Uživatel nepřihlášen | Přihlásit se | Zaregistrovat se
Úterý 16.1.2018 18:35
Akcie.cz»Zpravodajství»Odborné články»České akcie ovládl bezbřehý optimismus

Zpravodajství

České akcie ovládl bezbřehý optimismus

03.08.2009 16:07:00 | Fio banka

Fio report: týdenní zpravodajství z kapitálových trhů (27. – 31. července 2009)

ČR

popis

Komentář k vývoji indexu

Výsledková sezona začala i na pražské burze a investoři tak kromě obecného sentimentu měli k dispozici důležitá lokální data. Index PX v týdnu silně posílil a přidal 8,7 %, čímž výrazně předčil výkonnost okolních trhů. Závěr týdne byl ve znamení nákupní horečky a bezbřehého optimismu, díky kterému si náš trh za měsíc červenec připsal zisk téměř 19 %.

V růstu z minulého týdne pokračovaly akcie NWR (+10,5 %), když se cena ropy přes výrazné výkyvy dostala v závěru týdne zpět na 70 USD. Z růstu cen ropy těžil i ČEZ, který posílil o 7,8 % a přiblížil se na dohled hranici 1000 Kč. Nejvyšší zisky byly k vidění ale ve finančním sektoru, když Erste po výsledcích přidala 14,5 %. Výraznému růstu oprávek na špatné úvěry nebyla příliš věnována pozornost a investoři se soustředili více na čistý zisk, který byl díky nestabilním ziskům z obchodování výrazně vyšší než očekávání. Komerční banka se svezla s růstem o 9,5 %.

AAA Auto se vymanilo ze ztráty a akcie v týdnu přidaly 27 %. Unipetrol (-0,8%) se růstového sentimentu neúčastnil, když předběžné výsledky příliš nenadchly. Nižší zájem byl i o Pegas (-2,3 %).

Co se stalo - klíčové události minulého týdne

- Průmyslová výroba podle předběžných údajů v červnu meziročně poklesla o 12,3 %, což je podstatně méně, než se očekávalo. Po květnovém propadu o 22 % tento údaj naznačuje první známky určité stabilizace.

Vývoj titulů na domácím trhu

AAA Auto

30/7 Prodejce ojetých automobilů se vrátil do ziskového hospodaření, když propad tržeb byl kompenzován rozsáhlým snížením nákladů. Společnost dosáhla za 2Q čistý zisk 1,6 mil. EUR, výnosy poklesly o 43 % na 47,3 ml. EUR.

ČEZ

30/7 ČEZ se dohodl se skupinou J&T, že získá výhradní právo na realizaci projektu výstavby elektrárny lokalitě Profen, kterou obě společnosti získali s akvizicí těžební společnosti Mibrag. Plánovaný výkon elektrárny je 600 megawattů.

CETV

29/7 Výnosy mediální společnosti CME poklesly ve 2Q o 39 % na 186,2 mil. USD., když ekonomická krize snížila výdaje firem na reklamu a lokální měny vůči dolaru oslabovaly. Zisk EBITDA se propadnul o 75 % na 29,7 mil. USD a provozní marže se snížila na 16 %. Čistý zisk dosáhnul 24,1 mil. USD.

30/7 Bank of American snížila doporučení pro akcie mediální společnosti CME na "underperform" z předchozího "neutral." Broker citoval nižší než očekávané výsledky a také horší výhled tržeb z reklamy.

Erste Bank

30/7 Erste Bank dosáhla za 2Q lepších než očekávaných výsledků, když mimořádně vysoký výnos z obchodování vykompenzoval zvýšené oprávky ke špatným úvěrům. Čistý zisk dosáhl 260 mil. EUR, což je meziroční pokles o 19 %. Kromě divize na Ukrajině byly všechny divize banky ziskové. Čistý úrokový výnos vzrostl o 10% na 1,28 mld. EUR. Opravné položky k úvěrům byly vytvořeny ve výši 522 mil. EUR.

31/7 Deutsche Bank zvyšuje cílovou cenu na 17 EUR z původních 13,50 EUR. Doporučení bylo ponecháno na úrovni „držet“.

Telefonica O2 ČR

29/7 Telekomunikační společnosti klesl meziročně zisk ve 2Q o 8,6 % na 3,08 mld. Kč. Jádrový zisk OIBDA klesnul o 6,9 % na 7,08 mld. Kč. Výnosy klesly o 7,6 % na 14,7 mld. Kč a společnost upustila od svého cíle, který počítal za celý rok s poklesem tržeb maximálně do 3 %. Na úrovni jádrového zisku a provozního cash flow byl výhled potvrzen. Pokles výnosů byl ve 2Q jak ve fixním segmentu, tak v mobilním. Lepších výsledků bylo dosaženo pouze z aktivit na Slovensku.

