Uživatel nepřihlášen | Přihlásit se | Zaregistrovat se
Pátek 19.1.2018 4:11
Akcie.cz»Zpravodajství»Odborné články»Co týden dal: V Praze táhly burzu akcie ČEZ a Telefónica

Zpravodajství

Co týden dal: V Praze táhly burzu akcie ČEZ a Telefónica

13.07.2009 10:21:00 | Fio banka

Fio report: týdenní zpravodajství z kapitálových trhů

ČESKÁ REPUBLIKA

index PX

Komentář k vývoji indexu

Pražská burza dokázala ve zkráceném týdnu posílit a šla tak proti vývoji na světových trzích. Index PX posílil o 1,46 % a zastavil tak tři týdny trvající pokles. Akcie kromě páteční seance rostly ve všech seancích týdne. Za absence důležitých kurzotvorných zpráv bylo nejsledovanější událostí zvýšené doporučení pro ČEZ od Goldman Sachs, které akciím pomohlo k růstu o 4,4 %. Druhým tahounem českého indexu byly akcie Telefonica O2, kde byl cítit opět silný nákupní zájem a titul se za slušných objemů v pátek obchodoval nad hranicí 440 Kč. Close byl mírně pod touto hladinou a na týdenní bázi akcie posílily o 4,95 %. Přes 5 % posílily akcie Komerční banky, v opačném gardu se vyvíjela Erste Bank (-4,7 %), která se více přizpůsobila negativnímu vývoji v zahraničí. Své zisky z minulého týdne rychle ztratila mediální CME (-14,2 %). Valná hromada společnosti Orconepřinesla žádné zásadní informace a titul za nezájmu vyklesal o 5,8 %. Naopak mírně zvýšený zájem v podobě několika lotů naopak pomohl ECM a akcie posílily o 12 %.

Co se stalo - klíčové události minulého týdne

- Index spotřebitelských cen za měsíc červen zůstal v meziměsíčním porovnání nezměněn. Na meziroční bázi se inflace snížila již na 1,2 % z květnového údaje 1,3 %. Inflace se tímto poklesem dostala na nejnižší úroveň od prosince 2003. V meziročním porovnání byl růst cen tažen především alkoholickými nápoji, tabákovými výrobky a vyšším regulovaným nájemným. Ke zdražení došlo také u cen energií, když zemní plyn podražil o 17,1 % a elektřina o 11,6 %. Nižší ceny byly naopak u potravin a nealkoholických nápojů, v meziročním porovnání jsou také stále nižší ceny pohonných hmot.

- Míra nezaměstnanosti se za měsíc červen zvýšila na 8 % a překonala tak naše očekávaní (stagnace na 7,9 %), konsenzus trhu byl nárůst na 8,1 %. V průběhu června vzrostl počet uchazečů o práci o 5 994 na 463 555 osob. V poklesu stále pokračují volná pracovní místa, a to na 43,4 tisíc z předchozích 48,3 tisíc.

Vývoj titulů na domácím trhu

ČEZ

7/7 Spotřeba elektřiny v květnu podle statistiky ERU klesla meziročně o 10,3 %. Dodávky velkoodběratelům klesly o 15 %, což je v souladu s přetrvávajícím poklesem průmyslové výroby. Dodávky maloodběratelům klesly pouze o 2,5 %.

8/7 Investiční banka Goldman Sachs zvýšila cílovou cenu pro ČEZ na 1190 Kč z původních 1070 Kč. Doporučení zůstalo na stupni „kupovat“. Změna cílové ceny koresponduje se zvýšeným doporučením pro evropský energetický sektor na „atractive“.

8/7 ČEZ se na základě privatizační smlouvy z roku 2005, na jejím základě získal majoritní podíl v rumunské distribuční firmě Electrica Oltenia, zajímá o odkup minoritních podílů, které jsou v držení rumunského státního fondu.

Erste Bank

7/7 Citigroup snížil doporučení pro Erste Bank na „hold“ oproti původnímu „buy“. Cílová cena byla ponechána na 20 EUR.

