Uživatel nepřihlášen | Přihlásit se | Zaregistrovat se
Středa 17.1.2018 12:00
Akcie.cz»Zpravodajství»Odborné články»Finanční tituly umazávaly ztráty z minulého týdne

Zpravodajství

Finanční tituly umazávaly ztráty z minulého týdne

07.12.2009 12:51:00 | Fio banka

Fio report: týdenní zpravodajství z kapitálových trhů (30.11. 2009 – 4.12. 2009)

ČR: Vývoj indexu PX

popis

Komentář k vývoji indexu

Pražská burza umazala ztrátu z minulého týdne a index PX posílil o 3,47 %. Růst byl k vidění ve čtyřech seancích, když nejsilnější růst zaznamenal trh v pátek. Investoři pozitivně reagovali do dobrá makrodata z USA. Index se tímto růstem vrátil na střed pomyslného pásna 1100 bodů až 1200 bodů, ve kterém se pohybuje prakticky již 4 měsíce. Na trhu nadále panovala velmi nízká aktivita bez výraznějších korporátních zpráv.

Nejsilnější růst si připsaly akcie mediální skupiny CME, které přidaly téměř 10 %. Akcie rostly hlavně v závěru týdne, když oporou byl růst trhů v USA a uzavřená transakce mezi General Eletric a Comcast ohledně mediální skupiny NBC. Dařilo se i finančním titulům, které umazávaly své ztráty z minulého týdne po problémech v Dubaji, kdy byl finanční sektor pod tlakem. Komerční banka posílila o téměř 6 %, Erste Bank posílila o 3,2 %. Zpět nad hranici 430 Kč se opět vrátila Telefónica O2 (+3,7 %). Pokles cen elektřiny brzdil zájem u ČEZu, ale páteční seance ho nakonec posunula do kladných hodnot a titul přidal 2,2 %. Jediným ztrátovým titulem byly akcie Orco, které za minimálních obchodů oslabily o 2,1 %.

Co se stalo - klíčové události minulého týdne

- Podle Vladimíra Tomšíka z ČNB nehrozí díky propadu poptávky v nejbližší době vznik inflačních tlaků, tudíž centrální banka má nadále prostor pro případné snižování sazeb. Na posledním měnovém zasedání bylo rozhodnuto o stagnaci na úrovni 1,25 %, když poměr hlasů byl 4:3. Pro snížení hlasoval právě Tomšík, společně s viceguvernérem Singrem a guvernérem Tůmou.

- Ministr financí Janota předpokládá, že HDP klesne letos o 4,1-4,2 %. Oficiální předpověď resortu počítá s poklesem 5 %.

Vývoj titulů na domácím trhu

ČEZ

1/12 Podle obchodního ředitele Alana Svobody aktuální vyšetřování ze strany Evropské komise souvisí spíše se situací na trhu s hnědým uhlím než s trhem s elektřinou, který je díky energetické burze plně transparentní.

Erste Bank

30/11 Rakouská banka uvedla, že nemá žádnou expozici vůči problémy sužované společnosti Dubai World.

Komerční banka

30/11 Vedení KB se vyjádřilo, že nemá žádnou významnou expozici vůči Blízkému východu, kde Dubai World aktuálně řeší odklad splátek svých dluhopisů.

4/12 Generální ředitel Henri Bonnet v rozhovoru potvrdil, že v roce 2010 očekává mírný pokles nákladů rizika a bude moci dojít k rozpuštění části oprávek, jelikož ekonomické oživení nabírá obrátek. V oblasti úvěrového portfolia očekává mírný růst, když potenciál vidí hlavně u financování exportu a hypoték. Pro 4Q neočekává Bonnet změnu v trendech, které byly k vidění v průběhu roku. Bonnet rovněž potvrdil dividendovou politiku, která zahrnuje výplatu 55-60 % čistého zisku.

Orco Property Group

2/12 Developerská společnost ukončila jednání s americkou firmou Colony Capital, jelikož podmínky transakce nebyly dodrženy a tudíž vypršela platnost opce. Na konci listopadu vypršela lhůta, ve které se Orco mělo dohodnout na restrukturalizaci dluhu. Podle Aleše Vobruby firma neplánuje hledat kapitál u dalších investorů, tato záležitost přichází v úvahu až po vystoupení z ochranné lhůty. Aktuálně firma dokončuje plán, který počítá s prodloužením splatnosti dluhopisů o 10 let a progresivním splácením.