Unipetrol

28/7 Představenstvo společnosti očekává, že EBIT skupiny za 2Q bude nadále záporný a bude horší než v 1Q. Hodnota zisku EBITDA by měla být v kladných čísel. Ze zveřejněných provozních ukazatelů za 2Q je nezásadnější informace o další výrazném propadu rafinérských marží. Objem zpracované ropy se mezikvartálně snížil o 17 % na 848 tis. tun. Prodej rafinérských produktů klesnul o 14 % na 592 tis. tun. Zlepšení oproti minulému kvartálu je vidět u maloobchodního prodeje, který se zlepšil o 17%. Meziročně byl slabší o 1 %.

Co se stalo - klíčové události minulého týdne

- 5/8 Komerční banka

- 6/8 Zasedání ČBN

USA

popis

Komentář k vývoji indexu

Americké akcie pokračují ve svém růstu a již třetí týden v řadě posilují. Index Dow Jones posílil o 0,9 %, technologický Nasdaq přidal 0,6 %. Dynamika růstu se přibrzdila, optimismus na trzích však nadále přetrvával, když řada dalších společností ohlašovala lepší výsledky. Určité přibrždění znamenala horší data o spotřebitelské důvěře, ostře sledovaný byl rovněž úvodní report o HDP za 2Q. 1% pokles je sice lepší, než se čekalo, ale došlo k podstatné revizi předchozího kvartálu a osobní spotřeba velmi zaostala.

Z hlavních tahounů pozitivních výsledků lze jmenovat Motorolu (+8,8 %), která reportovala nižší ztrátu, než se očekávalo. Finanční tituly táhla k lepšímu výsledku MasterCard (4,6 %), celý sektor posílil o 4,4 % a byl nejrůstovějším sektorem. O 11 % posílily akcie General Electric, který si zřejmě podle nových bankovních pravidel bude moci ponechat svoji finanční divizi. Za 2,6 % poklesem Exxonu stály mírně horší výsledky za 2Q. Výrazných 18 % ztratily akcie Yahoo, když investoři negativně reagovali na podobu dohody o spolupráci s Microsoftem.

Co se stalo - klíčové události minulého týdne

- Index spotřebitelské důvěry v USA v červenci klesl na 46,6 z červnových 49,3. Analytici odhadovali pokles na 49,0.

- Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby za měsíc červen klesly o 2,5 % ve srovnání s revidovaným růstem o 1,3 % (původní odhad: +1,8 %) z předchozího měsíce.

- Předběžný údaj o HDP v US za 2Q ukázal pokles tempem 1 %, zatímco analytici očekávali pokles o 1,5 %. Za 1Q klesla ekonomika o revidovaných 6,4 %, když původně byl uváděn pokles o 5,5 %. Osobní spotřeba klesla ve 2Q o 1,2 %, zatímco se očekával pokles o 0,5 %.

Co se stane - očekávané události

- 3/8 ISM v průmyslu

- 4/8 Osobní příjem a spotřeba

- 5/8 ISM ve službách

- 7/8 Nezaměstnanost

Vývoj titulů na amerických trzích

27/7 Diverzifikovaný výrobce Honeywell International (HON) reportoval za 2Q meziroční pokles zisku o 38 % (zisk 450 mln. USD / 0,6 USD na akcii.), což bylo v souladu s očekáváním analytiků. Tržby za 2Q dosáhly 7,6 mld. USD. oproti 9,7 mld. USD ve stejném období loňského roku. Společnost oznámila, že pro letošní rok očekává tržby okolo 31,5 mld. USD (vs. konsensus 32,1 mld. USD) a ziskem 2,85 USD na akcii, což je na dolním konci předtím stanoveného odhadu. Společnost uvedla, že ekonomické podmínky zůstávají nadále náročné a pro letošní rok neočekává žádné oživení.

28/7 Mediální společnost Timer Warner Inc. (TWX) včera odkoupila od Google Inc. (GOOG) 5-procentní podíl v internetové společnosti AOL za 283 mln. USD. Hodnota AOL, kterou Time Warner plánuje osamostatnit a dostat na burzu, tak činí přibližně 5,66 mld. USD. V květnu 2005 přitom Google kupoval podíl za 1 mld. USD, a tržní hodnota AOL činila 20 mld. USD. Internetový portál však doplatil na rostoucí konkurenci a klesající tržby z reklamy.

28/7 Největší poskytovatel počítačových služeb na světě, IBM Corp. (IBM), koupila za 1,2 mld. USD společnost SPSS (SPSS). SPSS se zabývá výrobou softwaru zaměřeného na prediktivní analytiku. Transakce by měla být uzavřena ve 2. pololetí letošního roku.

