Uživatel nepřihlášen | Přihlásit se | Zaregistrovat se
Středa 24.1.2018 0:28
Akcie.cz»Zpravodajství»Odborné články»Jak zastánci efektivity trhu přicházejí o iluze

Zpravodajství

Jak zastánci efektivity trhu přicházejí o iluze

09.10.2009 00:00:00 |

Kdy nejlépe koupit a prodat akcie? Je to jedno, tvrdí věhlasný laureát Nobelovy ceny Paul Samuelson, který v padesátých letech patřil mezi průkopníky hypotézy efektivních trhů. Eugene Fama, další z průkopníků hypotézy, tvrdí totéž: kupujte akcie, kdykoli máte peníze. Beztak nelze odhadnout správný okamžik. A je dokonce skoro jedno, jaké akcie kupujete, pokud mají přiměřené riziko.

Bubliny neexistují?

Podle hypotézy efektivních trhů neexistují bubliny. Nemohou vzniknout, protože bublina je z definice iracionálním jevem – a iracionalita je v přímém rozporu s tvrzením o efektivitě. Na skutečně efektivním trhu žádná bublina nikdy vzniknout nemůže, protože pak by tento trh samozřejmě nemohl být efektivní.

Průšvih spočívá ve faktu, že bubliny vznikají. A to poměrně často. Během let 1988–2008 došlo na světových burzách k celé sérii bublin: v Rakousku nebo v Japonsku koncem osmdesátých let, v Asii roku 1997, v Číně roku 2007 – a tak bychom mohli pokračovat. Mimořádně důležitou bublinou bylo vzepětí amerického akciového indexu NASDAQ, ke kterému došlo v roce 2000. Následoval prudký „sešup“ internetových a technologických akcií. Mnoho nadšených laiků přišlo o peníze. A někteří zastánci hypotézy efektivity trhu začali přicházet o iluze.

Závěrem svého článku z roku 2003 uvedl profesor Malkiel: „Období podobná roku 1999, kdy se zdálo, že bubliny existují přinejmenším v určitých segmentech trhu, jsou naštěstí výjimkou spíše než pravidlem. Kromě toho, kdyby byl objeven jakýkoli vzorec chování co do iracionálního ocenění akcií, je nepravděpodobné, že by přetrval a poskytl investorům metodu k dosažení mimořádných výnosů.“

Sekta tržních efektivistů

Profesor Malkiel není obvyklým vyznavačem hypotézy efektivních trhů; je jedním z jejích klasiků a nejvýznamnějších popularizátorů. V roce 2003 neochotně připustil, že „se zdálo, že bubliny existují“ – poté, co index NASDAQ spadl v předchozím roce o 77 % oproti svému maximu z roku 2000. Je racionální, aby široký akciový index ztratil během krátké doby 77 %, aniž by šlo o bublinu optimismu na počátku nebo naopak o antibublinu pesimismu na konci? Může racionální trh ztratit bezmála čtyři pětiny hodnoty, aniž by se zároveň příslušným způsobem hroutila ekonomika?

Pokud jste schopni odpovědět „ano“, aniž byste se pobaveně usmáli, můžete být považováni za skutečně pevně věřící sekty „tržních efektivistů“. V opačném případě jste realisté, kteří vědí, že hypotéza efektivních trhů je užitečná teorie, která má rozsáhlé praktické aplikace, ale nemůže jít o dogma. Někdy se trh chová efektivně a racionálně, jindy na svoji racionalitu zapomene. A s úpadkem analytické profese se to stává čím dál častěji.

Je zajímavým paradoxem, že někteří zvláště oddaní stoupenci hypotézy efektivních, tedy racionálních trhů jsou schopni lpět na hlavním článku své víry bez ohledu na fakta. Existují proto různá „vysvětlení“ tržních bublin, která znějí velmi učeně, ale ve své podstatě jde jen o víru. Například konstrukce, podle níž trh správně a efektivně zpracovává informace, zatímco vinu na chybném hodnocení situace nesou nesprávně fungující modely používané jednotlivými investory.

Guru a jeho intelektuální selhání

Jiní zas tvrdí, že hypotéza efektivních trhů je ze své podstaty netestovatelná, a tudíž neodmítnutelná. (Zvláštní je, že nikdo netvrdí, že je nepřijatelná.) Samotný hlavní „guru“ tržní efektivity, profesor Eugene Fama, zřejmě chová vůči svému intelektuálnímu dítěti otcovskou náklonnost. Je schopen neuvěřitelných myšlenkových přemetů, aby zdůvodnil, že trh je přece jen efektivní: „Slovo bublina mě přivádí k šílenství. Lidé například mluví o internetové bublině. Dobrá, když se vrátíme zpět v čase, většina lidí tvrdila, že internet přinese revoluci v podnikání, takže společnosti, které byly přítomny na internetu, budou zaručeně velmi úspěšné.“

Člověk by čekal něco hlubšího od věhlasného akademika, o němž se mluvilo v souvislosti s Nobelovou cenou. Bohužel Eugene Fama připomíná poškrábanou gramofonovou desku, jak je zřejmé i z následující otázky a odpovědi uveřejněné na Famově blogu:

