Proč má Čína enormní zájem o vlastní zdroj niobu?
Niob se využívá především při výrobě prémiové oceli. Ocel s příměsí niobu je pevnější a lehčí zároveň a své uplatnění tedy nachází především v leteckém a automobilovém průmyslu nebo ve stavebnictví (viz graf níže).
Tato relativně vzácná komodita se v současné době těží pouze na třech místech na světě a její cena je přibližně 7x vyšší než v případě mědi (dle společnosti Cradle Resources dosahovala průměrná cena v loňském roce přibližně 40 USD/kg). Roční produkce niobu dosahuje 90-100 tis. tun. Více než 80 % této produkce přitom kontroluje jediná společnost – brazilská Cia. Brasileira de Metalurgia & Mineracao.
V současné době není jisté, jaký záměr čínská společnost nákupem výše zmíněných aktiv sleduje. Jedním z možných vysvětlení by mohla být snaha tamních oceláren vstoupit na trh s prémiovou ocelí. Momentálně Čína produkuje velké množství oceli spíše průměrné a podprůměrné kvality. Vzhledem k obavám o růst čínské ekonomiky putovala v poslední době velká část čínské produkce do zahraničí, což vytvořilo značný tlak na producenty především v Evropě a USA.
Zdroj: Bloomberg
Tomáš Spousta, Fio banka, a.s.
Poslední zprávy
- Lockheed Martin reportoval výsledky, zisk na akcii klesl kvůli ztrátám v letectví a divizi Sikorsky
22.07. 17:27 Fio - Pražská burza klesala s negativním zahraničním sentimentem
22.07. 16:26 Fio - Philip Morris International oznámil výsledky za 2Q, organické tržby vzrostly méně než se očekávalo
22.07. 15:42 Fio - Coca-Cola reportovala výsledky za 2Q a zvýšila výhled porovnatelného zisku na akcii
22.07. 14:53 Fio - Akciový výhled
22.07. 09:01 Fio