Uživatel nepřihlášen | Přihlásit se | Zaregistrovat se
Středa 24.1.2018 0:49
Akcie.cz»Zpravodajství»Odborné články»Nejvíce si v minulém týdnu polepšily německé akcie

Zpravodajství

Nejvíce si v minulém týdnu polepšily německé akcie

14.09.2009 18:02:00 | Fio banka

popis

Komentář k vývoji indexu

Pražská burza v úvodu týdne posílila, a to navzdory tomu, že to byl první den, kdy se akcie telekomunikační společnosti Telefónica obchodovaly bez dividendy. Titul tak klesl o necelou výši čisté dividendy (42,5 Kč / akcii) na 455 Kč. Naopak opačným směrem se vydaly akcie důlní společnosti NWR, které v pondělí přidaly přes 8 %. Výrazně nadstandardně se dařilo i akciím rakouské Erste Bank. V růstu pokračovaly akcie na domácím trhu i v úterý, čemuž pomáhal zejména pozitivní vývoj na okolních trzích. Zájem byl hlavně o akcie Unipetrol, který rostl po zprávě o zvýšení podílu J&T. Nárůst obchodování byl vidět u akcií tabákové společnosti Philip Morris.

Ve druhé polovině týdne však z pražské burzy vyprchala nákupní aktivita a na parketu převládala medvědí nálada, když trh postrádal zájem zejména zahraničních investorů, kteří spíše vyčkávali na další vývoj. Celkově si index za týden mírně pohoršil, když nejhorší výkonnost si připsaly akcie společnosti Telefónica, které klesly k 430 Kč. Ve ztrátě skončily i akcie Komerční banky (-2 %). Nejvíce rostly akcie mediální společnosti CME, které tak těžily z pozitivního sentimentu na primárním trhu v USA. Pozitivní vývoj komodit hnal mimo jiné nahoru akcie energetických společností NWR (+12 %) a Unipetrol (+8,5 %). Blížící se dividenda pak vyhnala akcie Pegasu nad 480 Kč.

Co se stalo - klíčové události minulého týdne

/ Finální údaj o hrubém domácím produktu za druhý kvartál tohoto roku ukázal v meziročním porovnání pokles o 5,5 % (první odhad byl -4,9%), což je největší meziroční pokles v historii samostatné České republiky. V porovnání s předchozím čtvrtletím se však HDP mírně zvýšil o 0,1 %. Zdánlivý nesoulad mezi rekordním meziročním propadem a mezičtvrtletním růstem byl způsoben vysokou srovnávací základnou z loňského roku.

/ Míra nezaměstnanosti za měsíc srpen vzrostla na 8,5 % (z červencových 8,4 %) a skončila tak v souladu s tržním i naším očekáváním. V průběhu srpna se zvýšil počet uchazečů o práci o 8 432 na 493 751 osob. Společně s růstem počtu lidí bez práce klesá také počet volných pracovních míst, a to na 41 297. Mírné tempo růstu nezaměstnanosti a pomalejší úbytek pracovních příležitostí za srpen byl způsoben vlivem sezónních prací.

/ Index spotřebitelských cen za měsíc srpen v meziměsíčním porovnání poklesl již po sedmé za sebou, a to o 0,2 %, trh očekával pokles o 0,1 %. Na meziroční bázi se inflace snížila již na hodnotu 0,2 % z červencových 0,3 %, což je v souladu s naším očekáváním a mírně pod odhady trhu (tržní konsenzus byl stagnace na 0,3 %).

Vývoj titulů na domácím trhu

ČEZ

8/9 ČEZ oznámil, že upsal emisi 30letých dluhopisů s kupónem 2,845 %, v hodnotě 8 mld. jenů (1,53 mld. Kč). Ty koupil jediný investor. Výnos emise byl swapován do eura.

New World Resources

10/9 Společnost New World Resources dnes oznámila, že odkládá uzavření poslední výrobní baterie koksovny Šverma. Tato koksovna měla být podle původního plánu uzavřena do konce tohoto roku. Společnost dále oznámila, že ponechá prozatím tento provoz otevřen, aby mohla těžit ze zvýšeného počtu objednávek na dodávky koksu a růstu cen této komodity, které bylo možné pozorovat v posledních několika týdnech.