OTÁZKA: „George Soros tvrdí ve svém komentáři ve Wall Street Journalu, že hypotéza efektivních trhů je neplatná, protože ceny na finančních trzích ,vždy poskytují zkreslený pohled na budoucnost, a že distorze cen na f nančních trzích mohou mít zpětný dopad na skutečnost‘. Vaše názory?“

ODPOVĚĎ: „Veškerá fakta, která znám, tvrdí, že predikce trhu jsou nezkreslené. Je ovšem pochopitelné, že manažeři hedge fondů jsou imunní vůči těmto faktům, protože ohrožují jejich existenci.“

Dělá si profesor Fama ze čtenářů šoufky? Anebo jej častý výskyt slova „bublina“ skutečně dovedl mimo hranice zdravého rozumu? V první větě Fama smete všechny pochybnosti: internetová bublina se nekonala, hypoteční ani realitní bublina neexistovala, padesátiprocentní propad světových burz během let 2007–2008 zřejmě nezkresleně odrážel racionální očekávání trhů a trajektorie cen ropy (vzestup o více než 150 % během jediného roku a pak pokles o tři čtvrtiny během necelých devíti měsíců) byla opět evidentně plně racionální.

V druhé větě pak Fama útočí na aktivní manažery, jejichž existenci prý hypotéza efektivních trhů ohrožuje. Inu, jelikož George Soros je stále nesrovnatelně bohatší než Fama, nebude to asi s tím ohrožením tak horké. Pravděpodobné vysvětlení je nejspíše psychologické. V jiném ze svých rozhovorů profesor Fama uvádí, že „my ekonomové jsme arogantní“. Když odhlédneme od faktu, že Fama by měl raději mluvit sám za sebe, vidíme obraz úspěšného muže, slavného akademika s vynikající reputací, jehož hlavní životní práce se nyní ukazuje být omylem. Ačkoli hypotéza efektivních trhů má více proponentů, žádný z nich s ní nespojil svůj osud a svoji proslulost do takové míry jako právě Fama.

Noc je černá, den bílý, tráva zelená a bubliny existují

Psychologicky je pro ješitného a arogantního člověka obtížné smířit se s vlastním omylem, což mohu ostatně potvrdit z vlastní zkušenosti. Zvláště hořce chutná omyl tehdy, byl-li dříve uznáván jako pravda, a dokonce jako významný vědecký objev. Nobelova cena, která se zdála být jen otázkou času a dobré nálady stockholmské komise, je náhle pryč, zřejmě navždy. Zahořklost a popírání očividných faktů je logickým důsledkem událostí. Je smutným paradoxem, jak iracionálně hájí autor svoji hypotézu, která sama pojednává o racionalitě.

Z praktického hlediska je ovšem zcela lhostejné, co říká Fama, jemuž se hroutí životní dílo. Noc je černá, den je bílý, tráva zelená a bubliny se na trzích vyskytují. Některé věci jsou zkrátka příliš samozřejmé, než aby mělo cenu o nich polemizovat. Brealey a Myers, autoři známé a respektované učebnice Principles of Corporation Finance, kdysi napsali: „Doporučujeme investičním manažerům předpokládat, že kapitálové trhy jsou efektivní, pokud nemají nějaký silný a konkrétní důvod, aby věřili v opak. To znamená věřit tržním cenám a věřit, že investoři rozpoznají skutečnou ekonomickou hodnotu.“

Nyní, po sérii bublin a největší finanční krizi od třicátých let, již máme silných a konkrétních důvodů pěknou řádku.

Úryvek je z knihy "Finance po krizi", autor Pavel Kohout vydané v roce 2009 nakladatelstvím Grada Publishing. Více informací naleznete na http://www.grada.cz

Autor: Pavel Kohout

Poslední zprávy

Právě diskutujete


Zajímavé vzestupy

PEGAS844,00+2,68
TABAK17 180,00+1,78
TELEC286,00+0,88
ERBAG1 034,00+0,73
CEZ522,50+0,58

Zajímavé poklesy

EFORU109,00-3,54
PEN9,40-1,05
VIG722,00-0,76
STOCK88,90-0,34
PVT1,000,00

Kurzovní lístek

EURdolu25,405-0,01
HUFnahoru8,192+0,13
JPYdolu18,771-0,25
PLNdolu6,093-0,04
USDnahoru20,742+0,04

demo-e-broker

Indexy

Pro úplné zobrazení je nutné mít nainstalován Flash Player, dostupný např. zde.

Flash | Obrázek

PXnahoru+0,381 137,0623.01.18
RMnahoru+0,661 511,0523.01.18
DJIAdolu-0,0126 210,8123.01.18
NASDAQnahoru+0,717 460,2923.01.18
SP500nahoru+0,222 839,1323.01.18
DAXnahoru+0,7113 559,6023.01.18
WIG20dolu-0,592 461,2129.12.17


Odborné články

Ekonomika ČT24.cz