Uživatel nepřihlášen | Přihlásit se | Zaregistrovat se
Pátek 19.1.2018 4:09
Akcie.cz»Zpravodajství»Odborné články»Co týden dal: Indexy prošly částečnou korekcí

Zpravodajství

Co týden dal: Indexy prošly částečnou korekcí

22.06.2009 13:34:00 | Fio banka

Fio report: týdenní zpravodajství z kapitálových trhů (15. – 19. června 2009)

popis

Komentář k vývoji indexu

Pražská burza v průběhu týdne postupně oslabovala a dostávala se hlouběji pod hranici 200denního EMA. Index PX celkově ztratil 2,65 %, když největší ztráty si připisoval v první polovině týdne, v pátek přišla mírná korekce propadů a tento den byl jediný s kladným přírůstkem. Poklesy byly v kontextu vývoje na vyspělých trzích, když na našem trhu nadála panovala poměrně ospalá atmosféra s minimem kurzotvorných informací a podprůměrnými objemy.

Za výjimku by se daly považovat akcie Telefonica O2, které šly proti trhu a při slušné přetrvávající poptávce posílily o 2,1 %. S mírným ziskem zakončila týden i Komerční banka (+0,8 %) a AAA Auto (+0,4 %). Největší pokles si připsala naopak Erste Bank (-8,4 %), když ztrácely i evropské bankovní tituly po komentáři ECB, která očekává další vlnu odpisů. 8 % ztratily za nízkých objemů developerské společnosti Orco a ECM. Výrazný pohyb byl vidět u akcií NWR (-3,9 %), které v průběhu týdne nejprve vyklesaly z 96 Kč až pod 88 Kč, aby se následně k výchozí metě vracely, když se společnosti podařilo prodloužit smlouvu s významným odběratelem.

Co se stalo - klíčové události minulého týdne

- Robert Holman, člen bankovní rady ČNB, obecně preferuje stabilitu úrokových nevylučuje však, že na příštím zasedání by na základě informací ze situační zprávy mohl hlasovat i pro snížení. Díky nastavení sazeb ze strany ECB je podle Holmana k poklesu prostor.

- Maloobchodní tržby v dubnu meziročně klesly o 2 %, po sezónním očištění se jednalo o pokles o 3 %. Meziměsíčně byly očištěné tržby vyšší o 1,4 %. Údaj je zkreslen velikonočními svátky, které byly letos v dubnu a zvýšily tak tržby z potravin o 4,6 %.

- Průmyslové ceny meziročně klesly o 3,8 %, meziměsíčně byly ceny nižší o 0,4 %.

Vývoj titulů na domácím trhu

AAA Auto

19/6 Valná hromada společnosti projednala hospodářské výsledky a účetní závěrku za rok 2008. Představenstvo informovalo o personálních změnách ve vedení, když činnost ukončil finanční ředitel David Thorley a prozatímně ho nahradil jeho zástupce Jan Barák. Vedení zopakovalo priority aktuální restrukturalizace, když se chce zaměřit na ziskové trhy v ČR a na Slovensku. Byl rovněž potvrzen letošní cíl pro návrat do černých čísel na úrovni konsolidovaného zisku.

ČEZ

17/6 Poslanecká sněmovna schválila novelu zákona o obchodování s povolenkami na emise oxidu uhličitého. Novela umožní energetickým firmám v období 2013 – 2020 rozdělení části povolenek zdarma. Novela uvádí do praxe pravidla, která byla dohodnuta v rámci EU. Firmy musí zisky z povolenek, které obdrží zdarma, investovat do modernizace technologie a do obnovitelných zdrojů. Plán investic musí být předložen do konce března 2010.

New World Resources

18/6 Společnost NWR oznámila uzavření kontraktu na dodávky energetického a koksárenského uhlí s rakouskou společnosti VoestAlpine. Jedná se o prodloužení kontraktu na dodávky 1,2 mil. tun uhlí ročně, a to v následujících pěti letech. Oproti předchozí dohodě, která končila v březnu tohoto roku, se jedná o 20% nárůst. Společnost zároveň potvrdila svůj roční cíl produkce uhlí o celkové objemu 10,5 mil. tun. Společnost VoestAlpine je třetím největším odběratelem uhlí od NWR, když jejich roční odběr představuje zhruba desetinu produkce NWR.

19/6 Moody’s snižuje výhled pro změnu hodnocení závazků společnosti NWR na „negativní“.

