Vyšší pravděpodobnost nového kvantitativního uvolňování prospěla i regionálním měnám
Páteční obchodování se středoevropskými měnami odráželo očekávání světových trhů ohledně statistik z amerického trhu práce. Počet nově vytvořených pracovních míst byl nakonec pod konsenzem trhu, což zvýšilo pravděpodobnost oznámení nového kvantitativního uvolňování, nebo jiných stimulačních opatření, na zasedání FOMC příští týden. To pomohlo rizikovým aktivům včetně regionálních měn proti dolaru i euru. Forint si vůči euru připsal téměř procento hodnoty, zlotý zaznamenal zisky zhruba dvě třetiny procenta. Česká koruna však posílila jen mírně k 24,55 CZK/EUR, když se pohyb kurzu pravděpodobně omezil přiblížením k psychologické úrovni 24,50. Proti dolaru si koruna připsala výrazné zisky zhruba procento a půl.
V příštím týdnu se bude kurz koruny vyvíjet rovněž především pod taktovkou globálních trhů. Ty budou čekat na rozhodnutí německého ústavního soudu o ústavnosti zapojení Německa do Evropského stabilizačního mechanismu (ESM) a zasedání americké centrální banky. Kurz CZK/EUR zřejmě opět otestuje v příštím týdnu technickou podporu poblíž hranice 24,50, nicméně vzhledem k poměrně razantnímu zpevnění by koruna mohla část svých zisků zkorigovat.
Podle zpřesněných údajů pro HDP poklesla česká ekonomika v Q2 12 o 0,2 % q/q (-1,0 % y/y). Revize k lepším hodnotám o 0,2 pb na -0,6 % q/q proběhla u prvního čtvrtletí. Data tak potvrdila recesi v české ekonomice od konce loňského roku. Z pohledu nabídky se nedařilo ve druhém čtvrtletí průmyslu, stavebnictví, soukromým i veřejným službám. Naopak vyšší výkonnost vykázalo zemědělství a ostatní položky, když došlo k určitě kompenzaci poklesu z prvního čtvrtletí u daní z produktů. Z poptávkového pohledu nejvíce ubraly dynamice HDP čisté exporty, ale poklesla opět i spotřeba domácností a vlády. Fixní investice naopak silně vzrostly, mírně kladný příspěvek k HDP si připsaly i zásoby a ostatní položky. Pokud předchozí čtvrtletí nebudou postupně revidována nahoru, česká ekonomika letos v průměru poklesne okolo 1 %. Příští rok pak očekáváme pouze mírné oživení.
Dynamika maďarského HDP za Q2 12 byla potvrzena na -0,2 % q/q, Maďarsko se tak v první polovině letošního roku nacházelo v recesi. Meziročně bylo HDP v Q2 12 nižší o 1,3 %. Maďarská průmyslová produkce se v červenci snížila o 2,2 % y/y, trh přitom očekával mírný růst o 0,7 %.
V pondělí se dočkáme dalších údajů z české ekonomiky. Podle našeho odhadu by měla srpnová míra nezaměstnanosti stagnovat na 8,3 %, sezónně očištěná nezaměstnanost by ale měla dále vzrůst na úroveň 8,65 %. V následujících měsících by se situace na trhu práce měla dále horšit kvůli ekonomické recesi. Růst spotřebitelských cen by měl v srpnu akcelerovat na 3,5 % y/y z 3,1 % v červenci. Z meziměsíčního pohledu by ceny měly být o 0,1 % vyšší. Důvodem by mělo být především zdražení pohonných hmot.
Česká swapová křivka se čtvrtek posunula až o 5 bb bodů výše, po zveřejnění údajů z amerického trhu práce však většinu tohoto pohybu umazala a skončila jen na mírně vyšších úrovních.
Poslední zprávy
- Denní report - čtvrtek 31.10.2024
31.10. 21:36 Fio - Wall Street ve výsledkové smršti krvácí, Nasdaq -2,6 %
31.10. 19:25 Fio - Konferenční hovor Komerční banky k výsledkům za 3Q 2024: management čeká silný růst v příštím roce
31.10. 17:03 Fio - Pražská burza při zvýšené aktivitě na záporné nule
31.10. 16:36 Fio - Gen Digital reportoval za 2Q, výhled výnosů na příští kvartál překonal odhady
31.10. 15:35 Fio