Je na místě optimismus před summitem EU?
Už čtvrtý den v řadě roste německý akciový index DAX 30. Vypadá to, že investoři čekají od politiků reálné pokroky v řešení evropské dluhové krize. Nicméně za dnešním růstem bych viděl spíše zprávy z Číny.
Po dlouhé době jsme se dočkali opravdu dobrých zpráv z Číny, kde dnes ohlásili lepší maloobchodní tržby i průmyslovou produkci. Navíc kvartální růst HDP skončil podle očekávání a i výhled na další kvartál je lepší. Potěšitelné bylo i to, že Španělsko, které si dnes šlo na trh pro 4,5 mld. EUR, získalo dokonce 4,61 mld., a to za nižší úrok.
Z korporátních výsledků bych upozornil na další ztráty Nokie (za 3Q čistá ztráta 969 mil. EUR).
Pražská burza už nebyla tak optimistická: PX na 993,7 bodů (-0,18 %), hlavně díky 2 % poklesu Telefóniky O2. Německý DAX je v 16:30 hod. na 7.414 bodech (+0,26 %) a americký index S&P 500 se dostal na hodnotu 1.458 bodů (-0,20%).
Podle mého názoru šance, že summit EU přinese nějaký pokrok v řešení evropské krize, je omezená. Řecko nestíhá plnit plán reforem a na summitu bude řecký premiér Samaras nejspíše žádat o odklad některých úsporných balíčků. Myslím, že dobře udělal investor, který realizoval zisky z týdenních růstů a počká si na novou příležitost k nákupu.
Poslední zprávy
- Mír na Blízkém východě odstartoval rally na Wall Street: Akcie rostou, ropa padá
18.06. 20:06 Fio - Pražská burza odepisovala, ČNB zvýšila sazby o 25 bps
18.06. 16:39 Fio - Akciový výhled
18.06. 09:02 Fio - Denní report - středa 17.06.2026
17.06. 22:25 Fio - Kofola ČeskoSlovensko: Dividenda za rok 2025 schválena valnou hromadou
17.06. 21:01 Kofola ČS a.s.





