Uživatel nepřihlášen | Přihlásit se | Zaregistrovat se
Středa 24.1.2018 0:27
Akcie.cz»Zpravodajství»Odborné články»Týdenní report: České akcie proti světovému sentimentu

Zpravodajství

Týdenní report: České akcie proti světovému sentimentu

09.11.2009 13:02:00 | Fio banka

Fio report: týdenní zpravodajství z kapitálových trhů (2. – 6. listopadu 2009)

Česká republika

popis

Komentář k vývoji indexu

Pražská burza navázala na svůj pokles z minulého týdne a index PX oslabil o 0,55 %. Největší ztráty si připisoval náš trh v úvodu týdne a na nejnižší hodnoty se dostal v úterý. Na trhu panovala nadále malá likvidita a trh hlavně v pondělí až překvapivě odolával sentimentu na zahraničních trzích. Přes poklesy v úvodu týdne se index nedostal pod hranici postranního trendu, ve kterém se pohybuje již několik měsíců.

Vyšší nervozita před výsledky byla k vidění u akcií Komerční banky (-1,2 %). Ta se v úvodu týdne částečně i díky globálním poklesům ve finančním sektoru obchodovala pod hranicí 3400 Kč, po výsledcích se však úspěšně vrátila nad tuto hranici a končila týden na hodnotě 3539 Kč. Erste na týdenní bázi prakticky stagnovala, když investoři vyčkávají na výsledek úpisu akcií. Akcie VIG se propadly o 3 % a vrátily se pod hranici 1000 Kč. Rakouský pojišťovací ústav zveřejní své výsledky příští týden. Zahájení obchodování s akciemi polské PGE zatím příliš ČEZu nepomohlo (-0,4 %), přestože titul po IPO na polské burze silně posiloval. Nejvyšší zisk si připsala Telefónica O2, pozitivní změna o 0,75 % však není žádný výrazný pohyb.

Co se stalo - klíčové události minulého týdne

- Podle prognózy Evropské komise klesne v letošním roce domácí HDP o 4,8 %. V roce 2010 očekává již EK růst o 0,8 %. Původní prognóza počítala s růstem pouze o 0,3 %. Pro rok 2011 počítá EK s růstem o 2,3 %.

- ČNB na svém zasedání ponechala úrokové sazby beze změny. Hlavní 2W repo sazba tak zůstala na 1,25 %. Pro zachování sazeb se hlasovalo v poměru 4:3. Centrální banka v nové prognóze zvýšila předpověď pro růst HDP v příštím roce na 1,4 % z původních 0,8 %.

Vývoj titulů na domácím trhu

ČEZ

3/11 Do tendru na vybudování nových jaderných reaktorů v Temelíně a na dalších místech se přihlásili tři zájemci. Jednalo se podle očekávání o francouzskou Arevu, ruský Atomstrojexport v konsorciu se Škoda JS a americký Westinghouse.

4/11 Regulátoři EU schválili společnosti ČEZ a slovenské státní firmě JAVYS plán na výstavbu dvou nových bloků jaderné elektrárny v Jaslovských Bohunicích. Souhlas s projektem byl udělen díky stanovisku, že nedojde nijak k významnému narušení konkurenčního prostředí v Evropě.

Erste Bank

4/11 V průběhu týdne došlo k aktualizacím doporučení a cílových cen Erste Bank od mnoha brokerských domů. BNP Paribas zvedla cílovou cenu z 27 EUR na 29 EUR. Vyšší doporučení na stupni „buy“ má momentálně Bank of America/Merrill Lynch. O 1 EUR zvýšila cílovou cenu Citibank, a to na 33 EUR. Zvýšená, přesto pesimističtější než ostatní změny, je úprava od Sal. Oppenheimer. Privátní banka zvýšila stupeň ze „sell“ na „neutral“ a cílovou cenu z 20 EUR na 27 EUR.

Komerční banka

4/11 Komerční banka vykázala ve 3Q čistý zisk 2,68 mld. Kč a mírně tak zaostala za očekáváním trhu. Meziročně se jedná o pokles ziskovosti o 23 %, když banka vytvořila podstatně vyšší opravné položky na rizikové úvěry. Náklady rizika vyskočily na 1,33 mld. Kč. Růst rizikových úvěrů již částečně zpomalil tempo, v příštích kvartálech banka však nadále počítá s mírným růstem nákladů na riziko. Čisté úrokové výnosy se meziročně zvýšily zhruba o 4 %, mezikvartálně však banka zaznamenala pokles.

