Uživatel nepřihlášen | Přihlásit se | Zaregistrovat se
Středa 17.1.2018 11:52
Akcie.cz»Zpravodajství»Odborné články»NWR nevyplatí dividendu, přesto akcie rostly

Zpravodajství

NWR nevyplatí dividendu, přesto akcie rostly

24.08.2009 15:53:00 | Fio banka

Fio report: týdenní zpravodajství z kapitálových trhů (17. – 21. srpna 2009)

ČR

popis

Komentář k vývoji indexu

Pražská burza po šesti růstových týdnech v řadě prošla zaslouženou korekcí. Index PX oslabil o 2,73 %. Vybírání krátkodobých zisků bylo k vidění hlavně v první polovině týdne, v závěru se trh již stabilizoval. Přes částečný pokles pražská burza nadále dosahuje ve statistice od začátku roku výrazně vyšší výkonnost než západoevropské trhy a trhy v USA. Největší ztrátu si připsala Komerční banka, která oslabila o 6,3 %. Přes dynamičtější růst v posledních týdnech výraznější korekcí neprošla Erste Bank, která stagnovala u hranice 700 Kč (-0,7 %).

Vyšší ztrátu si tak paradoxně připsaly tituly, které v posledních týdnech tolik nerostly. Telefonica O2 se propadla o 3,65 %, vyšší ceny ropy tentokrát nepomohly ČEZu, který se propadl o 2,6 %. Pozorně sledované výsledky NWR přinesly pokles titulu ke 130 Kč, negativní nálada však rychle vyprchala a díky mírnému optimismu vedení ohledně budoucího vývoje v odvětví se titul vrátil na vyšší úrovně (+0,4 %). Výrazně proti trhu šly akcie Pegasu (+7,6 %), kde se potvrdilo navýšení podílu jednoho z významných akcionářů a investoři spekulují před výsledky za 2Q.

Co se stalo - klíčové události minulého týdne

- JP Morgan zvýšila doporučení pro české, maďarské a polské akcie na „overweight“ z původního „underweight“. Zvýšené doporučení se opírá o silnější ekonomický růst v eurozóně, která je klíčová pro exportéry z těchto zemí.

Vývoj titulů na domácím trhu

ČEZ

18/8 ČEZ podepsal smlouvu o úvěru do výše 200 mil. EUR s Evropskou investiční bankou. ČEZ plánuje finanční prostředky použít na obnovu a rozvoj distribuční sítě v ČR.

21/8 Wood&Company snížila doporučení pro ČEZ na „držet“ z původního „koupit“. Cílová cena byla ponechána na 1010 Kč. Změnu cílové ceny udělala investiční banka Morgan Stanley, když jí zvýšila na 937 Kč z původních 907 Kč. Doporučení bylo ponecháno na „equal-weight“.

Erste Bank, Komerční banka

17/8 Agentura Moody´s ukončila prověřování domácího finančního sektoru. Hodnocení finanční síly a závazků v cizí změně nebylo revidováno, změna byla provedena pouze u závazků v domácí měně. Komerční banka a Česká spořitelna tak mají aktuální rating „A1“ místo původního „Aa3“. Výhled zůstal negativní.

New World Resources

19/8 Hospodářské výsledky těžební společnosti NWR za 2Q tohoto roku skončily výrazně pod očekáváním, a to na všech úrovních. 2Q uzavřela společnost se ztrátou 39,3 milionů euro, zatímco očekávána byla ztráta ve výši 19,8 milionů euro. Tržby ve stejném období meziročně poklesly o více než 52 % na 243,9 milionů euro, z předchozích 513 milionů euro (tržní konsenzus byl 260 milionů euro). Výrazný propad byl také na provozní úrovni, kde společnost skončila se ztrátou ve výši 16,9 milionů euro, zatímco trh očekával provozní ztrátu ve výši 10,1 milionů euro. K výrazné čisté ztrátě přispěly především nízké prodejní ceny a stále vysoké provozní náklady. Přestože v meziročním porovnání došlo k výraznému poklesu produkce a především objemu prodaného uhlí a koksu, došlo oproti prvnímu kvartálu k mírnému nárůstu prodejů u koksu i uhlí. Podle vyjádření managementu NWR nebude za první pololetí vyplacena žádná dividenda. Podle našeho názoru nebude vyplacena dividenda ani ve druhé polovině roku. Ze zvýšení prodejů ke konci druhého čtvrtletí jsou patrné jisté známky oživení na trhu s uhlím a koksem, což by mohlo mít pozitivní vliv ve zbytku roku.

