahraničních trhů.

ČEZ

2/6 ČEZ se dohodnul se společností NRW na dodávkách energetického uhlí do své elektrárny v Dětmarovicích. Podle původního plánu měla být elektrárna odstavena až do konce srpna, díky dohodě však bude provoz opět spuštěn.

3/6 EK udělila souhlas konsorciu společností Severočeské doly a JITA (ze skupiny J&T) ke koupi hnědouhelné společnosti MIBRAG.

4/6 Podle statistiky ERÚ došlo v dubnu k meziročnímu snížení spotřeby elektrické energie o 15,6 %, což je největší letošní pokles. Snížení dodávek bylo poprvé zaznamenáno u maloodběratelů, a to o 9,9 %. Velkoodběratelé snížily odběr o 18,8 %.

Erste Bank

4/6 Španělská investiční společnost Criteria Causa navýšila svůj podíl v Erste Bank na 5,1 % z původních 4,9 %. Mezi společností a majoritním akcionářem Nadací Erste došlo zároveň k podpisu dohody o obchodní spolupráci, která umožní přístup ke klientele na domovských trzích. NA základě uzavřené dohody by mohl podíl Criteria vzrůst až na 20 %.

Komerční banka

3/6 Vedení Societe Generale navrhlo na místo generálního Komerční banky Henri Bonneta, který by měl od 9.9.2009 nahradit odcházejícího šéfa Goutarda. SocGen se drří své osvědčené metody a dosazuje na nejvyšší post zkušeného manažere, který již působil v širším vedení celé skupiny.

5/6 Deutsche Bank aktuálně pokrývá akcie KB s doporučením „kupovat“ a cílovou cenou 3400 Kč. V týdnu začala pokrývat akcie i švýcarská USB, která cíluje akcie KB na 3500 Kč a doporučení má rovněž na stupni „kupovat“.

Telefonica O2 ČR

3/6 Raiffeisenbank snížila cílovou cenu pro telekomunikační společnost na 513 Kč z původních 517 Kč. Doporučení zůstalo na stupni „koupit“

Co se stane - očekávané události

- 8/6 Nezaměstnanost

- 9/6 Spotřebitelské ceny

- 9/6 HDP za 1Q – konečný údaj

- 11/6 Průmyslová výroba

popis

Komentář k vývoji indexu

Americké akcie rostou již třetí týden v řadě a index Dow Jones se přehoupl v letošní statistice do kladných čísel. V tomto týdnu přidal 3,1 %, technologický Nasaq přidal 4,2 %. Týden odstartoval vyhlášením bankrotu General Motors, tento krok byl však očekáván, a tak se pondělí naopak stalo nejrůstovějším dnem, když pomohly hlavně zprávy o růstu průmyslové aktivity v Číně. Pokračující optimismus ohledně ekonomického zotavení tak pomáhal hlavně cyklickým titulům, když Caterpillar přidal 8,5 %, Boeing s lepším výhledem od Bank of America přidal 17,5 %.

Růst cen komodit vyhovoval firmám z těžařského sektoru a energetickým firmám. Alcoa posílila o téměř 19 %, Exxon přidal s růstem ropy přes 5 %. Dařilo se i obchodním řetězcům, když osobní výdaje poklesly méně než se čekalo. Akcie Sears posílily 22 %, J.C. Penny přidaly 11 %. Smíšeně se dařilo finančním titulům, když jednotlivé společnosti pokračovaly v upisování nového kapitálu. Akcie JP Morgan ztratily 6,3 %. Nedařilo se ani defenzivním titulům z farmaceutického průmyslu. Pfizer oslabil o 4,5 %, akcie Merck odepsaly 5,5 %.

Co se stalo - klíčové události minulého týdne

- Osobní spotřeba meziměsíčně v dubnu klesla o 0,1 % ve srovnání s poklesem o 0,2 % v březnu. Osobní příjmy meziměsíčně za duben rostly o 0,5 %, když se očekával pokles o 0,2 % a v březnu osobní příjmy klesly o 0,3 %.

- Index nákupních manažerů ve výrobě v US v květnu vzrostl na 42,8b. z dubnových 40,1b. Ekonomové očekávali růst indexu na 42,3b. Index roste již pět měsíců v řadě.

- ISM index ve službách za květen vzrostl na 44,0 z dubnových 43,7. Trh očekával růst indexu na 45,0.

- Počet pracovních míst mimo zemědělský sektor klesl o 345 000 ve srovnání s poklesem o 539 000 v dubnu a očekáváním poklesu o 520 000. Míra nezaměstnanosti v květnu vzrostla na 9,4 % oproti 8,9 % z dubna, analytici odhadovali 9,2 %.