Unipetrol

5/11 Podle údajů zveřejněných v HN předal státem ovládaný provozovatel ropovodů Mero společnosti Shell nabídku na odkoupení menšinového podílu ve společnosti Česká rafinérská. 51 % drží ve společnosti Unipetrol, 32,4 % patří italské Eni a zbývající podíl právě Shellu. Podle informací médií se nabídková cena má pohybovat kolem hodnoty 125 mil. USD. Generální ředitel Mero uvedl, že jednání zřejmě potrvají ještě několik měsíců, a k ceně se nechtěl vyjadřovat.

Co se stane - očekávané události

- 10/11 Výsledky VIG

- 11/11 Výsledky Telefónica O2

- 12/11 Výsledky ČEZ

- 13/11 Výsledky Unipetrol

Amerika

popis

Komentář k vývoji indexu

Po dvou týdnech poklesů vykázaly americké indexy na týdenní bázi kladné zhodnocení. Index Dow Jones se vrátil nad hranici 10 tis. bodů a zavíral silnější o 3,2 %, technologický Nasdaq posílil o 3,3 %. Širší index S&P 500 rostl ve všech pěti seancích tohoto týdne. Pozitivní vliv na obchodování měla lepší než očekávaná data ohledně prodeje nových domů, indexu ISM v průmyslu a zlepšené produktivity práce, které převážily horší než očekávaný výsledek nezaměstnanosti.

K pozitivnímu sentimentu přispěly i nové akvizice, když zvláště pozorně bylo sledováno převzetí dopravní společnosti Burlington Northern Santa Fe Corp. (+29 %) ze strany Buffettovy Berkshire Hathaway Inc. Z báze indexu DJ se dařilo především akciím General Electric (+7,5 %), kterým pomohl pozitivní výsledek průmyslové statistiky. Dobrou výkonnost převedly rovněž stavební firmy, když souhrnný index posílil o 8,9 %. Třetí největší stavitel domů Lennar posílil o 12 %, když kromě statistiky prodejnosti bylo podporou zvýšené doporučení od Credit Suisse. Ceny zlata se posunuly na nové rekordy a dařilo se tak těžařským firmám, když Newton Mining posílil o 13 %.

Co se stalo - klíčové události minulého týdne

- Průmyslová výroba v USA vzrostla podle indexu ISM na nejvyšší hodnotu za poslední tři roky. Index nákupních manažerů v průmyslu v říjnu vzrostl na 55,7 ze zářijových 52,6. Analytici v průměru očekávali růst indexu na 53.

- Tovární objednávky v září v USA vzrostly o 0,9 %, zatímco v předchozím měsíci oslabovaly o 0,8 %. Ekonomové očekávali nárůst o 0,8 %.

- ISM index mimo výrobní sektor klesl v říjnu na 50,6 bodů oproti 50,9 bodům, odhad trhu byl 51,5 bodů. Index obchodní aktivity rostl na 55,2 z 55,1 bodů, když se očekávalo 54,7 bodů.

- Míra nezaměstnanosti v USA vzrostla z předchozích 9,8 % na 10,2 % při tržním očekávání růstu na 9,9 %.

Co se stane - očekávané události

- 13/11 Spotřebitelská důvěra

Vývoj titulů na amerických trzích

26/10 Humana (HUM), americká zdravotní pojišťovna, oznámila, že ve třetím kvartálu navýšila meziročně čistý zisk o 65 % na 301,5 mil. USD (1,78 USD na akcii). Tržby rostly o 8 % na 7,72 mld. USD. Pojišťovna odhaduje svůj zisk v roce 2010 na 5,05-5,25 USD na akcii ve srovnání s odhadem 6,15 USD na akcii v roce 2009. Tržby jsou odhadovány na 32-34 mld. USD oproti 31 mld. USD v roce 2009. Analytici očekávali v tomto kvartálu zisk 1,77 USD na akcii, za celý rok 2009 zisk na akcii 6,14 USD a v roce 2010 5,42 USD.

2/11 US automobilka Ford Motor Co. (F) zveřejnila ve 3Q první provozní zisk od 1Q 2008. Provozní zisk dosáhl 1,1 mld. USD / 0,26 USD na akcii, když ve stejném období loňského roku hospodařil se ztrátou 3 mld. USD / 1,32 USD. Analytici přitom očekávali ztrátu 0,20 USD / akcii. Čistý zisk dosáhl 997 mil. USD. Tržby meziročně poklesly o 2,5 % na 30,9 mld. USD, zatímco trh očekával 28,5 mld. USD. Společnosti se podařilo ve 3Q zvýšit svůj podíl na US automobilovém trhu, a to o 2,2 %, nepatrný nárůst zaznamenala automobilka i v Evropě. Na hospodaření se pozitivně promítl program šrotovného v USA.

3/11 Druhý největší vydavatel kreditních karet na světě MasterCard Inc. (MA) vykázal ve 3Q zisk bez zahrnutí jednorázových položek ve výši 3,48 USD na akcii, zatímco analytici očekávali zisk 2,93 USD / akcii.

