Uživatel nepřihlášen | Přihlásit se | Zaregistrovat se
Pátek 19.1.2018 4:07
Akcie.cz»Zpravodajství»Odborné články»Index Dow Jones byl nejvýš za poslední rok

Zpravodajství

Index Dow Jones byl nejvýš za poslední rok

12.10.2009 09:00:00 | Fio banka

Fio report: týdenní zpravodajství z kapitálových trhů (5. října - 9. října 2009)

ČR

Vývoj indexu PX

popis

Komentář k vývoji indexu

Poklesy ze závěru minulého týdne byly na pražské burze rychle zapomenuty a kromě středeční seance se všechny obchodní dny nesly v pozitivním duchu. Index PX přidal 2,83 % a umazal tak veškerou ztrátu právě z minulého týdne. Obchodní aktivita však nadále byla velmi nízká, když pouze v jednom dni byl zobchodován objem větší něž 1,5 mld. Kč. Investoři stále vyčkávají na výraznější signál, který by určil rys pro následující období.

Přestože kolem nové emise Erste Bank není stále příliš jasno, titul umazal ztráty z minulého týdne a posílil o 7,9 %. Komerční bance (+2 %) do kladných týdenních hodnot pomohlo hlavně páteční doporučení od Deutsche Bank. Dařilo se i třetímu zástupci finančního sektoru, když akcie VIG (+7 %) překonaly hranici 1000 Kč. Spekulativní růst o více než 20 % zaznamenaly akcie Orco, když investoři optimisticky reagovali na dílčí posun v restrukturalizaci podniku. S mírnou ztrátou zakončily týden akcie Telefónica O2 (-0,7 %) a ČEZu (-0,8 %). U energetické společnosti pokračuje nižší zájem investorů, který může souviset částečně s plánovaným IPO polské PGE.

Co se stalo - klíčové události minulého týdne

- Míra nezaměstnanosti za měsíc září vzrostla na 8,6 % ze srpnové hodnoty 8,5 % a skončila tak v souladu s tržním očekáváním. Nezaměstnanost v ČR se dostala na nejvyšší úroveň za poslední tři roky.

- Index spotřebitelských cen za září v meziměsíčním porovnání poklesl již poosmé v řadě, a to o 0,4 %. V meziročním porovnání zůstaly ceny na stejné úrovni jako v loňském roce. Inflace se poklesem na nulu stále nachází na nejnižší hodnotě od roku 2003, kdy ČR prošla krátkou deflací. Ceny spotřebního zboží se přiblížily svému dnu a v současné době již není velký prostor k dalšímu poklesu. Očekáváme, že ke konci tohoto roku začne inflace opět mírně růst.

Vývoj titulů na domácím trhu

AAA Auto

7/10 Vedení společnosti svolalo na 6.11.2009 mimořádnou valnou hromadu akcionářů. Valná hromada se bude konat v Nizozemí. Bez bližších informací je na programu jednání pouze odvolání neexekutivního člena představenstva.

ČEZ

8/10 Komerční banka zvýšila cílovou cenu pro ČEZ na 1052 Kč z původních 902 Kč. Doporučení bylo ponecháno na stupni „kupovat“.

Erste Bank

6/10 Morgan Stanley zvýšil cílovou cenu pro rakouskou banku na 30,50 EUR z původních 7 EUR. Doporučení bylo ponecháno na stupni „equalweight“.

7/10 Spekulace ohledně úpisu nových akcií u Erste Bank pokračují, když agentura Reuters informovala, že by společnost měla podniknout roadshow na začátku listopadu a samotný úpis by se měl uskutečnit na konci tohoto měsíce.

Komerční banka

9/10 Deutsche Bank zvýšila cílovou cenu pro KB na 4.900 Kč z původních 3.400 Kč. Doporučení bylo ponecháno na stupni „buy“.

Orco Property Group

8/10 Orco udělalo drobný krok v restrukturalizaci, když se dohodlo s dceřinou společností Orco Ferment na konverzi poskytnuté půjčky na akcie. Orco tak v dceřiné společnosti zvýší svůj podíl na 65 %. Vedení se rovněž podařilo zajistit financování od UniCredit Bank pro své dva projekty v Budapešti.

