Uživatel nepřihlášen | Přihlásit se | Zaregistrovat se
Pátek 19.1.2018 4:10
Akcie.cz»Zpravodajství»Odborné články»Co týden dal: akciové trhy vyčkávají

Zpravodajství

Co týden dal: akciové trhy vyčkávají

15.06.2009 12:44:00 | Fio banka

Fio report: týdenní zpravodajství z kapitálových trhů (8. – 12. června 2009)

popis

Komentář k vývoji indexu

Pražská burza zaznamenala poklidnější vývoj než v předchozích týdnech a index PX získal slabých 0,66 %. Aktivita investorů na trhu byla poměrně nízká a trh vyčkával na nové impulsy, které by oživily obchodování. Přestože růstových seancí bylo méně než klesajících, jejich dynamika byla vyšší a index celkově posílil.

Prodejní tlak na Telefonice již nebyl znát a titul se za zajímavých objemů posunul v průběhu týdne zpět na dohled hranice 430 Kč (+2,5 %, 425,80). Po delší době se aktivita vrátila do Pegasu (+5,5 %, 383), který se stal nejrůstovějším titulem. Vyšší ceny ropy částečně pomáhaly akciím ČEZu (+0,9 %, 910) a NWR (+1,9 %, 96,8).

Bankovní tituly zakončily týden smíšeně, když po úvodním růstu přišla částečná realizace zisků. Více se to projevilo u Komerční banky, která ztratila 3,5 % (2752 Kč), Erste Bank se dokázala v kladných číslech udržet (+1 %, 543). Téměř 3 % ztratily akcie Orca, objem obchodů byl však zanedbatelný a investory k nějaké akci nevyprovokovaly ani zveřejněné auditované výsledky a komentář auditora.

Co se stalo - klíčové události minulého týdne

- Viceguvernér ČNB Miroslav Singer potvrdil předchozí vyjádření ohledně možnosti dalšího snížení úrokových sazeb. Situace je však podle jeho slov nadále velmi složitá a další pohyb sazeb se obtížně předpovídá.

- Míra nezaměstnanosti podle MPSV v květnu stagnovala na úrovni 7,9 %.

- Index spotřebitelských cen za měsíc květen zůstal v meziměsíčním porovnání nezměněn. Na meziroční bázi se inflace snížila již na 1,3 % z dubnového čísla 1,8 %, jedná se o nejnižší růst cen od ledna 2007. Pokles inflace byl v souladu s naším očekávání a mírně pod konsenzem trhu 1,4 %. V meziročním porovnání byl růst cen tažen především alkoholickými nápoji, cigaretami a bydlením.

- Finální údaj o HDP za 1Q tohoto roku potvrdil předběžná čísla a na meziroční bázi ukázal propad české ekonomiky o 3,4 %. Jedná se o největší pokles HDP v historii samostatné České republiky. Na propadu HDP se projevila krize v průmyslu, který se potýká především s ochlazením poptávky ze zahraničí, ale i poklesem odbytu na domácím trhu

Vývoj titulů na domácím trhu

AAA Auto

12/6 Vedení společnosti neplánuje v letošním roce již žádné další propouštění. Skupina má aktuálně 1200 zaměstnanců, což je měně než jedna třetina oproti začátku loňského roku. Propouštění souviselo s odchodem ze ztrátových trhů v Polsku, Maďarsku a Rumunsku.

ČEZ

11/6 Podle předběžných odhadů společnosti ČEZ klesla poptávka po elektrické energie v květnu meziročně o 10 %. V minulém měsíci byl pokles o 15,5 %. Pokles táhne nadále slabá aktivita v průmyslu.

12/6 Merrill Lynch zvýšil svoje doporučení pro ČEZ na „neutral“ z původního „underperform“. Cílová cena byla zvýšena na 950 Kč z původních 750 Kč. Zvýšení cílové ceny rovněž provedla švýcarská UBS, která akcie cíluje na 1000 Kč místo původních 830 Kč.

New World Resources

12/6 Erste Bank potvrdila pro akcie NWR doporučení „držet“ s aktuální cílovou cenou 96 Kč.

