Uživatel nepřihlášen | Přihlásit se | Zaregistrovat se
Pátek 19.1.2018 4:10
Akcie.cz»Zpravodajství»Odborné články»Týdenní report: Ztráty se táhly napříč trhy

Zpravodajství

Týdenní report: Ztráty se táhly napříč trhy

05.10.2009 16:31:00 | Fio banka

Fio report: týdenní zpravodajství z kapitálových trhů (28. září – 2. října 2009)

ČR

popis

Komentář k vývoji indexu

Pražská burza si ve zkráceném týdnu nakonec odepsala 2,32 %. Středeční seance v tomto týdnu nejen ukončovala 3Q, ale rozdělila týden i podle nálady na trhu. Po pondělním svátku doháněly v úterý a středu částečně naše akcie dobrý vstup na zahraničních trzích. Optimismus však nevydržel a závěr týdne byl jak ve světě, tak na našem trhu ve znamení poklesů. Erste Bank po ataku hodnot na úrovni 780 Kč v závěru strmě oslabila a končila týden se ztrátou 4,5 %. Pokles souvisel se spekulacemi o úpisu nových akcií v objemu zhruba 1 mld. EUR.

Komerční banka si odepsala 2,3 %. Na možný úpis nových akcií reagovali investoři negativně i v případě Orca (-10 %). Poklidnější vody u Telefónica O2 rozvířil Goldman Sachs, který vydal nejnižší doporučení na trhu, a akcie reagovaly poklesem až k hranici 420 Kč. V závěru týdne byla část ztrát umazána a titul končil nad 430 Kč (-2,4 %). V posledních týdnech převážně ztrátový ČEZ dokázal jít tentokrát proti trhu, posílil o 1,44 % a obchodoval se jistě nad hranicí 900 Kč.

Co se stalo - klíčové události minulého týdne

- Podle rychlého odhadu ČSÚ se domácí průmysl propadl v srpnu meziročně o 8,1 %. Po červencovém propadu o 18,2 % se tak jedná o podstatné zlepšení, situace v průmyslu však nadále zůstává složitá.

Vývoj titulů na domácím trhu

ČEZ

1/10 ČEZ zvažuje pokračování v tendru na výstavbu elektrárny v Kosovu o výkonu 2000 MW. ČEZ podle šéfa pro akvizice Vladimíra Schmalze není spokojen s právními a finančními podmínkami tendru.

CETV

2/10 JP Morgan zvyšuje cíl pro akcie mediální společnosti na 44 USD z původních 30 USD. Doporučení bylo ponecháno na stupni „neutral“.

Erste Bank

1/10 Podle informací agentury Bloomberg Erste Bank plánuje vydat nové akcie v objemu zhruba 1 mld. EUR. Při současných cenách by se jednalo o navýšení zhruba o 10 % nových akcií. Vedení Erste se blíže k možnému úpisu nevyjádřilo. Rakouská banka již v tomto roce získala nový kapitál ve výši 1,7 mld. EUR, z čehož bylo 1,2 mld. EUR od rakouského státu.

2/10 UBS zvýšila cílovou cenu Erste Bank na 30 EUR z původních 23 EUR. Doporučení bylo ponecháno na stupni „neutral“.

New World Resources

1/10 NWR vykoupila zpět dluhopisy splatné v roce 2015 s kuponem 7,375 % za 32,4 mil. EUR z celkového emise ve výši 45 mil. EUR.

Orco Property Group

1/10 Generální ředitel Jean-Francois Ott pro agenturu Bloomberg uvedl, že vedení zvažuje možnost úpisu nových akcií pro stávající akcionáře v objemu až 77 mil. EUR. Dohoda o kapitálovém vstupu Colony Capital vyprší na konci listopadu a Orco zatím nebylo opakovaně schopno se dohodnout s držiteli dluhopisů na restrukturalizaci dluhu, což je podmínkou pro vstup Colony. Úpis nových akcií je tak alternativní možností pro případné získání kapitálu.

Telefónica O2 ČR

28/9 Goldman Sachs nově pokrývá akcie telekomunikační firmy s doporučením „sell“ a cílovou cenou 376 Kč.