New World Resources

9/7 Unicredit zvýšila doporučení pro akcie těžební společnosti na „kupovat“ z původního „držet“.

Orco Property Group

8/7 Akcionáři developerské firmy na valné hromadě potvrdili mandát součastnému předsedovi představenstva Jean-Francois Ottovi. Představenstvo bylo rozšířeno z původních pěti členů na čtrnáct. Novými členy jsou mimo jiné i tři zástupci z řad minoritních akcionářů (dva z fondu Prosperita, jeden zástupce Geofinu). Sdružení SOS Orco mělo na valné hromadě zastoupení v zanedbatelné výši 0,2 %. Ott na VH potvrdil, že pokračují jednání s držiteli dluhopisů.

Tisková zpráva SOS Orco zde.

Co se stane - očekávané události

- 13/7 Průmyslová výroba

- 14/7 Maloobchodní tržby

AMERIKA

popis

Komentář k vývoji indexu

Americké akcie navázaly na své předchozí propady a klesají již 4 týdny v řadě. Index Dow Jones oslabil o 1,6 %, technologický Nasdaq si odepsal 2,3 %. Širší index S&P 500 bojoval o udržený své důležité technické úrovně kolem 880 bodů. Zhoršený sentiment ohledně budoucího vývoje umocňoval pokles cen ropy, která se dostala pod 60 USD/barel. V závěru týdne investory nepotěšila zpráva o poklesu spotřebitelské důvěry. Očekávaný start výsledkové sezóny přinesl dobrá čísla od Alcoa (-5,2%), výraznější podpora pro trhy se však nedostavila. S poklesem ropy si na týdenní bázi odepisovaly nejvíce akcie ropných gigantů Exxon (-4,9 %) a Chevron (4,7 %). Nedařilo se ani telekomunikačnímu sektoru, když Verizonu (-5,1 %) a AT&T (4,7 %) byl snížen ziskový výhled pro letošní rok. Se zhoršeným sentimentem výrazněji ztrácely obchodní řetězce jako např. Sears (-8,3 %) či Office Depot (-8,5 %).

Co se stalo - klíčové události minulého týdne

- Index nákupních manažerů (ISM) ve službách mírně překonal očekávání, když vzrostl z květnových 44,0 na 47,0 bodů. Analytici v průměru očekávali jeho růst na 46,0 bodů.

- Velkoobchodní zásoby v květnu klesly o 0,8 % ve srovnání s revidovaným poklesem o 1,3 % (původně -1,4 %) v předchozím měsíci a očekáváním poklesu o 1 %.

- Předběžný index spotřebitelského sentiment od Reuters/University of Michigan v červenci klesl na 64,6 bodů oproti 70,8 bodům z červnu. Ekonomové očekávali výsledek 70,5 bodů.

Co se stane - očekávané události

- 14/7 Index PPI, Maloobchodní tržby

- 15/7 Index CPI

Očekávané výsledky firem

- 14/7 – GS, INTC, JNJ

- 16/7 – JPM, IBM, GOOG

- 17/7 - C, BAC, GE

Vývoj titulů na amerických trzích

7/7 Výrobce letadel, Boeing Co. (BA), oznámil, že se dohodl na koupi zařízení jednotky Vought Aircraft Industries za cenu 580 mil USD, zároveň dojde k umazání nezveřejněné části dluhu společnosti vůči jednotce. Vought vyrábí součásti pro výrobu trupu letadel 787 Dreamliner. Společnost chce tímto krokem, kterým získá nad výrobou přímou kontrolu, především vylepšit produktivitu.

8/7 Provozovatel nejpoužívanějšího internetového vyhledávače, Google Inc. (GOOG), plánuje vydat vlastní verzi operačního systému, který by měl konkurovat OS Windows od Microsoft Corp. (MSFT). Software bude založený na internetovém prohlížeči Chrome a v počátku bude určen hlavně pro levné přenosné počítače, tzv. netbooky. První netbooky, které by běžely na tomto softwaru by měly být dostupné ve 2. polovině příštího roku.

