Uživatel nepřihlášen | Přihlásit se | Zaregistrovat se
Středa 17.1.2018 11:56
Akcie.cz»Zpravodajství»Odborné články»Týdenní report: Dubaj zamíchala kartami

Zpravodajství

Týdenní report: Dubaj zamíchala kartami

30.11.2009 13:55:00 | Fio banka

Fio report: týdenní zpravodajství z kapitálových trhů (23. – 27. listopadu 2009)

ČR: Vývoj indexu PX

popis

Komentář k vývoji indexu

Tři ztrátové seance na pražské burze byly ohraničeny růstem na začátku a konci týdne. Tato sestava vedla k poklesu indexu PX o 3,36 %. Index se v průběhu týdne dostal intraday pod hranici 1100 bodů a bojoval tak se spodní linií postranního kanálu, ve kterém se pohybuje posledních několik měsíců. Všechny emise z hlavního segmentu SPAD zakončily týden v červených číslech. Dvouciferný propad byl k vidění u mediální CME (-10 %).

S nervozitou ve finančním sektoru ztrácela výrazně Erste Bank (-4,6 %). Příznivě nepůsobily ani zprávy o možném vyšetřování expanze firmy v předchozích letech. Vyšetřování ze strany EK působilo rovněž negativně u akcií ČEZu (-1,8 %), pokles však byl mírnější než u celého trhu. S poklesem cen komodit ztrácely akcie těžařské společnosti NWR (-4 %). Přes velmi dobré výsledky se negativnímu sentimentu neubránily ani akcie Pegasu, ztráta byla však pouze kosmetických 0,2 %. Dobré výsledky a zlepšení výhledu pro letošní rok může být pro titul nadále oporou.

Vývoj titulů na domácím trhu

AAA Auto

26/11 Prodejce ojetých automobilů zveřejnil konečné výsledky za 9M letošního roku. Celkové tržby poklesly o 42 % na 42,7 mil. EUR. Pokles je dám nižším počtem prodaných vozů i nižší prodejními cenami. Provozní zisk EBIT dosáhnul 2 mil. EUR, čistý zisk byl potvrzen ve výši 0,9 mil. EUR.

CME

24/11 Mediální skupina CME obdržela snížené doporučení od Erste Bank na „reduce“ z původního „buy“.

ČEZ

24/11 Evropská komise zahájila šetření v energetické společnosti ČEZ kvůli podezření z potlačování konkurence na trhu s elektřinou. V úterý byly zahájená nehlášená kontrola v sídle společnosti. Kontrola se vztahuje i na skupinu J&T, která na energetickém trhu působí prostřednictvím energetického průmyslového holdingu.

26/11 Dodávky elektřiny pro domácnosti v příštím roce zlevní na základě rozhodnutí Energetického regulačního úřadu v průměru o 3,6 %. Cena silové elektřiny zlevní v průměru o 14,8 %, výrazný nárůst je však u regulované části, která vzroste o 11,7 %. Největší zásluhu na růstu regulované složky má dotace výroby z obnovitelných zdrojů.

ECM

25/11 Developerská společnost vykázala za 9M letošního roku čistou ztrátu 28,08 mil. EUR, v loňském období byla ztráta 22,15 mil. EUR. Na provozní úrovni je společnost rovněž nadále ve ztrátě, a to 5,76 mil. EUR. Výnosy z pronájmu vzrostly na 11,77 mil. EUR, což je meziroční nárůst o 41 %. Růst výnosů souvisí hlavně s vyšší obsazeností projektu CityTower.

Erste Bank

23/11 Po úpisu nových akcií Erste Bank se snížil podíl Erste Stiftung na 26,1 %, Kriteria Caixacorp zvýšila svůj podíl na 10,1 %. Podíl Austria Versicherungsverein dosahuje 4,61 %, Capital Research drží aktuálně 4,99 %.

25/11 Bývalí manažeři Erste Bank tvrdí, že bankovní skupina při skupování bankovních domů ve střední a východní Evropě uplácela politiky a úředníky. Vedení Erste obvinění odmítá, propuštění manažeři však připravují žalobu k americkému federálnímu soudu.

Komerční banka

25/11 JPMorgan zvýšila cílovou cenu pro akcie Komerční banky na 4000 Kč. Tato výše cílové ceny byla potvrzena i ze strany Citigroup, jejich doporučení bylo sníženo z „buy“ na „hold“.