21/8 Deutsche Bank po výsledcích zrevidovala cílovou cenu NWR na 100 Kč z původních 60 Kč, doporučení „prodat“ bylo ponecháno.

Vienna Insurance Group

20/8 Pojišťovací společnost prezentovala uspokojivé výsledky za 2Q, když se společnosti podařilo před zdaněním vydělat 109,4 mil. EUR. Oproti roku předešlému se jedná o pokles o 33 %, když za propadem stojí špatná situace na finančních trzích a odškodňování za záplavy. Za 1H roku firma vydělala před zdaněním 230,3 mil. EUR. Hrubé předepsané pojistné vykázalo stabilitu a dosáhlo za 1H roku výše 4,25 mld. EUR (0,9 % y/y).

Co se stane - klíčové události příštího týdne

- 27/8 Výsledky za 2Q Pegas

USA

popis

Komentář k vývoji indexu

Po týdenní pauze se americké akcie vrátily na růstovou vlnu. Index Dow Jones posílil o 2 %, technologický Nasdaq přidal 1,8 %. Pokles zaznamenal trh pouze v pondělí, když výrazně ztrácel po poklesu asijských trhů a obavách o rychlost předchozího růstu. Pesimismus však na trzích dlouho nevydržel a s růstem cen komodit se vracela víra v oživení ekonomiky. Ke zlepšení sentimentu přispěla i lepší data ze stavebního segmentu, když se prodeje existujících domů zvýšily o 7,2 %.

V kladných číslech zakončilo týden všech 10 hlavních průmyslových skupin. Největší nárůst si připsal energetický sektor (3,2 %). S růstem ceny ropy posílil Exxon o 2,5 %, Chevron posílil o 1,6 %. Sektor zdravotní péče posílil o 2,9 %, když hlavními tahouny byly společnosti Pfizer (5,5 %) či Merck (5,1 %). Dařilo se i finančnímu sektoru (+2,21 %), když zestátněná AIG (+35 %) bude mít podle svého vedení prostředky na splacení vládních půjček. Po výsledcích se příliš nedařilo obchodnímu řetězci Sears Holdings (-14 %) a Lowe´s (-7,3 %). V kladných číslech na týdenní bázi po výsledcích naopak končil Home Depot (+1,3 %).

Co se stalo - klíčové události minulého týdne

- Index cen výrobců (PPI) v červenci klesl meziměsíčně o 0,9 %, meziročně pak o 6,8 %. Důvodem poklesu jsou především nižší ceny energie a potravin. Jádrový index, který nezahrnuje ceny potravin a energie, klesl o 0,1 %. Analytici očekávali měsíční pokles indexu o 0,3 % a růst jádrového indexu o 0,1 %.

- Index předstihových ukazatelů za červenec vzrostl o 0,6 %, když minulý měsíc tento index zaznamenal 0,7% nárůst a očekáván byl také 0,7% růst.

Co se stane - očekávané události

- 27/8 HDP za 2Q (revize)

- 28/8 Osobní spotřeba a příjmy

- 28/8 Spotřebitelská důvěra

Vývoj titulů na amerických trzích

17/8 Druhý největší prodejce doplňků do domácností v US, Lowe's Cos. (LOW), oznámil za 2Q pokles zisku na 759 mil. USD / 0,51 USD na akcii z 938 mil. USD / 0,63 USD na akcii o rok předtím. Výsledek zaostal za odhady analytiků, kteří očekávali zisk 0,54 USD / akcii. Tržby meziročně klesly o 4,6 % na 13,8 mld. USD. Firma byla nucena čelit nižšímu zájmu spotřebitelů o renovování svých domů v době útlumu na realitním trhu a také přetahování o zákazníky s konkurenční Home Depot (HD).

18/8 Home Depot (HD), maloobchodník s vybavením pro domácnosti, ve 2Q vydělal 1,1 mld. USD (0,66 USD na akcii) oproti 1,2 mld. USD (0,71 USD na akcii) z minulého roku. Bez jednorázových položek zisk dosáhl 0,67 USD na akcii. Odhad Reuters byl zisk 0,59 USD na akcii. Tržby klesly meziročně o 9,1 % na 19,1 mld. USD, ekonomové očekávali 19,24 mld. USD. Společnost odhaduje růst zisku na akcii z pokračujících operací o 0-7 % za celý rok, zisk po úpravě má klesnout o 15-20 %. Dále Home Depot potvrdil, že tržby poklesnou v roce 2009 o 9 %.

