Uživatel nepřihlášen | Přihlásit se | Zaregistrovat se
Středa 17.1.2018 12:00
Akcie.cz»Zpravodajství»Odborné články»V Evropě se nedařilo bankám, v USA energiím

Zpravodajství

V Evropě se nedařilo bankám, v USA energiím

29.06.2009 14:19:00 | Fio banka

Fio report: týdenní zpravodajství z kapitálových trhů (22. – 26. června 2009)

index PX

Komentář k vývoji indexu

Pražská burza ztrácela druhý týden v řadě a index PX ztratil téměř 4 %. Hlavní ztráty nabraly akcie hned v úvodu týdne, když investoři negativně reagovali na vývoj na světových trzích. Ve druhé polovině týdne došlo k částečnému umazání ztrát, objem obchodů však jako by signalizovaly nástup prázdnin a aktivita byla hlavně v pátek velmi nízká. V podstatě všechny hlavní tituly ze segmentu SPAD končily v červených číslech.

Realizace krátkodobých zisků byla cítit hlavně u bankovních titulů, když Erste Bank oslabila o 4 %, Komerční banka ztratila 5 %. Největší pokles zaznamenaly akcie NWR (-9 %), když ropa ustoupila ze svých krátkodobých maxim. V záporných číslech zakončila týden i Telefonica O2 (-1,5 %), její výsledek byl však lepší než výkonnost trhu a potvrdil se defenzivní charakter. Ten pomohl ke kladnému výsledku akciím Philip Morris (+1,6 %), určitou oporou mohlo být i doporučení od Erste Bank, když přes snížení se cílová cena pohybuje stále výrazně nad tržním kurzem. Druhou kladnou výjimkou byly akcie Orco (+1,6 %). Aktivita se po oznámení dohody s Colony Capital mírně zvýšila, dlouho to však nevydrželo a v závěru týdne se s titulem prakticky opět neobchodovalo.

Co se stalo - klíčové události minulého týdne

- Česká národní banka ponechala na svém zasedání úrokové sazby beze změny, když dvoutýdenní repo sazba zůstala na 1,5 %. ČNB uvedla, že ekonomika má zřejmě nejhorší období za sebou a riziko hlubšího hospodářského poklesu ve srovnání s minulými měsíci polevilo.

- Morgan Stanley pro české akcie zvýšila doporučení ve svém modelovém portfoliu na „overweight“.

Vývoj titulů na domácím trhu

CME

22/6 Finanční ředitel mediální skupiny CME Wallance Macmillan odstoupí z funkce k 1.7.2009. Skupina CME přesouvá své vedení z Londýna do Prahy, když chce centralizovat manažerský tým a Macmillan se z rodinných důvodů nechce stěhovat.

26/6 JP Morgan zvyšuje doporučení pro mediální společnost na „neutral“ z původního „underweight“.

ČEZ

25/6 Elektrárenská společnost ČEZ bude investovat 20 mld. Kč do plánované paroplynové elektrárny v Počeradech. Paroplynový zdroj o výkonu 841 megawattů nahradí dosluhující uhelný zdroj. Plyn bude ČEZ odebírat od společnosti RWE, na dodávce turbín se bude podílet Siemens a plzeňská Škoda Power. Generálním dodavatelem projektu je Škoda Praha Invest ze skupiny ČEZ.

25/6 Finanční ředitel Martin Novák v rozhovoru pro Reuters uvedl, že nejprudší pokles spotřeby elektřiny již pravděpodobně poklesl a poptávka se stabilizovala na nižší úrovni. Zlepšení očekává nejdříve na konci roku 2009. Současný stav koresponduje s předpoklady společnosti a tudíž firma nemá důvody měnit předpovědi svého hospodaření pro letošní rok. Pro rok 2010 Novák předpokládá, že se po hospodářské stránce nebude dramaticky odlišovat od toho letošního.

