Uživatel nepřihlášen | Přihlásit se | Zaregistrovat se
Sobota 27.11.2021 4:12
Akcie.cz»Zpravodajství»Odborné články»Hodně štěstí, Baracku! Sedm očistců 44.prezidenta

Zpravodajství

Hodně štěstí, Baracku! Sedm očistců 44.prezidenta

26.01.2009 00:00:00 |

Nová vláda Spojených států amerických nebude muset jen odvrátit riziko deprese; čekají ji i další těžké zkoušky, ke kterým patří nové uspořádání amerického finančního systému, „generální oprava“ systému sociálního zabezpečení, nová cesta v energetice a otázce ochrany klimatu a ukončení zahraničních válek. Podle výsledku na těchto politických polích se rozhodne o tom, zda se v očích světa Amerika bude moci vrátit na své původní místo a američtí občané získat zpět svou sebedůvěru.

Obecně je post prezidenta USA považován za nejmocnější politický úřad na světě. Je to podloženo nepřerušenou demokratickou tradicí, velikostí země a její ekonomiky, silou armády, schopností a vůlí ke globálnímu výkonu moci, atraktivitou společenského uspořádání a ideálu svobody a rovnosti šancí. Úřad musí být samozřejmě osobou prezidenta také adekvátně vykonáván – s přesvědčovací schopností, kompetencí a schopností zaujmout a motivovat velkou část pestrého amerického obyvatelstva. Již nějaký pátek chovají lidé na celém světě naději, že nový prezident bude mít nejen tyto osobní kvality, ale že také také obnoví vícevrstevné mocenské zdroje USA, poslouží sociálnímu pokroku v Americe a celosvětově se zasadí o mír, blahobyt a ochranu životního prostředí.

Prezident Obama potřebovat přesně půldruhé minuty své úvodní řeči k tomu, aby občanům USA a světa vysvětlil, že se USA nacházejí v nejhlubší ekonomické mizérii za několik desetiletí, ve dvou hořkých válkách, v krizi bydlení, zdravotnictví, vzdělání a energetiky – pročež také v hluboké krizi důvěry. Přesto hned poté řekl, že všechny tyto výzvy přijímá.

Naneštěstí bude muset Obama (a s ním celá americká společnost) v následujících letech projít sedmi očistci:

1. Odvrátit depresi

Americké hospodářství se nejen nachází v recesi, ale i nebezpečné sestupné spirále. Přes masivní snižování úroků a očekávatelným silnějším fiskálněpolitickým impulsům není nebezpečí imploze ještě odvráceno. Prezident a Kongres osvobodí předlužené domácnosti od jejich břemena, dovede banky a finanční trhy opět k životaschopnosti a americké zaměstnance zpět k pracovním stolům, pošle je na stavby a do kanceláří. USA budou muset projít očistcem státní intervence, aby z katastrofy mohly povstat do doby obnovené ekonomické svobody.

2. Zlepšit stav finančního systému a položit životaschopné základy pro další vývoj

„Oprava“ financí bude druhým očistcem pro politiku. Celková tržní infrastruktura, rámec pravidel pro trhy s nemovitostmi stejně jako finanční instituce a dozorové orgány musejí být podrobeny přehodnocení. Bez zásadních změn chybějí předpoklady pro dlouhodobě plodný přínos finančního systému k blahobytu. Jak to jednou vyjádřil politický věděc Neustadt – pro úspěch prezidenta je zapotřebí především schopnost přesvědčit, v Kongresu i finančnictví.

3. Nově uspořádat americký sociální systém

Třetí očistec spočívá v inventuře opomenutí a chybných trendů v sociálních systémech. Hned osmkrát došlo k marným pokusům o zavedení celostátně použitelného a splatného zdravotního systému. Reformy zabezpečení na stáří byly méně časté, ale podobně úspěšné. Ve vzdělání zeje velká díra mezi nejlepšími univerzitami a beznadějnými městskými školami.

