J. Yellenová před Kongresem: Inflace stále pod cílem, výhled pozitivní
V projevu, který je k dispozici na stránkách Fedu, Yellenová upozorňuje, že ekonomické predikce jsou vždy předmětem nejistoty. Není tak jasné, kdy přesně a jak odpoví inflace na současný pozitivní ekonomický vývoj. Fed je údajně stále mírně znepokojen inflačním stavem pod 2% cílem. Jádrová inflace (CPI) byla v květnu na úrovni 1,7 %, jádrový PCE index který Fed také sleduje, vykázal meziroční změnu o 1,4 %. Inflace zatím odporuje prognózám a členové Výboru pro otevřený trh (FOMC) nejsou podle minutes z červnového zasedání v náhledu na současný stav jednotní.
Ekonomický výhled každopádně zůstává pozitivní a v souladu s postupným zvyšováním sazeb, tedy s alespoň jedním hikem do konce roku. Janet Yellenová zároveň dodává, že klíčová úroková sazba není v současné příliš vzdálena "přirozené" (neutrální) hodnotě v ekonomice. Snižování bilanční sumy (prodej aktiv) by podle vyjádření mohlo nastat již „tento rok“.
Dolar na zveřejnění informací z počátku reagoval mírným oslabením, současně posiluje oproti euru o 0,36 %. Dluhopisové výnosy klesly, samotný projev a následné dotazy v Kongresu začínají v 16:00 SELČ.
Zdroj: Fed, Bloomberg
Filip Tvrdek
Fio banka, a.s.
Poslední zprávy
- Asijsko-pacifický region uzavírá převážně v červeném, BOJ ponechala sazby na stávající úrovni
31.07. 09:05 Fio - Evropské futures kontrakty se obchodují v zeleném
31.07. 08:44 Fio - Očekávané události: CPI (Německo), deflátor výdajů na osobní spotřebu (USA)
31.07. 08:36 Fio - USA: Fed ponechal sazby na stávající úrovni
31.07. 08:35 Fio - Širší index S&P 500 uzavírá středeční seanci poklesem o -0,12%.
30.07. 22:30 Fio