28/7 Největší US výrobce oceli, U.S. Steel Corp. (X), ohlásil 2. čtvrtletní ztrátu po sobě když globální recese vedla k poklesu poptávky a cen. Ztráta dosáhl 392 mln. USD / 2,92 USD na akcii a tržby meziročně propadly o 68 % na 2,13 mld. USD. Bez zahrnutí jednorázových položek činila ztráta 3,28 USD / akcii, což bylo méně než očekávali analytici s 3,45 USD / akcii.

29/7 Microsoft Corp. (MSFT) a Yahoo Inc. (YHOO) uzavřeli partnerstvím ohledně internetového vyhledávání. Yahoo bude na svých stánkách používat vyhledávač Bing od Microsoftu a společnosti se podělí tržby. Yahoo bude nadále náležet 88 % tržeb. Dohoda je platná na 10 let.

29/7 Ropná společnost Conoco Phillips (COP) oznámila za 2Q pokles zisku na 1,3 mld. USD / 87c na akcii z loňských 5,4 mld.USD / 3,50 USD na akcii. Analytici odhadovali pokles zisku na 84c. Příjmy klesly na 35,4 mld.USD z loňských 71,4 mld.USD. Celková produkce i při započítání podílu společnosti v Lukoilu dosáhla 2,3 milionů barelů denně.

30/7 Největší US výrobce mobilních telefonů, Motorola Inc. (MOT), ohlásil ve 2Q nižší ztrátu než očekávali analytici, když firma reagovala na útlum ekonomickou recesi snižováním nákladům. Ztráta na akcii, bez zahrnutí některých nákladů dosáhla 0,01 USD / akcii (vs. konsensus -0,04 USD). Tržby meziročně poklesly o 32 % na 8,08 mld. USD. Společnost během druhého čtvrtletí dodala 14,8 mln. telefonů.

31/7 Walt Disney Co. (DIS) klesnul čistý zisk o 26 % na 954 milionů USD / 51c na akcii, když špatný stav ekonomiky negativně působil zejména na oblasti příjmů z reklamy a z provozu zábavních parků. Tržby klesly o 6,9 % na 8,6 miliard USD (odhad: 8,81 mld.USD). Po úpravě o speciální položky dosáhl zisk 52c.

SRN

popis

Komentář k vývoji indexu

Německé akcie pokračují třetí týden v řadě. Index DAX posílil o 2 %, když poměr růstových seancí ku klesajícím byl 3/2. Nejvyšší hodnoty byly dosaženy ve čtvrtek, v závěru týdne došlo k drobnému vybírání krátkodobých zisků. V čele růstu stála farmaceutická firma Bayer (7,1 %), která reportovala dobré výsledky za 2Q. Díky nákladovým škrtům poklesl zisk pouze o 7,3 % na 532 mil. EUR.

Zlepšený výhled ziskových marží pomohlo k růstu o 4,7 % akciím SAPu. Dobré výsledky prezentoval i koncern Siemens (1,6 %). Akcie Volkswagenu (-3,5 %) ztrácely v úvodu týdne hlavně díky oznámení o plánu na úpis nových akcií. Alespoň částečné vylepšení týdenní výkonnosti si titul připsal v závěru týdne, kdy reportoval svá čísla za 2Q a došlo k potvrzení růstu jeho podílu na trhu. Výsledky naopak nepřesvědčily u MAN a titul oslabil o 1,8 %. Největším propadákem však byly akcie Deutsche Bank (-10,8 %). Čistý zisk společnosti sice překonal očekávání, ale byl dosažen díky nestabilnímu zisku z obchodování a největším zklamáním byl velký růst rezerv na špatné úvěry.

Co se stalo - klíčové události minulého týdne

- Meziroční inflace v červenci klesla o 0,6 % po červnovém snížení o 0,1 %. Na meziměsíční bázi se index CPI snížil o 0,1 %.

- Míra nezaměstnanosti v eurozóně v červnu stoupla na 9,4 % ze sestupně revidovaných 9,3 % z května.

Co se stane – očekávané události

- 3/8 Maloobchodní tržby

- 6/8 Průmyslové objednávky

- 6/8 Zasedání ECB

- 7/8 Průmyslová produkce

Vývoj titulů na německém trhu

27/7 Leighton a Turner, jednotky německé stavební společnosti Hochtief AG (HOT), podle vyjádření společnosti získaly nové zakázky v hodnotě více než 640 milionů EUR v Abú Dhabí, v USA a Austrálii.

