Nokia potvrdila nelichotivý výhled uveřejněný před 8 dny, akcie výrazněji nereagují
Pokud odečteme mimořádné náklady ve výši 1,1 mld. EUR, výsledná ztráta dosáhne 240 mil. EUR, což je méně, než analytický konsensus ve výši -312,6 mil. EUR. Faktem ale je, že tržby meziročně klesly o 29 % na 7,35 mld. USD, tj. na nejmenší hodnotu za posledních 7 let, ale v souladu s tržním konsensem.
Již před 8 dny Nokia nečekaně snížila výhled a ohlásila, že provozní marže v divizi „zařízení a služby" klesne až na -3 %, což poslalo akcie o cca 20 % níže. Stephen Elopovi, CEO společnosti, se nedaří zadržet pokles tržeb z prodeje nízkonákladových telefonů v rozvíjejících se trzích a prohlásil, že bude muset přistoupit ke „značným" strukturálním akcím, což zahrnuje i potencionální prodej aktiv společnosti.
Nokia, bývalý dominantní lídr v odvětví mobilních telefonů, ztratil již kolem 70 mld. EUR tržní kapitalizace od té doby, co v roce 2007 Apple představil iPhone. Nokii se podařilo prodat v proběhlém čtvrtletí 83 mil. telefonů (-24 %), což je nejméně za posledních 6 let. Dále uvedla, že prodala 2 mil. nových smartphonů řady Lumia, které z velké části dotuje právě z prodejů nízkonákladových mobilních telefonů.
Investoři po uveřejnění výsledků reagovali nákupem, když akcie rostly až o 4,9 %, momentálně ale klesají o 0,2 % na 3,032 EUR.
Zdroj: Bloomberg
Áron Berezkin
Fio banka, a.s.
Poslední zprávy
- Americké trhy vstupují do nového týdne bez výrazných změn
28.07. 22:21 Fio - Americké trhy mírně rostou
28.07. 19:29 Fio - Index DAX dnes ztrácí o 1 %, ranní zisky automobilek byly zkorigovány do záporu
28.07. 18:11 Fio - USA: Index výrobní aktivity dallaského Fedu v červenci na 0,9 b. při očekávání -9 b.
28.07. 16:41 Fio - Americké akcie posilují a daří se firmám v polovodičovém sektoru
28.07. 16:17 Fio