12/6 Podle mluvčí NWR chce společnost do konce letošního roku propustit 3000 zaměstnanců. 1500 smluvních pracovních míst bude zrušeno v dolech OKD. 500 míst zanikne s předčasným zrušením koksárny Šverma, dalších 1000 míst chce firma zredukovat prostřednictvím přirozených odchodů.

Orco Property Group

11/6 Orco zveřejnilo dodatečně auditované výsledky za rok 2008, které potvrdily předchozí ztrátu ve výši 391 mil. EUR.

Telefonica O2 ČR

12/6 Merrill Lynch potvrdil doporučení „kupovat“ pro telekomunikační společnost. Cílová cena byla kosmeticky upravena na 513 Kč z původních 509 Kč.

Unipetrol

9/6 Česká rafinérská obnovila 8.6. plný provoz rafinérie v Kralupech nad Vltavou. Plánovaná odstávka se protáhla díky nutnosti rozsáhlejší údržby, než bylo původně plánováno.

Co se stane - očekávané události

- 15/6 Průmyslové ceny

- 15/6 Maloobchodní tržby

popis

Komentář k vývoji indexu

Americké akcie rostou čtvrtý týden v řadě, aktivita však byla v uplynulém týdnu poměrně nízká a indexy nepředváděly výrazné pohyby. Dow Jones nakonec na týdenní bázi přidal 0,4 %, technologický Nasdaq 0,5 %. Širší index S&P 500 dosáhl pouze v jedné seanci absolutní změny 0,6 %, všechny další hodnoty byly nižší. Nízká volatilita kolem úrovně 200 EMA může být předzvěstí výraznějšího pohybu v příštím období. Informací týdne bylo potvrzení informací ohledně možnosti předčasného splacení státem poskytnutých finančních prostředků z programu TARP pro 10 předních finančních institucí.

Celkově finanční sektor posílil za týden o více než 1,5 %. Nejvyšší růsty byly ale k vidění se energetickém sektoru (2,4 %) a sektoru utilit (3,8 %), když cena ropy přesáhla hranici 73 USD/barel. Chevron posílil o 5 % na 72,70 USD. Po zvýšeném výhledu firem jako Texas Instruments (+5,4 %) či Qualcomm (+1,4 %) se dařilo telekomunikačnímu sektoru a vybraný technologiím. Intel posílil o 2,5 %.

Co se stalo - klíčové události minulého týdne

- US maloobchodní tržby v květnu vzrostly o 0,5 %, když o měsíc předtím klesly o revidovaných 0,2 %. Výsledek byl v souladu s očekáváním ekonomů. Maloobchodní tržby, bez zahrnutí prodejů automobilů, se také zvýšily o 0,5 %, když se čekal nárůst o 0,2 %.

- Předběžný výsledek indexu spotřebitelské důvěry Michiganské Univerzity za červen vzrostl na 69b. oproti květnovým 68,7b. Ekonomové očekávali nárůst indexu na 69,5b.

Co se stane - očekávané události

- 16/6 Index PPI

- 17/6 Index CPI

- 18/6 Předstihové ukazatele

Vývoj titulů na amerických trzích

8/6 Globální srovnatelné tržby řetězce rychlého občerstvení McDonald's Corp. (MCD, BAAMCDOC) vzrostly v květnu o 5,1 %. V US se zvýšily o 2,8 %, v Evropě o 7, 5 % a v Asii/Pacifiku, zejména díky růstu v Austrálii, o 6,4%.

8/6 Telekomunikační firma Qwest Communications International Inc. (Q) oznámila, že ukončila snahu prodat svojí síť pro dálkové telefonní hovory po strategickém zhodnocení těchto aktiv. Společnost zároveň potvrdila výhled pro letošní rok kdy očekává upravenou EBITDU mezi 4,2 až 4,4 mld. USD, upravené volné CF mezi 1,4 až 1,5 mld. USD a kapitálové výdaje 1,8 mld. USD nebo níže.

8/6 US výrobce potravin General Mills (GIS) oznámil, že letošní zisk na akcii překoná původní projekci o několik US centů díky lepšímu provoznímu výkonu a nižším daním. Společnost ohlásí výsledky za FY 2009 1. července. Původní odhad počítal se ziskem mezi 3,87 až 3,89 USD/akcii.