Telefónica O2 ČR

8/10 Citigroup potvrdila nákupní doporučení pro akcie domácí telekomunikační jedničky. Cílová cena byla po dividendě snížena na 565 Kč z původních 600 Kč.

Unipetrol

5/10 Předseda ODS Mirek Topolánek se pro deník E15 vyjádřil, že by stát měl usilovat o zpětný odkup akcií Unipetrolu od polského PKN Orlen. Své tvrzení opírá o otázku energetické bezpečnosti země.

Co se stane - očekávané události

- 14/10 Maloobchodní tržby

- 15/10 Průmyslové ceny

USA

Vývoj indexu Dow Jones, Nasdaq, S&P 500

popis

Komentář k vývoji indexu

Americké akcie se po dvou ztrátových týdnech opět vrátily k růstu. Index Dow Jones posílil o 4 % a páteční závěrečná hodnota byla nejvyšším closem za poslední rok. Technologický index Nasdaq posílil o 4,4 %. Tituly rostly v očekávání zahájení výsledkové sezóny a přesunu aktivity ve službách do fáze expanze. Alcoa reportovala své výsledky ve středu večer a na týdenní bázi posílily akcie o 11 %. Většinu zisku si však připsala ještě před oznámením, lepší výsledky sice k dalšímu růstu částečně pomohly, ale tuto část zisků společnost do konce týdne prakticky smazala.

Díky růstu cen zlata a dalších komodit se dařilo i dalším těžařským společnostem. O více než 10 % posílily akcie Newmont Mining a Freeport-McMoRan. S růstem cen ropy se dařilo i ropným společnostem. Exxon posílil o 4 %, konkurenční Chevron si připsal 6,8 %. Dobré tržby reportoval řetězec Macy´s (+10 %), což pomohlo i dalším malo- a velkoobchodním řetězcům. V technologickém sektoru se dařilo Intelu (+6,3 %), když investoři pozitivně vnímaly růst cen čipů. Jedním z málo ztrátových oborů byly telekomunikace, když Verizon i AT&T is odepsaly více než 2 %.

Co se stalo - klíčové události minulého týdne

- Aktivita v sektoru služeb se v záři dostala na nejvyšší úroveň od loňského května. Hodnota indexu se dostala nad 50 bodů, což značí ekonomickou expanzi. Konkrétní hodnota byla 50,9 bodů.

- Velkoobchodní zásoby v srpnu poklesly o 1,3 %. Hodnota z minulého měsíce byla revidována z -1,4 % na -1,6 %.

Co se stane - očekávané události

- 14/10 Maloobchodní tržby

- 15/10 Index CPI

- 16/10 Průmyslová produkce, spotřebitelská důvěra

Vývoj titulů na amerických trzích

5/10 Goldman Sachs se dívá na velké US bankovní domy pozitivně, když zvýšila své doporučení k sektoru na "attractive" z "neutral." Broker se domnívá, že trh nezahrnul do cen dramatické zlepšení výsledků velkých bank v porovnání s menšími regionálními bankami. GS zároveň zvýšil doporučení pro Wells Fargo (WFC) na "buy" a zařadil Capital One Financial (COF) do svého "conviction buy" listu.

7/10 Velkoobchodník Costco Wholesale Corp. (COST) reportoval ve svém čtvrtém fiskálním kvartále pokles čistého zisku na 374 mil. USD (85 centů na akcii) ve srovnání s 398 mil. USD (90 centů na akcii) z předchozího roku. Analytici dotázaní FactSet v průměru odhadovali zisk 77 centů na akcii. Tržby v USA klesly o 6 % a celosvětové tržby se snížily o 3 %.

7/10 Deutsche Bank zvýšila doporučení pro akcie největšího světového výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola (KO) na "buy" z "hold." Broker citoval lepší výhled cen komodit a vývoje měn, stabilní objemy prodejů a zlepšené vztahy firmy se stáčírnami v USA.