Orco Property Group

19/6 Podle informací HN se Jean-Francois Ott dohodnul na podpoře s investičním fondem Prosperita a dalším významným minoritním akcionářem. Prosperita by měla obsadit dvě míst ve vedení společnosti. Hlasování o nových členech představenstva bude jedním z bodů valné hromady, která je plánována na 8.7.2009.

Telefonica O2 ČR

18/6 V rozhovoru pro HN generální ředitel Salvador Anglada sdělil, že očekává pokles příjmů i v druhé polovině roku a očekává negativní dopady současné ekonomické krize. Pokles počtu pevných linek by se podle jeho vyjádření měl zastavit v průběhu příštího roku, jelikož zákazníci začínají více objevovat přidanou hodnotu v dalších službách.

Co se stane - očekávané události

- 25/6 ČNB – rozhodnutí o nastavení úrokových sazeb

- 26/6 Průmyslová produkce

popis

Komentář k vývoji indexu

Americké akcie po čtyřech kladných týdnech zastavily svůj růst a indexy prošly částečnou korekcí. Dow Jones si odepsal téměř 3 %, technologický Nasdaq si vedl nepatrně lépe a ztratil 1,7 %. Propady souvisely s poklesem cen ropy a dalších komodit a sníženým ratingem od S&P pro 18 bankovních ústavů. Nižší ceny komodit poslaly energetický sektor o 6,5 % níže, ztrácely i těžařské firmy.

Frreport-McMoRan si odepsal 13 % v obavách o další poptávku z Číny. Exxon si odepsal 3 %, konkurenční Chevron dokonce necelých 6 %. Horší výkonnost než trh vykázal i finanční sektor, když Wells Fargo či Capital One ztratily více než 5 %. S obavami o rychlost oživení ekonomiky ztrácely klasické cyklické tituly, když General Electric oslabil o 11 %, Caterpillar si po reportu o poklesu tržeb odepsal rovněž více než 10 %. Jediným růstovým sektorem byl sektor zdravotní péče, když investoři očekávají další informace ohledně změn ve zdravotním systému, na kterém pracuje administrativa prezidenta Obamy. Částečnou podporou pro technologický sektor bylo zařazení Microsoftu (+0,7 %) na conviction buy list ze strany Goldman Sachs.

Co se stalo - klíčové události minulého týdne

- Index průmyslových cen za květen v US vzrostl o 0,2 % (vs. konsensus +0,6 %), když o měsíc předtím rostly ceny průmyslových výrobků o 0,3 %. Jádrový index PPI, nezahrnující ceny potravin a energií, naopak poklesl o 0,1 % (vs. konsensus +0,1 %). Meziročně hodnota indexu PPI klesla o 5 %, když se čekal pokles o 4,4 %.

- Průmyslová výroba v USA v květnu meziměsíčně klesla o 1,1 % oproti poklesu o 0,5 % z minulého měsíce, analytici očekávali pokles o 0,9 %. Využití kapacit v květnu bylo 68,3 % oproti 69,1 % z minulého měsíce a očekávání 68,4 %.

- Index spotřebitelských cen klesl v květnu meziročně o 1,3 % při očekávání poklesu 0,9 %. Meziměsíčně index vzrostl o 0,1 %. Jádrový index vzrostl meziměsíčně rovněž o 0,1 %.

- Index předstihových ukazatelů vzrostl nečekaně silně o 1,2 % na 100,2 bodů. Jedná se o nejsilnější růst ukazatele od března 2004.

Co se stane - očekávané události

- 24/6 FED – rozhodnutí o nastavení sazeb

- 25/6 HDP – konečný údaj za 1Q

- 26/6 Osobní spotřeba a výdaje

Vývoj titulů na amerických trzích

8/6 Největší US producent mléčných výrobků, Dean Foods Co. (DF), se dohodl na koupi výrobce sójových nápojů Alpro, který patří belgické společnosti Vandermoortele NV, za 450 mln. USD. Dean Foods tak díky akvizici rozšíří své aktivity i na evropský kontinent. Alpro v Evropě provozuje 5 závodů a jeho roční tržby činily v roce 2008 260 mln. EUR. Firma bude pod Dean Foods fungovat jako oddělená evropská divize.

16/6 Barclays snižuje doporučení pro největší US telekomunikační společnost, AT&T Inc. (T), na "equal-weight" z předchozího "overweight" a cílovou cenou 28 USD/akcii z předchozích 34 USD. Celkově broker snížil US telekomunikační sektor na "neutral."

