Uživatel nepřihlášen | Přihlásit se | Zaregistrovat se
Pátek 19.1.2018 8:34
Akcie.cz»Zpravodajství»Odborné články»BIG EXPERT: Vidina V-recovery překonává překoupenost trhu

Zpravodajství

BIG EXPERT: Vidina V-recovery překonává překoupenost trhu

07.08.2009 09:46:00 |

BIG EXPERT - AKCIE

Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku v týdnu od 3. 8. 2009.

BIG EXPERT - AKCIE

NÁZOR EXPERTA: Patrik Hudec, Generali PPF Asset Management, správce fondů ČP INVEST

Korelace mezi rozvinutými a rozvíjejícími trhy zůstává stále úzká, a tak index pražské burzy PX roste již pátý týden v řadě na dohled hladiny 1 150 bodů, tažený velice pozitivním vývojem na okolních trzích. Výsledková sezóna v zámoří se blíží ke svému konci a lepší než očekávaná čísla za druhý kvartál u více než poloviny společností spolu s příznivými makrodaty pomohly technologickému NASDAQu nad úroveň 2 000 bodů a širšímu S&P 500 přes "magickou" hodnotu 1 000 bodů.

Současná druhá vlna prudkého nárůstu cen akcií, z části způsobená rovněž dalším výrazným poklesem rizikové averze doprovázené mimo jiné také utažením kreditních spreadů, nás opět z pohledu technických a sentiment indikátorů dostala na překoupené úrovně. Na druhou stranu je potřeba vzít úvahu, že momentální růst byl doprovázen naprostou změnou výhledu investorů ve světovou ekonomiku, když hlavním scénářem je teď její prudké oživení (tzv. V-recovery). Tento názor čerstvě podpořil rovněž dům Goldman Sachs, když přehodnotil svůj odhad růstu amerického HDP výrazně směrem nahoru. V takovém případě jsme opravdu na začátku býčího trendu, který je typický nízkou volatilitou (ta klesá již několik měsíců a nachází se někde na hodnotách před rokem) a nynější ocenění tak můžeme považovat za adekvátní na úrovni odpovídající recesi. Pak bych dlouhodobému drobnému investorovi, který nechce sledovat trhy na denní bázi, doporučil pokračovat v této úspěšné strategii, akcie dál držet a nedělat žádnou akci. Mnohé firmy ze SPADu jsou navzdory nedávnému rally stále na hony vzdálené svým hodnotám z období před splasknutím nemovitostní bubliny (ačkoli samozřejmě musím podotknout, že především v případě nemovitostních titulů už asi nelze očekávat, že by se vrátily na svá dřívější maxima), a proto slibují další potenciál do budoucna s tím, jak se česká ekonomika brzy začne zvedat ode dna. Nejvíce omezenou možnost dalšího výdělku spatřuji v defenzivní Telefónice O2 C.R., která by jistě měla být spolu s Philip Morrisem ČR zastoupena v portfoliu jako stabilizační kotva s vysokým dividendovým výnosem. V porovnání s druhým zmiňovaným titulem mi však s ohledem na očekávané zisky přijde relativně nadhodnocena.

Krátkodobému investorovi bych doporučil pozice částečně redukovat a vyčkávat, zda se trhy nakonec opravdu obrátí k vybírání rychlých zisků, které je vysoce pravděpodobná. Díky menší volatilitě však upozorňuji, že již nemůžeme očekávat propad v řádu desítek procent a pohyby o 5 % za den jak jsme tomu byli svědky loni a na začátku letošního roku. V tomto případě se bavíme o pohybu souhrnně max. cca 10 % měřeno akciovým indexem. V případě, že ke korekci nedojde a trhy budou pouze přešlapovat, doporučuji návrat do pozic ve chvíli, kdy se indikátory přesunou blíže k neutrálním úrovním - byť třeba i za mírně vyšší ceny. Malá oběť v podobě poplatků a případného drobného ušlého zisku bude více než vyvážena uzamčeným ziskem v případě propadu. Opatrnost je v tomto případě opravdu na místě a nálada trhu se může rychle změnit, jak jsme tomu ostatně byli svědky v minulosti již mnohokrát.

Na závěr bych rád uvedl, co mnozí považují za největší riziko a proč stále mnoho investorů věří, že tohle je pouze další z tzv. bear market rally na dlouhé cestě dolů - tím strašákem je tzv. double dip ekonomiky, což je stav, kdy se HDP dostane na jeden až dva kvartály do zelených čísel tažené krátkým oživením, než se opět propadne do záporu. V našem případě jde o stimulační balíčky vlád a uvolněnou fiskální a monetární politiku centrálních bank, které po doznění svého efektu spolu s raketovým nárůstem cen strategických komodit mohou stáhnout světovou ekonomiku zpět do recese.

