Uživatel nepřihlášen | Přihlásit se | Zaregistrovat se
Středa 17.1.2018 12:04
Akcie.cz»Zpravodajství»Odborné články»Týdenní report: Na úrovni burz žádné výrazné pohyby

Zpravodajství

Týdenní report: Na úrovni burz žádné výrazné pohyby

21.12.2009 17:08:00 | Fio banka

Fio report: týdenní zpravodajství z kapitálových trhů (14. – 18. prosince 2009)

ČR: Vývoj indexu PX

popis

Komentář k vývoji indexu

Pražská burza se po celý týden držela v blízkosti hranice 1100 bodů a index nezaznamenal výraznější pohyb. Na týdenní bázi došlo pouze k nepatrné změně, když index PX oslabil o zanedbatelných 0,13 %. V průběhu týdne jsme byli částečně svědky pohybů mimo sentiment, když za nadále nízké likvidity rozhodovaly o vývoji izolované objednávky.

Odlišný vývoj byl k vidění u bankovních titulů, když Komerční banka přidala 3,1 % a naopak Erste Bank ztratila 4,7 %. U Erste se projevovaly obavy o rakouský bankovní systém poté, co rakouská vláda byla nucena zasáhnout v jedné menší instituci. Částečně vyšší zájem byl k vidění v závěru týdne u ČEZu (1,9 %), který se po delší době dostal na dohled hranice 870 Kč. Největším růstem se bez kurzotvorné informace prezentovaly akcie Pegasu (+4,4 %). Největší ztrátu si naopak připsaly akcie Orco, které ztratily přes 5 %. Pokles nastal při minimální aktivitě po dalších průtazích ohledně restrukturalizace dluhu.

Co se stalo - klíčové události minulého týdne

- Ministr financí Eduard Janota zůstal na žádost premiéra ve své funkci. Janota zvažoval demisi díky změně struktury výdajů ve státním rozpočtu, který prosadily levicové strany.

- ČNB snížila úrokové sazby na historické minimum. Hlavní sazba poklesla o 0,25 % na 1 %. V bankovní radě převážily obavy z deflačních rizik v prostředí nejistého ekonomického oživení.

- Průmyslová výroba v říjnu poklesla o 7,2 %. Za prvních 10 měsíců letošního roku je výroba slabší o 15,9 %. Stavební výroba je na tom podstatně lépe, když se hodnota snížila pouze o 2,2 %. V říjnu samotném meziročně výroba mírně vzrostla, a to o 0,1 %.

- Maloobchodní tržby v říjnu meziročně poklesly o 4,7 %. Hodnota za září byla pozitivně revidována na pokles o 7,3 % z původně uváděných -7,6 %.

Vývoj titulů na domácím trhu

ČEZ

15/12 Energetické společnosti ČEZ bylo sníženo doporučení ze strany Bank of America/Merrill Lynch na „underperform“ z původního „neutral“. Cílová cena byla snížena na 800 Kč z původních 975 Kč.

17/12 ČEZ vydal dvouletý dluhopis s kuponem stanoveným 50 bazických bodů nad tříměsíčním EURIBORem. ČEZ touto emisí získal 100 mil. EUR.

Komerční banka

15/12 Goldman Sachs zahájil pokrývání Komerční banky. Investiční doporučení bylo stanoveno na stupni „koupit“ s cílovou cenou 4994 Kč.

Orco Property Group

17/12 Developerská společnost Orco odložila jednání s držiteli svých dluhopisů na 13.1.2010. Odloženo bylo rovněž setkání držitelů warrantů splatných v roce 2012, jelikož se jednání se nezúčastnil dostatečný počet držitelů. Restrukturalizační plán se podařilo odsouhlasit pouze u držitelů warrantů splatných v roce 2014, ale ty drží převážně představitelé společnosti. Od aktuálního plánu si Orco slibuje, že díky němu navýší kapitál o 183 mil. EUR a sníží závazky o 234 mil. EUR.

Telefónica O2 ČR

14/12 Raiffeisen Centrobank zvýšila doporučení pro akcie telekomunikační společnosti na "buy" z předchozího "hold." Broker odůvodnil rozhodnutí očekáváním „atraktivní“ dividendy a nízkými úrokovými sazbami v zemi, což podpoří cenu akcií. Aktuální cílová cena v rámci doporučení byla stanovena na 495 Kč.

Co se stane - očekávané události

- 24.12.-25.12. – neobchodní dny

USA: Vývoj indexu Dow Jones, Nasdaq, S&P 500

popis

Komentář k vývoji indexu

Americké akcie zažily smíšený týden, když index Dow Jones oslabil o 1,4 %, technologický Nasdaq naopak posílil o 1 %. Širší index S&P 500 oslabil o 0,4 % a přestože se nejednalo o výrazný pohyb, byl směrem dolů největším od října. V čele poklesů stály především finanční tituly, když Citigroup upsala nové akcie na splacení vládní pomoci výrazně pod tržní cenou. Akcie Citigroup ztratily v průběhu týdne 14 %. Bank of America oslabila o 3,8 %.

