Uživatel nepřihlášen | Přihlásit se | Zaregistrovat se
Středa 17.1.2018 11:45
Akcie.cz»Zpravodajství»Odborné články»Co týden dal: Dozvuk prázdnin i očistec

Zpravodajství

Co týden dal: Dozvuk prázdnin i očistec

07.09.2009 16:43:00 | Fio banka

Fio report: týdenní zpravodajství z kapitálových trhů (31.8. 2009 – 4.9. 2009)

ČR

popis

Komentář k vývoji indexu

Obchodování na pražské burze se neslo v dozvuku prázdninové nálady a tomu také odpovídaly objemy obchodů po celý týden. Pondělní obchodování navíc bylo také ovlivněno i svátkem na druhé straně kanálu La Manche, což se podepsalo na obchodní aktivitě a index zavřel v pondělí téměř beze změny. Největší pozornost tak směřovala na akcie rafinérské společnosti Unipetrol. Ta zveřejnila výsledky za 2Q, které investory příliš nenadchly, a titul reagoval posunem směrem dolů. Celkově za týden titul oslabil o necelých 5 %.

Titulem, který se po celý týden těšil zvýšené pozornosti mezi investory, byly akcie telekomunikační společnosti Telefónica O2 ČR, která se v pátek obchodovala naposledy s právem na hrubou dividendu 50 Kč. Zájem o ni tak během týdne vyhnal titul až k hranici 500 Kč, kde se však akcie zastavily. Doslova očistcem si prošly akcie ve středu, když reagovaly na silné poklesy zámořských trhů a dorovnávaly zároveň poklesy evropských trhů z úterý. Index PX umazal 4 % a jednalo se o nejhorší výkon pražské burzy za poslední 3 měsíce.

Vítězem týdne se staly akcie bankovního domu Erste Bank, které přidaly přes 6 %. Na druhé straně stály akcie Orco, které reagovaly na oznámení o konání mimořádné valné hromady stanovené na 15. září a po silných srpnových růstech tak spekulanti poslaly titul o téměř 15 % níže. Obchodování s akciemi developera bylo během týdne několikrát přerušeno na budapešťské burze. Na druhé příčce se umístily akcie NWR (-7 %) a nedařilo se ani druhému energetickému titulu - ČEZ (-1,8 %).

Co se stalo - klíčové události minulého týdne

- Index nákupních manažerů v průmyslu v srpnu stoupl na 47,1b., když o měsíc předtím činila hodnota indexu 43,5b. Přesto již 14. měsíc v řadě zůstává pod hodnotou (50b.), která indikuje expanzi.

- 31/8 Výsledky za 2Q Unipetrol

- 31/8 Oznámení mimořádné VH Orco na 15. září

Vývoj titulů na domácím trhu

AAA Auto

31/8 KBC Securities zvýšila cenový cíl pro AAA Auto o 26 % na 15,8 Kč. Doporučení bylo ponecháno na koupit.

Central European Media Enterprise

4/9 Akcie mediální společnosti CETV, působící zejména ve střední a východní Evropě, obdržely 2x zvýšenou cílovou cenu. Goldman Sachs zvýšil cílovou cenu na 33 USD (cca 591 Kč) z předchozích 24,5 USD, zatímco doporučení bylo ponecháno na "neutral." Druhá cílová cena od Nomura byla zvýšena na 35 USD (cca 626 Kč) z 19 USD a doporučení bylo rovněž ponecháno na "neutral."

New World Resources

1/9 Důlní společnost New World Resources uzavřela dohodu o poskytnutí devítiletého úvěru v hodnotě 141 mil. EUR, který bude garantovaný Euler Hermes, exportní kreditní agenturou Německa. Prostředky budou využity na obnovu zařízení dolu OKD. Financování půjčky poskytnou banky Česká Spořitelna, ČSOB, KBC Bank Deutschland a Natixis.

4/9 Erste Bank snížila doporučení pro NWR na "reduce" z předchozího "hold." Cílová cena byla zvýšena na 134 Kč z 96 Kč.

Orco Property Group

31/8 Orco svolává na 15. září mimořádnou valnou hromadu, na níž kromě jiného bude hlasovat o navýšení kapitálu společností Colony Capita v podobě vydání warrantů za 80 mil. EUR. Dále by se mělo hlasovat o navýšení kapitálu o 500 mil. EUR a o pokračování operací společnosti, když za 1. pololetí dosáhla kumulativní ztráta 75 % základního kapitálu.

