Uživatel nepřihlášen | Přihlásit se | Zaregistrovat se
Pátek 19.1.2018 4:29
Akcie.cz»Zpravodajství»Odborné články»Akcie bank opět ztrácely, SPAD měl jediný růstový titul

Zpravodajství

Akcie bank opět ztrácely, SPAD měl jediný růstový titul

14.12.2009 14:43:00 | Fio banka

Fio report: týdenní zpravodajství z kapitálových trhů (7.– 11. prosince 2009)

ČR: Vývoj indexu PX

Vývoj indexu PX

Komentář k vývoji indexu

Pražská burza předvedla oproti minulému týdnu téměř přesně obrácený vývoj. Index PX oslabil o 3,49 % a na desetinu přesně tak umazal předchozí růst. Jestliže v minulém týdnu index 4krát rostl, tentokrát 4krát oslaboval. Jediným kladným dnem byl pátek, který index mírně zvedl od hranice 1100 bodů.

Největší poklesy si připsaly bankovní tituly, které ztrácely s celým sektorem v Evropě. Ten byl pod tlakem díky dalšímu vývoji v Dubaji, negativně působily v úvodu i informace o sníženém ratingu pro Řecko. Komerční banka oslabila o 5 %, Erste Bank oslabila o necelé 4 %. Největší pokles si připsaly akcie mediální CME (-6,2 %), když se negativně projevilo snížené doporučení pro mediální sektor od BoA. Pod tlakem byly i akcie Telefónica O2, když nepříznivě působil profit warning od Telekom Austria. V závěru týdne náladu na titulu mírně vylepšilo definitivní uzavření soudního sporu s Vodafonem. Změna na postu generálního ředitele Unipetrolu (letos již třetí osoba, která tento post zastává!!!) investory příliš neznervóznila a titul oslabil o necelá 2 %. Jediným titulem s kladným ziskem na týdenní bázi byly akcie Philip Morris (+1,2 %). Na burze nadále panovala velmi nízká aktivita a objemy obchodů byly vesměs pod dlouhodobými průměry.

Co se stalo - klíčové události minulého týdne

- Nezaměstnanost v listopadu vzrostla z říjnových 8,5 % na 8,6 %. Počet lidí bez práce se přehoupl přes hranici půl milionu.

- Finální údaj o hrubém domácím produktu za třetí čtvrtletí roku 2009 potvrdil meziroční pokles o 4,1 %. Oproti předchozímu čtvrtletí vzrostl HDP o 0,8 %. Nejvýraznější podíl na poklesu českého HDP má tvorba hrubého kapitálu, která v meziročním porovnání přispěla poklesem o 5,7 %. Kladný vliv na HDP měly výdaje na finální spotřebu, které k HDP přispěly hodnotou 1,8 %. Růst je stále patrný jak na spotřebě domácností, tak na vládních výdajích. Meziročně se výdaje domácností zvýšily o 0,9 % a výdaje vládních institucí se jsou oproti loňskému roku o 5,3 % vyšší.

- Index spotřebitelských cen (CPI) v měsíci listopadu vzrostl oproti předchozímu měsíci o 0,2 % a zastavil tak sedm měsíců trvající meziměsíční pokles. V meziročním srovnání rostly ceny spotřebního zboží o 0,5 % po předchozím poklesu o 0,2 %. Vývoj CPI byl ovlivněn především růstem cen pohonných hmot, které po více než rok trvajícím poklesu podražily o 4,2 %. Dále se na meziročním zdražení nejvíce podílel růst cen energií (elektřina 11,5 %, teplo 5,5 % a voda 9,5 %). Meziročně byly ceny vyšší také u regulovaného a tržního nájmu, a to o 27,5 %, respektive o 5 %. Opačný vliv na CPI měl pokles cen plynu o 11,6 % a zmírnění růstu cen bylo patrné také u tabákových výrobků a alkoholických nápojů.

Vývoj titulů na domácím trhu

CME

8/12 Analytici Bank of America/Merrill Lynch snížili doporučení pro evropský mediální sektor na stupeň „neutral“.

Telefónica O2 ČR

8/12 JPMorgan snížil doporučení pro evropský telekomunikační sektor.

10/12 Vedení společnosti oznámilo nástupce generálního ředitele Salvadora Anglady, který k 1.2.2010 odchází na pozici ředitele pro obchodní aliance v mateřské Telefónica S.A. V jeho funkci v ČR ho nahradí Luis Antonio Malvido, který momentálně vede brazilského operátora TeleSP.