16/6 Těžební společnost Exxon Mobil Corp. (XOM) zaplatí kvůli havárii svého tankeru Exxon Valdez v roce 1989 u břehů Aljašky obětem kromě odškodného v hodnotě 507,5 mln. USD ještě úroky okolo 500 mln. USD. Rozhodl o tom odvolací soud v San Franciscu. Úroková platba (5,9 %) je vypočtena od roku 1996, kdy bylo soudem rozhodnuto o původním odškodném.

16/6 Prodejce elektroniky Best Buy Co. (BBY) oznámil kvártální zisk 153 mil. USD (0,36 USD na akcii) oproti 179 mil. USD (0,43 USD na akcii) z minulého roku. Restrukturalizační náklady byly 25 mil. USD (0,06 USD na akcii). Upravený zisk byl 178 mil. USD (0,42 USD na akcii). Analytici odhadovali zisk 0,34 USD na akcii). Tržby vzrostly o 12 % na 10,1 mld. USD. Společnost dala výhled zisku na celý rok ve výši 2,5-2,9 USD na akcii bez mimořádných položek a analytici odhadují za celý rok zisk 2,78 USD na akcii.

16/6 Výrobce oceli Nucor Corp. (NUE) oznámil, že ve 2Q by měla ztráta z hospodaření dosáhnout 0,55 – 0,65 USD / akcii. To je méně než odhady analytiků (konsensus -0,71 USD/akcii) . Šéf společnosti uvedl, že navzdory tomu, že počet objednávek se v posledních týdnech zlepšil, ekonomický výhled nadále zůstává nejistý kvůli problémům US a globální ekonomiky.

17/6 FedEx (FDX) oznámil výsledky za fiskální 4Q. Společnost za sledované období vykázala ztrátu 876 mil USD / 2,82 USD na akcii, přičemž za stejné období předchozího roku dosáhla ztráta 241 mil USD / 78c na akcii. Po úpravě však zaznamenala zisk 64c na akcii. Tržby klesly o 20 % na 7,85 mld.USD. Analytici v průměru odhadovali upravený zisk 51c. FedEx zároveň zveřejnil své výhledy pro 1Q, když očekává zisk 30 – 45c, přičemž analytici uvádějí ve svých odhadech zisk 70c.

popis

Komentář k vývoji indexu

Po klidnější obchodování z minulého týdne byly investoři v Německu svědky výraznějšího pohybu. Index DAX ztratil 4,5 %, když podstatnou část propadů si index připsal v první polovině týdne. V pondělí index oslabil o 3,5 % a byl to nejvyšší pokles za poslední dva měsíce. Prodejní nálada souvisela s obavami o rychlost oživení světové ekonomiky. Výraznější oživení nepřišlo ani v závěru týdne, přestože podnikatelská nálada vykázala další silný růst.

Velmi živo byl v týdnu kolem akcií touroperátora TUI (TUI1), kde chybně vydané doporučení poslalo akcie o více než 20 % níže. Deutsche Bank svoji chybu v oceňovacím modelu opravila a cílovou cenu zvedla, titulu se však celou původní ztrátu umazat nepodařilo. 20% ztrátu na základě relevantních údajů zaznamenaly akcie K+S, když vedení snížilo výhled a oznámilo, že nevidí na trhu známky oživení. S poklesem cen komodit ztrácely průmyslové společnosti ThyssenKrupp (-11 %) a Salzgitter (-7 %). S oznámeným poklesem tržeb ztratily téměř 9 % akcie Porsche. Obecně se v Evropě dařilo lépe telekomunikačnímu sektoru a Deutsche Telekom přidal 3,9 %.

Co se stalo - klíčové události minulého týdne

- Index podnikatelské nálady ZEW v červnu vzrostl na 44,8b., když předchozí měsíc činil 31,1b. Ekonomové očekávali růst indexu na 35b. Index roste již osmý měsíc v řadě a je na nejvyšší úrovni od května 2006.

- Index průmyslových cen v Německu v květnu stagnoval (+0 %), poté co v předchozím měsíci ceny oslabily o 1,4 %. Meziročně poklesly ceny o 3,6 %. Výsledky byly v souladu s očekáváním ekonomů.

- Zaměstnanost v eurozńě během 1Q meziročně klesla o 1,2 %, proti předchozímu kvartálu je nižší o 0,8 % a počet zaměstnaných osob dosahuje 146,2 mil. V rámci 1Q bylo zrušeno rekordních 1,22 mil míst.