18/8 Druhý největší diskontní řetězec v US, Target Corp. (TGT), ohlásil za 2Q nižší pokles zisku, než očekával trh. Čistý zisk se snížil na 594 mil. USD / 0,79 USD na akcii z 634 mil. USD / 0,82 USD o rok předtím. Analytici očekávali, že zisk bez zahrnutí některých položek dosáhne 0,66 USD / akcii. Tržby se meziročně snížily o 2,7 % na 14,6 mld. USD.

18/8 Technologický gigant Hewlett Packard (HPQ) za 3Q ohlásil zisk (po úpravě o speciální položky) ve výši 91c na akcii a o 1c tak překonal odhady analytiků. Tržby dosáhly výše 27,45 miliard USD (očekávání 27,25 miliard USD). Pro 4Q očekává společnost zisk 1,12 USD, analytici odhadují zisk 1,06 USD na akcii.

18/8 Výrobce těžké techniky Deere & Co. (DE) oznámil za fiskální 3Q pokles zisku na 420 milionů USD / 99c na akcii z 575 milionů USD / 1,32 USD na akcii z předchozího roku. Tržby klesly o 24 % na 5,9 miliard USD. Analytici očekávali zisk 57c. Společnost pro letošní rok očekává zisk 1,1 miliardy USD, in line s odhady analytiků.

19/8 Třetí největší důlní společnost na světě, Rio Tinto Group (RTP), klesl zisk za 1. pololetí o 65 %, když firma doplatila na pokles cen mědi, železné rudy a hliníku. Čistý zisk klesl na 2,5 mld. USD z 6,95 mld. USD o rok předtím. Bez zahrnutí některých jednorázových položek klesl zisk o 54 % na 2,6 mld. USD a zaostal za odhady analytiků (2,73 mld. USD).

20/8 Největší řetězec obchodních domů v US, Sears Holdings Corp. (SHLD), reportoval ve 2Q ztrátu, očištěnou o některé položky, ve výši 0,17 USD na akcii. Analytici očekávali zisk 0,35 USD na akcii. Tržby klesly na 10,55 mld. USD z 11,76 mld. USD. Srovnatelné tržby, tedy tržby u obchodů otevřených nejméně 1 rok, klesly o 8,6 %.

SRN

popis

Komentář k vývoji indexu

Německé akcie smazaly své ztráty z minulého týdne, když index DAX posílil o 2,9 % a v pátek uzavíral na svých letošních maximech. Určitá nervozita byla vidět na začátku týdne, když investoři byli nervózní ohledně vývoje v Asii. Optimismus se však postupně na trh vracel, když byla v průběhu týdne reportována velmi dobrá data ohledně indexu ZEW, výraznou vzpruhou bylo pro investory i páteční oznámení dat ohledně aktivity ve službách a průmyslu.

V průběhu týdne se dařilo utilitám, když s růstem cen ropy se zvýšily i ceny elektrické energie. E.ON společně s RWE byly nejrůstovějšími tituly z báze indexu DAX a přidaly přes 8 %. Dařilo se i stavební společnosti Hochtief, která po zvýšeném doporučení od Deutsche Bank posílila o 14 %. Vyšší zisky si připsal také ocelářský sektor, když akcie posilovaly v očekávání lepší budoucí poptávky. Akcie Thyssenkrupp posílily o 5,8 %, Salzgitter přidal 4,2 %. V poklesu pokračovaly akcie Volkswagenu (-20 %), kde se spekuluje o vyřazení kmenových akcií z indexu DAX a jejich nahrazení preferenčními akciemi této společnosti.

Co se stalo - klíčové události minulého týdne

- Důvěra německých investorů a analytiků reprezentovaná indexem ZEW v srpnu prudce vzrostla. Index očekávání vyskočil z červencových 39,5 bodů na 56,1 bodů, což je nejvyšší úroveň od dubna 2006.

- Index výrobních cen klesl v červenci nejrychlejším tempem za posledních 60 let, což bylo způsobeno poklesem cen energií. V meziročním srovnání klesly ceny o 7,8 %, když v předchozím měsíci se snížily meziročně o 4,6 %. Ekonomové očekávali pokles o 6,5 %. Oproti červnu klesly ceny o 1,5 %, zatímco se čekal pokles pouze o 0,2 %.