Unipetrol

31/8 Unipetrol zveřejnil své hospodářské výsledky za 2Q, ve kterém vykázal vyšší ztrátu, než očekával trh. Ta dosáhla 359 mil. Kč, když ve stejném období loňského roku firma hospodařila se ziskem 303 mil. Kč. Analytici v průměru očekávali ztrátu 272 mil. Kč. Tržby meziročně poklesly o 42 % na 15,8 mil. Kč, což bylo dle vyjádření firmy způsobeno nízkými cenami ropy a ropných produktů. Šéf společnosti Krzysztof Urbanowicz po oznámení výsledků uvedl, že společnost by letos mohla zakončit s kladným provozním ziskem hlavně díky úsporným programům. Podle společnosti však rozhodne vývoj ekonomiky v posledních měsících letošního roku, když důležité bude oživení v oblasti rafinerských marží, které doposud zaostávaly za petrochemickými maržemi.

USA

popis

Komentář k vývoji indexu

Zámořské akciové indexy po většinu týdne oslabovaly a připsaly si největší ztráty za poslední dva týdny, když trhy táhly dolů především finanční (-3,6 %) a energetické tituly (-2 %). Prvně jmenované klesaly z obavy, že akcie banky v předchozích měsících rostly více, než by odpovídalo výhledům výsledků pro následující období. Energetické tituly oslabily po propadu ropy zpátky pod 70 USD / barel.

Mezi bankami nejvíce klesaly akcie Morgan Stanley, ktré reagovaly na snížení doporučení od Bank of America. Akcie AIG, „miláček“ investorů z předchozích týdnů, si odepsaly 20 % a zavřely na 40 USD. Z komodit se nedařilo ani dalším komoditám, včetně průmyslových kovů. Výjimkou bylo zlato, které se v polovině týdne podívalo až k hranici 1 000 USD / trojskou unci. I díky tomu si akcie Newmont Mining připsaly růst o 12 % a staly se vítězem mezi akciemi v rámci S&P 500.

Jediným sektorem, který dokázal zakončit v zeleném, byl sektor se spotřebitelským necyklickým zbožím, který reagoval na lepší než očekávané tržby velkoobchodníka Costco Wholesale. Akcie Costco si díky tomu připsaly největší 1-denní rally za posledních 10 měsíců. V závěru týdne si po zveřejnění důležitých dat z trhu práce investoři na Wall Street aspoň částečně spravili chuť a akcie posilovaly.

Co se stalo - klíčové události minulého týdne

- Index ISM v průmyslu v USA v srpnu vzrostl na 52,9b., když v předchozím měsíci činila hodnota indexu 48,9b. Analytici očekávali, že index vzroste na 50,5b. Hodnoty nad 50b. indikují růst.

- Ve středu byly zveřejněny zápisky ze zasedání FEDu z 11-12. srpna, na kterém FOMC rozhodovalo o nastavení úrokových sazeb v ekonomice. Na zasedání se projednávaly zejména exitové strategie u odkupu státních dluhopisů a hypotéčních cenných papírů, které by vedly k minimálnímu narušení trhu. Činitelé se shodli na tom, že tempo ukončení odkupu vládních dluhopisů v hodnotě 300 mld. USD by mělo zpomalit. Rozcházely se však názory na to, kdy má FED začít stahovat vysokou peněžní zásobu v ekonomice. Na zasedání naopak jednoznačně převážil názor, že ekonomika se bude ve 2. pololetí pozvolna oživovat, ale může být náchylná na různé šoky, když hrozbu nadále představuje slabý pracovní trh.

- Zveřejněná data z trhu práce skončila smíšeně, neboť míra americké nezaměstnanosti v srpnu vzrostla více, než očekávali analytici, na druhou stranu počet pracovních míst v USA poklesl ve stejném měsíci jen o 216 tisíc, což bylo méně než odhady analytiků. Míra nezaměstnanosti v USA vyskočila až na 9,7 %, což je nejvyšší číslo od roku 1983, přičemž analytici očekávali růst míry nezaměstnanosti jen ve výši 9,5 %.