Unipetrol

30/9 Česká rafinérská zahájila plánovanou odstávku hydrokrakovací jednotky v Litvínově. Odstávka by měla podle plánu trvat 19 dní. Zásobování trhu by nemělo být ovlivněno a bude nahrazeno ze zásob a plnou produkcí rafinerie v Kralupech nad Vltavou. Finanční dopady nebyly oznámeny.

1/10 Komerční banka zvýšila doporučení pro petrochemický holding na „kupovat“ z původního „držet“. Cílová cena byla navýšena na 166 Kč z předchozích 125 Kč.

Co se stane - očekávané události

- 28.-30.9 Průmyslová výroba

USA

popis

Komentář k vývoji indexu

Americké akcie oslabily druhý týden v řadě. Index Dow Jones ztratil 1,8 %, technologický Nasdaq si odepsal 2,1 %. Širší index S&P 500 oslaboval kromě pondělí ve všech seancích týdne. Investoři měli k dispozici celou řadu důležitých makroekonomických událostí, které vtiskly týdnu negativní náboj. Jedním z mála lepších údajů byla konečná revize HDP za 2Q, ta však nebyla schopna přebít negativní data v podobě horších dat ohledně indexu nákupních manažerů chicagské oblasti a samotný index PMI v průmyslu. Mírně horší data zaznamenal i pracovní trh.

Nejhorší výkonnost si připsaly akcie průmyslových podniků, které souhrnně oslabily o necelá 4 %. Ztrátou ve výši 6,2 % se prezentoval General Electric. Pohyb dolaru nepřál příliš komoditám, když měď se dostala na dvouměsíční minimum. Těžařské společnosti tak byly druhým nejslabším se sektorem se ztrátou 2,9 %. Výrazný pokles zaznamenaly akcie Xeroxu (-19 %), když vedení oznámilo akvizici v hodnotě téměř 6 mld. USD. Naopak růst o 26 % zaznamenaly akcie Gannettu, když výhled pro 3Q byl lepší než očekávaný.

Co se stalo - klíčové události minulého týdne

- Finální revize amerického HDP za 2Q přinesla hodnotu -0,7 %. Předchozí údaj byl oznámen ve výši -1 %. Trh očekával závěrečnou revizi opačným směrem, a to až na pokles o 1,2 %. V prvním kvartálu se US ekonomika propadla o 6,4 %.

- Index PMI v oblasti Chicaga se v záři propadl na 46,1 bodů z předchozích 50 bodů. Trh očekával růst na 52 bodů. Celková aktivita v americkém průmyslu poklesla na 52,6 bodů ze srpnových 52,9 bodů. Trh očekával rovněž posílení na 54 bodů.

- Zaměstnavatelé v USA mimo zemědělský sektor snížili počet pracovních míst v září o 263 tisíc, přičemž analytici očekávali jen -175 tisíc. Nezaměstnanost vzrostla v září na 9,8 %. Poroste tempem 2,6 %.

Co se stane - očekávané události

- 5/10 ISM ve službách

- 8/10 Velkoobchodní zásoby

Vývoj titulů na amerických trzích

28/9 Xerox Corp. (XRX) se dohodl na koupi Affilated Computer Services Inc. za 6,4 miliard USD. Jedná se vůbec o největší akvizici v historii společnosti, která tím pronikne na trh počítačových služeb v době, kdy tržby z tradiční oblasti prodeje tiskárenského vybavení klesají. Cena v poměru k akciím je zhruba 34 % nad páteční zavírací cenou akcií Affilated Computer.

28/9 Největší letecká společnost na světě Delta Air Lines (DAL) oznámila, že se jí podařilo zvýšit hotovost o 600 mil. USD a refinancovat dluh v hodnotě 1,5 mld. USD. Společnost očekává, že na konci čtvrtletí bude disponovat hotovostními prostředky v hodnotě 5,6 mld. USD.

29/9 Druhý největší US řetězec lékáren Walgreen Co. (WAG) reportoval za 4Q FY2009 zisk 436 mil. USD / 0,44 USD na akcii. Meziročně se tak zisk snížil o 1,6 % kvůli nákladům na změnu skladby produktů. Tržby meziročně vzrostly o 7,6 % na 15,7 mld. USD. Analytici v průměru očekávali zisk 0,39 USD / akcii.