9/6 Goldman Sachs zvýšil svojí cílovou cenu pro akcie výrobce počítačů a mp3 přehrávačů Apple Inc. (AAPL) na 145 USD z předchozích 130 USD. Broker také zvýšil projekci zisků společnosti pro letošní rok na 5,31 USD/akcii z předchozích 5,25 USD. Domnívá se, že Apple bude profitovat z vyšších tržeb, poté co včera firma oznámila na své tradiční konferenci s vývojáři snížení cen počítače MacBook a telefonu iPhone.

9/6 Druhý největší výrobce polovodičů v US, Texas Instruments Inc. (TXN), zvýšil svojí projekci hospodářských výsledků pro 2Q. Důvodem je doplňování zásob zákazníky. Zisk by se měl pohybovat mezi 0,14 – 0,22 USD / akcii a tržby mezi 2,3 mld. USD až 2,5 mld. USD. Odhady analytiků počítaly se ziskem 0,1 USD a 2,21 mld. USD.

10/6 Největší prodejce doplňků do domácností na světě, Home Depot Inc. (HD), zvýšil projekci zisku pro letošní rok. Zisk z pokračující operací může zůstat nezměněn nebo klesnout o 7 %. Předchozí projekce počítala s poklesem zisku o 7 %. Na upravené bázi má zisk klesnout mezi 20 až 26 %, když původní odhad počítal s poklesem zisku o 26 %. Firma očekává, že tržby by se měly snížit o 9 %.

11/6 Výrobce čipů do mobilních telefonů, Qualcomm Inc. (QCOM), zvýšil výhled tržeb pro 3Q na 2,67 - 2,77 mld. USD. Původně společnost očekávala tržby 2,4 - 2,6 mld. USD. Provozní zisk by se měl pohybovat mezi 830 – 880 mln. USD (vs. původní projekce 550 – 650 mln. USD). Společnost uvedla, že tím reaguje na silnou globální poptávku po čipech pro high-end mobilní telefony.

12/6 Společnost BlackRock Inc. (BLK), zabývající se asset managementem, oznámila, že koupila divizi fondů společnosti Barclays Plc. za 13,5 mld. USD. Společnost za divizi zaplatí 6,6 mld. USD v hotovosti a zbytek v akciích. Barclays si ve společnosti ponechá 19,9 % podíl. Transakce by měla být dokončena do prosince letošního roku a nová společnost bude spravovat aktiva v hodnotě 2,7 bln. USD.

popis

Komentář k vývoji indexu

Německé akcie stejně tak jako většina světových trhů nepředvedla v tomto týdnu žádný výraznější pohyb. Index DAX za slabé obchodní aktivity prakticky stagnoval o oslabil o zanedbatelné dvě desetiny procenta. Po třech kladných týdnech se tak růst německých akcií zastavil. Výraznou událostí byl 60% propad akcií společnosti Arcandor, když vedení bylo nuceno vyhlásit bankrot.

Z celkového pohledu se nedařilo především finančnímu sektoru, když akcie Allianz klesly o 4,5 %, Commerzbank o 1,8 % a Deitsche Bank ztratila 2,1 %. Operátor frankfurtské burzy Deutsche Boerse ztratil 7,8 %, když alternativní londýnský obchodní systém Chi-X Europe dosáhl lepších zobchodovaných objemů. Vyšší ceny ropy, znamenající vyšší náklady, a pokles počtu přepravených pasažérů v květnu poslal akcie Lufthansa o více jak 6 % níže. Nejrůstovějším titulem z báze indexu DAX byly akcie Mercku (+6,8 %), po zvýšeném doporučení od HSBC se dařilo i akciím Adidasu (+3,2 %).

Co se stalo - klíčové události minulého týdne

- Tovární objednávky v dubnu stagnovaly, když předchozí měsíc stouply o revidovaných 3,7 %. Výsledek byl v souladu s očekáváním ekonomů. V meziročním srovnání klesly objednávky o 37,1 %(vs. odhad – 33 %).

- Průmyslová výroba v Německu klesla v dubnu meziměsíčně o 1,9 % oproti revidovanému růstu o 0,3 % z minulého měsíce. Očekávání Reuters byl růst o 0,1 % při širokém pásmu od poklesu o 2,1 % až po růst o 3,5 %.