Díky vyšší váze v indexu DJ zhoršovaly výsledek akcie Boeingu, které ztratily téměř 4 %. První let Dreamlineru sice proběhl úspěšně, ale Ryanair chce díky celkovým průtahům zrušit objednávku, což investoři nepřijali příznivě. Po výsledcích a komentářích ohledně budoucího vývoje se nedařilo rovněž FedEx (-3,4 %) či řetězci BestBuy (11 %). Dařilo se naopak technologiím, když Oracle (+6,9 %) prezentoval dobré výsledky a vedení pozitivně komentovalo situaci na trhu. Dobrý výhled pro současné období prezentovalo rovněž vedení Research In Morión (+9,7 %).

Co se stalo - klíčové události minulého týdne

- Průmyslová výroba v USA v listopadu vzrostla o 0,8 % po říjnové stagnaci (původně +0,1 %). Očekával se růst o 0,5 %. Využití kapacit vzrostlo na 71,3 % ze 70,6 % (očekávání 71,1 %).

- Index výrobních cen v USA v listopadu meziměsíčně vzrostl o 1,8 % při očekávání růstu o 0,8 %. V říjnu ceny vzrostly měsíčně o 0,3 %. Meziročně index PPI vzrostl o 2,4 % (očekávání +1,8 %) po říjnovém poklesu o 1,9 %.

- Index spotřebitelských cen v USA v listopadu vzrostl o 0,4 %, což bylo v souladu s odhady ekonomů poté, co v říjnu se zvýšily o 0,3 %. Jádrová inflace, očištěná o ceny potravin a energií, zůstaly beze změny, když se očekával nárůst o 0,1 %. Meziročně ceny vzrostly o 1,8 %, což bylo in-line s odhady.

- US centrální banka ponechala svoji hlavní úrokovou sazbu beze změny a zopakovala, že na současných úrovních zůstanou po delší období.

- Index předstihových ukazatelů za listopad v USA vzrostl o 0,9 % po říjnovém růstu o 0,3 %. Očekával se růst o 0,7 %.

Co se stane - očekávané události

- 22/12 HDP za 3Q

- 23/12 Osobní příjem a spotřeba

- 24/12 Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby

Vývoj titulů na amerických trzích

14/12 Největší ropná společnost na světě Exxon Mobil Corp. (XOM) oznámila, že se dohodla na koupi XTO Energy Inc. za 31 mld. USD formou výměny akcií. Za každou akcii XTO obdrží akcionáři 0,7098 USD akcií XOM, což je přibližně 51,69 USD / akcii. To představuje 25% prémii vůči páteční zavírací ceně akcií XTO. Exxon zároveň převezme dluhu společnosti v hodnotě 10 mld. USD. XTO se zabývá průzkumem a těžbou ropy a zemního plynu.

15/12 Best Buy Co. (BBY), největší americký maloobchodní prodejce spotřební elektroniky, oznámil, že jeho zisk za fiskální 3Q vzrostl na 227 milionů USD / 53c na akcii z 52 milionů USD / 13c na akcii z předchozího roku. Tržby vzrostly o 5 % na 12 miliard USD. Analytici v průměru očekávali zisk 43c na akcii při tržbách 12 miliard USD. Společnost zároveň zvýšila odhady celoročního zisku na 3 – 3,15 USD na akcii oproti předchozím 2,70-3,0 USD.

16/12 Federální obchodní komise (FTC) obvinila největšího výrobce počítačových čipů na světě Intel Corp. (INTC) z toho, že po několik let zneužívala svojí dominantní pozici na trhu k oslabení konkurence a posílení své pozice.

16/12 Americká banka Wells Fargo (WFC) získala úpisem nových akcií 12,25 mld. dolarů. To je zhruba polovina částky, kterou banka potřebuje splatit americké vládě, od které si půjčila 25 miliard dolarů z programu finanční sanace TARP. Její zisk se ve třetím čtvrtletí téměř zdvojnásobil na 3,2 mld. USD.

17/12 Citigroup v rámci dohody o splacení státní podpory upsala 5,4 mld. nových akcií za cenu 3,15 USD. Cena úpisu byla nižší než cena, za kterou získal podíl v bance stát. Ten při své pomoci banka zaplatil za akcii 3,25 USD. Stát se díky nízké ceně rozhodl, že nebude aktuálně prodávat svůj podíl.

18/12 Výrobce softwaru Oracle Corp. oznámil za 2Q vyšší zisk, než se očekávalo – čistý zisk vzrostl na 1,46 mld. USD / 29c na akcii. Bez zahrnutí speciálních položek dosáhl zisk 39c a překonal tak tržní konsensus ve výši 36c.

Německo: Vývoj indexu DAX

popis

Komentář k vývoji indexu

Německé akcie v úvodu týdne posilovaly a index DAX zavíral ve středu na nejvyšší úrovni v letošním roce, když dosáhl 5903,43 bodů. V závěru týdne index částečně zkorigoval, ale i tak na týdenní bázi posílil o 1,3 %. K růstu v úvodu týdne přispívalo uklidnění na Dálném východě, když Dubaj World obdržel půjčku od sousedního emirátu. Pozitivně působila i lepší data o indexu ZEW.