11/9 Goldman Sachs zvýšil cílovou cenu pro NWR na 5,8 GBP (cca 169 Kč) z 3,8 GBP s doporučením neutral.

Orco Property Group

11/9 polečnost Orco navrhuje restrukturalizační plán pro držitele dluhopisů, kteří momentálně disponují dluhem ve výši 411 mil. EUR. Věřitelé společnosti budou moci vyměnit své dluhopisy za vyměnitelné dluhopisy se splatností v listopadu 2017 a akcie společnosti. Nové konvertibilní dluhopisy (vyměnitelné za akcie za 15 EUR) budou úročeny 5 % p.a. a společnost v případě dohody s věřiteli plánuje emitovat nových 11,43 milionů akcií.

Pegas Nonwovens

9/9 Společnost Pegas Nonwovens SA (BAAPEGAS) oficiálně oznámila výplatu své dividendy. Ta bude ve výši 0,90 EUR na akcii, výplatní den připadá na 29. září. Rozhodným dnem pro vznik nároku na dividendu je 22. září.

Unipetrol

8/9 Skupina J&T zvýšila svůj podíl v rafinérské společnosti Unipetrol na 6,78 % z předchozích 6 %.

popis

Komentář k vývoji indexu

US akcie si v uplynulém týdnu připsaly nejsilnější růst od července, když v čele růstu stály akcie navázané na vývoj cen komodit (ropa, zlato, barevné kovy). Trhy tak zatím dokázaly vzdorovat neúprosným statistikám ukazujícím, že zářijový měsíc je pro ně historicky nejslabší, a index S&P 500 se vyšplhal na nejvyšší hodnoty od října minulého roku. Impulsem stojícím za růstem komodit byla pozitivní nálada na trzích, která vedla k výraznému oslabení US dolaru. Cena zlata tak překonala úroveň 1 000 USD / trojskou unci a ropa se vyšplhala díky zvýšenému výhledu a poklesu zásob v USD až nad 72 USD / barel. Akcie Schlumberger a Halliburton posílily o více než 6 %. Nejvýkonnějším titulem v indexu DJIA byla mediální společnost Walt Disney.

V indexu S&P 500 se nejlépe dařilo akciím AMD (+25 %), které těžily z vyššího doporučení od Barclays. Zájem o technologické tituly podpořil v průběhu týdne i zvýšený výhled Texas Instruments pro 3. čtvrtletí. Titul však na pozitivní zprávu zareagoval poklesem. Špatný výhled přednesl producent geneticky upravených plodin Monsanto (-5,4 %). V závěru týdne však přece jen investoři realizovali krátkodobé zisky z obavy, že akciové rally neodpovídá výhled zisků společností. Díky svátku práce se na Wall Street obchodovalo pouze 4 pracovní dny.

Co se stalo - klíčové události minulého týdne

/ Ekonomika se podle Béžové knihy FEDu na většině území Spojených států zlepšuje a stabilizuje, a to zejména díky průmyslovým společnostem. Na zlepšování či stabilizaci ekonomiky se shodlo hned 11 z 12 distriktů. Známky zlepšování zaznamenává realitní trh, pozitivem je i růst poptávky po sezónních pracovnících. Zveřejněný report přidává další důkaz toho, že největší ekonomická recese v USA za posledních 70 let již dosáhla svého dna. Negativem nadále zůstává neuspokojivý vývoj spotřebitelských výdajů. (Béžová kniha je zpráva FEDu k situaci US ekonomiky. Report zachycuje stav ve 12 distriktech FEDu - 12 rezervních bank - dle názorů jejich představitelů.)

/ Státy kartelu OPEC se dohodly na tom, že ponechají produkci ropy beze změny ve snaze udržet stávající ceny okolo 71 USD za barel. Celková produkce ropy státy OPEC v současnosti dosahuje 24,845 milionů barelů denně.

/ Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA za minulý týden klesl na 550 tis., když o týden dříve činil jejich počet 574 tis. Ekonomové očekávali pokles pouze na 560 tis. Počet pokračujících žádostí klesl na 6,09 mil., zatímco se čekal pokles pouze na 6,2 mil.

/ Deficit US zahraničního obchodu v červenci vzrostl na 32 mld. USD z revidovaných 27,5 mld. USD v červnu. Ekonomové očekávali, že deficit dosáhne 27,3 mld. USD. Dovozy vzrostly o 4,7 %, zatímco exporty rostly pouze o 2,2 %. Propast mezi dovozy a exporty se zvýšila o 16 %, což je největší nárůst za posledních 10 let. Důvodem byl zvýšena poptávka v automobilovém průmyslu, po počítačích a ropě.

Co se stane - očekávané události

/ 15/9 Index průmyslových cen (Srpen)

/ 15/9 Maloobchodní tržby (Srpen)

/ 16/9 Index spotřebitelských cen (Srpen)

Vývoj titulů na amerických trzích

/ 7/9 Kraft Foods Inc. (KFT) oznámil, že Cadbury Plc. zamítla americkou společností navrhovaných 10,2 miliard liber na převzetí britského výrobce cukrovinek.

/ 8/9 Credit Suisse snížila doporučení pro akcie US pojišťovny American International Group (AIG) na "underperform" z předchozího "neutral" a zredukovala cílovou cenu na 15 USD z předchozích 30 USD. Ve zprávě pro investory CS uvádí, že prodej klíčových aktiv firmy v blízké budoucnosti by nepřinesl téměř žádnou hodnotu pro akcionáře firmy. Broker schvaluje komentáře nového šéfa Roberta Benmosche, že nehodlá prodat aktiva firmy za každou cenu, ale domnívá se, že ani 2-3leté období prodeje aktiv nebo IPO částí firmy pravděpodobně nepřinese významnější hodnotu pro akcionáře.

/ 9/9 Celosvětové srpnové tržby McDonald’s Corp. (MCD) vzrostly o 2,2 %. Za růstem stojí především uvedení nových produktů do prodeje a tržby z řetězce McCafe. Analytici v průměru očekávali růst tržeb o 2,5 %. Tržby v USA vzrostly o 1,7 %, v Evropě o 3,5 %. V Asii tržby poklesly o 0,5 %.

/ 10/9 Texas Instruments (TXN) včera po closu zveřejnila své odhady výsledků za 3Q, když očekává zisk 37-41c na akcii při tržbách 2,73-2,87 miliard USD. Analytici ve svých výhledech uvádějí zisk 35c a tržby 2,68 miliard USD.

/ Největší výrobce geneticky upravených plodin Monsanto Co. (MON) oznámil, že zisk na akcii klesne v r. 2010 na 3,10 – 3,30 USD. Zisk za FY 2009 by pak měl být na dolním hraně předchozí předpovědi 4,40 – 4,50 USD / akcii. Důvodem nižšího výhledu pro příští rok je snižování počtu pracovních míst a nákladů, což povede k vytvoření rezerv v hodnotě 550 – 600 mil. USD.

popis

Komentář k vývoji indexu

Německé akcie rostly díky pozitivní náladě na světových globálních trzích. Index DAX si díky tomu polepšil o necelých 5 % a umazal tak ztráty z předchozího týdne. V čele růstu stály akcie bankovního domu Commerzbank, který přidal 19 %, když společnost oznámila, že plánuje vrátit část peněz, které si půjčila od státu. Ve ztrátě skončily pouze akcie zajišťoven Hannover Re (-1,4 %) a Munich Re (-0,7 %). Přes 1 % oslabil maloobchodní řetězec Metro. Index DAX se díky tomu vyšplhal na nejvyšší hodnotu od začátku října 2008. Od dosažení více než čtyřletého dna v březnu letošního roku si tak index připsal 53 %.