Pegas Nonwovens

1/12 Do funkce finančního ředitele byl po odcházejícím Aleši Garžovi byl jmenován Marian Rašík, který předtím působil v poradenské firmě Corpin Partners, kde se věnoval transakcím v oblasti korporátních financí. Představenstvo zároveň prodloužilo mandát na další 3 roky generálnímu řediteli Fratišku Řezáčovi a technickému řediteli Františku Kláškovi.

Unipetrol

2/12 Raiffeisen zvýšila doporučení pro Unipetrol na „koupit“ z původního „držet“. Cenový cíl byl zvýšen na 170 Kč z předchozích 132 Kč.

Co se stane - očekávané události

- 9/12 Nezaměstnanost

- 9/12 HDP za 3Q – konečný údaj

- 9/12 Spotřebitelské ceny

Amerika: Vývoj indexu Dow Jones, Nasdaq, S&P 500

popis

Komentář k vývoji indexu

Americké akcie si připsaly kladný týden a indexy atakovaly letošní maximální hodnoty. Dow Jones posílil o 0,8 %, podstatně lépe se dařilo technologickému Nasdaqu, který přidal 2,6 %. Za růstem technologického sektoru stál hlavně polovodičový segment, kterému se dostalo povzbudivých komentářů ohledně budoucího vývoje. Intel posílil o 7 % a byl nejrůstovějším titulem z báze indexu DJ. Konkurenční AMD posílilo o 14 %.

Obecně se akciím dařilo díky zmírnění napětí na Blízkém východě, podporou byla i překvapivá páteční data z trhu práce. Jejich pozitivní vliv díky výrazně posilujícímu dolaru byl sice částečně v úplném závěru páteční seance utlumen, pokles nezaměstnanosti byl však přijat jednoznačně pozitivně. Akcie Bank of America přidaly více než 5 %, když vedení rozhodlo o splacení 45 mld. vládní půjčky a společnosti se velmi rychle podařilo na trhu upsat nový kapitál. Po transakci s GE ( +1,6 %) posílily o více než 8 % akcie Comcastu. S poklesem cen ropy a dalších komodit smazaly své zisky ropný Exxon (-0,8 %) i Chevron (-0,2 %). Neztrátovějším titulem z DJ byly akcie DuPontu (-6 %), když vedení oznámilo výrazné zpoždění ve vývoji vybraného modifikovaného osiva.

Co se stalo - klíčové události minulého týdne

- Index ISM ve výrobním sektoru v listopadu klesl na 53,6 bodů z předchozích 55,7 bodů, odhad trhu byl 55 bodů.

- Aktivita v sektoru služeb se po dvou měsících vrátila opět do sestupné fáze, když index ISM klesl pod 50 bodů. Z říjnových 50,6 bodů se index v listopadu překvapivě propadl na 48,7 bodů, když trh očekával pokračování růstu na 51,5 bodů.

- Počet pracovních míst mimo zemědělství v USA klesl v listopadu výrazně méně, než se čekalo, a to o 11 tis.. Ekonomové očekávali pokles o 125 tis., když v říjnu přišlo o práci 111 tis. lidí po revizi. Míra nezaměstnanosti v USA se v listopadu snížila na 10 % poté, co v říjnu stoupla na 10,2 %.

- Tovární objednávky v USA v říjnu vzrostly o 0,6 % poté, co v předchozím měsíci rostly o revidovaných 1,6 % (před revizí 0,9 %). Ekonomové očekávali, že tovární objednávky budou stagnovat.

Co se stane - očekávané události

- 9/12 Velkoobchodní zásoby

- 11/12 Maloobchodní tržby

Vývoj titulů na amerických trzích

30/11 Goldman Sachs zvýšil doporučení pro akcie US ocelářských společností na "attractive" z přechozího "neutral." Akcie U.S. Steel Corp. (X) byly zároveň zařazeny na "conviction buy" list. Broker se domnívá, že ceny oceli ve druhé polovině roku 2010 porostou.

