J. Powell v Kongresu řekl, že měnové podmínky jsou v současné chvíli odpovídající stavu ekonomiky
Součastý stav měnové politiky
Předseda Rady guvernérů Fedu Jerome Powell dnes v Kongresu hovořil o stavu měnové politiky ve Spojených státech a o kondici americké ekonomiky. Podle něho je současné nastavení měnových podmínek pravděpodobně dostatečné pro to, aby udrželo ekonomiku v růstovém módu, avšak zároveň varoval před nadále přetrvávajícími „nezanedbatelnými riziky“.
Podle předsedy Rady guvernérů zůstane současné nastavení úrokových sazeb vhodným, dokud příchozí data z americké ekonomiky budou konzistentní s výhledem Fedu.
Inflační očekávání či fiskální politika
Powell se také věnoval tématu inflačních očekávání, když opět zdůrazňoval potřebu udržet inflační očekávání blízko cíle centrální banky.
Mj. také se zákonodárci hovořil o případném použití fiskální politiky v situaci výraznějšího poklesu agregátní poptávky. Podle Powella může v takovém případě být fiskální politika důležitým nástrojem. Zároveň varoval, že současný stav federálního dluhu (a zejména jeho akcelerující dynamika) by mohla použití fiskální politiky v případě nutnosti ztěžovat.
Zdroj: Bloomberg; The Financial Times
František Mašek, Fio banka, a.s.
Poslední zprávy
- Denní report - středa 30.07.2025
30.07. 22:38 Fio - EA reportovala za 1Q čisté objednávky nad očekáváním a potvrdila celoroční výhled
30.07. 17:49 Fio - Pražská burza v tomto týdnu potřetí navyšuje historické maximum
30.07. 16:34 Fio - Společnost Garmin oznámila výsledky za 2Q nad odhady a navýšila celoroční výhled
30.07. 16:01 Fio - Kraft Heinz reportoval za 2Q, čistý zisk byl výrazně negativně ovlivněn jednorázovou položkou
30.07. 14:52 Fio