Po náročném vyjednávání činí OPEC+ rozhodnutí o postupném zvýšení nabídky ropy v příštím roce
Ministři se dohodli na zvyšování lednové nabídky ropy o 500 tisíc barelů denně a následně dále pořádat měsíční jednání k rozhodnutí o dalším postupu. Dohoda by mohla příští rok na trh denně přidat 2 mil. barelů ropy, stejně však by ministři mohli produkci v případě potřeby snížit. Maximální změna v jakémkoli měsíci bude 500 tisíc barelů ropy denně, ať už by se jednalo o snížení či zvýšení produkce, uvedl Alexander Novak, ruský místopředseda vlády.
Dle výpočtů agentury Bloomberg i při lednovém zvýšení produkce, které tvoří jen čtvrtinu předešlé dohody OPEC+, zůstane ropný trh první čtvrtletí 2021 stále v deficitu.
Dohoda byla dosažena po náročných jednáních, které měly být původně završeny již v pondělí. Uzavření dohody komplikovaly neshody mezi Saudskou Arábií a Spojenými Arabskými Emiráty, v důsledku kterých muselo být jednání o dva dny odloženo.
Zdroj: Bloomberg
Matěj Švanda
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Matěj Švanda
Fio banka, a.s.
Poslední zprávy
- Waymo plánuje spustit službu robotaxi v Dallasu ve spolupráci se společností Avis Budget Group
29.07. 11:31 Fio - Vývoj měnových párů: USD/CZK 21,26
29.07. 10:43 Fio - Vývoj cen komodit: Zemní plyn (+1,63 %), pšenice (-0,6 %) a zlato (+0,5 %)
29.07. 10:42 Fio - Frankfurtská burza otevírá v zeleném
29.07. 09:39 Fio - Pražská burza v úvodu na červené nule
29.07. 09:25 Fio