Uživatel nepřihlášen | Přihlásit se | Zaregistrovat se
Středa 17.1.2018 12:05
Akcie.cz»Zpravodajství»Odborné články»Pokles cen energií tlačil na akcie ČEZ a NWR

Zpravodajství

Pokles cen energií tlačil na akcie ČEZ a NWR

07.07.2009 17:16:00 | Fio banka

Fio repor týdenní zpravodajství z kapitálových trhů (29.6. – 3.7. 2009)

index PX

Komentář k vývoji indexu

Pražská burza zažila velmi poklidný týden, když nástup prázdnin byl rozhodně znát. Aktivita investorů byla velmi nízká, objemy obchodů byly výrazně pod dlouhodobým průměrem. Index PX díky poklesům v závěru týdne ztratil 2,11 % a klesá tak již třetí týden v řadě. Nižší ceny ropy a pokles cen energií tlačil na akcie ČEZu (-3,4 %) a NWR (-4,1 %). Těžební společnosti nepomohly ani mírně vylepšená doporučení od Morgan Stanley a Credit Suisse. U ČEZu zůstala bez výraznějšího povšimnutí úspěšná transakce a získání podílu v Pražské plynárenské. Přes pět procent ztratily akcie Unipetrolu, který přes nízké ceny stále neláká kupce. Přes varovaní ze strany MMF se lépe než indexu dařilo rakouským finančním institucím, když VIG posílila o 4,5 % a Erste Bank stagnovala. Zisk téměř 10 % si připsaly akcie CME, kterým pomohla zpráva o dohodě na Ukrajině.

Co se stalo - klíčové události minulého týdne

- Průmyslová výroba podle předběžných údajů v květnu meziročně klesla o 21,7 %. Průmysl v ČR klesá již osmý měsíc v řadě. Pokles byl výraznější než očekávání trhu.

Vývoj titulů na domácím trhu

CME

2/7 Mediální skupina CME se v Ukrajině dohodla na transakci s Igorem Kolomojskym, který již s firmou spolupracuje. Kolomoisky získá za 100 mil. USD 49% podíl ve firmě Studio 1+1, která provozuje na Ukrajině vysílání. Součástí transakce je i převedení 100% podílu firmy TET TV do skupiny Studio 1+1. Kolomojsky zároveň získal opci na nákup zbývajících 51 % ve Studio 1+1, které nadále drží CME a to za cenu 300 mil. USD. Transakce vylepší likviditu CME a umožní díky spolupráci další rozvoj aktivit na Ukrajině.

ČEZ

1/7 Energetická společnost získala 49% podíl ve společnosti Pražská teplárenská. Firma získala podíl od nového vlastníka, skupiny J&T, která ho koupila v rámci nákupu českých aktiv společnosti International Power. ČEZ se o podíl zajímal díky plánované výstavbě paroplynové elektrárny v Mělníce. Cena transakce nebyla zveřejněna.

2/7 Společnost ČEZ uzavřela dohodu o patnáctiletém úvěru ve výši zhruba 263 mil. EUR na výstavbu větrného parku Fontanele v Rumunsku. Konsolidovaný úvěr je od čtyř bankovních domů, koordinující bankou byla BNP Paribas.

ECM

2/7 Představenstvo ECM REI schválilo plán na restrukturalizaci, která má ročně ušetřit 20-25% provozních nákladů. Základem opatření je vyšší podíl outsourcingu, kde firma chce využít úspor z rozsahu. Řízením projektu bude pověřena společnost PPF ECM Advisory, která je součástí PPF ECM Holdingu, společného podniku Milana Janků a skupiny PPF.

Erste Bank

30/6 Mezinárodní měnový fond uvedl, rakouské banky budou možná potřebovat další navýšení kapitálu kvůli ekonomickému útlumu a vyšší angažovanosti ve střední a východní Evropě.

New World Resources

2/7 Morgan Stanley zvýšila cílovou cenu na 2,9 GBP ( zhruba 87,50 Kč) z původních 2,75 libry. Doporučení „equalweight“. Stupeň investičního doporučení zvýšila rovněž Credit Suisse z původního „underperform“ na „neural“. Cílovou cenu zvýšily na 2,94 GBP ( zhruba 88,70 Kč).