30/11 Akcie největšího světového výrobce zemědělské techniky Deere & Co. (DE) obdržely zvýšené doporučení od J.P. Morgan Chase na "neutral" z předchozího "underweight." Broker oznámil, že výhled společnosti pro následující rok potvrzuje odhady analytiků J.P. Morgan, že prodeje zemědělské techniky zůstanou s největší pravděpodobností v roce 2010 pod tlakem. Odhadované EPS 2,12 USD je pak in-line s dolním pásmem odhadu brokera - 2,10 USD / akcii. Cílová cena je stanovena na 52 USD.

1/12 Zisk maloobchodního prodejce kancelářských potřeb Staples Inc. (SPLS) vzrostl za fiskální 3Q o 72 % na 269,4 milionů USD (37c na akcii), když výsledky v loňském roce byly ovlivněny vysokými náklady na restrukturalizaci (132 mil.USD). Tržby společnosti klesly o 6,2 % na 6,52 miliard USD. Po úpravě zisk dosáhl 39c. Analytici očekávali zisk 37c při tržbách 6,51 miliard USD.

2/12 Morgan Stanley zvýšil doporučení pro akcie aerolinek, když se domnívá, že není pravděpodobné, že bude lepší čas pro vstup do pozice, než je nyní - akcie AMR Corp. (AMR) a UAL Corp. (UAUA) na "overweight" z předchozího "equalweigh," zatímco snížil doporučení pro Alaska Air (ALK) na "underweight" z předchozího "equalweight."

3/12 Bank of America (BAC) sdělila, že zaplatí 45 mld. USD vládě, která dříve bance poskytla finance v rámci programu TARP. Bank of America použije 26,2 mld. USD přebytečné likvidity a 18,8 mld. USD z prodeje akcií; zároveň plánuje navýšení kapitálu o 4 mld. USD prodejem aktiv.

3/12 General Electric se dohodl s provozovatelem kabelového vysílání Comcast na společném podniku. GE převede do společného podniku NBC Universal a Comcast vloží všechny svá aktiva. Ve společném podniku bude držet majoritu právě Comcast, GE bude mít 49% podíl. Dohoda obsahuje pravidla pro další postupný odchod GE z mediálního byznysu. V rámci transakce obdrží GE platbu ve výši 6,5 mld. USD. Z dluhu nové společnosti ve výši 9,1 mld. USD půjde významná plata rovněž do GE, která finance použije na úhradu získání zbývajícího podílu v NBC od Vivendi.

Německo: Vývoj indexu DAX

popis

Komentář k vývoji indexu

Německý index DAX podstatněji rozšířil svůj nevýrazný zisk z minulého týdne a tentokrát posílil o 2,3 %. Investoři pozitivně vnímali zmírnění napětí ohledně problémů v Dubaji, pozitivně v úvodu týdne působilo i obchodování v Asii, když v Číně byly reportována dobrá průmyslová data. Konec týdne se nesl ve znamení silné pozitivní reakce na páteční data o nezaměstnanosti v USA. Snížené napětí na Blízkém východě bylo v úvodu týdne znát hlavně u finančních titulů, maximální zisky se jim však do konce týdne udržet nepodařilo.

Deutsche Bank posílila o 3,6 %, Commerzbank si nakonec připsala jen 0,4 %. Téměř 10 % přidaly akcie letecké společnosti Lufthansa, když konkurenční British Airways pozitivně komentovala obnovenou poptávku. Po delší době se nad hranici 10 EUR vrátily akcie Deutsche Telekomu (+7,3 %). Společnosti se podařilo získat zajímavý kontrakt s energetickou společností BP. Ztrácely naopak akcie automobilek, když u MANu investoři spekulují o možných dopadech vyšetřování nelegálních praktik. O 6,7 % oslabily rovněž akcie Volkswagenu.

Co se stalo - klíčové události minulého týdne

- Index spotřebitelských cen v eurozóně předběžně v listopadu vzrostl tempem 0,6 %, zatímco ekonomové očekávali růst o 0,4 % poté, co v říjnu klesly ceny o 0,1 %.