Růstem o téměř 5 % se prezentovaly akcie SAPu, když konkurenční Oracle oznámil dobré výsledky a pozitivní byl i komentář k současné situaci v odvětví. Výraznější růst si připsaly i průmyslové podniky jako Salzgitter (+4,7 %) nebo Thyssenkrupp (+3,7 %). V poklesu nadále pokračovaly kmenové akcie Volkswagenu (-6,6 %), když po uplatnění opcí ze strany katarského fondu je již počet volně obchodovatelných akcií pod 10 % emise, což zvyšuje pravděpodobnost rychlého vyřazení z DAXu a nahrazení preferenčními akciemi.

Co se stalo - klíčové události minulého týdne

- Průmyslová výroba v eurozóně v říjnu podle revidovaných údajů klesla meziměsíčně o 0,6 %, meziročně pak o 11,1 %. Očekával se měsíční pokles o 0,7 %, meziroční o 10,8 %.

- Index ekonomického očekávání ZEW v Německu za prosinec klesl na 50,4 z 51,1 bodů v říjnu. Očekával se pokles na 50,0. Index současné situace vzrostl na -60,6 při očekávání růstu na -60,1.

- Aktivita v sektoru služeb v eurozóně v prosinci rostla nejrychleji za poslední dva roky. Index PMI stoupnul na 53,7 bodů z listopadových 53 bodů. Index se drží nad hranicí 50 bodů již čtvrtý měsíc v řadě. Aktivita v průmyslu se nad hranicí 50 bodů drží již 3 měsíce. Index PMI vzrostl na 51,6 bodů z listopadových 51,2 bodů.

- Index podnikatelské nálady IFO v Německu za prosinec vzrostl na 94,7b., což bylo v souladu s odhady analytiků, kteří očekávali 94,5b. poté, co v listopadu vzrostl index na 93,9b.

Vývoj titulů na německém trhu

14/12 Podle výkonného šéfa Daimler AG (DAI) Dietera Zetsche může výrobce luxusních vozů počátkem příštího roku spojit své síly s možným partnerem, který by Daimleru pomohl s expanzí její značky městského modelu Smart a při výrobě motorů do modelů Mercedes-Benz třídy B i dalších kompaktních modelů.

15/12 Henkel AG (HEN3), německý výrobce prášku Persil, podle svého výkonného ředitele Kaspera Rorsteda uvažuje o racionalizaci portfolia svých značek. Změna by měla proběhnout v několika následujících letech a umožní firmě zvýšit její ziskovost.

15/12 Anshu Jain, šéf jednotky investičního bankovnictví německé Deutsche Bank (DBK), prohlásil, že společnost může zvažovat budoucí akvizice za účelem expanze v obchodování s komoditami, když cílem společnosti je probojovat se v tomto oboru do první pětice firem na světě. V současné době je podle příjmů na místě šestém. Zisky z obchodování jak s komoditami, tak s akciemi by spolu s nižšími odpisy měly pomoci společnosti v příštím roce omezit dopad klesajících ziskových marží a rostoucích nákladů. CEO společnosti Josef Ackermann pak předpokládá, že zisk před zdaněním by již v roce 2011 mohl dosáhnout rekordních 10 miliard EUR.

18/12 Akcie největší telekomunikační společnosti v Německu Deutsche Telekom (DTE) obdržely vyšší cílovou cenu od Nomura na 12 EUR. Doporučení bylo ponecháno na "buy."

18/12 Katarský investiční fond (QIA) oznámil, že uplatnil opce na nákup akcií Volkswagen (VOW, VOW3) a zvýšil svůj podíl v automobilce na 17 %. Počet volně obchodovatelných akcií VOW tak klesl pod hranici 10 %, což dle podmínek Deutsche Boerse pro začlenění v indexu DAX opravňuje titul vyřadit z benchmarku. Ke stažení z indexu dojde dva dny poté, co změnu ohlásí burza.

Autor: FIO

Poslední zprávy

Právě diskutujete


Zajímavé vzestupy

PVT1,00+66,67
PRSLU2 560,00+7,56
EFORU116,00+6,42
PEN9,00+4,65
STOCK82,00+4,06

Zajímavé poklesy

TMR690,00-1,43
FOREG178,50-0,83
VIG725,50-0,68
PEGAS808,00-0,25
UNIPE376,50-0,13

Kurzovní lístek

EURnahoru25,515+0,05
HUFnahoru8,264+0,01
JPYdolu18,844-0,24
PLNnahoru6,117+0,11
USDdolu20,863-0,32

demo-e-broker

Indexy

Pro úplné zobrazení je nutné mít nainstalován Flash Player, dostupný např. zde.

Flash | Obrázek

PXdolu-0,301 111,5312:04:00
RMnahoru+0,061 483,9111:51:57
DJIAdolu-0,0425 792,8616.01.18
NASDAQdolu-0,517 223,6917.01.18
SP500dolu-0,352 776,4216.01.18
DAXdolu-0,2413 215,0411:43:00
WIG20dolu-0,592 461,2129.12.17


Odborné články

Ekonomika ČT24.cz