3/11 US společnost Berkshire Hathaway Inc. (BRK.A) patřící US miliardáři Warrenu Buffettovi se dohodla na koupi US provozovatele železniční dopravy Burlington Northern Santa Fe Corp. (BNI). Buffettova firma koupí 77,4 % dopravce, které ještě nevlastí. Za každou akcii BNI zaplatí 100 USD a celková transakce tak dosahuje 44 mld. USD, včetně převzetí dluhu v hodnotě 10 mld. USD.

3/11 Největší výrobce zdravotních a hygienických potřeb na světě Johnson & Johnson (JNJ) plánuje v rámci restrukturalizačního plánu propustit 6 až 7 % ze své celkové pracovní síly. Propouštění by mělo ušetřit až 1,7 mld. USD do roku 2011.

3/11 Jeden z největších světových výrobců a prodejců nářadí a kovových výrobků pro domácí kutily Stanley Works (SWK) se dohodl na koupi dalšího výrobce nářadí - Black & Decker Corp. (BDK). Transakce bude uhrazena v akciích a akcionáři BDK obdrží za každou svou akcii 1,275 akcií SWK. Celková hodnota transakce činí 4,5 mld. USD a podléhá schválení antimonopolního úřadu a akcionářů obou společností. Díky akvizici by mělo ročně dojít ke snížení nákladů o 350 mil. USD.

5/11 Mediální společnost Time Warner (TWX) oznámila za třetí čtvrtletí pokles zisku o 38 % na 661 milionů USD / 55c na akcii, tržby klesly o 6 % na 7,14 miliard USD. Po úpravě o speciální položky dosáhl zisk 61c na akcii při tržním očekávání zisku 53c. Společnost nadále plánuje zbavit se jednotky AOL do konce roku. Celkově pro letošní rok pak zvyšuje své očekávání zisku na nejméně 2,05 USD na akcii. Předchozí odhady počítaly zhruba se ziskem na úrovni čísel z roku 2008 (1,98 USD).

Německo

popis

Komentář k vývoji indexu

Německé akcie po výrazném propadu z minulého týdne umazaly část této ztráty. Hlavní index DAX posílil o 1,3 %, když se kromě úterní seance pohyboval v kladných číslech. Úvod týdne byl v Evropě poznamenán nervozitou ve finančním sektoru, když švýcarská UBS reportovala horší výsledky a britská RBS dostala další vládní pomoc. V kombinaci s vlastními horšími výsledky šla Commerzbank proti trhu a oslabila o 2,1 %, Deutsche Bank oslabila o 2,75 %.

Ztrátových titulů bylo v bázi indexu DAX však podstatně méně - více než 2/3 titulů zakončily týden s kladným výsledkem. Růst o 8,7 % předvedly akcie Adidasu, když firma reportovala lepší než očekávaný výsledky za 3Q. Dobré výsledky díky zvýšené poptávce z Asie zaznamenal výrobce průmyslových plynů Linde a akcie přidaly 7,5 %. Zvýšený výhled tržeb pro tento rok pomohl společnosti Software AG k růstu o 15 %.

Co se stalo - klíčové události minulého týdne

- Maloobchodní tržby v eurozóně v září klesly o 0,7 %. Meziročně to znamená pokles o 3,6 %. Ekonomové očekávali měsíční růst o 0,1 %.

- Evropská centrální banka ponechala výši základní úrokové sazby beze změny na 1 %.

- Tovární objednávky v září vzrostly o 0,9 %, zatímco ekonomové očekávali nárůst o 1 % poté, co v srpnu objednávky vzrostly o revidovaných 2,1 % (před revizí +1,4 %). Meziročně poklesly tovární objednávky o 13,1 %, když se čekal pokles o 13,6 %.

Co se stane – očekávané události

- 9/11 Průmyslová produkce

- 10/11 Spotřebitelské ceny, Index ZEW

- 13/11 HDP za 3Q

Vývoj titulů na německém trhu

2/11 Druhý největší výrobce průmyslových plynů na světě - Linde AG (LIN) - reportoval nejmenší pokles zisku za poslední rok, když společnost zaznamenala oživení poptávky z Asie. Čistý zisk klesl meziročně o 4,5 % na 169 mil. EUR, zatímco analytici očekávali zisk 156,5 mil. EUR. Tržby poklesly o 9,5 % na 2,84 mld. EUR.

3/11 Automobilka BMW (BMW) oznámila, že čistý zisk meziročně klesl o 74 % na 78 mil. EUR. Tržby klesly o 6,6 % na 11,76 mld. EUR. Hotovostní zásoba společnosti se snížila o 17 % na 9,9 mld. EUR.