30/9 Největší US výrobce paměťových čipů Micron Technology Inc. (MU) reportoval za 4Q FY 2009 nižší ztrátu díky oživení s trhu s čipy. Čistá ztráta dosáhla 88 mil. USD / 0,10 USD na akcii oproti ztrátě 344 mil. USD / 0,45 USD o rok předtím. Analytici očekávali ztrátu 0,19 USD / akcii. Tržby meziročně klesly o 10 % na 1,3 mld. USD (vs. odhad 1,28 mld. USD).

30/9 Podle deníku Wall Street Journal má největší výrobce počítačů na světě Hewlett-Packard Co. (HPQ) dokončovat plán na sloučení svých divizí osobních počítačů a tiskáren. Šéfem nové divize by se měl stát Todd Bradley, který v současné době šéfuje divizi PC. Důvodem reorganizace je stagnace trhu s tiskárnami.

30/9 Největší výrobce sportovního oblečení na světě Nike Inc. (NKE) zvýšil za 1Q FY 2010 svůj zisk na 513 mil. USD / 1,04 USD na akcii (vs. konsensus 0,97 USD). Tržby meziročně poklesly o 12 % na 4,8 mld. USD. Důvodem lepších výsledků bylo snížení marketingových a personálních nákladů.

1/10 Cisco Systems (CSCO), americký výrobce vybavení počítačových sítí, souhlasil s převzetím Tandberg, norského výrobce videokomunikačních technologií. Cisco zaplatí přibližně 3 mld. USD, což je 11% prémie nad poslední zavírací cenou. Cisco předpokládá, že obchod se projeví v ziscích společnosti až ve fiskálním roce 2011.

2/10 Akcie výrobce MP3 přehrávačů iPod a telefonů iPhone - Apple Inc. (AAPL) - dostaly zvýšené doporučení od USB na "buy" z předchozího "neutral." Broker citoval zvýšené očekávání ohledně prodejů telefonů iPhone

SRN

popis

Komentář k vývoji indexu

Německé akcie oslabily druhý týden v řadě, když investoři negativně reagovali na horší makro údaje z USA. Zklamáním byly i údaje o německých maloobchodních tržbách. Index DAX ztratil stejně jako minulý týden 2 %. Index DAX dokázal posílil pouze během pondělní seance, když na trhu panoval částečný optimismus z výsledků parlamentních voleb.

Největší ztrátu si připsaly akcie Commerzbank (-8,2 %), které ztrácely hlavně v závěru týdne. Investoři negativně reagovali na komentáře představitelů EU ohledně možné výše dalších odpisů v bankovním sektoru. Akcie Deutsche Bank ztratily necelá 4 %. Nedařilo se společnostem z automobilového sektoru, když MAN oslabil o 6,2 % a akcie BMW ztratily 5 %. Jedním z mála růstových titulů z báze indexu DAX byly akcie zajišťovny Munich Re (+3,8 %). Kurz akcií pozitivně reagoval na informace o obnovení odkupu vlastních akcií.

Co se stalo - klíčové události minulého týdne

- Počet nezaměstnaných po očištění o sezónní faktory v září meziměsíčně klesl o 12.000. Očištěná míra nezaměstnanosti se snížila na 8,2 % ze srpnových 8,3 %.

- Srpnové maloobchodní tržby poklesly meziměsíčně nečekaně silně o 1,5 %. Trh čekal růst o 0,2 %. Na meziroční bázi byly tržby nižší o 2,6 %.

- Průmyslová aktivita v eurozóně klesla nejmírnějším tempem za posledních 16 měsíců. Index PMI po revizi dosáhl hodnoty 49,3 bodů a opět se přiblížil hranici 50 bodů, která odděluje ekonomickou expanzi od kontrakce.

