Uživatel nepřihlášen | Přihlásit se | Zaregistrovat se
Pátek 19.4.2024 4:19
Akcie.cz»Rádce investora»Základy investování»ETF - co jsou indexové akcie

Rádce investora

ETF - co jsou indexové akcie

ETF je zkratkou z Exchange Traded Fund (veřejně obchodovaný fond), pro který se používají také výrazy iShare, SPDR nebo indexová akcie. Tyto fondy se obchodují na světových burzách stejně jako akcie významných společností. Namísto aktivního řízení podílového fondu drahými manažery probíhá investování ETF podle přesného algoritmu.

Tím algoritmem je index, lépe řečeno přesné kopírování složení vybraného indexu podle známého složení aktiv v indexu. Správa fondu se tím redukuje na to, že když se jednou za delší dobu změní složení indexu, stejné úpravy je potřeba udělat v portfoliu ETF, a když se jednou za čas navyšuje nebo snižuje objem fondu, je třeba proporcionálně upravit pozice tak, aby nadále kopírovaly složení indexu.

VÝHODY ETF:
  • vysoká transparentnost,
  • nízké náklady,
  • získání indexu v jednom produktu,
  • vysoká likvidita,
  • vysoká míra diverzifikace,
  • úzké spready.
Když si vybíráme podílový fond pro svou investici, měli bychom vycházet především z následujících kritérií:
  • Investiční strategie
  • Kredibilita investiční společnosti spravující fond
  • Historie dosažených výnosů
  • Poplatky
Zkusme nyní stejný přístup uplatnit na ETF.

Investiční strategie fondu je vždy poměrně detailně popsána v jeho základní dokumentaci i marketingových materiálech. Můžeme se dočíst fráze o aktivním řízení pozic fondů v jednotlivých sektorech, regionech, případně různých typech finančních nástrojů. Téměř každý fond ale zveřejňuje tzv. benchmark, tedy jednoznačně definovaný ukazatel, podle kterého hodlá srovnávat úspěšnost svého investování.

Benchmarkem je téměř vždy index příslušného trhu, na kterém fond investuje. Někdy se používá jasně definovaný vážený průměr několika indexů. Pokud je například investiční strategií fondu investovat do amerických technologických firem, benchmarkem je index NASDAQ. Pokud jde třeba o fond zaměřený na akcie významných německých firem, benchmarkem je index DAX 30. Pokud zvažujeme investici do celoevropského dluhopisového fondu, benchmarkem bude příslušný index evropských dluhopisů.

Manažeři spravující fond jsou odměňováni ne podle toho, jak pečlivě dělají analýzy, ani podle toho, kolikrát přelijí investice fondu mezi různými sektory nebo regiony, ale právě a jenom podle toho, jak výkonnost jejich fondu obstojí ve srovnání s benchmarkovým indexem. V praxi tedy investiční strategii fondu věrně reprezentuje jeho benchmarkový index. Investicí do ETF kopírující tento index získává investor záruku dodržování jím zvolené investiční strategie. Pokud investujeme přímo do ETF, vylučujeme lidský faktor ze správy naší investice a nehrozí nám žádné selhání z aktivního řízení investic manažery.

Historie minulých dosažených výnosů fondu je investorům vodítkem pro nastavení jejich představ o budoucí výnosnosti fondu. Nic na tom nemění povinně zveřejňovaná upozornění každého fondu, že budoucí výnosy nelze nijak garantovat na základě minulých výnosů, ani pravidla statistiky pojednávající o tom, že po nadstandardně dobrém výsledku by měl spíše následovat opačný extrém. Pokud se jedná o nově otevíraný fond, namísto jeho vlastních minulých výsledků investoři analyzují historii předchozího fondu s obdobným zaměřením od téže správcovské společnosti.