Orco Property Group

23/6 Orco oznámilo uzavření dodatku k dohodě o navýšení kapitálu s americkou firmou Colony Capital. Dodatek upravuje původní podmínky a společnost Colony Capital obdrží warranty, které ji do 30.11.2009 opravňují k upsání nových akcií za 7EUR/akcie v objemu zhruba 80 mil. EUR. Jedná se tedy o snížení původně zamýšlené investice, která je navíc podmíněna restrukturalizací dluhu. Při nesplnění podmínek nemusejí být warranty uplatněny. Úpisu nových akcií by se podle nové dohody mohli zúčastnit a stávající akcionáři.

Philip Morris

25/6 Tabákové společnosti byla snížena cílová cena ze strany Erste Bank na 7150 Kč z původních 8900 Kč. Doporučení bylo změněno z „koupit“ na „akumulovat“.

Unipetrol

24/6 Valná hromada petrochemického holdingu rozhodla o tom, že zisk z loňského roku bude převeden do povinného rezervního fondu a do nerozděleného zisku. Dividenda tak oproti loňskému roku schválena nebyla.

Co se stane - očekávané události

- 29/6 Výplata dividendy Komerční banka

index Dow Jones, Nasdaq, SP500

Komentář k vývoji indexu

Americké akcie zakončily týden smíšeně. Dow Jones i širší S&P 500 navázaly na předchozí propad a dále oslabovaly, technologický Nasdaq si připsal 0,6 %. Největší propad si trhy připsaly hned v úvodu týdne, když po horším výhledu na stav ekonomiky ze strany Světové banky indexy oslabily nejsilněji za poslední dva měsíce. V průběhu týdne se podařilo ztráty částečně umazat, když oporou byly lepší data o objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby či lepší výsledky některých firem.

Lepší výkonnost v technologickém sektoru táhly akcie Oraclu (+2,9 %), když hospodaření v uplynulém kvartálu překonalo odhady. Intel (+1,7 %) těžil z dohody o spolupráci s Nokia. Nejvíce z indexu S&P 500 vzrostly akcie stavební společnosti Lennar (+18 %), když společnost reportovala podstatně lepší tržby než se čekalo. Brzdou celkového vývoje byly naopak akcie Boeingu (-13,5 %), když vedení opět odložilo premiérový let nového letounu Dreamliner. 10 % ztratily akcie Nike, když společnost ohlásila pokles objednávek díky probíhající krizi. S poklesem ropy pod 70 USD se nedařilo energetickým společnostem.

Co se stalo - klíčové události minulého týdne

- Světová banka očekává, že globální ekonomika letos zpomalí o 2,9 %, oproti původnímu odhadu z března 1,7 %. Banka varovala, že mezinárodní kapitál proudící do rozvojových trhů se zpomalí a svět vstupuje do éry pozvolného růstu.

- Objednávky na zboží dlouhodobé spotřeby v květnu vzrostly o 1,8 %, když v předchozím měsíci vzrostly o revidovaných 1,8 %. Ekonomové očekávali pokles objednávek o 0,9 %. Bez zahrnutí dopravních prostředků vzrostly objednávky o 1,1 % (vs. konsensus -0,5 %).

- US centrální banka podle očekávání ponechala na dnešním zasedání hlavní úrokovou sazbu beze změny v pásmu 0 – 0,25 %. Zároveň uvedla, že hrozba inflace zůstane ještě po nějakou dobu potlačena a FED bude nadále pokračovat v odkupu státních cenných papírů, kterou započala v březnu.

- Konečný údaj o HDP USA za první čtvrtletí hovoří o tom, že americká ekonomika za zmíněné období klesla o 5,5 %. Trh revizi neočekával, počítal s původním odhadem poklesu o 5,7 %.

Co se stane - očekávané události

- 30/6 Spotřebitelská důvěra

- 1/7 ISM v průmyslu

- 2/7 Nezaměstnanost

- 2/7 Průmyslové objednávky

Vývoj titulů na amerických trzích

22/6 US řetězec lékáren Walgreen Co. (WAG) ohlásil za 3Q FY 2009 pokles zisku na 522 mln. USD / 0,53 USD na akcii, když ve stejném období minulého roku činil zisk 572 mln. USD / 0,58 USD / akcii.Tržby meziročně vzrostly na 16,2 mld. USD z 15 mld. USD, což bylo v souladu s očekáváním. Důvodem nižšího zisku byl hlavně nárůst nákladů na změnu produktové nabídky v lékárnách. Analytici očekávali zisk 0,56 USD / akcii.