- Index spotřebitelských cen v květnu podruhé za sebou v meziročním srovnání stagnoval, což bylo způsobeno nižší poptávkou a poklesem nákladů za energie díky levnější ropě. Oproti dubnu se pak inflace snížila o 0,1 %.

Co se stane – očekávané události

- 16/6 Index ZEW

- 19/6 Index PPI

Vývoj titulů na německém trhu

8/6 Výrobce chemikálií Lanxess AG (LXS) oznámil 2 akvizice v Asii, když její indická dcera Lanxess India Private Ltd. koupila společnost Gwalior Chemical Industries Ltd. za 82,4 mln. EUR. Transakce by měla být dokončena na konci 3Q 2009. Další kupovanou společností je čínský výrobce chemikálií Jiangsu Polyols Chemical Co. Ltd. Cena transakce nebyla zveřejněna a uzavřena by měla být taktéž ve 3Q 2009.

8/6 Podle informací deníku Handelsblatt Deutsche Bank (DBK) možná urychlí převzetí retailové banky Deutsche Postbank AG (DPB). Podle deníku Deutsche Bank v poslední době kupovala akcie DPB a její podíl by se mohl přiblížit k 30 % v Deutsche Postbank. K 6. březnu činil podíl DBK 25 % a jedna akcie. Deutsche Bank již dříve oznámila, že možná učiní nabídku za Postbank a v případě, že její podíl přesáhne 30 % by byla povinná tuto nabídku učinit.

9/6 Maloobchodní společnost Arcandor (ARO) oznámila bankrot, který se týká i společností Karstadt, Primondo GmbH a Quelle, avšak netýká se firem Thomas Cook Plc., Primondo-Specialty Group a podílu v HSE24. Firma se nedohodla s německou vládou na finanční pomoci. Arcandor potřebuje refinancovat půjčky v hodnotě 650 mln. EUR do 12. června.

9/6 Německá automobilka Porsche SE (PAH3), která se potýká s vysokým zadlužením kvůli investici ve Volkswagenu AG (VOW), oznámila, že jedná s investorem z Kataru ohledně možné investice v automobilce. Včera již tuto informaci přinesl deník Focus. Podle dnešní zprávy z Financial Times by suverénní fond Qatar Investment Authority mohl získat až 25 % podíl v Porsche.

10/6 HSBC zvýšila doporučení pro výrobce sportovního oblečení Adidas AG (ADS) na "overweight" z předchozího "underweight." Broker cituje, že neexistují žádné další negativní aspekty, které by se mohly výrazněji promítnout do ceny akcie.

10/6 Merrill Lynch snížil doporučení pro akcie největšího světového výrobce business softwaru, SAP AG (SAP), na "neutral" z "buy." Broker se domnívá, že v letošním roce pravděpodobně nedojde k obnově firemních investic do IT, což ohrožuje projekci společnosti ohledně prodeje licencí ve 2. polovině roku.

Bank of America dnes také přišla s nižším doporučením, které bylo pro SAP sníženo na "neutral" z "buy."

Autor: David Brzek

Poslední zprávy

Právě diskutujete


Zajímavé vzestupy

STOCK91,00+9,64
BABKOFOL420,00+0,96
PEGAS810,00+0,75
GECBA83,95+0,66
VGP1 560,00+0,65

Zajímavé poklesy

TOMA1 230,00-0,81
VIG718,00-0,62
KOMB931,00-0,21
TELEC275,50-0,18
ERBAG997,20-0,12

Kurzovní lístek

EURnahoru25,370+0,29
HUFnahoru8,224+0,19
JPYnahoru18,654+0,88
PLNnahoru6,090+0,16
USDnahoru20,742+0,52

demo-e-broker

Indexy

Pro úplné zobrazení je nutné mít nainstalován Flash Player, dostupný např. zde.

Flash | Obrázek

PXnahoru+0,311 119,0518.01.18
RMdolu-0,051 482,1118.01.18
DJIAdolu-0,3726 017,8118.01.18
NASDAQdolu-0,037 296,0519.01.18
SP500dolu-0,162 798,0318.01.18
DAXnahoru+0,7413 281,4318.01.18
WIG20dolu-0,592 461,2129.12.17


Odborné články

Ekonomika ČT24.cz