3/11 Maloobchodní řetězec Metro Ag (MEO) reportoval 61% meziroční pokles čistého zisku na 72 mil. EUR z 183 mil. EUR. Odhad trhu byl zisk 89 mil. EUR. Tržby klesly o 4,6 % na 15,6 mld. EUR. Vedení předpokládá, že podmínky na trhu zůstanou v závěru roku tvrdé. Společnost v rámci reportu výsledků potvrdila, že zůstává na ruském trhu a neplánuje se stáhnout.

28/10 Výrobce produktů osobní hygieny Beiersdorf AG (BEI) ve 3Q poklesl zisk meziročně o 10 % na 98 mil. EUR, přesto společnost překonala očekávání trhu 89,2 mil. EUR. Společnost zároveň zvýšila výhled marží u spotřebitelské divize pro letošní rok na 11 % z předchozího odhadu 10 %. Nárůst marží očekává firma i u průmyslové divize, kde by měly dosáhnout nejméně 2 %. Tržby společnosti meziročně klesly o 3,4 % na 1,41 mld. EUR.

4/11 Druhý největší výrobce sportovního oblečení Adidas AG (ADS) zaznamenal ve 3Q meziroční pokles zisku o 30 %, když se na výsledcích negativně promítlo snižování cen mezi konkurenty a také oslabení ruského rublu. Zisk klesl na 213 mil. EUR / 1,33 EUR na akcii. Analytici přitom očekávali zisk 211 mil. EUR. Tržby meziročně poklesly o 6,3 % na 289 mld. EUR, když byly ve 3Q 2008 ovlivněny rekordními tržbami v souvislosti s olympiádou v Pekingu. Hrubá marže se snížila o 3,7 % na 45,3 %.

4/11 Podle říjnové statistiky prodeje v USA německé automobilky s výjimkou výrobce luxusních vozů BMW (BMW) zaznamenaly meziroční nárůst. Největší evropská automobilka Volkswagen zvýšila v říjnu prodeje o 7,2 % na 17 037 vozů. Výrobce luxusních vozů Porsche SE (PAH3) meziročně zvýšil prodeje o 15 % na 1 642 vozů a Daimler AG (DAI) si připsal největší růst mezi německými automobilkami s růstem prodejů o 21 %. Již zmiňované BMW klesly prodeje o 19 % na 20 619 vozů.

5/11 Německá telekomunikace Deutsche Telekom (DTE) reportovala ve třetím kvartálu čistý zisk 959 mil. EUR oproti 895 mil. EUR z předchozího roku. Analytici dotázaní Dow Jones Newswire odhadovali zisk 901 mil. EUR. Čisté tržby vzrostly meziročně o 5,2 % na 16,26 mld. EUR. Společnost potvrdila svůj výhled na rok 2009, když očekává pokles ukazatele EBITDA o 2-4 %.

5/11 Commerzbank (CBK) ve třetím kvartálu prodělal 1,05 mld. EUR ve srovnání se ztrátou 285 mil. EUR, Reuters v průměru očekával ztrátu 696 mil. EUR. Čistý úrokový výnos činil 1,769 mld. EUR oproti 1,211 mld. EUR, očekávání trhu bylo 1,79 mld. EUR.

6/11 Operátor frankfurtské burzy Deutsche Boerse AG (DB1) ohlásil ve 3Q pokles zisku kvůli poklesu obchodování a ztrátě tržního podílu na úkor menších konkurentů. Čistý zisk klesl meziročně o 38 % na 158,3 mil. EUR / 0,85 EUR na akcii z 257,3 mil. EUR, a to díky nižšímu počtu transakcí a nižším poplatkům. Výsledek zaostal za odhady analytiků o 4,4 %. Tržby klesly o 19 % na 500,9 mil. EUR.

Poslední zprávy

Právě diskutujete


Zajímavé vzestupy

PEGAS844,00+2,68
TABAK17 180,00+1,78
TELEC286,00+0,88
ERBAG1 034,00+0,73
CEZ522,50+0,58

Zajímavé poklesy

EFORU109,00-3,54
PEN9,40-1,05
VIG722,00-0,76
STOCK88,90-0,34
PVT1,000,00

Kurzovní lístek

EURdolu25,405-0,01
HUFnahoru8,192+0,13
JPYdolu18,771-0,25
PLNdolu6,093-0,04
USDnahoru20,742+0,04

demo-e-broker

Indexy

Pro úplné zobrazení je nutné mít nainstalován Flash Player, dostupný např. zde.

Flash | Obrázek

PXnahoru+0,381 137,0623.01.18
RMnahoru+0,661 511,0523.01.18
DJIAdolu-0,0126 210,8123.01.18
NASDAQnahoru+0,717 460,2923.01.18
SP500nahoru+0,222 839,1323.01.18
DAXnahoru+0,7113 559,6023.01.18
WIG20dolu-0,592 461,2129.12.17


Odborné články

Ekonomika ČT24.cz