- Index nákupních manažerů (PMI) v průmyslu vzrostl v srpnu na 49,0 z červencových 45,7 a dosáhl prozatím nejvyšších hodnot v letošním roce. Očekával se růst na 47,1. Index PMI ve službách vzrostl na 54,1 z 48,1 při očekávání růstu na 48,8. Souhrnný PMI index vzrostl na 54,2 z červencových 49,0, což znamená nejvyšší hodnoty za posledních 15 měsíců.

Co se stane – očekávané události

- 25/8 HDP za 2Q – konečná hodnota

- 26/8 Index IFO

- 27/8 Spotřebitelské ceny

Vývoj titulů na německém trhu

17/8 Bank of America / Merrill Lynch zvýšila cílovou cenu pro akcie největší stavební společnosti v Německu, Hochtief AG (HOT), na 55 EUR z předchozích 46 EUR.

17/8 Maloobchodní společnost Metro AG (MEO) oznámila, že je připravena jedna o převzetí obchodních domů Karstadt, které patří krachující maloobchodní společnosti Arcandor. Arcandor požádal o ochranu před věřiteli v červnu letošního roku poté, co nebyla firma schopna refinancovat svůj dluh a nepodařilo se jí přesvědčit německou vládu, aby jí podala pomocnou ruku.

17/8 Německá pojišťovací divize Allianz SE (ALV) oznámila, že za 1. pololetí letošního roku zaznamenala pokles zisku o 64 % - kvůli rostoucí konkurenci u automobilového pojištění a také nižší investičním výnosům. Čistý zisk Allianz Deutschland AG klesl na 521 mil. EUR z 1,47 mld. EUR o rok předtím. Tržby meziročně vzrostly o 2,5 % na 14,3 mld. EUR. Pojistný výnos v divizi pojištění majetku a úrazového pojištění klesl o 1,1 % na 5,7 mld. EUR. Investiční výnos klesl meziročně o 1 % na 3,8 mld. EUR. Divize plánuje propustit mezi 4 800 až 4 900 zaměstnanci v rámci úsporného plánu ohlášeného pojišťovnou. Původně přitom měla německá větev firmy propustit 5 700 lidí.

17/8 Výrobce automobilů Volkswagen Ag (VOW) oznámil, že celosvětové dodávky v červenci vzrostly o 7 %. Prodeje vozidel dosáhly 556 900 ve srovnání s 521 100 ze stejného měsíce v minulém roce. Prodeje za prvních 7 měsíců tohoto roku klesly o 4 % na 3,7 mil. vozidel.

20/8 Akcie komerční banky Deutsche Postbank AG (DPB) obdržely zvýšené doporučení od UBS na "buy" z "neutral," když broker citoval "atraktivní úroveň" pro vstoupení do titulu a silný potenciál růstu zisků po roce 2010. Kromě toho se podle UBS obchoduje se 17% diskontem oproti jiným evropským retailovým bankám na základě výhledu zisků na rok 2011. Pro akcii hovoří i možnost navyšování podílu Deutsche Bank v následujících několika letech.

20/8 Akcie největší evropské pojišťovny, Allianz SE (AVL), obdržely vyšší cílovou cenu od J.P. Morgan Chase - 82 EUR z předchozích 78 EUR.

Autor: David Brzek

Poslední zprávy

Právě diskutujete


Zajímavé vzestupy

PVT1,00+66,67
PRSLU2 560,00+7,56
EFORU116,00+6,42
PEN9,00+4,65
STOCK82,00+4,06

Zajímavé poklesy

TMR690,00-1,43
FOREG178,50-0,83
VIG725,50-0,68
PEGAS808,00-0,25
UNIPE376,50-0,13

Kurzovní lístek

EURnahoru25,515+0,05
HUFnahoru8,264+0,01
JPYdolu18,844-0,24
PLNnahoru6,117+0,11
USDdolu20,863-0,32

demo-e-broker

Indexy

Pro úplné zobrazení je nutné mít nainstalován Flash Player, dostupný např. zde.

Flash | Obrázek

PXdolu-0,241 112,2211:47:00
RMdolu-0,011 482,8311:45:58
DJIAdolu-0,0425 792,8616.01.18
NASDAQdolu-0,517 223,6917.01.18
SP500dolu-0,352 776,4216.01.18
DAXdolu-0,3913 195,0911:30:49
WIG20dolu-0,592 461,2129.12.17


Odborné články

Ekonomika ČT24.cz