Koruna letos nakonec s mírným ziskem, za zlotým a forintem však výrazně zaostala
Koruna si v posledních prosincových dnech vůči euru mírně polepšovala. Zatímco v polovině měsíce kurz atakoval ještě hladinu 25,30 CZK/EUR, v samotném závěru roku se již pod tlak dostala hladina 25,10. Vývoj tak reflektoval snížení nejistoty na globálních trzích v posledních týdnech a s tím související pokles rizikové averze.
Letošní závěrečný obchodní den na globálních i středoevropských devizových trzích byl z obchodního i kurzového pohledu nezajímavý. Drtivá většina obchodníků si užívala dovolených, likvidita a zájem hráčů na trhu o obchodování byly minimální. Tomu odpovídal i kurzový vývoj. Silvestrovskou seanci zahájila česká koruna na 25,10 CZK/EUR, aby se kurz po celé dopoledne bez výraznějších kurzových výkyvů držel v pásmu pouhých šesti haléřů v okolí 25,10 CZK/EUR. V odpoledních hodinách bylo zaznamenáno mírné oslabení směrem ke 25,17 CZK/EUR. Obdobně klidné dnes bylo i obchodování na polském zlotém, pouze maďarský forint si proti euru o zhruba půl procenta pohoršil.
Bez odezvy trhu zůstalo ranní zveřejnění zápisu z posledního jednání bankovní rady ČNB. Z něj vyplynulo, že pro ponechání úrokových sazeb nezměněných hlasovalo všech sedm centrálních bankéřů. Dosavadní vyhodnocení rizik je hodnoceno jako mírně protiinflační. Bylo zopakováno, že v případě potřeby bude měnová politika uvolňována prostřednictvím kurzu, tedy slabší domácí měny. Trh ignoroval i zveřejnění listopadového měnového přehledu. Ten potvrdil zhoršující se makroekonomický obrázek, když meziroční růstové dynamiky peněžní zásoby i úvěrové aktivity snižují svá tempa.
V celoročním hodnocení roku 2012 si koruna vůči euru polepšila o necelé jedno a půl procento. Česká měna tak výrazně zaostala za svými regionálními protějšky. Zatímco maďarský forint si polepšil o téměř sedm procent, zisky polského zlotého přesáhly více než osm a půl procenta. Česká měna doplatila na recesi tuzemského hospodářství a postupné uvolňování měnové politiky. Klíčová sazba ČNB se tak postupně dostala až na v podstatě nulovou úroveň (0,05 %). Měnový kurz se navíc stal v závěru roku nástrojem měnové politiky. Při nulových úrokových sazbách lze v případě potřeby měnové podmínky uvolnit v podstatě pouze slabší domácí měnou. Naopak polský zlotý podporovala rostoucí ekonomika a atraktivní úrokové sazby, maďarský forint přes recesi a makroekonomické problémy profitoval z vysokých úrokových sazeb.
Oproti rovnovážnému kurzu by měla být v roce 2013 česká koruna slabší. Po celou první polovinu roku totiž bude české ekonomika balancovat na hraně recese a z pohledu dynamiky se tedy bude nacházet pod potenciální růstovou trajektorií. V případě zesílení deflačních tlaků pak existuje reálné nebezpečí, že centrální banka bude jako měnověpolitický nástroj využívat měnový kurz. Určité zlepšení očekáváme ve druhé polovině roku, když počítáme s tím, že by české hospodářství mělo opustit recesní pásmo, což by se mělo odrazit i na silnější domácí měně.
Poslední zprávy
- Denní report - čtvrtek 31.10.2024
31.10. 21:36 Fio - Wall Street ve výsledkové smršti krvácí, Nasdaq -2,6 %
31.10. 19:25 Fio - Konferenční hovor Komerční banky k výsledkům za 3Q 2024: management čeká silný růst v příštím roce
31.10. 17:03 Fio - Pražská burza při zvýšené aktivitě na záporné nule
31.10. 16:36 Fio - Gen Digital reportoval za 2Q, výhled výnosů na příští kvartál překonal odhady
31.10. 15:35 Fio