Hodnocení v tomto týdnu provedli:

* Patrik Hudec - ČP INVEST investiční společnost

* Libor Buček, Jan Mach, Milan Nedbálek - FINANCE Zlín

* Karel Kabelka, Miroslav Hlavoň - GRANT CAPITAL

* Roman Skalický - LUTHERUS

* Radim Dohnal - Saxo Bank

* Dušan Jalový - UniCredit Bank Czech Republic

Statistika se zabývá deseti z nejlikvidnějších titulů obchodovaných na BCPP. Tabulky obsahují souhrn odhadů expertů uvedených v seznamu. Sloupec "Cena" uvádí pondělní kurz vybraných titulů, ze kterého při svých odhadech experti vycházeli. S touto hodnotou budou odhady po uplynutí období jednoho či šesti měsíců porovnávány pro vyhodnocení úspěšnosti. Sloupec "Atraktivita" uvádí vážený průměr počtu jednotlivých názorů a může nabývat hodnoty od -100 do +100. Počet názorů "Prodat", "Koupit" atd. je publikován v dalších sloupcích.

Pozn.: Hodnocení mají formu nezávazných názorů, zda určitý cenný papír by bylo vhodné koupit, či prodat s ohledem na předpokládaný vývoj v příštím jednom měsíci a půl roce. Skutečnost se však může velmi podstatně lišit od odhadu expertů. Experti ani Kurzy.cz nepřebírají žádnou zodpovědnost za tyto odlišnosti.

BIG EXPERT - MĚNY, ÚROKOVÉ MÍRY

Názory expertů na budoucí vývoj úrokových sazeb a kurzu dolaru a eura v horizontu jednoho měsíce a půl roku v týdnu od 3. 8. 2009.

Týden: 3. 8. 2009

BIG EXPERT - MĚNY, ÚROKOVÉ MÍRY

NÁZOR EXPERTA: Peter Čaputa, BH Securities

Tržní sázky na rozhodování ČNB a zavírání pozic v regionálních měnách v posledních dnech vrátily korunu na slabší úrovně. Na rozdíl od akciových trhů alespoň regionální měny přilákaly realizaci zisků a všechny tak společně zkorigovaly z letošních maxim (CZK a HUF, PLN byl silnější krátce na začátku roku).

Česká koruna se navíc prala ještě se sázkami na holubice v ČNB, když se trh prakticky rozdělil 50-50. Po květnovém snížení sazeb část trhu zůstala věrná očekávání dalšího snížení v srpnu, přičemž dnes jim ČNB "vyhověla" a limitovala si tak manévrovací prostor pro oddálený návrat negativní situace poté, co odezní momentální uklidnění světa. Utáhnuté uzdě koruny by tak neměly příliš povolit a s korekcí finanční trhů by se mohl projevit její rizikovější profil.

Hodnocení v tomto týdnu provedli:

Peter Čaputa - BH Securities

Martin Pecka, Daniel Kukačka - ČP INVEST investiční společnost

Jan Bureš - Poštovní spořitelna, ČSOB

Jaroslav Brychta - X-Trade Brokers

Sloupec "Aktuální hodnota" uvádí hodnotu jednotlivých ukazatelů k počátku týdne, ze které při svých odhadech experti vycházeli. S touto hodnotou budou odhady expertů po uplynutí jednoho či šesti měsíců porovnávány pro vyhodnocení úspěšnosti. V dalších sloupcích jsou uvedeny souhrnné výsledky odhadů jednotlivých expertů uvedených v seznamu, kde "Medián" je číslo, které leží uprostřed podle velikosti uspořádaného souboru odhadů a "Interval odhadů" uvádí minimální a maximální odhad souboru. "Růst/Pokles" udávají počet expertů předpokládajících, že daná hodnota v uvažovaném období vzhledem k aktuální hodnotě vzroste (koruna posílí), resp. poklesne (koruna oslabí).

Pozn.: Odhady mají formu nezávazných názorů s ohledem na předpokládaný vývoj v příštím jednom měsíci a půl roce. Skutečnost se však může velmi podstatně lišit od odhadu expertů. Experti ani Kurzy.cz nepřebírají žádnou zodpovědnost za tyto odlišnosti.

Autor: Markéta Höfferová, B.I.G. Expert

Poslední zprávy

Právě diskutujete


Zajímavé vzestupy

STOCK91,00+9,64
BABKOFOL420,00+0,96
PEGAS810,00+0,75
GECBA83,95+0,66
VGP1 560,00+0,65

Zajímavé poklesy

TOMA1 230,00-0,81
VIG718,00-0,62
KOMB931,00-0,21
TELEC275,50-0,18
ERBAG997,20-0,12

Kurzovní lístek

EURnahoru25,370+0,29
HUFnahoru8,224+0,19
JPYnahoru18,654+0,88
PLNnahoru6,090+0,16
USDnahoru20,742+0,52

demo-e-broker

Indexy

Pro úplné zobrazení je nutné mít nainstalován Flash Player, dostupný např. zde.

Flash | Obrázek

PXstejne0,001 119,0508:01:00
RMdolu-0,051 482,1118.01.18
DJIAdolu-0,3726 017,8118.01.18
NASDAQdolu-0,037 296,0519.01.18
SP500dolu-0,162 798,0318.01.18
DAXnahoru+0,7413 281,4318.01.18
WIG20dolu-0,592 461,2129.12.17


Odborné články

Ekonomika ČT24.cz