Fed „vyslyšel" volání po dalších měnových stimulech, indexy zpevňují, americký dolar slábne
Fed představil nové kolo kvantitativního uvolňování (QE3) ve formě nákupu hypotečních dluhopisů v objemu 40 mld. USD/měsíc bez časového omezení. V případě dalšího zhoršování situace na trhu práce bude současně Fed zvažovat nákupy i jiných aktiv a uplatnění dalších nekonvenčních nástrojů pro stimulaci růstu.
Měnový výbor též ponechal sazby nezměněny, přičemž předpokládá udržení sazeb na současné úrovni minimálně do poloviny r.2015.
Nový měnový stimul, který lze zjednodušeně interpretovat jako tisk peněz okamžitě vyvolává rally - indexy zpevňují na nová letošní maxima (S&P500 1445b), strmý růst zaznamenávají i drahé kovy - zlato překonává hranici 1750 USD / unci, zatímco americký dolar je spíše pod tlakem obchodující v širokém pásmu 1,29 - 1,296 vůči EUR. "Úprk" do rizikových aktiv je patrný i na vládních dluhopisech, které po oznámení ztrácí, resp. výnos roste - 10letý bond aktuálně překonává 1,8%. V současném prostředí lze očekávat růst nad srpnová maxima a pokoření tak silné technické resistence 1,83% (200denní průměr).
David Lamač, Fio banka, a.s.
Poslední zprávy
- Denní report - středa 23.07.2025
23.07. 22:20 Fio - Hasbro reportovalo solidní výsledky za 2Q, čistý zisk byl negativně ovlivněn jednorázovou položkou
23.07. 17:54 Fio - Pražská burza posílila
23.07. 16:49 Fio - Moody´s reportovalo výsledky za 2Q a zvýšilo výhled očištěného zisku na akcii
23.07. 16:25 Fio - Thermo Fisher Scientific ve 2Q mírně překonal odhad zisku na akcii a lehce navýšil roční výhled
23.07. 15:01 Fio