Co se stane - očekávané události

- 9/9 Béžová kniha

- 11/9 Spotřebitelská důvěra dle Michiganské Univerzity

Vývoj titulů na amerických trzích

31/8 Třetí největší světový poskytovatel služeb na ropných polích Baker Hughes Inc. (BHI), se dohodl na koupi BJ Services Co. (BJS) za 5,5 mld. USD. Cena představuje 16,3% prémii oproti závěrečné ceně akcií BJ Services z minulého pátku. Akcionáři BJS za každou svoji akcii obdrží 0,40035 akcií BHI a hotovost 2,68 USD / akcii. Akcionáři BJ Services tak získají 27,5% podíl na akciích Baker Hughes. Akvizice by se měla promítnout do zisku v roce 2011 a přinést úspory nákladů v hodnotě 75 mil. USD v roce 2010 a 150 mil. USD v roce 2011.

31/8 Celosvětový lídr v oblasti rodinné zábavy Walt Disney (DIS) převezme společnost Marvel (MVL) a jejích 5 000 charakterů, mezi něž patří např. Spider Man, Iron Man a X-Men. Akcionáři Marvel dostanou za každou akcii 30 USD a 0,745 akcie Walt Disney. Hodnota transakce 50 USD za akcii je založena na závěrečné ceně z 28.8.2009 a celková cena akvizice je 4 mld. USD.

1/9 Credit Suisse snížila své doporučení pro největšího výrobce mobilních telefonů, Nokia Corp. (NOK, BAANOKIA), na "underperform" z předchozího "outperform" a vyřadil titul ze svého „focus listu“. Broker zíroveň snížila odhad EPS pro příští rok o 25 % na 0,68 EUR. Důvodem negativního výhledu je pravděpodobná ztráta podílu firmy v segmentu smart-phone v příštím roce, když 45% podíl na trhu ze 2Q 2009 je podle Credit Suisse neudržitelný a podíl Nokie by mohl klesnout v roce 2010 na 35 %.

1/9 Internetová aukční síť eBay Inc. (EBAY) zveřejnila částku, za kterou prodala svou telefonní divizi Skype skupině investorů v čele se Silver Lake. Ta získá Skype za 2,75 mld. USD, přičemž eBay obdrží v hotovosti 1,9 mld. USD a směnku na 125 mil. USD. Společnosti eBay zůstane ve Skype 35% podíl.

2/9 British Petroleum (BP) oznámilo, že objevilo v Mexickém zálivu jedno z nejníže situovaných nalezišť ropy a zemního plynu, samotná společnost to považuje za obrovský objev. Velikost naleziště není známá, společnost ji však podle svých slov přirovnává k nalezišti Kaskida, oplývajícím podle odhadů více než 3 miliardami barelů ropného ekvivalentu, přičemž obvykle jsou ropné společnosti schopny vytěžit 25-40 %. BP v Tiberu drží 62% podíl.

SRN

popis

Komentář k vývoji indexu

Německé akcie počátkem zářijového týdne oslabily a index DAX si odepsal přes 2 %, když se investoři rozhodli realizovat částečné krátkodobé zisky po silné rally od začátku letošního března. Mnoho investorů si také kladlo otázku, jak rychlým tempem se bude světová ekonomika stavět na nohy a zdali akciové trhy svůj růst nepřepálily. V úvodu týdne německé akcie ustupovaly ze svých ročních maxim díky negativnímu vývoji na asijských trzích.

Akciím paradoxně nepomáhala ani lepší data z US ekonomiky. Pod silným tlakem se po celý týden nacházely akcie výrobců oceli (ThyssenKrupp -5,6 %, Salzgitter -7,2 %), které tak reagovaly na poklesy cen kovů. V těch se odrážely negativní zprávy proudící převážně z Číny. Směrem dolů pokračovaly nadále akcie Volkswagenu. Propad o 10 % není pro nikoho již žádným překvapením. Akciím nepomohlo ani snížení doporučení od analytického týmu Citigroup, který se domnívá, že kmenové akcie německé automobilky budou v indexu nahrazeny preferenčními.

V závěru týdne si index DAX přece je připsal růstovou seanci i přes smíšené zprávy z pracovního trhu v USA. DAXu pomohly zlepšené výhledy od Goldman Sachs a UBS pro evropské akciové trhy. Vítězem týdne se staly akcie Commerzbank, které díky pozitivním zprávám vedení společnosti přidaly 7 %.

Co se stalo - klíčové události minulého týdne

- Německé maloobchodní tržby za červenec meziměsíčně rostly o 0,7 % oproti poklesu o 1,8 % z června, když očekávání byl růst o 0,6 %. Meziročně tržby klesly o 1 % oproti -1,6 % z minulého měsíce a očekávání -1,2 %.