Co se stane - očekávané události

- 10/6 Béžová kniha

- 11/6 Maloobchodní tržby

- 12/6 Spotřebitelská důvěra

Vývoj titulů na amerických trzích

1/6 Yahoo Inc. (YHOO) má zvýšené doporučení od Barclays na overweight z equal-weight. Cenový cíl byl zvýšen na 20 USD z původních 15 USD.

1/6 General Motors (GM) formálně vyhlásil bankrot, jelikož automobilka nesplnila požadavek Obamovy administrativy přijít s plánem, který by automobilku vrátil k ziskovosti. Jedná se o třetí největších krach v historii USA. V rámci konkurzního řízení by mělo dojít k rychlému rozprodání části aktiv a vytvoření podstatně menší společnosti.

1/6 Akcie US automobilky General Motors Corp. (GM) a finančního domu Citigroup (C) budou v indexu Dow Jones Industrial Average nahrazeny akciemi společností Cisco Systems (CSCO) a The Travelers Companies Inc. (TRV). Změna by měla být efektivní od 8. června 2009.

2/6 Morgan Stanley zvýšil odhad zisků pro US banku J.P. Morgan Chase (JPM). V roce 2009 by měl zisk dosáhnout 1,79 USD/akcii (vs. původní odhad 1,74 USD) a v roce 2010 3,81 USD/akcii (vs. původní odhad 3,63 USD). Brokera k tomuto kroku vedlo oznámení J.P. Morgan, že hodlá zvýšit svůj kapitál o 5 mld. USD prostřednictvím prodeje akcií.

3/6 Stavební společnost Hovnanian Enterprises Inc. (HOV )reportovala výsledky za 2Q FY 2009. V něm hospodařila se ztrátou 118,6 mln. USD / 1,50 USD na akcii a meziročně tak snížila ztrátu o 65 %. Analytici však v průměru očekávali, že ztráta dosáhne pouze 1,32 USD/akcii. Společnost, která staví domy zejména na východním pobřeží US tak vykázala 11. čtvrtletní ztrátu za sebou v souvislosti s rostoucí nezaměstnaností a klesajícími cenami domů, které vedou potencionální zájemce k odložení koupě domů. Počet podepsaných kontraktů klesl v 2Q o 29 % na 1 586 a firma předala zájemců o 44 % méně domů, než tomu bylo před rokem.

4/6 Wal-Mart Stores Inc. (WMT) oznámil, že v letošním roce otevře více než 22 000 nových pracovních míst v USA, když se chystá otevřít nové obchody. Nabídne jak manažerské, tak řadové pozice. Wal-Mart v současné době zaměstnává více než 2 miliony lidí po celém světě.

5/6 Intel Corp. (INTC) se dohodl na koupi softwarové společnosti Wind River Systems Inc. za zhruba 884 milionů USD, neboli 11,50 USD za jednu akcii. Akvizicí společnosti, která se zaměřuje především na software používaný v mobilních telefonech a spotřební elektronice, by tak Intel podle svého plánu rozšířil své pole působnosti za hranici oblasti osobních počítačů.

popis

Komentář k vývoji indexu

Německý hlavní index DAX30 se dostal hned v pondělí nad hranici 5000 bodů a nad touto metou se dokázal udržet ve všech seancích. Na týdenní bázi přidaly německé akcie 2,8 %. Nejvyšší růst zaznamenal trh hned v úvodu, když DAX v pondělí posílil o více než 4 %. Investoři pozitivně reagovali na dobrá data z průmyslu v Číně, která povzbuzovala očekávání ohledně zlepšování ekonomické situace ve světě. Největší korekce tohoto růstu přišla ve středu, když optimismus mírně zbrzdila horší data z USA.

V čele růstu jednotlivých titulů byly akcie ocelářské firmy ThyssenKrupp, které přidaly 13,8 %. Akcie byly zařazeny ze strany Bank of America na jejich „Europe 1 List“, když společnost věří v oživení v sektoru. Po krachu General Motors se dařilo konkurenčním automobilkám, které by mohly rozšířit svůj podíl na trhu na úkor bývalé světové jedničky. Akcie Daimleru přidaly 10,2 %, Volkswagen posílil o 13 %. Největší ztrátu si připsaly akcie maloobchodního řetězce Metro (-8 %), 2 % ztratil výrobce krémů Nivea, společnost Beiersdorf, po sníženém doporučení od Goldman Sachs.

Co se stalo - klíčové události minulého týdne

- Index průmyslové aktivity eurozóny v květnu vzrostl na 40,7 bodů z předběžně oznámené hodnoty 40,5 bodů. V dubnu index byl na 36,8 bodech. Aktivita ve službách vzrostla na sedmiměsíční maximum 44,8 bodů.

