Kdo nepodporuje vývozy, není Čech? Ne tak docela... (speciál ČS)
Dnes nás čeká víc čísel než obvykle. Často slyšíme, jak je česká ekonomika závislá na vývozech. Hlavním argumentem je podíl vývozů na HDP. Ten v minulém roce dosáhl 75%. Jestliže tři čtvrtiny ekonomiky tvoří vývozy, tak by veškerá snaha politiků měla být napřímena k jejich podpoře. Klidně zdaňme třeba spotřebu, omezme investice do infrastruktury, případné negativní dopady nemohou být přece velké. Nebo snad ano?
Podívejme se na další části ekonomiky a jejich podíly na HDP. Spotřeba domácností tvoří 50% HDP a investice dalších 25%. Aha, dalších 75% není zanedbatelnou částí ekonomiky. A proto fiskální úspory, které vláda provádí, a které se odrážejí v poklesu spotřeby domácností, ale i v investicích, stahují celou ekonomiku do záporných čísel. Proto ve srovnání s Polskem nebo Slovenskem jsme na chvostu pelotonu růstu ekonomiky. Přidejme dalších 21% HDP vládních výdajů a jednoduchým součtem zjistíme, že jednotlivé části ekonomiky tvoří 170%.
S českou ekonomikou to není tak jednoduché, jak se může zdát... Speciál analytiků České spořitelny na iPOINT: http://www.ipoint.cz/zpravy/105583511-kdo-nepodporuje-vyvozy-neni-cech-ne-tak-docela-special-cs/
Poslední zprávy
- Denní report - pátek 24.10.2025
24.10. 22:36 Fio - Ford reportoval výsledky za 3Q, dle analytiků předčil očekávání
24.10. 17:16 Fio - Pražská burza zakončila týden v růstovém módu
24.10. 16:23 Fio - Procter & Gamble reportoval za 1Q organický růst tržeb nad odhadem analytiků
24.10. 13:51 Fio - Intel zveřejnil tržby i očištěný zisk na akcii za 3Q nad odhady analytiků
24.10. 11:33 Fio