Unipetrol

30/6 Skupina Agrofert uspěla v arbitrážním řízení proti polskému PKN Orlen. Spor souvisel s privatizací Unipetrolu. PKN měla po vyhrané privatizaci na základě předchozích dohod prodat Agrofertu vybraná aktiva z holdingu. Poláci po privatizaci odstoupily od dohod a arbitráž nyní rozhodla, že Agrofertu náleží odškodné ve výši 77,2 mil. EUR.

Co se stane - očekávané události

- 8/7 Valná hromada Orco

- 9/7 Spotřebitelské ceny

- 9/7 Nezaměstnanost

index dow jones, nasdaq, SP500

Komentář k vývoji indexu

Americké akcie ve zkráceném týdnu, oslava svátku Dne nezávislosti, nadále ztrácela a klesají již třetí týden v řadě. Index Dow Jones ztratil 1,9 %, technologický Nasdaq si odepsal 2,2 %. Akcie klesaly v obavách o zotavení ekonomiky, když v průběhu týdne byly oznámena horší data o spotřebitelské důvěře a výrazný úbytek pracovních míst. Ropa se z cen kolem 73 USD postupně propadla až k 66 USD a tížila energetický sektor (-2,8 %). Největší ztráty si připsal finanční sektor (-4,2 %). Akcie JP Morgan odepsaly 6,3 %. Z jednotlivých titulů ztrácely firmy citlivé na celkový stav ekonomiky. Akcie Caterpillaru si odepsaly 8 %, Alcoa propadla o 8,2 %. Po zvýšených odhadech hospodaření se dařilo Intelu (+2,6 %), který se dostal v průběhu týdne nad hranici 17 USD a byl tak nejsilnější za posledních více jak 9 měsíců. V kladných hodnotách nebo pouze s mírnou ztrátou zakončily týden společnosti ze základního spotřebitelského sektoru. Akcie Kraft Foods přidaly 1,6 %, podobný růst si připsala i Coca-Cola, o necelé 1 % posílily akcie McDonalds.

Co se stalo - klíčové události minulého týdne

- Index US spotřebitelské důvěry v červnu neočekávaně klesl na 49,3b. (vs. konsensus 55,3b.), oproti květnovému údaji po revizi 54,8b.

- Index ISM nákupních manažerů ve výrobním sektoru rostl v červnu na 44,8 ve srovnání s 42,8 z minulého měsíce, očekávání bylo 44,5 bodů.

- Počet pracovních míst mimo zemědělský sektor klesnul v červnu o 467 tis., což bylo výrazně více než očekávání. Míra nezaměstnanosti dosáhla 9,5 % a je nejvyšší za 26 let.

- Podnikové objednávky v květnu vzrostly o 1,2% po revidovaném růstu o 0,5 % v dubnu.

Co se stane - očekávané události

- 9/7 Velkoobchodní zásoby

- 10/7 Spotřebitelské důvěra

Vývoj titulů na amerických trzích

30/6 Farmaceutická společnost Abbott Laboratories (ABT) bude muset zaplatit 1,67 mld. USD divizi Centocor, která patří výrobci léků Johnson & Johnson (JNJ), za poručení patentů společnosti při výrobě léku Abbott, Humira. Jedná se o největší patentové vyrovnání v US historii. Abbott musí zaplatit Johnson & Johnson 1,17 mld. USD na ztracených ziscích a 504 mln. USD na poplatcích za licence. Společnost Abbot oznámila, že se proti rozsudku odvolá.

1/7 US výrobce potravin, General Mills Inc. (GIS), zvýšil ve 4Q FY 2009 zisk, poté co prodal více cereálií a jogurtů Yoplait v US a také zaplatil méně na daních. Čistý zisk vzrostl na 358,8 mln. USD / 1,07 USD na akcii. Bez zahrnutí některých položek dosáhl zisk 0,86 USD / akcii, zatímco analytici očekávali zisk 0,81 USD / akcii. Tržby meziročně vzrostly o 5 % na 3,65 mld. USD. Pro FY 2010 odhaduje společnost zisk mezi 4,20 – 4,25 USD / akcii, zatímco původně očekávala zisk 4,15 USD / akcii.

