Uživatel nepřihlášen | Přihlásit se | Zaregistrovat se
Neděle 28.6.2026 19:52
Akcie.cz»Zpravodajství»Odborné články»Je americký trh dluhopisů pomalu se nafukující bublina?

Zpravodajství

Je americký trh dluhopisů pomalu se nafukující bublina?

06.09.2010 00:00:00 | Fio banka

Nejnižších výnosů dosáhly americké státní dluhopisy na konci roku 2008 po pádu investiční banky Lehman Brothers v době, kdy Americká centrální banka (FED) dramaticky snížila úrokové sazby na nulu, na což reagovali institucionální investoři (především finanční instituce) nákupem amerických dluhopisů.

Ceny amerických státních dluhopisů poté pomalu klesaly a až teprve v dubnu letošního roku začaly prudce zhodnocovat z důvodu obav investorů, že americké hospodářství se znovu řítí do recese. Dluhopisoví investoři tudíž v současné chvíli počítají s hlubším propadem americké ekonomiky ve druhé polovině roku a počítají s nízkou inflací či dokonce deflací, což dokazují velmi nízké výnosy dluhopisů.

Splaskne dluhopisová bublina?

Přestože americká ekonomika ve druhém pololetí poroste pouze mírným tempem, FED odhaduje, že hospodářský růst bude v následujícím roce oproti 2010 příznivější. Pokud uvěříme odhadu FEDu ohledně vývoje amerického hospodářství, měla by se v příštím roce zvyšovat i inflace - a na to bude centrální banka reagovat zvýšením úrokových sazeb. V případě utažení měnové politiky či změny rétoriky FEDu, ze které bude možno usoudit brzké navýšení úrokových sazeb, se dluhopisoví investoři začnou zbavovat vlastněných dluhopisů, což může vést k dramatickému odlivu finančních prostředků z této třídy aktiv. Z důvodu velkých přítoků peněz do dluhopisových fondů do července roku 2010 činil čistý příliv peněz za rok ve výši 185 mld. USD a v roce předchozím 177 mld. USD. Hrozí, že se značná část těchto finančních prostředků přesune do rizikovějších aktiv (akcie, komodity) a dluhopisová bublina splaskne.

... nebo jde o nový trend?

Na druhé straně je třeba zmínit i názor největšího dluhopisového fondu, který současnou situaci na trhu dluhopisů považuje za nový normál, který se bude vyznačovat nízkým hospodářským růstem v USA a nízkým zhodnocením akciových trhů. Výše zmíněný výhled se opírá jednak o vysoké zadlužení USA a ostatních rozvinutých ekonomik, které budou muset časem doznat procesu oddlužování, a také o demografickou strukturu Američanů, jejichž populace stárne a je tedy více zaměřená na investice dluhopisů na úkor akcií a komodit.

Přestože není vyloučené, že obliba investorů bude v budoucnu vůči dluhopisům narůstat, současné velmi nízké výnosy amerických státních dluhopisů a masivní nárůst objemů finančních prostředků do dluhopisových fondů spíše naznačují, že v případě dynamičtějšího hospodářského oživení v příštím roce nebudou investorům nízké výnosy státních dluhopisů stačit. Poté dojde k miliardovým přesunům finančních prostředků z dluhopisových fondů do akcií a komodit.

Autor: Robin Koklar

Poslední zprávy

Právě diskutujete

Škola investování


Zajímavé vzestupy

SHELL880,00+4,02
FILLA70,00+2,94
UQA427,60+2,69
EFORU332,00+2,47
VER1 376,00+1,93

Zajímavé poklesy

PVT1,12-13,85
ATS4 508,00-8,74
PEN6,90-5,48
PILLE115,00-4,17
NOKIA279,95-3,33

Kurzovní lístek

EURdolu24,265-0,02
HUFdolu6,852-0,42
JPYnahoru13,166+0,37
PLNdolu5,660-0,03
USDnahoru21,284+0,49

demo-e-broker

Indexy

28.06.2026
Graf - PX

PXnahoru+0,232 561,1026.06.26
RMnahoru+0,18726,6126.06.26
DJIAdolu-0,0951 876,1126.06.26
NASDAQnahoru+0,0925 381,5226.06.26
SP500stejne0,004 357,7322.09.21
DAXdolu-1,2524 681,7226.06.26


Odborné články

Ekonomika ČT24.cz