7/10 Podle výkonného šéfa konglomerátu 3M Co. (MMM) George Buckleyho plánuje společnost během následujících 12 měsíců vynaložit 1 mld. USD na akvizice. 3M plánuje 10 až 20 akvizic v odlišných sektorech. Buckley uvedl, že firma plánuje koupit zavedené značky, které společnosti pomohou proniknout na zahraniční trhy.

7/10 Největší výrobce geneticky upravených plodin Monsanto Co. (MON) oznámil za 4Q FY 2009 zisk 0,02 USD na akcii a o 1 USc překonal očekávání analytiků. Tržby dosáhly 1,88 mld. USD (vs. konsensus 1,9 mld. USD). Firma potvrdila ziskový výhled pro další období ve výši 3,1 – 3,3 USD/akcie.

8/10 Firma Alcoa Inc. (AA), americký výrobce hliníku, překvapila analytiky svým ziskem po třech po sobě následujících kvartálních ztrátách. Čistý zisk ve třetím kvartálu dosáhl 77 mil. USD (8 centů na akcii) oproti 268 mil. USD (33 centů na akcii) z minulého roku. Bez jednorázových položek byl čistý zisk 4 centy na akcii, trh očekával ztrátu 9 centů na akcii. Tržby klesly na 4,6 mld. USD oproti 7 mld. USD z předchozího roku. Analytici odhadovali tržby na úrovni 4,51 mld. USD.

8/10 Zisk společnosti PepsiCo Inc. (PEP) za 3Q vzrostl na 1,72 miliard USD / 1,09 USD na akcii z 1,58 miliard USD / 99c na akcii z loňského roku. Tržby mírně klesly na 11,08 miliard USD. Analytici v průměru očekávali zisk 1,03 USD při tržbách 11,26 miliard USD. Společnost zároveň uvedla, že v roce 2010 očekává 11-13% nárůst zisku a tržeb.

SRN

Vývoj indexu DAX

popis

Komentář k vývoji indexu

Dvoutýdenní propad německých akcií se v kontextu oživení na globálních trzích zastavil a index DAX atakoval své letošní maximální hodnoty. Na týdenní bázi hlavní si hlavní německý index připsal 4,4 %. Nejsilnější růsty si akcie připsaly v úterý. Výsledková sezóna začíná v USA tradičně dříve než v Evropě a tak byla pozornost investorů upřena především do zámoří.

Start týdne byl pozitivně ovlivněn rovněž makrodaty z USA, když aktivita ve službách vzrostla nad hranici 50 bodů. Přes varování od JP Morgan ohledně nutnosti navyšování kapitálu se dařilo v Evropě bankovním titulům, když naopak BoA zvýšila doporučení pro sektor na „overweight“. Deutsche Bank posílila o 7 %, akcie Commerzbank si připsaly 8,5 %. Kromě akcií Adidasu (-0,2 %) zakončily týden všechny tituly z báze indexu DAX v kladných hodnotách. Absolutně největší zisky si připsaly akcie BASF (+9,8 %) a Heinekenu (+9,2 %).

Co se stalo - klíčové události minulého týdne

- Maloobchodní tržby v eurozóně v srpnu meziměsíčně klesly o nečekaně mírných 0,2 %. Za mírnějším než očekávaným poklesem stálo částečné zotavení v potravinářském sektoru.

- Průmyslové objednávky v srpnu meziměsíčně vzrostly o 1,4 % a jedná se tak již o šestý růst v řadě. Celkově se průmyslová výroba v srpnu zvýšila meziměsíčně o 1,7 % po revidovaném poklesu o 1,1 % z minulého měsíce. Na meziroční bázi je výroba stále výrazně nižší, a to konkrétně o 16,8 %.

- Podle konečných údajů HDP eurozóny ve 2Q mezikvartálně poklesl pouze o 0,2 % oproti původním odhadům ve výši -0,3 %. Meziročně se ekonomika propadla o 4,8 %.

