Uživatel nepřihlášen | Přihlásit se | Zaregistrovat se
Středa 17.1.2018 12:02
Akcie.cz»Zpravodajství»Odborné články»BIG EXPERT: I nízká volatilita přináší příležitosti

Zpravodajství

BIG EXPERT: I nízká volatilita přináší příležitosti

02.07.2009 13:57:00 |

BIG EXPERT - AKCIE

Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku v týdnu od 29. 6. 2009.

BIG EXPERT - AKCIE

NÁZOR EXPERTA: Miroslav Hlavoň, Grant Capital

I nízká volatilita přináší příležitosti aneb ETF na scéně

Trhy si v posledních dvou červnových týdnech prošly očekávanou korekcí. Americké indexy zkorigovaly o 6,5 až 7 procent. Poslední červnové dny už byly ve znamení návratu do pomalého růstu. Ekonomické komentáře se v poslední době v názorech na budoucí vývoj shodují na tzv. "letní rally", tzn. na růstu v letních měsících. Já osobně zastávám názor, že trhy s jarním růstem v zádech svůj výbušný potenciál výrazně vyčerpaly. S názorem na letní rally nicméně souhlasím, bude se ale pravděpodobně jednat o růst pomalejší s menšími korekcemi. Tento předpoklad potvrdil už začátek července, kdy objemy obchodů na burzách nejen zahraničních ale i v Praze výrazně klesly. Velký vliv na další vývoj bude mít vyhlašovaní výsledků hospodaření za 2Q v průběhu měsíce července, což by mohlo akciové tituly rozhýbat.

Otázkou zůstává, jestli prozatímní dno, kterého bylo dosaženo začátkem března, budou trhy znovu testovat, či dokonce bude prolomeno. V posledních týdnech a měsících zveřejňovaná data z ekonomik, zejména pak poklesy HDP ve vyspělých zemích příliš optimismu nedávají. Hráči na trhu včetně drobných investorů ovšem věří tomu, že ekonomika má nejhorší za sebou. Rozhodnou patrně údaje o HDP za druhé čtvrtletí v létě a poté třetí čtvrtletí na podzim. Pokud potvrdí zlepšující se kondici ekonomik, můžeme mluvit o tom, že dno je definitivně za námi.

Proto pro investory v tomto období bude možná zajímavé využít i jiných produktů, než akcií jednotlivých společností.

Jednou z příležitostí na americké burze jsou tzv. ETF certifikáty, tj. produkty, které v posledních měsících rostou na oblibě, a to celosvětově. Zvýšená výkonnost ve srovnání s podkladovým aktivem u některých z nich nabízí možnost spekulace a zhodnocení i při nižší volatilitě na akciovém trhu.

Investor má možnost pomocí ETF investovat také do akcií "exotických" regionů (Čína, Rusko, Indie), komodit, drahých kovů, sektorů nebo indexů, a to vše na jedné burze. Další velkou výhodou pro vyspělejší investory je možnost nákupu inverzních produktů a spekulace na pokles daného trhu nebo sektoru a využít tak období poklesu.

Až už se tedy bude trh v létě ubírat jakýmkoli směrem, existuje příležitost jak vývoj využít ve svůj prospěch a v případě úspěšné spekulace díky výkonnostním produktům investici nadprůměrně zhodnotit.

Hodnocení v tomto týdnu provedli:

* Tomáš Matuška - BH Securities

* Patrik Hudec - ČP INVEST investiční společnost

* Libor Buček, Jan Mach, Milan Nedbálek - FINANCE Zlín

* Miroslav Hlavoň - GRANT CAPITAL

* Michal Znojil - J&T BANKA

* Roman Skalický - LUTHERUS

* Dušan Jalový - UniCredit Bank Czech Republic

Statistika se zabývá deseti z nejlikvidnějších titulů obchodovaných na BCPP. Tabulky obsahují souhrn odhadů expertů uvedených v seznamu. Sloupec "Cena" uvádí pondělní kurz vybraných titulů, ze kterého při svých odhadech experti vycházeli. S touto hodnotou budou odhady po uplynutí období jednoho či šesti měsíců porovnávány pro vyhodnocení úspěšnosti. Sloupec "Atraktivita" uvádí vážený průměr počtu jednotlivých názorů a může nabývat hodnoty od -100 do +100. Počet názorů "Prodat", "Koupit" atd. je publikován v dalších sloupcích.