28/7 Největší německá banka, Deutsche Bank AG (DBK) dosáhla ve 2Q čistého zisku 1,09 mld. EUR / 1,64 EUR na akcii (vs. konsensus 944 mln. EUR). banka těžila z vyšších tržeb z obchodování s dluhopisy a akciemi. Čistý Divize investičního bankovnictví oznámila zisk před zdaněním 828 mln. EUR, když ve stejném období loňského roku hospodařila se ztrátou. Tržby z obchodování s akciemi pak dosáhly 903 mln. EUR, což je nejvíce za posledních 6 měsíců.

28/7 Bank of America zvýšila doporučení pro akcie největšího poskytovatele poštovních služeb v Evropě, Deutsche Post AG (DPW), na "buy" z předchozího"neutral." Cílová cena byla revidována směrem nahoru na 13 EUR z 10,5 EUR na akcii.

29/7 Farmaceutická společnost Bayer Ag (BAY) reportovala čistý zisk 532 mil. EUR (0,67 EUR na akcii) oproti 574 mil. EUR (0,73 EUR na akcii) . Základní zisk klesl na 1,05 EUR na akcii oproti 1,18 EUR. Analytici odhadovali zisk 385 mil. EUR. Tržby klesly o 5,9 % na 8 mld. EUR. Bayer očekává celoroční tržby 31-32 mld. EUR.

29/7 Infineon Technologies Ag (IFX), druhý největší evropský výrobce semikonduktorů, měl čistou ztrátu 23 mil. EUR ve srovnání s 258 mil. EUR z minulého roku. Analytici předpovídali ztrátu 40,9 mil. EUR. Tržby klesly o 18 % na 845 mil. EUR. Vedení Infineon očekává v následujícím kvartálu zlepšení v oblasti tržeb.

29/7 SAP Ag (SAP), výrobce softwaru pro management, zaznamenal čistý zisk 423 mil. EUR oproti 408 mil. EUR z minulého roku. Analytici odhadovali zisk 381,5 mil. EUR. Celkové tržby vzrostly o 10 % na 2,58 mld. EUR z 2,86 mld. EUR, když odhad trhu byl 2,65 mld. EUR. Společnost zvýšila odhad své celoroční provozní marže na 25,5-27 % z 24,5-25,5 %.

30/7 Největší inženýrská společnost v Evropě, Siemens AG (SIE), reportovala za 3Q FY09 zisk, který překonal odhady analytiků. Zisk klesl na 1,26 mld. EUR z 1,4 mld. EUR o rok předtím. Analytici očekávali zisk 939 mln. EUR. Společnost oznámila, že hodnota objednávek meziročně poklesla o 25 % na 17,16 mld. EUR. Tržby poklesly o 4 % na 18,3 mld. EUR, přičemž více jak 50 % z nich tvoří tržby z Evropy.

30/7 Třetí největší výrobce kamionů v Evropě, MAN SE (MAN), oznámil, že za 2Q mu poklesl zisk o 94 % na 27 mln. EUR. Důvodem byl zejména pokles tržeb, na kterém se výrazně promítl dopad ekonomická recese. Analytici očekávali zisk 93,8 mln. EUR. Tržby meziročně poklesly o 20 % na 3,1 mld. EUR (vs. konsensus 3,09 mld. EUR).

30/7 Volkswagenu AG (VOW) klesl ve 2Q zisk o 83 % na 283 mln. EUR z 1,64 mld. EUR o rok předtím. Analytici očekávali zisk 238,6 mln. EUR. Tržby klesly meziročně o 7,7 % na 27,2 mld. EUR, když spotřebitelé v reakci na rostoucí nezaměstnanost a problémy globální ekonomiky omezily nákupy nových vozů. Podíl automobilky na globálním trhu vzrostl v 1. pololetí na 12 %, oproti loňským 9,9 %.

Autor: David Brzek

Poslední zprávy

Právě diskutujete


Zajímavé vzestupy

PVT1,00+66,67
PRSLU2 560,00+7,56
EFORU116,00+6,42
PEN9,00+4,65
STOCK82,00+4,06

Zajímavé poklesy

TMR690,00-1,43
FOREG178,50-0,83
VIG725,50-0,68
PEGAS808,00-0,25
UNIPE376,50-0,13

Kurzovní lístek

EURnahoru25,515+0,05
HUFnahoru8,264+0,01
JPYdolu18,844-0,24
PLNnahoru6,117+0,11
USDdolu20,863-0,32

demo-e-broker

Indexy

Pro úplné zobrazení je nutné mít nainstalován Flash Player, dostupný např. zde.

Flash | Obrázek

PXnahoru+0,531 114,9216:25:30
RMdolu-0,061 483,0016:57:27
DJIAnahoru+0,6725 975,7918:14:14
NASDAQnahoru+0,357 286,3718:14:26
SP500nahoru+0,282 794,1018:14:15
DAXnahoru+0,3513 246,3317:35:29
WIG20dolu-0,592 461,2129.12.17


Odborné články

Ekonomika ČT24.cz