11/12 Telefónica potvrdila, že obdržela verdikt vrchního soudu, který potvrzuje předchozí rozhodnutí městského soudu ohledně sporu se společností Vodafone. Spor se táhne od roku 2004, kdy Telefónica (tehdy Eurotel) účtovala vyšší poplatky za volání do sítě Vodafone (Oskar) než do ostatních sítí. Soud potvrdil, že Telefónica nemusí platit žádnou kompenzaci. Vodafone požadoval částku 1 mld. Kč.

Unipetrol

10/12 Generální ředitel Unipetrolu Krzysztof Urbanowicz rezignoval na svoji funkci. Oficiální důvod rezignace nebyl oznámen. Na jeho pozici na základě rozhodnutí dozorčí rady s okamžitou platností nastupuje Piotr Chelmińský, který působí ve firmě od listopadu letošního roku na pozici administrativního ředitele.

Co se stane - očekávané události

- 15/12 Průmyslová výroba, maloobchodní tržby

- 16/12 ČNB – rozhodnutí o nastavení sazeb

USA: Vývoj indexu Dow Jones, Nasdaq, S&P 500

Vývoj indexu Dow Jones, Nasdaq, S&P 500

Komentář k vývoji indexu

Americké akcie na týdenní bázi nepředvedly výraznější pohyby. Index Dow Jones posílil o 0,8 %, širší S&P 500 si připsal kladnou nulu. Po výraznějším růstu z minulého týdne technologický Nasdaq naopak mírně zaostával a ztratil 0,2 %. Hlavní indexy v první polovině týdne ztrácely, když šéf Fedu ve svém projevu mluvil o „významném protivětru“, který brzdí vývoj ekonomiky. Nepříznivě působily i informace o dalším vývoji v Dubaji a snížený rating Řecku. Ve druhé polovině týdne indexy své ztráty smazaly, když oporou byla naopak data z trhu práce a vývoj maloobchodních tržeb.

S poklesem cen ropy se dařilo leteckým společnostem, kterým klesají náklady. Akcie Delta Air Lines Inc. a US Airways Group Inc. přidaly více než 9 %. Dobrý týden zažily i akcie Alcoa (+12,5 %), když JP Morgan vylepšil odhady budoucího hospodaření. Z jednotlivých sektoru se dařilo nejvíce utilitám, které přidaly téměř 4 %. Největší ztráty si naopak připsal energetický (-1 %) a finanční sektor (-1,6 %). Bank of America si odepsala 4 %, akcie JP Morgan oslabily o 1,9 %. Technologický sektor byl částečně přibrzděn vývojem Intelu (-2,8 %), který ztrácel díky informaci o pozdržení uvedení nového čipu.

Co se stalo - klíčové události minulého týdne

- Velkoobchodní zásoby v říjnu v USA vzrostly o 0,3 %, zatímco ekonomové očekávali pokles o 0,5 % poté, co v září klesly o revidovaných 0,8 %.

- Podle očekávání US ministerstvo financí dnes prodloužilo platnost finančního balíčku TARP do října příštího roku. Program by měl být použit na pomoc majitelům domů, kterým hrozí propadnutí zástavy, a na poskytnutí kapitálu malým a komunálním bankám tak, aby menší podniky měly přístup k úvěrům.

- US maloobchodní tržby v listopadu vzrostly o 1,3 % , zatímco ekonomové očekávali nárůst o 0,6 %, po říjnovém růstu po revizi o 1,1 %. Bez zahrnutí tržeb z prodeje automobilů a pohonných hmot se maloobchodní tržby zvýšily o 0,6 %, když se očekával nárůst o 0,2 %. V říjnu vzrostly tržby bez automobilů a pohonných hmot o 0,1 % po revizi.

Co se stane - očekávané události

- 15/12 Index PPI

- 15/12 Průmyslová produkce

- 16/12 Index CPI

- 16/12 FED - Rozhodnutí o nastavení úrokových sazeb

- 17/12 Předstihové ukazatele

Vývoj titulů na amerických trzích

7/12 Analytici z Merrill Lynch/Bank of America zvýšili doporučení pro tři vydavatele kreditních karet na 'neutral' z dosavadního 'underperform'. Jedná se o společnosti American Express (AXP), Capital One Financial Corp. (COF) a Discover Financial Services (DFS). Zvýšení doporučení podle analytiků odráží vylepšení ekonomického prostředí, které se naposledy projevilo v pátečních makrodatech z trhu práce.