Co se stane – očekávané události

- 22/6 Index IFO

- 23/6 Index nákupních manažerů (služby, průmysl)

- 26/6 Index CPI

Vývoj titulů na německém trhu

15/6 Credit Suisse zvýšila doporučení pro Metro AG (MEO) na 'outperform'. Důvodem je nový program společnosti 'Shape 2012', zaměřený především na zvýšení zisku.

15/6 Deník Welt informoval, že farmaceutická jednotka společnosti Bayer (BAY) nezaznamená v letošním roce takový růst, jaký plánovala, když ceny léků klesají a nižší jsou i vládní výdaje do oblasti zdravotnictví.

15/6 Podle automobilky Porsche SE (PAH3) se má stát Čína během následujících 3 let druhým největším trhem automobilky, když bude reflektovat rostoucí životní úroveň Číňanů a poptávku po sportovním sedanu Panamera. Čína byla doposud druhým největším odbytištěm Porsche, za US a Evropou. Porsche plánuje zvýšit počet prodejců v nejlidnatější zemi světa na 38 ze stávajících 25 do roku 2010.

16/6 E.ON (EOAN) zatím neučinil rozhodnutí, zda v rámci úsporného programu, který má do roku 2011 ušetřit 1,5 mld. EUR, bude sáhnuto k propouštění. Vedení tak reagovalo na informace v tisku, že se plánuje propuštění 9000 zaměstnanců.

17/6 K+S AG (SDF), producent uhličitanu draselného, který se používá při výrobě průmyslových hnojiv, očekává výrazný pokles tržeb i ziskovosti. Použití hnojiv evropskými zemědělci v jarních měsících se snížilo a nízkou poptávku firma očekává i v průběhu 2Q. Vedení bude reagovat na nižší poptávku dalším snížením produkce. Objemový cíl pro letošní rok byl snížen na 4-4,5 mil tun, výhled na tržby a zisk poskytne firma v rámci pololetních výsledků.

18/6 Deutsche Telekom AG (DTE) převezme dodatečný 5 %-ní podílu v Hellenic Telecom, když řecká vláda se rozhodla uplatnit prodejní opci. Deutsche Telekom by měl tento podíl získat za předjednanou cenu 27,5 EUR na akcii, čímž by navýšili podíl na 30 %.

18/6 Bank of America zvýšila cenový cíl pro Deutsche Bank (DBK) na 46,4 EUR oproti předchozímu cíli 34 EUR.

19/6 Tržby německé automobilky Porsche Automobil Holding (PAH3) klesly za posledních 9 měsíců o 15 % na 4,64 mld. EUR. Největší propad v počtu prodaných vozů zaznamenal výrobce na svém největším trhu, Severní Americe, kde prodeje klesly o 30 % na 17 597 kusů. Německé prodeje klesly o 18,7 % na 7 685 kusů a ve zbytku světa se snížily o 28,1 % na 28 353 vozů.

19/6 Divize krachující maloobchodní společnosti Arcandor AG (ARO), Quelle, obdrží finanční pomoc od Bavorska v rámci vládních garancí v hodnotě 50 mln. EUR. Cílem snah státu a bank je zachovat operace této divize, poté co se divize dostala do problémů s financováním, když Valovis Bank přestala poskytovat společnosti factoringové služby.

Autor: David Brzek

Poslední zprávy

Právě diskutujete


Zajímavé vzestupy

STOCK91,00+9,64
BABKOFOL420,00+0,96
PEGAS810,00+0,75
GECBA83,95+0,66
VGP1 560,00+0,65

Zajímavé poklesy

TOMA1 230,00-0,81
VIG718,00-0,62
KOMB931,00-0,21
TELEC275,50-0,18
ERBAG997,20-0,12

Kurzovní lístek

EURnahoru25,370+0,29
HUFnahoru8,224+0,19
JPYnahoru18,654+0,88
PLNnahoru6,090+0,16
USDnahoru20,742+0,52

demo-e-broker

Indexy

Pro úplné zobrazení je nutné mít nainstalován Flash Player, dostupný např. zde.

Flash | Obrázek

PXnahoru+0,311 119,0518.01.18
RMdolu-0,051 482,1118.01.18
DJIAdolu-0,3726 017,8118.01.18
NASDAQdolu-0,037 296,0519.01.18
SP500dolu-0,162 798,0318.01.18
DAXnahoru+0,7413 281,4318.01.18
WIG20dolu-0,592 461,2129.12.17


Odborné články

Ekonomika ČT24.cz