Co se stane – očekávané události

- 5/10 Maloobchodní tržby eurozóna

- 7/10 Průmyslové objednávky, HDP eurozóny 2Q

- 8/10 Průmyslová produkce

- 9/10 CPI

Vývoj titulů na německém trhu

29/9 Dozorčí rada společnosti ThyssenKrupp Ag (TKA) se podle webových stránek IG Metall Kueste usnesla, že prodá jednotku výroby lodí Nordseewerke Emden. Kupcem má být SIAG Schaaf Industrie Ag. Thyssenkrupp sdělil, že neprodá jednotku HDW-Gaarden společnosti Roenner-Gruppe.

29/9 Největší německá banka Deutsche Bank AG (DBK) má zvažovat koupi majoritního podílu v privátní bance Sal. Oppenheim Jr. Původně přitom německá banka plánovala vstoupit do banky spíše koupí menšinového podílu mezi 30 až 50 %. Současná jednání mezi společnostmi se týkají ohodnocení banky a jejích investic a měly by být ukončeny v polovině října.

29/9 Qatar Investment Authority má mít zájem zvýšit svůj podíl v automobilce Volkswagen AG (VOW, BAAVOLAG) poté, co německá automobilka dokončí převzetí Porsche SE (PAH3). Stát z Perského zálivu již vlastní 10 % na hlasovacích právech v Porsche a opce, díky kterým může získat 17% podíl ve Volkswagenu. Podle Hussain Al-Abdulla z QIA bude chtít Katar také získat ve sloučené společnosti dvě místa v dozorčí radě.

29/9 UBS snížilo doporučení pro největšího německého výrobce léků Bayer AG (BAYN) na "neutral" z předchozího "buy." Cílová cena byla ponechána na 52 EUR. Nezávisle na této zprávě Bayer uvedl, že lék Nexavar, který vyvíjí společnost s Onyx Pharmaceuticals, ukázal slibné výsledky jako část léčby u pacientů s rakovinou prsu.

1/10 Německá zajišťovna Munich Re (MUV2) oznámila, že obnoví pozastavený odkup vlastních akcií a plánuje odkoupit akcie za 1 mld. EUR. Tento program má začít v nejbližší době a skončit příští valnou hromadou dne 28.5.

1/10 Představitelé Deutsche Lufthansa AG (LHA) se dohodli na odkupu zbývajícího 20% podílu v britské BMI od SAS Group. Německá společnost zaplatí 19 milionů liber.

2/10 Německé automobilky Volkswagen AG (VOW), BMW AG (BMW) a Porsche SE (PAH3) zvýšily v září prodeje v USA. Výjimkou byl výrobce vozů Mercedes Benz, Daimler AG (DAI), kterému prodeje klesly. Volkswagen prodal 17 358 vozů (+1,5 % y/y), když těžil ze zavedeného šrotovného v USA. BMW stouply meziročně prodeje o 3,6 % na 19 175 vozů a další výrobce luxusních vozů, Porsche, prodal 1 581 vozů (+8,4 % y/y). Daimler naopak zaznamenal pokles prodejů o 13,4 % na 17 799 vozů.

Poslední zprávy

Právě diskutujete


Zajímavé vzestupy

STOCK91,00+9,64
BABKOFOL420,00+0,96
PEGAS810,00+0,75
GECBA83,95+0,66
VGP1 560,00+0,65

Zajímavé poklesy

TOMA1 230,00-0,81
VIG718,00-0,62
KOMB931,00-0,21
TELEC275,50-0,18
ERBAG997,20-0,12

Kurzovní lístek

EURnahoru25,370+0,29
HUFnahoru8,224+0,19
JPYnahoru18,654+0,88
PLNnahoru6,090+0,16
USDnahoru20,742+0,52

demo-e-broker

Indexy

Pro úplné zobrazení je nutné mít nainstalován Flash Player, dostupný např. zde.

Flash | Obrázek

PXnahoru+0,311 119,0518.01.18
RMdolu-0,051 482,1118.01.18
DJIAdolu-0,3726 017,8118.01.18
NASDAQdolu-0,037 296,0519.01.18
SP500dolu-0,162 798,0318.01.18
DAXnahoru+0,7413 281,4318.01.18
WIG20dolu-0,592 461,2129.12.17


Odborné články

Ekonomika ČT24.cz