7/12 Intel Corp. (INTC) potvrdil, že se chystá odložit uvedení nového, dlouho očekávaného grafického čipu na trh. Společnost původně plánovala tuto událost na období 2009-2010, podle mluvčího Intelu však práce na vývoji čipu za svým plánem zaostává. Tato zpráva výrazně povzbudila akcie konkurentů společnosti jako Nvidia a AMD.

8/12 FedEx Corp. (FDX) předpokládá, že jeho zisk za fiskální 2Q překoná původní odhady. Společnost očekává zisk 1,10 USD na akcii. FedEx dříve odhadoval zisk 65-95c, konsensus analytiků je ve výši 87c. Společnost zveřejní své výsledky 17. prosince.

/ 8/12 Tržby McDonald's Corp. (MCD) v listopadu z restaurací otevřených minimálně 13 měsíců vzrostly o 0,7 %. Tržby klesly v USA o 0,6 %, v Evropě vzrostly o 2,5 %, v Asii a v Africe poklesly o 1 %.

9/12 Texas Instruments (TXN) upravil odhady tržeb pro právě probíhající kvartál. Společnost očekává tržby ve výši 2,9-3,02 miliard USD, původní předpověď hovořila o tržbách 2,78-3,02 miliard USD. Analytici očekávají 2,93 mld. USD.

9/12 Druhý největší producent uranu na světě Cameco Corp. (CCJ) oznámil, že se dohodl na prodeji svého podílu ve zlatém dolu Centerra Gold Inc. za zhruba 820 mil. USD, když se chce soustředit na své uranové aktivity. Transakce zahrnuje prodej 88,62 mil. kusů akcií Centerry na sekundárním trhu za upisovací cenu 10,25 CAD.

10/12 Costco Wholesale Corp. (COST) reportovala čistý zisk ve výši 266 mil. USD (60 centů na akcii) oproti 263 mil. USD (60 centů na akcii) z předchozího roku. Čisté tržby rostly o 5,5 % na 16,92 mld. USD z předchozích 16,04 mld. USD. Analytici očekávali zisk 60 centů na akcii při tržbách 17,32 mld. USD.

10/12 General Electric (GE) získala zakázku v hodnotě 1,4 miliard USD na výstavbu zařízení pro větrné elektrárny v Oregonu, která by tak měla být největší svého druhu v USA. Zařízení budou instalována v letech 2011 a 2012 a elektrárna by měla dodávat elektřinu až pro 230 000 domácností.

USA: Vývoj indexu DAX

Vývoj indexu DAX

Komentář k vývoji indexu

Evropské akcie vesměs ztrácely, když německý hlavní index DAX30 oslabil o 1,1 %. Největší ztráty si akcie připisovaly v úvodu týdne, ve druhé polovině přišla částečná korekce propadů. Akcie ztrácely hlavně díky nervozitě po sníženém ratingu Řecka a sníženém výhledu pro Španělsko. Podrobně byl sledován nadále vývoj v Dubaji.

Situace nejvíce ovlivňovala finanční sektor, když jednotlivé banky jsou citlivé na případné další defaulty. Situace se v závěru týdne po komentářích vládních představitelů Řecka a EU částečně uklidnila, ale i tak akcie Commerzbank oslabily o téměř 6 %, Deutsche Bank klesla o 3,8 %. Po růstu z minulého týdne částečně korigovaly růst akcie Deutsche Telekomu (-3,8 %). Nepříznivě působil kromě celkové situace i profit warning od Telekom Austria. Volkswagen pokračuje ve své expanzi a k 49,9% podílu v Porsche přidal tento týden i 19,9% podíl v Suzuce. VW reportoval rovněž zajímavý růst dodávek za listopad a preferenční akcie posílily o téměř 5 %.

Co se stalo - klíčové události minulého týdne

- Podnikové objednávky za říjen poprvé za posledních 8 měsíců klesly, což bylo způsobeno poklesem poptávky ze zahraničí. Objednávky, očištěné o sezónní výkyvy a inflaci klesly o 2,1 % oproti září, kdy rostly o 1,3 %. Ekonomové přitom očekávali nárůst o 0,8 %. Meziročně podnikové objednávky klesly o 8,5 %.

