ČNB opět zamávala trhy
Koruna si během úterního obchodování zapsala další hluboké ztráty a stala se tak jednoznačně poraženým dne. Kurz CZK/EUR se posunul téměř ke hranici 27,40 poté, co člen bankovní rady Lubomír Lízal uvedl, že scénář cílované úrovně pro kurz na 28,00 není nerealistický.
Přestože k výrazné reakci došlo, otázkou je, zda necelých 14 dní po rozhodnutí o devizových intervencích chtěla centrální banka znovu zahýbat trhy. ČNB nyní cíluje úroveň kurzu na nepatrně vyšší úrovni, než počítá ve svém alternativním scénáři s intervencemi. K tomu, aby přistoupila ke změně své oznámené intervenční úrovně by bylo zapotřebí, aby se vývoj ekonomiky z pohledu rostoucích deflačních tlaků dále zhoršoval. K takovému hodnocení však budeme moci přistoupit až za několik měsíců. Centrální banka na tiskové konferenci po zasedání zároveň uvedla, že ke změnám ve stanovené hranici bude docházet jen zřídka.
Poté, co trhy vstřebaly kontroverzní rozhodnutí centrální banky zahájit devizové intervence, se tak dnes na přímo položenou otázku dočkaly neš»astné odpovědi, která opět přilila olej do ohně ustupujícímu napětí na trzích. V současné době si ale nemyslíme, že zde existuje důvod, proč by koruna měla dále oslabovat. Pozvolné odeznívání komentářů centrálních bankéřů by mělo vést k postupnému umazávání dosavadních ztrát. Kurz CZK/EUR by se tak měl držet v blízkosti úrovně 27,00.
Reakce se nevyhnula ani swapovému trhu. Výnosová křivka se nakonec během dne posunula výše a zvýšila svůj sklon, před zveřejněním rozhovoru s členem bankovní rady se však nacházela ještě o několik bodů výše.
Poslední zprávy
- Denní report - pátek 25.07.2025
25.07. 22:19 Fio - Pražská burza v závěru týdne rostla
25.07. 16:31 Fio - Akcie v zámoří rostou, reportovaly Intel, Charter Communications a Deckers Outdoor
25.07. 16:08 Fio - USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v červnu dle předběžných dat poklesly o 9,3 %
25.07. 14:34 Fio - Smíšené výsledky LVMH za 2Q, móda zklamala a ostatní segmenty překvapily pozitivně
25.07. 11:22 Fio