Pozn.: Hodnocení mají formu nezávazných názorů, zda určitý cenný papír by bylo vhodné koupit, či prodat s ohledem na předpokládaný vývoj v příštím jednom měsíci a půl roce. Skutečnost se však může velmi podstatně lišit od odhadu expertů. Experti ani Kurzy.cz nepřebírají žádnou zodpovědnost za tyto odlišnosti.

BIG EXPERT - ZAHRANIČNÍ TRHY

Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku v týdnu od 29. 6. 2009.

Týden: 29. 6. 2009

BIG EXPERT - ZAHRANIČNÍ TRHY

Odhady v tomto týdnu provedli:

Antonín Žmuran - BH Securities

Ondřej Moravanský - CYRRUS

Patrik Hudec - ČP INVEST investiční společnost

Libor Buček, Jan Mach, Milan Nedbálek - FINANCE Zlín

Miroslav Hlavoň - GRANT CAPITAL

Aleš Vávra - J&T BANKA

Petr Hlaváč - X-Trade Brokers

Tabulky obsahují souhrn odhadů expertů v seznamu. Sloupec "Aktuální hodnota" uvádí hodnotu sledovaných indexů (páteční uzavírací hodnota), ze které při svých odhadech experti vycházeli. S touto hodnotou budou odhady expertů po uplynutí období jednoho či šesti měsíců porovnávány pro vyhodnocení úspěšnosti. "Medián" je číslo, které leží uprostřed podle velikosti uspořádaného souboru odhadů a "Interval odhadů" uvádí minimální a maximální odhad souboru. Sloupce "Růst/Pokles" udávají počet expertů předpokládajících, že index v uvažovaném období vzhledem k aktuální hodnotě vzroste nebo poklesne.

Pozn.: Odhady mají formu nezávazných názorů s ohledem na předpokládaný vývoj v příštím jednom měsíci a půl roce. Skutečnost se však může velmi podstatně lišit od odhadu expertů. Experti ani Kurzy.cz nepřebírají žádnou zodpovědnost za tyto odlišnosti.

BIG EXPERT - měny, úroky: Slepota podnikatelských nálad

Názory expertů na budoucí vývoj úrokových sazeb a kurzu dolaru a eura v horizontu jednoho měsíce a půl roku v týdnu od 29. 6. 2009.

Týden: 29. 6. 2009

BIG EXPERT - úroky

NÁZOR EXPERTA: Jan Bureš, Poštovní spořitelna

Slepota podnikatelských nálad

Vyhlížíte tak jako já a miliony dalších investorů příchod kýženého oživení? Pokud ano, asi s napětím hltáte výsledky podnikatelských nálad z USA, Německa nebo Číny. Ty za poslední dva měsíce v zásadě potvrzují, že světová ekonomika by mohla být z nejhoršího venku. Nemohou se ale mýlit?

První problém s podnikatelskými náladami je spojen s tím, že ukazatel je kvalitativní povahy. Tudíž je zákonitě ovlivněn subjektivním hodnocením konkrétních podnikatelů, a ti se samozřejmě v čase obměňují. Je proto ošidné analyzovat podnikatelskou náladu jako časovou řadu, protože podnikatelé zvyklí žít deset let v poklidné prosperitě budou na vlas stejnou situaci hodnotit jinak než ti, kteří prožili deset let v deflační spirále.

Bylo by také nesprávné hodnotit podnikatelskou náladu pouze jako jeden souhrnný indikátor. Pokud nahlédneme pod pokličku struktury, mohou častokrát vyvanout na povrch značné nesrovnalosti. Jak byste například vysvětlili, že půlroční očekávání německých podnikatelů (podle indexu Ifo) se již šestý měsícem v řadě zlepšují, zatímco hodnocení současné situace těch samých podnikatelů se vytrvale zhoršuje? Není to zkrátka tak, že němečtí podnikatelé si již půl roku myslí, že nemůže být hůř, a realita nakonec překonává i ta nejhorší očekávání.