Srovnávací studie přitom jasně prokazují, že většina podílových fondů v delším časovém horizontu zaostává za zhodnocením svého benchmarkového indexu. Navíc fondy při srovnávání své úspěšnosti nehrají se svými investory úplně čistou hru. Akciový index totiž odráží pouze růst hodnoty akcií zahrnutých v daném indexu, nikoliv dividendy, které plynou držitelům akcií. Oproti tomu ETF pravidelně redistribuují dividendy z akcií v indexu svým investorům (po drobné srážce na úhradu nákladů na svou činnost). Každopádně tedy v průměru může investor očekávat vyšší výnos z investice do ETF než z investice do podílového fondu se stejným benchmarkovým indexem. Jinými slovy, dlouhodobě v průměru ETF přinesou svým investorům vyšší zhodnocení a stojí je přitom na poplatcích mnohem méně než běžné podílové fondy, jejichž struktura poplatků je mnohdy rozvětvená a neprůhledná.

Vedle zmíněných kritérií mají investice do ETF ještě jednu klíčovou výhodu oproti běžným podílovým fondům, a tou je likvidita. U běžných podílových fondů bývá obvykle stanoveno datum pro možný výstup v průběhu životnosti fondu na určený den v měsíci, případně dvakrát do měsíce. V toto datum správce fondu provede výpočet čistého obchodního jmění na jeden podílový list a investorům, kteří v dostatečném předstihu zažádali o výstup podle něj vypočte částku k výplatě. Výplata obvykle probíhá týden poté. Investor tedy musí počítat s tím, že své prostředky dostane až po několika týdnech od okamžiku, kdy se rozhodne z fondu vystoupit. Výstup z ETF probíhá zadáním pokynu k prodeji obchodníkovi s cennými papíry. Poté, co obchodník s cennými papíry přijme od investora pokyn, prodej na burze proběhne během několika vteřin. Burzy jsou v provozu každý pracovní den. Prostředky z výstupu z fondu může investor během několika vteřin investovat do jiného fondu nebo akcie obchodované na burze. Pokud chce peníze použít na jiné účely, musí posečkat na vypořádání obchodu, tedy 2-3 dny, a poté má peníze k dispozici.

Případné získy z držení ETF je potřeba zdanit stejně jako v případě akcí a podílových fondů. Více informací se dočtete v článku, který je věnován daním (Akcie a daně).

Druhou nevýhodou ETF je, že zatím nejsou dostupné na české burze. Je sice celá řada českých obchodníků s cennými papíry, kteří zprostředkovávají investice na amerických a evropských burzách, ale investoři nesou náklady na konverzi měny a riziko oslabení cizích měn proti české koruně. Většina obchodníků nabízí směnu z korun za běžných podmínek srovnatelných s bankami.

Na amerických a evropských burzách jsou k dispozici ETF kopírující stovky různých indexů tak, aby investoři mohli uspokojit téměř jakoukoliv obvyklejší investiční strategii. Zprostředkování investice na těchto burzách nabízí řada obchodníků s cennými papíry. Investoři mohou své nákupní a prodejní pokyny zadávat buď osobně na pobočkách těchto obchodníků, telefonicky, nebo internetovou aplikací.

Další tipy:

Právě diskutujete

Škola investování

22.04.2024Plzeň
22.04.2024Brno
23.04.2024Mladá Boleslav
24.04.2024Ústí nad Labem
24.04.2024Zlín


Zajímavé vzestupy

ATOMT39,00+8,33
HARDW11,70+4,46
FACC157,60+3,41
EMAN68,00+2,26
RWE815,00+2,08

Zajímavé poklesy

MATTE28 800,00-2,70
SHELL830,50-2,64
BABMMCIU242,00-2,42
BABWOOSP67,50-2,17
PILLE195,00-2,01

Kurzovní lístek

EURdolu25,265-0,13
HUFnahoru6,417+0,07
JPYnahoru15,330+0,01
PLNdolu5,841-0,68
USDnahoru23,663+0,21

demo-e-broker

Indexy

19.04.2024
Graf - PX

PXnahoru+0,181 550,3418.04.24
RMnahoru+0,50457,8118.04.24
DJIAnahoru+0,0637 775,3818.04.24
NASDAQdolu-0,5215 601,5019.04.24
SP500stejne0,004 357,7322.09.21
DAXnahoru+0,3817 837,4018.04.24


Odborné články

Ekonomika ČT24.cz