1/7 Největší světový výrobce vín, Constellation Brands, Inc. (STZ), ohlásil za 1Q FY2010 zisk 73 mln. USD / 0,33 USD / akcii, zatímco analytici očekávali zisk 0,32 USD. Tržby meziročně poklesly o 15 % na 792 mln. USD.

1/7 Dow Chemical Co. (DOW) oznámil, že uzavře tři závody v Louisianě v rámci přechodu ke specializovanějším chemickým produktům. Dow očekává odpis 700 mil. USD ve druhém kvartálu v souvislosti s tímto oznámením, avšak hodlá snížit náklady o 100 mil. USD za rok.

2/7 Akcie největšího výrobce síťového zařízení na světě, Cisco Systems Inc. (CSCO), začala nově pokrývat Deutsche Bank doporučením "buy," když se domnívá, že titul se nachází na "atraktivním ocenění" a má růstový potenciál.

2/7 Největší US výrobce utilit, Exelon Corp. (EXC), zvýšil svojí nepřátelskou nabídku na převzetí společnosti NRG Energy Inc. (NRG) na 7,45 mld. USD, poté co pokles akcií EXC snížil hodnotu prémie, kterou původně nabízela. Vylepšená nabídka je vyšší o 12,4 %, když Exelon nabízí za jednu akcii NRG 0,545 vlastních akcií. Původní nabídku (0,485 akcií EXC za 1 akcii NRG) učinil Exelon v říjnu minulého roku a management NRG ji od začátku opakovaně odmítl, Exelon se tak obrátil přímo na akcionáře společnosti.

index DAX

Komentář k vývoji indexu

Německé akcie v úvodu týdne zažily volatilnější obchodování, když se pravidelně střídaly růstové a klesající seance. Procentní změny třikrát ze čtyřech úvodních seancích překonaly hranici 2 %. Díky výraznějšímu poklesu ve čtvrtek a mírné ztrátě v pátek index DAX na týdenní bázi ztratil 1,4 % a pokračuje v poklesu od hranice 5000 bodů. Na trhu se zvyšovaly globální obavy ohledně zotavení ekonomiky, když investoři měli k dispozici smíšená makro data. Pokles cen ropy a energií přinesl oslabení akcií E.ON o 4,4 %. Z indexu DAX nejvíce ztratil Volkswagen (-6,3 %), když prodeje v USA poklesly v červnu o 18 %. Výrazně lepší výkonnost než trh předvedly akcie Commerzbank (+13 %), když analytici Morgan Stanley pozitivně komentovaly případně založení „špatné banky“ ze strany německé vlády.

Co se stalo - klíčové události minulého týdne

- Počet nezaměstnaných se po sezónním očistění zvýšil v červnu meziměsíčně o 31 tis. lidí. Ekonomové dotázaní Reuters očekávali růst o 45 000. Míra nezaměstnanosti stoupla na 8,3 % z květnových 8,2 %.

- Spotřebitelské ceny v eurozóně v červnu poprvé od vzniku bloku meziročně klesly, když index spotřebitelských cen vykázal v červnu hodnotu -0,1 %. Jedná se o první rychlý odhad a přesnější podrobnosti budou zveřejněny 15.7.2009.

- Maloobchodní tržby rostly v květnu třetí měsíc v řadě. Tržby, očištěné o vliv inflace a sezónních výkyvů, vzrostly o 0,4 %, zatímco ekonomové očekávali stagnaci., když předchozí měsíc se maloobchodní tržby zvýšily o 0,5 %. V meziročním srovnání však tržby poklesly o 2,9 % (vs. konsensus -1,5 %).

- ECB podle očekávání ponechala hlavní úrokovou sazbu beze změny na úrovni 1 %.

