Uživatel nepřihlášen | Přihlásit se | Zaregistrovat se
Pátek 19.1.2018 8:37
Akcie.cz»Zpravodajství»Odborné články»BIG EXPERT - zahraničí: Kdy přijde obnova ekonomiky?

Zpravodajství

BIG EXPERT - zahraničí: Kdy přijde obnova ekonomiky?

22.07.2009 16:26:00 |

BIG EXPERT - ZAHRANIČNÍ TRHY

Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku v týdnu od 20. 7. 2009.

Týden: 20. 7. 2009

BIG EXPERT - ZAHRANIČNÍ TRHY

NÁZOR EXPERTA: Karel Kabelka, GRANT CAPITAL

Kdy přijde obnova ekonomiky?

Během minulého týdne jsme byli svědky prudkého nárůstu akciových trhů. Z historické zkušenosti můžeme konstatovat, že akciové trhy předbíhají vývoj reálné ekonomiky o přibližně šest měsíců. Pokud vyjdeme z této teze, výrazné zvednutí trhů v polovině března by implikovalo zotavení globální ekonomiky přibližně na podzim tohoto roku. Bude tomu ale skutečně tak? Odpověď na tuto otázku by chtěl znát dozajista každý investor. Hospodářské výsledky z minulého týdne v USA dávají na první pohled tušit, že by to tak mohlo být.

Hospodaření firem jako Google, Goldman Sachs, Intel a IBM byly vskutku impozantní. V tom případě by se jednalo klasickou "V" krizi s délkou trvání 24 měsíců (listopad 2007 - listopad 2009). Po Velké depresi tedy nejdelší doba ekonomického poklesu.

Tato teze se začíná pomalu šířit mezi investorskou veřejností a začíná se stávat jakýmsi dogmatem. Dovolím si upozornit na možné nebezpečí spočívající v trvání na této myšlence. Nebezpečí spočívá v tom, že může uvést celou investorskou veřejnost v omyl. Obnova ekonomiky (a mám tím na mysli ekonomiku na úrovni roku 2007) nebude záležitostí několika měsíců. A tím pádem se ani akciové trhy - i když o půl roku předbíhají - nebudou zotavovat tak rychle. Návrat na předchozí status quo může být dosažen pouze spotřebou na předchozí úrovni. Ta může přijít jedině tehdy, až se vrátí na zbídačené trhy důvěra, které je teď jako šafránu.

Jistě, někdo může namítnout, že od loňského roku se spousta věci změnila. Důvěra investorů se pomalu stabilizuje (podle objemu obchodů na burzách k ničemu takovému ale nedochází). Mezibankovní sazby klesají (nikoli však na "přijatelné hodnoty" před pádem Lehman Brothers). Souhlasím, že situace je lepší než před rokem. Současně chci ale zdůraznit, že tato krize je svým charakterem jiná než ty předchozí. Její základ je totiž v nás samotných.

Touha být nejlepší, dosahovat fantastických výsledků, vydělávat nejvíc peněz - to všechno jsou motivy, které vyvolaly současný stav. Akcionáři se snažili vyburcovat své managery k obrovským výkonům. Ti pod enormním tlakem rozjížděli riskantní obchody, které vyústily do téměř totálního kolapsu globálního finančního systému. Snaha dosáhnout vyššího zisku než konkurence vedla ke ztrátě rovnováhy finančního systému a hlavně ke ztrátě důvěry. Tyto faktory se pak tvrdě projevily v tolik populárním "žití na dluh". Proto bývá tato krize označována jako "krize životního stylu". Neochota uvědomit si, že pokud na něco nemám, můžu si půjčovat jen do určité míry, byla nekompromisně potrestána.

Myslím si, že spousta jednotlivců dostala tvrdé poučení o tom, kolik může či nemůže spotřebovávat. A tady vidím kámen úrazu. Velké stimulační balíky, které byly vhozeny na trhu, jistě budou mít svůj efekt. Každopádně počítají s tím, že se spotřeba vrátí na úrovně z před dvou let a bude dále růst. Podle mého soudu se jedná o přesvědčení mylné. Zatím jsme ale svědky toho, že se tomuto cíli podřizuje téměř vše a spotřebitel je dál "váben a lákán" k tomu, aby si rozpomněl na rozhazovačné časy. Tyto snahy nesdílím a domnívám se, že bezmezné spotřebě prostě a jednoduše odzvonilo. A i v důsledku toho se nebude jednat o "V" krizi, ale minimálně o krizi "W", popř. několika "W".

