Obavy z Řecka sráží evropskou měnu
Přes zveřejněné příznivé makroekonomické údaje v eurozóně se společné evropské měně včera nedařilo a na světových trzích oslabovala. Proti dolaru se dostala na dosah hranice 1,33. Euro potápěly obnovené obavy ohledně situace v řeckých veřejných financích, které se navíc umocnily žádostí řeckých bank o další finanční podporu ze strany tamější vlády. To se promítlo i na růstu rizikových prémií na řecké dluhopisy vůči německým, které dosáhly svého rekordního maxima.
Dnes zasedá Evropská centrální banka. Nečeká se žádná změna úrokových sazeb. ECB postupně přistupuje ke stahování napumpované likvidity, když zkracuje dobu splatnosti repooperací a směřuje k opětovnému variabilnímu úročení. Nicméně se nepředpokládá, že by během roku ECB hýbala se svými sazbami. SG tento krok očekává až v polovině příštího roku.
Zajímavé by mohly být dnešní údaje o německé průmyslové výrobě. Včerejší objednávky překvapily výrazně lepšími čísly a následovaly tak příznivé údaje v rámci struktury PMI indexu. Čísla by se tak dnes mohla přiblížit spíše odhadům kolegů z SG, kteří jsou oproti konsensu většími optimisty. Ve Spojených státech budou publikovány pravidelné čtvrteční žádosti o podporu v nezaměstnanosti, které by měly oproti předchozímu týdnu nepatrně klesnout.
Poslední zprávy
- Intuitive Surgical reportoval za 2Q, významný růst výnosů byl vyvážen výhledem očištěné hrubé marže
23.07. 12:00 Fio - Texas Instruments oznámil výsledky za 2Q nad očekáváním, výhled je podle analytiků opatrný
23.07. 11:30 Fio - SAP reportoval solidní čísla za 2Q, společnost zůstává obezřetná z důvodu makroekonomické situace
23.07. 11:18 Fio - Projekce hospodaření Moneta Money Bank za 2Q 2025
23.07. 10:54 Fio - Pražská burza posiluje, zítra před trhem oznámí své výsledky Moneta
23.07. 09:39 Fio