- Německá průmyslová výroba v říjnu klesla meziročně o 12,4 %, meziměsíčně pak o 1,8 %. Očekával se meziroční pokles o 10,2 % a měsíční nárůst o 1,0 %. Zářijové výsledky byly revidovány na roční pokles o 12,6 % a měsíční nárůst o 3,1 % (původně -12,9 %, +2,7 %).

- Německý index spotřebitelských cen zaznamenal v listopadu první meziroční nárůst za posledních sedm měsíců. Míra inflace podle konečných údajů na základě harmonizované metody EU vzrostla na 0,3 % z říjnových -0,1 %. Původní výsledky hovořily o cenovém růstu o 0,4 %. Meziměsíčně ceny poklesly o 0,2 %.

Co se stane – očekávané události

- 15/12 Index ZEW

- 16/12 Index nákupních manažerů (služby/průmysl)

- 18/12 Index IFO

Vývoj titulů na německém trhu

7/12 Goldman Sachs zopakoval své doporučení pro akcie největšího výrobce chemikálií na světě, BASF SE (BAS), na "conviction buy". Důvodem je vyjádření šéfa společnosti Juergena Hambrechta, který oznámil, že společnost oznámí lepší výsledky ve 4Q, než původně očekávala. Zisk na úrovni EBIT by měl dosáhnout přibližně 1,25 mld. EUR, stejně jako ve 3Q.

8/12 Siemens AG (SIE) získal zakázky v Číně za zhruba 290 milionů USD. Dohody v sobě zahrnují mimo jiné i kontrakt na provoz a údržbu nového terminálu na letišti v Pekingu či investice do větrných elektráren. Tržby Siemensu v Číně tento rok prozatím vzrostly o 7 %.

8/12 Bayerische Motoren Werke AG (BMW) zaznamenala za listopad nárůst prodejů o 12 % na 107 686 vozů. Společnost očekává pokračování v tomto růstovém trendu i v dalších měsících.

9/12 Automobilka Volkswagen kupuje 19,9% podíl v japonské Suzuce za 2,5 mld. USD. Mezi společnostmi byla uzavřena dohoda o dlouhodobé partnerské spolupráci se zaměřením hlavně na ekologicky šetrné automobily a dodávky na rozvojové trhy (Indie, Čína). Suzuka bude na oplátku investovat zhruba polovinu obdržených peněz do akcií VW.

10/12 Výrobce nákladních vozidel MAN SE (MAN) oznámil, že dostal pokutu 150,6 mil. EUR kvůli závěrům vyšetřování možné korupce. Společnosti MAN Nutzfahrzeuge AG a MAN Turbo AG dostaly každá zvlášť pokutu 75,3 mil. EUR, obě společnosti se závěrem soudu souhlasily.

11/12 Volkswagen AG (VOW, VOW3) oznámil, že v listopadu vzrostly dodávky jeho automobilů ve světě o 19,1 % na 531 300 vozů. Jedná se o největší měsíční nárůst v letošním roce. Do konce listopadu společnost dodala celkově 5,85 mil. vozů, což je o 2 % více než za stejné období loňského roku. Volkswagen očekává za letošní rok mírný nárůst dodávek. Viceprezident Volkswagenu Detlef Witting však zároveň varoval, že nejsou stále známky robustního zlepšení na mezinárodním automobilovém trhu v příštím roce.

Poslední zprávy

Právě diskutujete


Zajímavé vzestupy

STOCK91,00+9,64
BABKOFOL420,00+0,96
PEGAS810,00+0,75
GECBA83,95+0,66
VGP1 560,00+0,65

Zajímavé poklesy

TOMA1 230,00-0,81
VIG718,00-0,62
KOMB931,00-0,21
TELEC275,50-0,18
ERBAG997,20-0,12

Kurzovní lístek

EURnahoru25,370+0,29
HUFnahoru8,224+0,19
JPYnahoru18,654+0,88
PLNnahoru6,090+0,16
USDnahoru20,742+0,52

demo-e-broker

Indexy

Pro úplné zobrazení je nutné mít nainstalován Flash Player, dostupný např. zde.

Flash | Obrázek

PXnahoru+0,311 119,0518.01.18
RMdolu-0,051 482,1118.01.18
DJIAdolu-0,3726 017,8118.01.18
NASDAQdolu-0,037 296,0519.01.18
SP500dolu-0,162 798,0318.01.18
DAXnahoru+0,7413 281,4318.01.18
WIG20dolu-0,592 461,2129.12.17


Odborné články

Ekonomika ČT24.cz