- Maloobchodní tržby v Německu v říjnu meziměsíčně vzrostly o 0,5 % po předchozím revidovaném poklesu o 0,2 % (původně -0,5 %). Očekával se růst o 0,4 %. Meziročně tržby klesly o 1,7 % při očekávání poklesu o 1,9 %.

- Míra nezaměstnanosti v Německu v listopadu dosáhla podle očekávání 8,1 %, přičemž říjnová hodnota byla revidována na 8,2 % (původně 8,1 %).

- Růst HDP eurozóny podle zpřesněných odhadů dosáhl stejné hodnoty jako v rychlém prvním odhadu, a to 0,4 %. Meziroční pokles byl potvrzen na úrovni 4,1 %.

- ECB na svém zasedání po sedmé v řadě ponechala úrokové sazby na úrovni 1 %. Prezident ECB oznámil postupné odstraňování mimořádných opatření pro dodávání likvidity. ECB rovněž zlepšila výhled pro HDP na letošní i příští rok.

Co se stane – očekávané události

- 7/12 Průmyslové objednávky

- 8/12 Průmyslová produkce

- 9/12 Spotřebitelské ceny

Vývoj titulů na německém trhu

30/11 Goldman Sachs začal pokrývat preferenční akcie německých automobilek Volkswagen AG (VOW3) a Porsche AG (PAH3). Úvodní doporučení bylo stanoveno na stupni "buy". Cílová cena pro akcie VOW3 byla stanovena na 107 EUR a pro akcie PAH3 na 87 EUR. Naopak nižší doporučení obdržely akcie BMW (BMW) na "neutral" z "buy", když se broker domnívá, že ostatní automobilky mají vyšší růstový potenciál. Cílová cena byla snížena na 40 EUR z předchozích 43 EUR.

3/12 Siemens Ag (SIE), největší evropská inženýrská společnost, ohlásil čistou ztrátu 1,13 mld. EUR oproti ztrátě 2,47 mld. EUR z minulého roku. Tržby klesly o 8,9 % na 19,71 mld. EUR. Analytici odhadovali tržby 19,21 mld. EUR. Siemens odepsal 1,63 mld. EUR z podílu v Nokii; vyhradil si 1 mld. EUR na aféru s uplácením a vynaložil 1,54 mld. EUR na snižování nákladů. Divize energií, průmyslu a zdravotní péče vydělaly 1,92 mld. EUR oproti odhadu 1.57 mld. EUR.

4/12 Největší německá stavební společnost Hochtief AG (HOT) oznámila, že na čas ustupuje od svého plánu na primární úpis akcií své divize Hochtief Concessions AG. Firma plánovala úpis až 49 % společnosti, od které si plánovala získat prostředky okolo 1 mld. USD. Upisovací cena akcie se pohybovala mezi 24 – 29 EUR. Důvodem ustoupení od plánu byl však nízký zájem investorů a současná nedůvěra na globálních kapitálových trzích, která vzrostla po krizi v Dubaji.

Poslední zprávy

Právě diskutujete


Zajímavé vzestupy

PVT1,00+66,67
PRSLU2 560,00+7,56
EFORU116,00+6,42
PEN9,00+4,65
STOCK82,00+4,06

Zajímavé poklesy

TMR690,00-1,43
FOREG178,50-0,83
VIG725,50-0,68
PEGAS808,00-0,25
UNIPE376,50-0,13

Kurzovní lístek

EURnahoru25,515+0,05
HUFnahoru8,264+0,01
JPYdolu18,844-0,24
PLNnahoru6,117+0,11
USDdolu20,863-0,32

demo-e-broker

Indexy

Pro úplné zobrazení je nutné mít nainstalován Flash Player, dostupný např. zde.

Flash | Obrázek

PXdolu-0,271 111,8811:56:40
RMnahoru+0,061 483,9111:51:57
DJIAdolu-0,0425 792,8616.01.18
NASDAQdolu-0,517 223,6917.01.18
SP500dolu-0,352 776,4216.01.18
DAXdolu-0,3013 206,8811:38:57
WIG20dolu-0,592 461,2129.12.17


Odborné články

Ekonomika ČT24.cz