Nelíbí se mi také příliš velká váha, která se přikládá podnikatelské náladě v průmyslu na úkor podnikatelské nálady ve službách. Podnikatelská nálada v průmyslu je více svázána s průběhem hospodářského cyklu, a proto, ač má v západních ekonomikách průmysl menší váhu než služby, byla v minulosti po právu více sledována. Teď však průmysl může vysílat falešné signály. Proč? Na přelomu roku připomínala situace ve světové ekonomice srdeční zástavu - kolesa se zasekla a nikdo z opatrnosti radši nic nedělal. To vedlo mnoho průmyslových podniků k drastické redukci zásob. Nyní se podnikatelská nálada v průmyslu (např. v USA) technicky vylepšuje prakticky jen díky tomu, že podniky potřebují dorovnat nízké zásoby. Je takový optimismus udržitelný a co se stane potom, až se zásoby doplní...? Inspiraci můžeme hledat právě u podnikatelů v sektoru služeb, kde zásoby hrají daleko menší roli, a situace se zde také zdaleka tolik nezlepšuje.

Varuji tedy každého před slepou vírou v podnikatelské nálady. I když lepší předstihové signály po ruce nemáme, vyplatí se někdy počkat si na tvrdší data (průmysl, maloobchod, HDP). Jinak se ze světel na konci tunelu, záblesků naděje nebo jarních výhonků nakonec mohou vyklubat pouhé vidiny.

Hodnocení v tomto týdnu provedli:

Peter Čaputa - BH Securities

Martin Pecka, Daniel Kukačka - ČP INVEST investiční společnost

Jan Bureš - Poštovní spořitelna, ČSOB

Petr Hlaváč - X-Trade Brokers

Sloupec "Aktuální hodnota" uvádí hodnotu jednotlivých ukazatelů k počátku týdne, ze které při svých odhadech experti vycházeli. S touto hodnotou budou odhady expertů po uplynutí jednoho či šesti měsíců porovnávány pro vyhodnocení úspěšnosti. V dalších sloupcích jsou uvedeny souhrnné výsledky odhadů jednotlivých expertů uvedených v seznamu, kde "Medián" je číslo, které leží uprostřed podle velikosti uspořádaného souboru odhadů a "Interval odhadů" uvádí minimální a maximální odhad souboru. "Růst/Pokles" udávají počet expertů předpokládajících, že daná hodnota v uvažovaném období vzhledem k aktuální hodnotě vzroste (koruna posílí), resp. poklesne (koruna oslabí).

Pozn.: Odhady mají formu nezávazných názorů s ohledem na předpokládaný vývoj v příštím jednom měsíci a půl roce. Skutečnost se však může velmi podstatně lišit od odhadu expertů. Experti ani Kurzy.cz nepřebírají žádnou zodpovědnost za tyto odlišnosti.

Autor: Markéta Höfferová, B.I.G. Expert

Poslední zprávy

Právě diskutujete


Zajímavé vzestupy

PVT1,00+66,67
PRSLU2 560,00+7,56
EFORU116,00+6,42
PEN9,00+4,65
STOCK82,00+4,06

Zajímavé poklesy

TMR690,00-1,43
FOREG178,50-0,83
VIG725,50-0,68
PEGAS808,00-0,25
UNIPE376,50-0,13

Kurzovní lístek

EURnahoru25,515+0,05
HUFnahoru8,264+0,01
JPYdolu18,844-0,24
PLNnahoru6,117+0,11
USDdolu20,863-0,32

demo-e-broker

Indexy

Pro úplné zobrazení je nutné mít nainstalován Flash Player, dostupný např. zde.

Flash | Obrázek

PXdolu-0,271 111,8811:56:40
RMnahoru+0,061 483,9111:51:57
DJIAdolu-0,0425 792,8616.01.18
NASDAQdolu-0,517 223,6917.01.18
SP500dolu-0,352 776,4216.01.18
DAXdolu-0,2713 210,7911:40:55
WIG20dolu-0,592 461,2129.12.17


Odborné články

Ekonomika ČT24.cz