- HDP eurozóny podle revidovaných dat v 1Q pokleslo meziročně o 4,8 %, mezikvartální pokles o 2,5 % byl potvrzen.

- ECB podle očekávání nechala sazby na úrovni 1 %. Vedení ECB potvrdilo, že nakoupí kryté dluhopisy za 60 mld. EUR.

- Maloobchodní tržby v eurozóně v dubnu meziměsíčně vzrostly o 0,2 % po březnovém revidovaném poklesu o 1 % (původně -0,6%). Meziročně tržby klesly o 2,3 % po březnovém poklesu po revizi o 3,4 % (původně -4,2 %). Analytici očekávali meziměsíční růst o 0,2 % a meziroční pokles o 2,9 %.

Co se stane – očekávané události

- 8/6 Průmyslové objednávky

- 9/6 Průmyslová produkce

- 10/6 Spotřebitelské ceny

Vývoj titulů na německém trhu

2/6 Společnost Munich Re (MUV2) održela od Credit Suisse nižší cílovou cenu. Švýcarská banka aktuálně cíluje titul na 130 EUR, což je snížení o 19 %.

2/6 Data ohledně prodejů automobilů v US ukázaly, že meziměsíčně se prodeje aut sice zvýšily o 13 %, meziročně však klesly prodeje o 34 %. Významné poklesy zaznamenaly v květnu hlavně zahraniční automobilky působící na trhu. Největší pokles prodejů z německých automobilek oznámil Daimler (DAI), kterému klesly prodeje meziročně o 33 %, v těsném závěsu následovaly automobilky Porsche (PAH3) s poklesem o 29 %, BMW (BMW) – 28 % a největší německé automobilce Volkswagen (VOW) klesly prodeje o 12 %.

4/6 Morgan Stanley zvýšil cílovou cenu pro operátora frankfurtské burzy, Deutsche Boerse (DB1), o 12 % na 75 EUR.

4/6 Maloobchodník Metro AG (MEO) byl snížen ze strany Royal Bank of Scotland na „hold“ z původního „buy“. Banka tvrdí, že se Metro obchoduje s prémií nad Tescem, Aholdem a Delhaize.

4/6 Třetí největší nízko-nákladový letecký přepravce v Evropě, Air Berlin Plc (AB1), prodal nové akcie společnosti, které jsou ekvivalentní 18 % stávajících akcií. 6,6 mln. akcií je prodáno institucionálním investorům, 4 mln. akcií do rukou turecké společnosti ESAS Holding AS, která je největším akcionářem společnosti a 500 tis. akcií top managementu. Prodejní cena činila 3,5 EUR/akcii.

5/6 Deník Financial Times Deutschland uvedl, že německý výrobce utilit, E.ON AG (EOAN), plánuje do roku 2011 vynaložit 8 mld. EUR na výrobu obnovitelné energie. To je o 2 mld. EUR více než společnost původně plánovala. Dle deníku, který citoval šéfa společnosti CEO Wulf Bernotata, má společnost postavit další solární parky v jižní Francii a do roku 2030 by mělo pocházet 36 % vyrobené energie z obnovitelných zdrojů, v porovnání s 13 % v loňském roce.

5/6 Dle vyjádření šéfa společnosti SAP, Leo Apothekera, pro francouzský deník Le Figaro může společnost vynaložit až 5 mld. EUR na možné akvizice. Společnost má připraveno 2,5 mld. EUR a stejnou částku by mohlo ještě získat, uvedl Apotheker.

Autor: David Brzek

Poslední zprávy

Právě diskutujete


Zajímavé vzestupy

PEGAS844,00+2,68
TABAK17 180,00+1,78
TELEC286,00+0,88
ERBAG1 034,00+0,73
CEZ522,50+0,58

Zajímavé poklesy

EFORU109,00-3,54
PEN9,40-1,05
VIG722,00-0,76
STOCK88,90-0,34
PVT1,000,00

Kurzovní lístek

EURdolu25,405-0,01
HUFnahoru8,192+0,13
JPYdolu18,771-0,25
PLNdolu6,093-0,04
USDnahoru20,742+0,04

demo-e-broker

Indexy

Pro úplné zobrazení je nutné mít nainstalován Flash Player, dostupný např. zde.

Flash | Obrázek

PXnahoru+0,381 137,0623.01.18
RMnahoru+0,661 511,0523.01.18
DJIAdolu-0,0126 210,8123.01.18
NASDAQnahoru+0,717 460,2923.01.18
SP500nahoru+0,222 839,1323.01.18
DAXnahoru+0,7113 559,6023.01.18
WIG20dolu-0,592 461,2129.12.17


Odborné články

Ekonomika ČT24.cz