Pegas Nonwovens

26/11 Výrobce netkaných textilií vykázal lepší než očekávané výsledky prakticky na všech úrovních. Vyšší ceny vstupních surovin byly vyváženy doprodejem zásob a zlepšenou efektivitou. Na provozní úrovni EBITDA dosáhl zisk 8,4 mil. EUR, trh očekával pouze 7,6 mil. EUR. Výnosy klesly o 15 % na 30,1 mil. EUR, trh očekával pokles až na 29 mil. EUR. Objem výroby se meziročně zvýšil o 1 % na 17270 tun. Vedení upřesnilo výhled pro celý letošní rok, když očekává pokles zisku EBIT již pouze o nejvýše 5 % místo původních až 10 %.

Co se stane - očekávané události

- 30/11 Průmyslová výroba

USA: Vývoj indexu Dow Jones, Nasdaq, S&P 500

popis

Komentář k vývoji indexu

Americké indexy v uplynulém týdnu prakticky stagnovaly, když index Dow Jones oslabil o zanedbatelných 0,1 %, technologický Nasdaq přišel o 0,4 %. Pozitivní vývoj z úvodu týdne byl smazán výrazným propadem během páteční seance. Obchodování v USA bylo ovlivňováno několika zásadními událostmi. Pro celkový vývoj bylo důležité, že díky svátku byl trh ve čtvrtek zavřený a v pátek se obchodovalo ve zkráceném režimu. Úterní seance byla ve znamení korekce HDP za 3Q, což působilo na trhy negativně, větším ztrátám však zabránil FED, který zlepšil výhled pro ekonomiku na příští rok.

Další důležitou informací byly problémy dubajského fondu, který zažádal o odklad splatnosti svých dluhopisů; tato událost vnesla na globální trhy opět velké napjetí. Pokles plynoucí z těchto informací se projevil skokově až při pátečním obchodování, poklesy nebyly však již tak výrazné, jelikož největší obavy panovaly na trhu ve čtvrtek, když bylo v USA zavřeno. Nervozita se nejvíce projevila u finančních institucí, když Bank of America oslabila o 3,8 %, akcie JPMorgan klesly o 2,7 %. V hektickém závěru týdne se výrazněji pohyboval dolar a na něm závislé ceny komodit, které ztrácely. Alcoa oslabila o 3,6 %. Při zvýšené nervozitě se naopak dařilo defenzivním sektorům jako telekomunikace, zdravotní péče a utility. Akcie AT&T posílily o 3,7 %.

Co se stalo - klíčové události minulého týdne

- Zpřesněný údaj o stavu americké ekonomiky poukázal na růst HDP ve 3Q o 2,8 %. Revize tak upřesnila první rychlý odhad, který poukazoval na růst o 3,5 %. Osobní spotřeba za 3Q dosáhla 2,9 %, když trh očekával 3,2 %.

- Listopadový index spotřebitelské důvěry v USA vzrostl z revidovaných 48,7 na 49,5 bodů. Trh v průměru očekával o 1,8 bodu méně.

- Osobní výdaje US domácností v říjnu překonaly očekávání, když vzrostly o 0,7 %. Ekonomové přitom očekávali nárůst o 0,1 % po poklesu v září o revidovaných 0,6 %. Osobní příjmy se zvýšily o 0,2 %, když se čekal růst o 0,1 %. Deflátor osobní spotřeby meziročně vzrostl o 0,2 %, když se čekal růst o 0,1 %.

Co se stane - očekávané události

- 1/12 ISM v průmyslu

- 2/12 Béžová kniha

- 3/12 ISM ve službách

- 4/12 Nezaměstnanost

Vývoj titulů na amerických trzích

23/11 Hewlett-Packard Co. (HPQ) ztrojnásobil zpětný odkup vlastních akcií na 12 mld. USD poté, co společnost reportovala silné finanční výsledky ve třetím kvartálu, které byly v souladu s předchozím předběžným odhadem. Čistý zisk ve třetím kvartálu vzrostl meziročně o 14 % na 2,4 mld. USD (99 centů na akcii), což odpovídá 1,14 USD upraveného zisku. Tržby klesly meziročně o 8 % na 30,8 mld. USD. Analytici očekávali zisk 1,13 USD při tržbách 30,4 mld. USD.