- ECB podle očekávání ponechala úrokové sazby beze změny na úrovni 1 %. Prezident ECB v projevu uvedl, že ekonomika se stabilizuje a bude se postupně zlepšovat. Dodal, že nejistota však zůstává vysoká a zotavení bude nerovnoměrné.

Co se stane – očekávané události

- 13/10 Index ZEW

- 14/10 Průmyslová produkce eurozóna

- 15/10 Index CPI eurozóna

Vývoj titulů na německém trhu

5/10 Podle odhadů J. P. Morgan Chase budou evropské banky potřebovat získat až 78 mld. USD dodatečného kapitálu. 38 mld. USD mohou dle brokera potřebovat na zpětný odkup podílů, které v rámci poskytnutí kapitálu získaly od evropských vlád, dalších 40 mld. USD pak bude potřeba na vyšší požadavky na kapitálovou strukturu bank. Mezi bankami, kterých by se to mohlo týkat, jsou německá Commerzbank AG (CBK), irské banky Allied Irish Banks a Bank of Ireland nebo francouzská Societe Generale.

6/10 Výrobce sportovního zboží Adidas AG (ADS) obdržel od Nomura Holdings zvýšené doporučení na 'buy' z 'reduce'. Cílová cena byla zvýšena z 26 EUR na 42 EUR.

7/10 Ott Beisheim, jeden ze spoluzakladatelů maloobchodního řetězce Metro (MEO), prodal privátním způsobem 17 mil. akcií, což reprezentuje podíl ve výši 5,2 %.

8/10 Německý výrobce oceli Salzgitter Ag (SZG) očekává za celý rok 2009 ztrátu a nevidí prostor pro zvyšování cen. Wolfgang Leese, CEO Salzgitteru, prohlásil, že ocelářský průmysl se dostane na úroveň roku 2007 nejdříve v roce 2012.

8/10 E.ON Ag (EOAN), největší německý výrobce elektřiny, zbrzdí svůj projekt nové uhelné elektrárny ve Velké Británii o 2-3 roky kvůli nižší poptávce po elektřině.

9/10 Tržby Audi, divize společnosti Volkswagen (VOW), v září klesly meziročně o 6,8 %; nejvyšší propady přitom byly zaznamenány v Německu (-28 %). Počet prodaných vozů dosáhl 88 600. Audi zopakovalo svůj cíl prodeje 900 000 vozů celkově za letošní rok. Za prvních devět měsíců došlo k prodeji 705 300 aut (-7,5 %).

9/10 Credit Suisse zvýšila doporučení pro akcie největší německé banky Deutsche Bank AG (DBK) na "neutral" z předchozího "underperform." Cílová cena byla ponechána na 36 EUR. Broker jako důvod uvedl očekávané zlepšení výnosů evropských bank.

Autor: David Brzek

Poslední zprávy

Právě diskutujete


Zajímavé vzestupy

STOCK91,00+9,64
BABKOFOL420,00+0,96
PEGAS810,00+0,75
GECBA83,95+0,66
VGP1 560,00+0,65

Zajímavé poklesy

TOMA1 230,00-0,81
VIG718,00-0,62
KOMB931,00-0,21
TELEC275,50-0,18
ERBAG997,20-0,12

Kurzovní lístek

EURnahoru25,370+0,29
HUFnahoru8,224+0,19
JPYnahoru18,654+0,88
PLNnahoru6,090+0,16
USDnahoru20,742+0,52

demo-e-broker

Indexy

Pro úplné zobrazení je nutné mít nainstalován Flash Player, dostupný např. zde.

Flash | Obrázek

PXnahoru+0,311 119,0518.01.18
RMdolu-0,051 482,1118.01.18
DJIAdolu-0,3726 017,8118.01.18
NASDAQdolu-0,037 296,0519.01.18
SP500dolu-0,162 798,0318.01.18
DAXnahoru+0,7413 281,4318.01.18
WIG20dolu-0,592 461,2129.12.17


Odborné články

Ekonomika ČT24.cz