Je potřeba si uvědomit, že trh byl pokřiven celou řadou státních zásahů, které porušily většinu tržních principů (znárodňování bank, hypotečních institucí, pojišťoven atd.). Tyto skutečnosti mohou navíc dále vyvolávat nežádoucí jevy jako protekcionismus a v krajním případě sociální nepokoje. Jsme svědky uvedení do života nového ekonomického perpetum mobile na peníze, kdy americká centrální banka přímo kupuje státní dluh. Díky obrovským výdajům je našlápnuto k vysoké inflaci. Další "bublina na trhu s vládními dluhopisy" je také na obzoru a nesmíme zapomenout na rostoucí nezaměstnanost. To vše orámováno hrozícími teroristickými útoky. To jsou faktory, které budou v následujících letech ovlivňovat finanční trhy. Zmíněné skutečnosti mě utvrzují v tom, že současná krize ještě zdaleka neřekla poslední slovo.

Domnívám se, že by stálo za to zvážit i jiné cesty ze současné krize. Neorientovat se jen na spotřebu, ale poohlédnout se po novém patentu či jiném vědeckém objevu. Právě tato krize by mohla vést k většímu úsilí ve vývoji nových technologií. Jen připomenu obrovský rozmach internetu před deseti lety. Cesta obnovy globální ekonomiky by se mohla ubírat i tímto směrem.

Pokud by trh pokračoval v tempu, jaké nasadil v polovině března, na jaře příštího roku budeme tam, kde v říjnu 2007. Vzhledem k ekonomickému vývoji se mi tento scénář nejeví jako příliš reálný. K úplnému zotavení globálního ekonomického systému dojde, až budou zaplaceny gigantické dluhy, které se na záchranu vygenerovaly a až je instituce a téměř zbankrotované státy zaplatí. A to bude asi "chvilku" trvat.

Do té doby můžeme být svědky výrazných výkyvů na akciových trzích ve tvaru několika "W". A s tím asi budou muset investoři trošku počítat. Doba dlouhých růstů a jednorázových propadů pravděpodobně skončila. Do popředí bude čím dál více vystupovat krátkodobé obchodování a krátkodobé uložení peněz. Ukázalo se, že i dlouhodobý horizont má totiž své meze.

Odhady v tomto týdnu provedli:

Antonín Žmuran - BH Securities

Ondřej Moravanský - CYRRUS

Patrik Hudec - ČP INVEST investiční společnost

Libor Buček, Jan Mach, Milan Nedbálek - FINANCE Zlín

Karel Kabelka, Miroslav Hlavoň - GRANT CAPITAL

Aleš Vávra - J&T BANKA

Petr Hlaváč - X-Trade Brokers

Tabulky obsahují souhrn odhadů expertů v seznamu. Sloupec "Aktuální hodnota" uvádí hodnotu sledovaných indexů (páteční uzavírací hodnota), ze které při svých odhadech experti vycházeli. S touto hodnotou budou odhady expertů po uplynutí období jednoho či šesti měsíců porovnávány pro vyhodnocení úspěšnosti. "Medián" je číslo, které leží uprostřed podle velikosti uspořádaného souboru odhadů a "Interval odhadů" uvádí minimální a maximální odhad souboru. Sloupce "Růst/Pokles" udávají počet expertů předpokládajících, že index v uvažovaném období vzhledem k aktuální hodnotě vzroste nebo poklesne.

Pozn.: Odhady mají formu nezávazných názorů s ohledem na předpokládaný vývoj v příštím jednom měsíci a půl roce. Skutečnost se však může velmi podstatně lišit od odhadu expertů. Experti ani Kurzy.cz nepřebírají žádnou zodpovědnost za tyto odlišnosti.

Autor: Markéta Höfferová, B.I.G. Expert

Poslední zprávy

Právě diskutujete


Zajímavé vzestupy

STOCK91,00+9,64
BABKOFOL420,00+0,96
PEGAS810,00+0,75
GECBA83,95+0,66
VGP1 560,00+0,65

Zajímavé poklesy

TOMA1 230,00-0,81
VIG718,00-0,62
KOMB931,00-0,21
TELEC275,50-0,18
ERBAG997,20-0,12

Kurzovní lístek

EURnahoru25,370+0,29
HUFnahoru8,224+0,19
JPYnahoru18,654+0,88
PLNnahoru6,090+0,16
USDnahoru20,742+0,52

demo-e-broker

Indexy

Pro úplné zobrazení je nutné mít nainstalován Flash Player, dostupný např. zde.

Flash | Obrázek

PXstejne0,001 119,0508:01:00
RMdolu-0,051 482,1118.01.18
DJIAdolu-0,3726 017,8118.01.18
NASDAQdolu-0,037 296,0519.01.18
SP500dolu-0,162 798,0318.01.18
DAXnahoru+0,7413 281,4318.01.18
WIG20dolu-0,592 461,2129.12.17


Odborné články

Ekonomika ČT24.cz