Co se stalo - klíčové události minulého týdne

/ Podnikové objednávky v Německu vzrostly v červenci pátý měsíc v řadě. Objednávky upravené o sezónní vlivy oproti červnu vzrostly o 3,5 %. Ekonomové v průměru odhadovali růst pouze o 2 %. Červencový růst byl způsoben především domácí poptávkou, která vzrostla o 10,3 %.

/ Průmyslová výroba v Německu v červenci meziměsíčně poklesla o 0,9 %, meziročně o 17,0 %. Analytici přitom očekávali meziměsíční růst o 1,6 %, resp. meziroční pokles o 15,8 %. Červnové údaje byly revidovány na měsíční růst o 0,8 % (původně -0,1 %) a meziroční pokles 17,6 % (původně -18,1 %).

/ Konečný údaj o německém indexu spotřebitelských cen žádné překvapení nepřinesl. Cenová úroveň se u našich západních sousedů v uplynulém měsíci meziročně nezměnila, zatímco meziměsíčně vzrostla o 0,2 %. Oba údaje jsou v souladu s předchozími odhady a očekáváním analytiků.

Co se stane – očekávané události

/ 15/9 Index ekonomické nálady ZEW (Září)

/ 18/9 Průmyslové ceny (Srpen)

Vývoj titulů na německém trhu

/ 7/9 Deutsche Post AG (DPW) vede jednání o získání nizozemské poštovní společnosti Sandd. Německá společnost zároveň zkoumá podobné možnosti ve Francii, Velké Británii, Dánsku, Finsku a České republice.

/ 8/9 Deutsche Telekom (DTE, BAADETEL) se dohodl s France Telecom SA na vzájemném propojení divize T-Mobile ve Velké Británii, čímž dojde ke vzniku největšího operátora mobilní sítě v zemi.

/ 8/9 Akcie ProSiebenSat.1 Media AG (PSM) obdržely zvýšené doporučení od Citigorup. Ta zvýšila jejich doporučení na 'buy' z 'hold' a cílovou cenu na 10 EUR z dosavadních 1,30 EUR. Ve zvýšeném doporučení se odráží především dobré výhledy a pozitivní pohled na strukturu kapitálu německé společnosti.

/ 9/9 Royal Bank of Scotland Group Plc zvýšila svoje doporučení pro Bayerische Motoren Werke AG (BMW), největšího světového výrobce luxusních automobilů, z původního „underweight“ na „overweight“. Morgan Stanley zvýšil doporučení pro německou automobilku na 'overweight' z 'underweight'

/ 10/9 US automobilka General Motors se dohodla na podmínkách, za kterých prodá svojí evropskou divizi Opel kanadskému výrobci automobilových součástek Magna. Konsorcium Magna/Sberbank získá 55 %, zatímco zaměstnanci obdrží 10 % a General Motors si ponechá 35% podíl. General Motors dořeší klíčové body, včetně poskytnutí financí německou vládou, v následujících několika týdnech.

Autor: Chádí El-Moussawi

Poslední zprávy

Právě diskutujete


Zajímavé vzestupy

PEGAS844,00+2,68
TABAK17 180,00+1,78
TELEC286,00+0,88
ERBAG1 034,00+0,73
CEZ522,50+0,58

Zajímavé poklesy

EFORU109,00-3,54
PEN9,40-1,05
VIG722,00-0,76
STOCK88,90-0,34
PVT1,000,00

Kurzovní lístek

EURdolu25,405-0,01
HUFnahoru8,192+0,13
JPYdolu18,771-0,25
PLNdolu6,093-0,04
USDnahoru20,742+0,04

demo-e-broker

Indexy

Pro úplné zobrazení je nutné mít nainstalován Flash Player, dostupný např. zde.

Flash | Obrázek

PXnahoru+0,381 137,0623.01.18
RMnahoru+0,661 511,0523.01.18
DJIAdolu-0,0126 210,8123.01.18
NASDAQnahoru+0,717 460,2923.01.18
SP500nahoru+0,222 839,1323.01.18
DAXnahoru+0,7113 559,6023.01.18
WIG20dolu-0,592 461,2129.12.17


Odborné články

Ekonomika ČT24.cz