4. Vydobýt zpět vedoucí roli v ochraně klimatu

Americké ambice v ochraně životního prostředí a kliamtu byly v sedmdesátých letech ukázkové – potom úsilí pohaslo. Všem je jasné, že se svět může ve střednědobém horizontu změnit jen s hlubokosáhlými změnami v zásobování energií, průmyslové výrobě a dopravě v Americe jako největším emitentovi skleníkových plynů. Hlavními hesly jsou spory o emise, veřejná dopravní infrastruktura, obnovitelné energie: spolu s regulací plus inovací, zákony plus venture kapitálem, tu tvrdou politikou a tam prozíravou podporou.

5. Ukončit války a konflikty

Americká zahraničněpolitická zkouška spočívá v ukončení konfliktů na Blízkém a Středním východě a v jihozápadní Asii s dobrým výsledkem. To předpokládá nejen uklidnění situace v Iráku a Afghánistánu, obsáhlou politiku vůči Iránu a utlumení palestinského konfliktu, ale i regionální koncept, který smyslupně zapojí ostatní mocnosti a národy. Americká moc v žádném případě nestačí k tomu, aby sama ohradila ohnisko požáru.

6. Pozvednout prestiž Ameriky ve světě

Prezident Obama má také jasno v tom, že americká prestiž ve světě silně utrpěla díky trhlinám ve velkých tradičních amerických hodnotách. Lze to napravit jen změnami ve spojení s mezinárodními špičkovými výkony v konstruktivním dialogu.

7. Obnovit americkou sebedůvěru

Jako by to ještě nebylo dost pro jednoho prezidenta a 111.Kongres, bude se v USA v těchto dnech potvrzovat, že demokracie si nemůže vystačit bez silné účasti obyvatelstva v institucích společnosti.

Je jednoduše nepřestavitelné, že byy enormní rozsah úkolů k vyřešení mohla mít na svých bedrech sama vláda. Obamovo prezidentství bude moci být úspěšné jen tehdy, pokud dokáže ve velké míře mobilizovat sociální angažovanost, politickou účast a převzetí politické a civilní zodpovědnosti na lokální úrovni, na úrovni jednotlivých států. Renovace infrastruktury, útok v oblasti vzdělání a převrat v energetice vyžadují nejširší zajištění a zakotvení mezi obyvatelstvem.

Sem očistců americké politiky hoří různě silně. Nepodaří-li se vyřešit jasným plamenem hořící ekonomické problémy, budou chybět politické a psychické předpoklady pro zkoušky na ostatních polích. Zbytku světa zbývá jen jediné: spolupráce a upřímné přání: Mnoho štěstí, Baracku!

Klaus Deutsch

http://www.dbresearch.com

Autor: Deutsche Bank Research

Poslední zprávy

Právě diskutujete

Škola investování


Zajímavé vzestupy

CTP499,00+2,89
GECBA95,75+0,90
TELEC261,00+0,77
EOAN281,35+0,48
DETEL424,45+0,37

Zajímavé poklesy

SKAB531,60-6,74
FIXZO334,00-6,18
MOL168,40-5,18
RDSA476,00-3,86
VOW34 315,00-3,38

Kurzovní lístek

EURdolu25,665-0,74
HUFdolu6,965-0,23
JPYdolu19,924-1,20
PLNnahoru5,442+0,31
USDdolu22,733-0,14

demo-e-broker

Indexy

Pro úplné zobrazení je nutné mít nainstalován Flash Player, dostupný např. zde.

Flash | Obr?zek

PXdolu-1,671 351,8426.11.21
RMdolu-3,09631,3026.11.21
DJIAdolu-2,5334 899,3426.11.21
NASDAQdolu-2,2315 491,6626.11.21
SP500stejne0,004 357,7322.09.21
DAXdolu-4,1515 257,0426.11.21


Odborné články

Ekonomika ?T24.cz