25/11 Největší výrobce zemědělských strojů na světě, Deere & Co. (DE), reportoval ve 4Q FY 2009 ztrátu 222,8 mil. USD / 0,53 USD na akcii, když ve stejném období loňského roku hospodařil se ziskem 345 mil. USD / 0,81 USD. Důvodem byla nižší poptávka ze strany farmářů, kteří odkládají své nákupy. Bez zahrnutí jednorázových položek hospodařila firma se ziskem 0,23 USD (vs. konsensus 0,03 USD). Tržby meziročně klesly o 28 % na 5,33 mld. USD. Pro FY 2010 očekává společnost zisk 900 mil. USD / 2,14 USD na akcii, zatímco analytici očekávali zisk 1,15 mld. USD / 2,76 USD na akcii. Tržby z prodeje zemědělských strojů se mají snížit o 1 %.

25/11 Druhý největší prodejce luxusních klenotů Tiffany & Co. (TIF) hospodařil ve 3Q se ziskem, který překonal očekávání analytiků, když společnost slavila úspěchy zejména v Asii a Evropě. Čistý zisk meziročně klesl o 1 % na 43,3 mil. USD / 0,35 USD na akcii. Zisk z pokračujících operací dosáhl 0,33 USD / akcii, zatímco analytici očekávali 0,24 USD. Tržby meziročně klesly o 2,9 % na 598,2 mil. USD (vs. konsensus 569,5 mil. USD). V Evropě však vzrostly o 12 % a v Asii o 10 %, naproti tomu v USA klesly o 10 %. Pro letošní rok společnost očekává zisk až 1,98 USD / akcii, když předchozí odhad činil 1,75 USD. Tržby by měly klesnout méně, než se čekalo, a to o 8 % (vs. předchozí projekce -10 %).

27/11 Poté, co se společnosti General Motors Co. nepodařilo prodat svojí evropskou divizi Saab švédskému výrobci vozů Koenigsegg, se o dlouhodobě ztrátovou divizi začali zajímat dřívější neúspěšní zájemci. Mezi nimi jsou čínská Beijing Automotive Industry Holding, Merbanco Inc. a Renco Group Inc. O dalším osudu divize bude vedení GM rozhodovat na zasedání 1. prosince.

Německo: Vývoj indexu DAX

popis

Komentář k vývoji indexu

Německé akcie zažily poměrně volatilní týden, když investoři citlivě reagovali na přicházející informace. Index DAX však nakonec na týdenní bázi zakončil s nevýrazným růstem o 0,4 % a umazal tak ztrátu z minulého týdne. Výrazné pohyby byly k vidění v pondělí, když DAX posílil o více než 2 %, ale následně hlavně ve čtvrtek, když hlavní německý index oslabil o 3,2 %. Pokles byl reakcí na problémy dubajského fondu se splatností vlastních dluhopisů a tato událost opět zvýšila globální nervozitu.

V Evropě se nedařilo hlavně finančnímu sektoru, který má expozice v Dubaji. Na německém trhu se to projevilo rovněž, když neztrátovějším titulem byla právě Commerzbak (-4,9 %). Přes 2 % si odepsaly i akcie Deutsche Bank. Po rezignaci jednoho z členů vedení automobilky MAN ztratily akcie více než 4 %. Pozitivním vývojem výrazně převyšovala ostatní akcie společnost Adidas, která posílila o 7,5 %. Trh pozitivně reagoval na zvýšené doporučení od Goldman Sachs.

Co se stalo - klíčové události minulého týdne

- PMI index ve výrobním sektoru v Německu za listopad rostl na 52 bodů oproti předchozím 51,1 bodům, když analytici očekávali 51,7 bodů. PMI index ve službách vzrostl na 51,5 bodů ve srovnání s minulou hodnotou 50,7 bodů, když tržní konsenzus byl 51,2 bodů.

- Německé HDP ve třetím kvartálu rostlo mezikvartálně podle konečných údajů o 0,7 % oproti revidovaným +0,4 % v předchozím. Meziročně HDP kleslo o 4,7 % ve srovnání s revidovanými poklesem -7 % z 2Q letošního roku.

- Ifo index obchodního klimatu v Německu v listopadu rostl na 93,9 bodů oproti revidovaným 92 bodům, odhad činil 92,5 bodů. Index očekávání posílil na 98,9 bodů oproti 96,8 bodům a odhadu 97,2 bodů. Index obchodních podmínek se zvýšil na 89,1 bodů oproti revidovaným 87,4 bodům, analytici očekávali 88 bodů.