23/6 Intel Corp. (INTC) uzavřel dohodu se společností Nokia ohledně vzájemné spolupráce. Intel bude Nokii dodávat chipy a bude se podílet na vývoji nových bezdrátových zařízení. Jedná se o vůbec největší průlom v působnosti Intelu na trhu mobilních telefonů.

23/6 Boeing Co.(BA) oznámil odložení premiérového letu dlouho očekávaného letounu 787 Dreamliner. Zdůvodnil to potřebou vylepšení bočních částí stroje. Nedostatky právě v této oblasti byly zjištěny během nedávných testů. Výhledy premiérového startu Dreamlineru jsou tak zatím v nedohlednu. Finanční dopady společnost odkryje při červencovém ohlášení výsledků za 2Q.

24/6 Oracle Corp. (ORCL) oznámil výsledky za fiskální 4Q, když čistý zisk klesl na 1,9 mld. USD (38 centů na akcii) oproti 2 mld. USD (39 centů na akcii). Tržby klesly o 5 % na 6,9 mld. USD. Zisk po úpravě dosáhl 46 centů na akcii, analytici očekávali zisk 44 centů na akcii a při tržbách 6,5 mld. USD. Provozní marže vzrostly na rekordních 51 %.

24/6 Americká banka Citigroup Inc. (C) zvýší základní výši platů svých zaměstnanců až o 50 % jako kompenzaci za nižší roční bonusy. Společnost rovněž plánuje pro své zaměstnance možnosti získání opcí na akcie. Citigroup se tak snaží udržet si své zaměstnance poté, co tržní hodnota banky za poslední rok poklesla o 84 %.

24/6 Největší světový výrobce geneticky upravených plodin, Monsanto Co. (MON), ohlásil ve 3Q pokles zisku o 14 %, na čemž se negativně projevily zejména nižší tržby z prodeje výrobku Roundup na hubení plevele. Čistý zisk klesl na 694 mln. USD / 1,25 USD na akcii, oproti loňskému zisku 811 mln. USD / 1,45 USD na akcii. Výsledek překonal odhady analytiků, kteří očekávali zisk 1,18 USD / akcii. Tržby společnosti klesly meziročně o 11 % na 3,16 mld. USD.

index DAX

Komentář k vývoji indexu

Na německém trhu se do značné míry opakoval vývoj z minulého týdne, když největší propad zaznamenaly akcie hned v průběhu pondělního obchodování. Index DAX oslabil v pondělí o více jak 3 %, když investoři negativně reagovali za zhoršený výhled světové ekonomiky ze strany Světové banky. Část ztrát byla sice v průběhu týdne umazána, v záporných hodnotách však index DAX zůstal a odepsal si 1,3 %.

Nedařilo se příliš bankovnímu sektoru, který ztrácel po celé Evropě. Deutsche Bank si odepsala 5 %, Commerzbank přišla o 4 % ze své hodnoty. Akce RWE ztratily přes 2 %, když státní WestLB bude muset prodat svůj aktuální podíl z důvodu plnění regulatorních podmínek. Společnost K+S AG (-4,5 %) ztrácela po sníženém výhledu od konkurenční kanadské společnosti Potash. V kladných číslech končily týden automobilový producenti Daimler (+5,5 %) a Volkswagen (+11 %), když na trhu probíhaly různé spekulace ohledně možné spolupráce.

Co se stalo - klíčové události minulého týdne

- Index podnikatelské nálady IFO v Německu byl za červen mírně lepší, když vzrostl na 85,9b. z květnových 84,2b. Ekonomové očekávali růst indexu na 85b. Hodnota indexu se nachází na nejvyšších úrovních za posledních sedm měsíců.

- Složený index nákupních manažerů klesl v červnu na 43,4 bodů oproti 44 bodů z května. PMI výrobní index rostl na 40,5 oproti 39,6 z května, očekával se růst na 41 bodů. PMI ve službách klesl na 44,3 bodů oproti 45,2, očekávalo se 46.

- Průmyslové objednávky eurozóny v dubnu meziročně propadly o rekordních 35,5%, meziměsíčně klesly o 1 %.