Co se stane – očekávané události

- 7/7 Průmyslové objednávky

- 8/7 Průmyslová produkce

- 9/7 Spotřebitelské ceny

Vývoj titulů na německém trhu

30/6 Největší výrobce oceli, ThyssenKrupp AG (TKA), začal postupně zvyšovat ceny když poptávka na trhu se zlepšuje. Deník Financial Times tak citovala výkonného šéfa společnosti Ekkeharda Schulze. Podle Schulze se poptávka v prvních 5 měsících letošního roku zvýšila natolik, že společnost obnovila provoz ve všech svých pecích.

1/7 Akcie největší kabelové televize v Německu, Premiere AG (PRE), obdržely vyšší cílovou cenu od J.P. Morgan Chase, která zvýšila target o 42 % na 4,40 EUR.

1/7 Podle Morgan Stanley může plán německé vlády na založení tzv. špatné banky, určené na odkup problémových aktiv od bank, mít "výrazný vliv" na akcie Commerzbank AG (CBK) a Deutsche Postbank AG (DPB). Potencionální pozitivní vliv tak podle analytika Morgan Stanley, Ronny Rehna, není zahrnut v ceně akcií.

2/7 Největší evropský automobilový výrobce, Volkswagen AG (VOW), plánuje investovat 140 mln. USD na výstavbu své první továrny v Indonésii. Výstavba továrny by měla trvat dva roky a po dokončení bude vyrábět 50 tis. vozů modelu Touran ročně. Indonéská vláda podpoří projekt Volkswagenu daňovou pobídkou. Firma plánuje, že vyrobená auta by exportovala i do dalších zemí v jihovýchodní Asii.

3/7 UBS začalo nově pokrývat akcie německé maloobchodní společnosti Metro AG (MEO) doporučením "neutral." Cílová cena byla stanovena na 37,50 EUR.

3/7 Německá telekomunikační společnosti Deutsche Telekom AG (DTE) možná vymění aktiva svého britského mobilního operátora T-Mobile za aktiva v jiné zemi, když společnost se stahuje z britského mobilního trhu. Zprávu zveřejnil deník Financial Times.

3/7 Akcie výrobce chemikálií Lanxess AG (LXS) obdržely zvýšené doporučení od Deutsche Bank AG na "buy" z "hold." Broker se domnívá, že plán na snižování výdajů podpoří ziskovost firmy.

26/6 Německý výrobce utilit E.ON AG (EOAN) si podle deníku Financial Times Deutschland nevytvořil rezervy na možnou pokutu od Evroské komise až v hodnotě 500 mln. EUR, což by mohlo vést k nižšímu zisku společnosti za rok 2009. Tu může EK udělit společnosti za kartelovou dohodu s GDF-Suez, která se týká omezení dodávky plynu skrze plynovod provozovaný oběma společnostmi. Podle deníku by rozhodnutí EK by mělo být učiněno v nejbližších dnech.

Autor: David Brzek

Poslední zprávy

Právě diskutujete


Zajímavé vzestupy

PVT1,00+66,67
PRSLU2 560,00+7,56
EFORU116,00+6,42
PEN9,00+4,65
STOCK82,00+4,06

Zajímavé poklesy

TMR690,00-1,43
FOREG178,50-0,83
VIG725,50-0,68
PEGAS808,00-0,25
UNIPE376,50-0,13

Kurzovní lístek

EURnahoru25,515+0,05
HUFnahoru8,264+0,01
JPYdolu18,844-0,24
PLNnahoru6,117+0,11
USDdolu20,863-0,32

demo-e-broker

Indexy

Pro úplné zobrazení je nutné mít nainstalován Flash Player, dostupný např. zde.

Flash | Obrázek

PXdolu-0,301 111,5312:04:00
RMnahoru+0,061 483,9111:51:57
DJIAdolu-0,0425 792,8616.01.18
NASDAQdolu-0,517 223,6917.01.18
SP500dolu-0,352 776,4216.01.18
DAXdolu-0,2613 212,5111:43:59
WIG20dolu-0,592 461,2129.12.17


Odborné články

Ekonomika ČT24.cz