8/7 Merrill Lynch zvýšil doporučení pro akcie STMicroelectronics (STM) na 'buy' z 'underperform'. Společnost bude podle brokera těžit ze své vnitřní restrukturalizace a ze zlepšující se situace v sektoru.

8/7 Švédský výrobce telekomunikačního zařízení, Ericsson AB (ERIC), oznámil, že podepsal dva kontrakty s čínskými telekomunikačními společnostmi China Mobile (CHL) a China Unicom (CHU). Dohoda s China Mobile, v hodnotě 1 mld. USD, se týká rozšíření pokrytí její mobilní sítě v 18 provinciích a poskytnutí technologií pro 3G síť společnosti. Dohoda s China Unicom, za 700 mln. USD, se týká obnovení zařízení její sítě 2G a rozšíření pokrytí v 15 čínských provincích.

8/7 Diskontní maloobchodní prodejce Family Dollar Stores Inc. (FDO) zvýšil ve 3Q FY 2009 zisk o 36 % na 87,7 mln. USD / 0,62 USD na akcii. To je více než odhady analytiků, kteří očekávali zisk 0,59 USD / akcii. Srovnatelné tržby v červnu se zvýšily o 2 % a tržby za 3Q dosáhly 1,84 mld. USD. Společnost zvýšila výhled pro FY 2009 na 2,03 – 2,07 USD / akcii (vs. konsensus 2 USD / akcii).

9/7 Alcoa (AA) zaznamenala sice třetí kvartální ztrátu za sebou, avšak byla výrazněji menší, než očekávali analytici. Čistá ztráta ve druhém kvartálu dosáhla 454 mil. USD (47 centů na akcii) ve srovnání se ziskem 546 mil. USD (66 centů na akcii) z minulého roku. Ztráta z pokračujících operací byla 32 centů na akcii a ztráta bez zahrnutí restrukturalizačních nákladů byla 26 centů, zatímco odhad analytiků byla ztráta 38 centů na akcii. Tržby klesly na 4,2 mld. USD oproti 7,2 mld. USD z minulého roku, avšak očekávání bylo také nižší na úrovni 3,9 mld. USD. Důvodem lepších výsledků bylo především rychlejší než očekávané snižování nákladů společnosti.

10/7 Akcie International Business Machines Corp. (IBM) obdržely snížené doporučení od Goldman Sachs na "neutral" z "buy."

NĚMECKO

index DAX

Komentář k vývoji indexu

Německé akcie oslabily kromě čtvrtka ve všech seancích tohoto týdne. Index DAX ztratil 2,8 %. Ve čtvrtek byla nálada investorů částečně vylepšena dobrými výsledky americké společnosti Alcoa, celkově však v průběhu týdne převažovala zhoršená nálada ohledně rychlosti oživení světové ekonomiky. Trhu nepomohly ani povzbudivé zprávy z domácího průmyslu, když objednávky i celková produkce vykázaly výrazně lepší než očekávaná čísla. Výrazné poklesy zaznamenaly v Evropě výrobci automobilů. Akcie Volkswagenu si odepsaly 8,7 %, akcie Porsche po sníženém doporučení od UBS ztratily 6,5 %. Největší pokles z báze indexu DAX zaznamenaly akcie zajišťovny Hannover Re (-10,5 %). E.ON obdržel pokutu od EK ve výši 553 mil. EUR a jeho akcie oslabily na týdenní bázi o 5,2 %. Jako jedny z mála šly proti proudu akcie SAPu (+2,6 %), když společnost získala několik zvýšených doporučení.

Co se stalo - klíčové události minulého týdne

- Průmyslové objednávky v květnu meziměsíčně vzrostly o nečekaně prudkých 4,4 %, což je nejvyšší míra za poslední dva roky. Meziměsíčně rostou objednávky již třetí měsíc.

- Průmyslová produkce v květnu meziměsíčně vzrostla o 3,7 % po dubnovém revidovaném poklesu o 2,6 %. Jedná se o nejsilnější meziměsíční růst za posledních 16 let. Meziročně byla produkce nižší o 17,9 %.