- Německé spotřebitelské ceny se stále nepropadly do deflace a druhý měsíc po sobě se drží u hranice nulové změny. Index CPI meziročně přidal 0,1 %, meziměsíčně jsou ceny vyšší o 0,4 %. Dle harmonizovaných údajů EU byla meziroční změna nulová, na měsíční bázi ceny rostly o 0,4 %.

Co se stane – očekávané události

- 30/6 Nezaměstnanost

- 1/7 Maloobchodní tržby

Vývoj titulů na německém trhu

22/6 Největší letecký přeprace v Evropě, Deutsche Lufthansa AG (LHA), obdržel souhlas od antimonopolního úřadu Evropské Unie, na koupi 45% podílu v Brussels Airlines za 65 mln. EUR.

23/6 Druhý největší německý výrobce oceli, Salzgitter AG (SZG), obdržel od UBS zvýšené doporučení na neutral z dosavadního sell, když broker vidí v blízké budoucnosti bezpečný potenciál růstu.

24/6 Joe Kaesser, CFO společnosti Siemens (SIE), řekl, že tržby za tento fiskální rok mohou klesnout o 1-2 %. Nejlepším scénářem by prý mohlo být dosažení úrovně tržeb z minulého roku.

24/6 Continental AG (CON) očekává, že společnost za druhý kvartál nevykáže provozní zisk ani provozní ztrátu. Vyplývá to z prohlášení CEO společnosti, Karla-Thomase Neumanna.

25/6 Výrobce luxusních vozů, Porsche SE (PAH3), má podle agentury Reuters prodat podíl v automobilce Volkswagen (VOW) katarskému investorovi. Porsche má podle agentury uvažovat o prodeji opcí na koupi 1/5 akcií s hlasovacím právem ve Volkswagenu.

25/6 J.P. Morgan Chase zvýšil cílovou cenu pro největšího německého výrobce oceli, ThyssenKrupp AG (TKA) na 21 EUR z předchozích 17 EUR / akcii. Broker zároveň zvýšil doporučení pro akcie ocelářské dvojky v Německu, Salzgitter (SZG), na "overweight" z předchozího "neutral."

26/6 UBS zvýšila doporučení pro akcie německé největší banky, Deutsche Bank AG (DBK), na "buy" z předchozího "neutral." Broker zvýšil cílovou cenu pro titul na 52 EUR / akcii z předchozích 42 EUR a zvýšil svůj výhled zisku společnosti pro letošní rok o 59 %.

26/6 Druhá největší německá zajišťovna, Hannover Re (HNR1), oznámila, že se přiblížila uzavření nové dohody na poskytování zajištění pro životní pojištění v Hong Kongu. Jednalo by se o třetí dohodu podobného typu v letošním roce. Důvodem je zejména rostoucí poptávka po zajištění u životních pojišťoven, které tak hledají způsob jak posílit svojí kapitálovou strukturu.

Autor: David Brzek

Poslední zprávy

Právě diskutujete


Zajímavé vzestupy

PVT1,00+66,67
PRSLU2 560,00+7,56
EFORU116,00+6,42
PEN9,00+4,65
STOCK82,00+4,06

Zajímavé poklesy

TMR690,00-1,43
FOREG178,50-0,83
VIG725,50-0,68
PEGAS808,00-0,25
UNIPE376,50-0,13

Kurzovní lístek

EURnahoru25,515+0,05
HUFnahoru8,264+0,01
JPYdolu18,844-0,24
PLNnahoru6,117+0,11
USDdolu20,863-0,32

demo-e-broker

Indexy

Pro úplné zobrazení je nutné mít nainstalován Flash Player, dostupný např. zde.

Flash | Obrázek

PXdolu-0,271 111,8811:56:40
RMnahoru+0,061 483,9111:51:57
DJIAdolu-0,0425 792,8616.01.18
NASDAQdolu-0,517 223,6917.01.18
SP500dolu-0,352 776,4216.01.18
DAXdolu-0,2913 208,4611:39:58
WIG20dolu-0,592 461,2129.12.17


Odborné články

Ekonomika ČT24.cz