- Počet nezaměstnaných v Německu za srpen klesl, po očištění o sezónní faktory, o 1000. Bez vlivu statistické změny by však jejich počet vzrostl o 25 tis., zatímco ekonomové očekávali nárůst o 30 tis. Míra nezaměstnanosti za srpen v Německu zůstala nezměněná na 8,3 %, když analytici očekávali 8,4 %. Sezónně upravený počet nezaměstnaných byl 3,472 mil. oproti 3,462 mil., ekonomové odhadovali 3,48 mil.

- Německé maloobchodní tržby za červenec meziměsíčně rostly o 0,7 % oproti poklesu o 1,8 % z června, když očekávání byl růst o 0,6 %. Meziročně tržby klesly o 1 % oproti -1,6 % z minulého měsíce a očekávání -1,2 %.

Co se stane – očekávané události

- 7/9 Tovární objednávky

- 8/9 Průmyslová produkce

- 9/9 Index spotřebitelských cen – konečná hodnota

Vývoj titulů na německém trhu

31/8 Citigroup zvýšila cílovou cenu pro preferenční akcie největší evropské automobilky, Volkswagen AG (VOW), na 80 EUR z předchozích 45 EUR. Naopak cílová cena pro kmenové akcie obchodované na DAXU byla snížena na 120 EUR z předchozích 200 EUR. Broker se domnívá, že právě preferenční akcie jsou jedinou efektivní a možnou cestou, jak investovat ve Volkswagenu, a jejich případné zařazení do indexu právě na úkor kmenových je nevyhnutelné. Analytici Citigroup zároveň zvýšili cílovou cenu pro akcie Porsche SE (PAH3) na 45 EUR z původních 40 EUR.

1/9 Goldman Sachs snížil doporučení pro akcie německého výrobce utilit E.ON AG (EOAN) na "neutral" z předchozího "buy," zatímco u akcií další energetické společnosti RWE AG (RWE) ponechal doporučení na "sell." Broker se domnívá, že pravděpodobnost rozšíření životnosti nukleárních elektráren německou vládou je víceméně zahrnuto v ceně akcií.

1/9 Akcie Commerzbank (CBK) posilují díky tomu, že CEO Martin Blessing sdělil Financial Times Deutschland, že banka by mohla v příštím roce dosáhnout zisku. První kvartál tak pro banku představoval dno podle Blessinga. Analytici z FactSet očekávají, že Commerzbank v 2010 oznámí ztrátu 553 mil. EUR.

4/9 Deník Bild Zeitung dnes přinesl zprávu, ve které citoval šéfa německé automobilky Daimler AG (DAI) Dietera Zetsche, který oznámil, že automobilka neplánuje v nejbližší době snižovat počet svých pracovníků. Zetsche naopak zmínil, že firma letos hodlá snížit náklady o více než 4 mld. EUR, které původně plánovala. Kromě toho šéf Daimleru dodal, že ekonomická krize se prohloubí i do příštího roku a u kormidla automobilky plánuje zůstat i po roce 2010, kdy mu vyprší stávající kontrakt.

4/9 Operátor frankfurtské burzy Deutsche Boerse oznámil, že druhý největší evropský výrobce polovodičů, Infineon Technologies AG (IFX), nahradí v indexu DAX akcie zajišťovny Hannover Re (NHR1). Změna vstoupí v platnost 21. září.

Autor: Chádí El-Moussawi

Poslední zprávy

Právě diskutujete


Zajímavé vzestupy

PVT1,00+66,67
PRSLU2 560,00+7,56
EFORU116,00+6,42
PEN9,00+4,65
STOCK82,00+4,06

Zajímavé poklesy

TMR690,00-1,43
FOREG178,50-0,83
VIG725,50-0,68
PEGAS808,00-0,25
UNIPE376,50-0,13

Kurzovní lístek

EURnahoru25,515+0,05
HUFnahoru8,264+0,01
JPYdolu18,844-0,24
PLNnahoru6,117+0,11
USDdolu20,863-0,32

demo-e-broker

Indexy

Pro úplné zobrazení je nutné mít nainstalován Flash Player, dostupný např. zde.

Flash | Obrázek

PXdolu-0,261 111,9911:42:01
RMdolu-0,231 479,5711:37:21
DJIAdolu-0,0425 792,8616.01.18
NASDAQdolu-0,517 223,6917.01.18
SP500dolu-0,352 776,4216.01.18
DAXdolu-0,3613 199,1411:23:40
WIG20dolu-0,592 461,2129.12.17


Odborné články

Ekonomika ČT24.cz