- Harmonizovaný index spotřebitelských cen byl pro červen meziročně potvrzen na 0,0 %. Meziměsíčně byly ceny vyšší o 0,4 %.

- Eurostat revidoval údaje o HDP za 1Q. Podle konečných údajů v úvodu roku kleslo HDP eurozóny o 4,9 % místo původně uváděných 4,8 %. Mezikvartálně HDP pokleslo o 2,5 %.

Co se stane – očekávané události

- 14/7 Index ZEW

- 14/7 Průmyslová produkce v eurozóně

- 15/7 Index CPI v eurozóně

Vývoj titulů na německém trhu

6/7 Agentura Bloomberg informovala, že výrobce oceli ThyssenKrupp AG (TKA) zastavil pokusy o prodej jednotky průmyslových služeb. Potenciální kupci od možného obchodu odstoupili, když banky nabízejí omezené financování pro potencionální kupce.

8/7 Druhý největší výrobce polovodičů, Infineon Technologies AG (IFX), se dohodl na prodeji své bezdrátové divize Wireline Commmunications za 250 mln. EUR společnosti Golden Gate Capital Corp. Díky této transakci se společnost bude moci soustředit na svoje hlavní aktivity a vylepší tím výrazně i svojí finanční pozici. Akvizice by měla být dokončena na podzim letošního roku. Golden Gate Capital patří mezi private equity fondy.

8/7 Výrobci utilit, francouzský GDF Suez SA a německý E.ON AG (EOAN), dostali každý pokutu v hodnotě 553 mln. EUR za porušení antimonopolních regulí EU. Pokuta se týkala údajné dohody, na základě které si vzájemně rozdělily trh se zemním plynem. Dohoda z roku 1975 se váže ke společně vybudovanému plynovodu MAGEL na dovoz plynu z Ruska.

8/7 Softwarový gigant SAP AG (SAP) obdržel od Jefferies zvýšené doporučení na 'buy' z 'hold', když broker věří, že společnost během druhého kvartálu již dosáhla dna a vidí signály postupného zlepšování. Své doporučení zvýšila i Merrill Lynch na „buy“ z původních „neutral“. Cíl zůstal zachován na 34 EUR.

10/7 Energetická společnost RWE AG (RWE) se plánuje zapojit do projektů v okolí Středozemního moře, které zahrnují solární a termální zdroje. Uvedl to šéf divize Innogy, patřící RWE, Fritz Vahrenholt, pro FT Deutschland. Až doposud se společnost zaměřovala na větrnou energii a investice do biomasy.

10/7 Akcie provozovatele největší cestovní kanceláře, TUI AG (TUI1), obdržely snížené doporučení od Goldman Sachs na "neutral" z "buy." Důvodem je vyšší riziko pro akcie TUI kvůli potřebě vysokého navýšení kapitálu pro divizi lodní přepravy Hapag Lloyd.

Autor: David Brzek

Poslední zprávy

Právě diskutujete


Zajímavé vzestupy

STOCK91,00+9,64
BABKOFOL420,00+0,96
PEGAS810,00+0,75
GECBA83,95+0,66
VGP1 560,00+0,65

Zajímavé poklesy

TOMA1 230,00-0,81
VIG718,00-0,62
KOMB931,00-0,21
TELEC275,50-0,18
ERBAG997,20-0,12

Kurzovní lístek

EURnahoru25,370+0,29
HUFnahoru8,224+0,19
JPYnahoru18,654+0,88
PLNnahoru6,090+0,16
USDnahoru20,742+0,52

demo-e-broker

Indexy

Pro úplné zobrazení je nutné mít nainstalován Flash Player, dostupný např. zde.

Flash | Obrázek

PXnahoru+0,311 119,0518.01.18
RMdolu-0,051 482,1118.01.18
DJIAdolu-0,3726 017,8118.01.18
NASDAQdolu-0,037 296,0519.01.18
SP500dolu-0,162 798,0318.01.18
DAXnahoru+0,7413 281,4318.01.18
WIG20dolu-0,592 461,2129.12.17


Odborné články

Ekonomika ČT24.cz