- Nové průmyslové objednávky v eurozóně meziměsíčně v září rostly o 1,5 % oproti předchozímu revidovanému 0,6% růstu (původní odhad: +2 %), analytici očekávali růst pouze o 0,8 %. Meziročně objednávky klesly o 16,5 % ve srovnání s předchozím poklesem o 23,2 % (původní odhad: -23,1 %), trh očekával -17,7 %.

Co se stane – očekávané události

- 30/11 Spotřebitelské ceny v eurozóně

- 1/12 Maloobchodní tržby, nezaměstnanost

- 3/12 HDP v eurozóně

- 3/12 ECB – rozhodnutí o nastavení sazeb

Vývoj titulů na německém trhu

23/11 Infineon (IFX), druhý největší výrobce polovodičů v Evropě, očekává podle svého výkonného ředitele Petera Bauera v letošním fiskálním roce zisk. Firmě k němu pomůže jak úspora nákladů, tak silnější poptávka po jejích čipech používaných v počítačích.

25/11 Německý výrobce utilit E.ON AG (EOAN) plánuje společně se španělskou společností Abengoa SA postavit dvě solární elektrárny ve Španělsku, každá má mít výkon 50 Mw. V rámci této snahy vytvořily společný podnik, ve kterém každá strana vlastní 50% podíl. Továrny jsou již ve výstavbě a celkové investice se vyšplhají na 550 mil. EUR. Do provozu by měly vstoupit v roce 2011 a 2012.

26/11 Výrobce sportovního oblečení Adidas Ag (ADS) obdržel zvýšené doporučení „koupit“ z původního „neutral“ od Goldman Sachs a zároveň byl přidán do conviction buy list. Cílová cena společnosti byla navýšena na 47,40 EUR. Goldman Sachs očekává pozitivní příspěvek nadcházejícího světového šampionátu ve fotbale.

26/11 K + S (SDF), největší producent potaše v Evropě, připravuje úpis 26,4 mil. nových akcií. Firma očekává, že získá až 686 mil. EUR. Upisovací období bude zahájeno 27.11., jeho konec je naplánován na 10.12.2009.

27/11 Největší německý výrobce oceli ThyssenKrupp AG (TKA) plánuje propustit v letošním fiskálním roce 20 tis. zaměstnanců, když ekonomické oživení není na pevných základech a v roce 2010 nedojde k samoudržitelnému zlepšení. K září 2010 plánuje snížit společnost počet zaměstnanců na 167 tis. z 187 495 k 30. září letošního roku.

27/11 Divize společnosti Siemens AG (SIE) vyrábějící sluchadla pro sluchově postižené má přitahovat zájem ze strany fondů privátního kapitálu (private-equity), jako jsou KKR & Co. a BC Partners Ltd. Podle nejmenovaných zdrojů již několik investorů Siemens ohledně divize kontaktovalo. Díky divizi, jejíž hodnota by mohla činit až 3 mld. EUR, je Siemens jedničkou na světovém trhu se zařízením pro sluchově postižené. Siemens, který se chce soustředit na své další divize, má uvažovat o prodeji nebo IPO této divize.

Poslední zprávy

Právě diskutujete


Zajímavé vzestupy

PVT1,00+66,67
PRSLU2 560,00+7,56
EFORU116,00+6,42
PEN9,00+4,65
STOCK82,00+4,06

Zajímavé poklesy

TMR690,00-1,43
FOREG178,50-0,83
VIG725,50-0,68
PEGAS808,00-0,25
UNIPE376,50-0,13

Kurzovní lístek

EURnahoru25,515+0,05
HUFnahoru8,264+0,01
JPYdolu18,844-0,24
PLNnahoru6,117+0,11
USDdolu20,863-0,32

demo-e-broker

Indexy

Pro úplné zobrazení je nutné mít nainstalován Flash Player, dostupný např. zde.

Flash | Obrázek

PXdolu-0,291 111,6611:55:40
RMnahoru+0,061 483,9111:51:57
DJIAdolu-0,0425 792,8616.01.18
NASDAQdolu-0,517 223,6917.01.18
SP500dolu-0,352 776,4216.01.18
DAXdolu-0,3313 202,7911:35:53
WIG20dolu-0,592 461,2129.12.17


Odborné články

Ekonomika ČT24.cz