Uživatel nepřihlášen | Přihlásit se | Zaregistrovat se
Pondělí 21.7.2025 23:27
Akcie.cz»Zpravodajství»Odborné články»Jen bear market rally?

Zpravodajství

Jen bear market rally?

23.11.2012 15:38:00 | B.I.G. EXPERT

Pokles akciových indexů, který akceleroval bezprostředně po ohlášení výsledků amerických prezidentských voleb a vystřídal tak několikatýdenní období nerozhodného přešlapování, stlačil pod taktovkou finanční pomoci Řecku a obav z tzv. fiskálního útesu v USA na konci minulého týdne index S&P 500 až pod 1350. Jak ve čtvrtek, tak i v pátek však index dokázal nad touto úrovní uzavřít. Pozitivně laděná slova znovu zvoleného prezidenta Obamy ohledně navýšení dluhového stropu a výrazně dobrá data z trhu nemovitostí pak nastartovala obrat ke korekci. Díky silnému pondělnímu růstu se S&P 500 dostal zpět nad svůj jak desetidenní, tak hlavně i dvousetdenní průměr. V souvislosti s tím stojí za povšimnutí trochu nestandardní chování indexu VIX, o kterém se s oblibou hovoří také jako o indexu strachu. Jedná se de facto o tržní odhad budoucí volatility, který vychází z váženého průměru implikovaných volatilit opcí na S&P 500. A velice zjednodušeně na něj lze nahlížet jako na barometr nálady a očekávání trhu. Notnou dávku pozornosti si VIX vysloužil především v posledních dnech, kdy navzdory poklesu akcií nevyskočil, jak bývá zvykem, ale zastavil se u hranice 19 bodů a dokonce měl tendenci nezvykle spíše vyklesávat společně akciovým indexem. Tím nedošlo k naplnění jedné z oblíbených pouček, že k obratu na trhu dochází v okamžiku, kdy VIX udělá "špičku". Mimochodem, v posledních dvou týdnech navíc dochází k poklesu celé futures křivky na VIX a prvních pět futures kontraktů s nejbližší splatností se navíc dostalo pod dlouhodobý průměr (zhruba okolo 20 bodů). Částečně je to jistě dílem ukončení obchodování s nejkratším, listopadovým kontraktem, někteří uvádí jako další příčinu (umělou) podporu, kterou dodávají rizikovým aktivům svým přístupem centrální banky skrze uvolňování měnových politik, a konečně je zde i část investorů, která je názoru, že toto pravidlo jednoduše přestalo fungovat. A pak se nabízí samozřejmě možnost, že po krátké bear market rally přijde další pokles a staré jistoty zůstávají stále v platnosti. Každopádně aspoň na dluhopisech s neinvestičním ratingem, které jsou velice oblíbenou třídou aktiv v současné honbě za výnosem ve světě nulových sazeb, se investoři své "špičky" dočkali. Tržní volatilita na tomto trhu totiž vyskočila v posledním měsíci o více než 60 % a příslušné dluhopisové fondy zaznamenaly výrazné odtoky finančních prostředků.

Za důležité události pro nejbližší týdny považuji zasedání FEDu a novou prognózu. Navíc se závěrem letošní roku skončí TWIST a investoři budou očekávat, zda opět dojde k prodloužení, případně spuštění jiných nákupních operací. Potenciální nebezpečí hrozí z průtahů jednání okolo fiskálního útesu, na jehož vyřešení už příliš času nezbývá. Otazník také visí nad slabými makrodaty z posledních týdnů a do jaké míry byly poznamenány hurikánem Sandy. Na straně Evropy je klíčovým faktorem další postup jednání s Řeckem a zapojení států jižního křídla do záchranných mechanismů. Zasedání Eurogroup navíc skončilo na slepém bodě a případný odpis řeckého veřejného dluhu, prosazovaný především Mezinárodním měnovým fondem, s sebou nese řadu komplikací a nezodpovězených otázek.

Patrik Hudec, Generali PPF Asset Management, správce fondů ČP INVEST investiční společnosti

Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 19.11.2012.

BIG EXPERT - ZAHRANIČNÍ TRHY

Hodnocení v tomto týdnu provedli:

Tomáš Menčík, Jiří Šimara - CYRRUS

Patrik Hudec - Generali PPF Asset Management, správce fondů ČP INVEST investiční společnosti

Karel Kabelka, Miroslav Hlavoň - GRANT CAPITAL

Jaroslav Brychta - X-Trade Brokers

Tabulky obsahují souhrn odhadů expertů v seznamu. Sloupec "Aktuální hodnota" uvádí hodnotu sledovaných indexů (páteční uzavírací hodnota), ze které při svých odhadech experti vycházeli. S touto hodnotou budou odhady expertů po uplynutí období jednoho či šesti měsíců porovnávány pro vyhodnocení úspěšnosti. "Medián" je číslo, které leží uprostřed podle velikosti uspořádaného souboru odhadů a "Interval odhadů" uvádí minimální a maximální odhad souboru. Sloupce "Růst/Pokles" udávají počet expertů předpokládajících, že index v uvažovaném období vzhledem k aktuální hodnotě vzroste nebo poklesne.

Pozn.: Odhady mají formu nezávazných názorů s ohledem na předpokládaný vývoj v příštím jednom měsíci a půl roce. Skutečnost se však může velmi podstatně lišit od odhadu expertů. Experti ani Kurzy.cz nepřebírají žádnou zodpovědnost za tyto odlišnosti.

Autor: Markéta Höfferová

Poslední zprávy

Právě diskutujete

Škola investování


Zajímavé vzestupy

FIXZO118,00+12,38
TMR545,00+3,81
KGH783,20+2,46
EOAN400,00+2,30
DSPW336,50+1,97

Zajímavé poklesy

PEN18,60-2,62
PVT1,44-2,04
PKO467,20-1,85
VOW32 248,50-1,55
EFORU382,00-1,55

Kurzovní lístek

EURnahoru24,620+0,02
HUFnahoru6,172+0,01
JPYdolu14,311-0,53
PLNdolu5,803-0,13
USDnahoru21,100+0,11

demo-e-broker

Indexy

21.01.2025 - 21.07.2025
Graf - RM

PXstejne0,002 188,6216:15:23
RMnahoru+0,23583,9916:58:04
DJIAdolu-0,0444 323,0722:38:28
NASDAQnahoru+0,3920 976,3822:02:25
SP500stejne0,004 357,7322.09.21
DAXnahoru+0,0824 307,8017:50:00


Odborné články

Ekonomika ČT24.cz