Koruna nemá důvod posilovat
Role na středoevropských trzích se dnes obrátila. Zatímco včera si koruna zisky připisovala, dnes je umazávala, a stala se tak jedinou měnou v regionu, která oslabila. Na mezibankovním trhu se vůči euru pohybovala v 10haléřovém rozmezí 25,57 až 25,67 CZK/EUR.
Takovéhle úrovně kurzu koruny se nacházejí mírně pod prognózou ČNB pro druhý kvartál (25,70 CZK/EUR). Na druhou stranu zde neexistuje prozatím důvod, proč by měla centrální banka jednat. Dosavadní průměrný kurz CZK/EUR se od začátku dubna nachází na hranici 25,80, s čímž by mohla být ČNB spokojena. Náš výhled zůstává neměnný. Nedávné zpevnění koruny je z fundamentálního pohledu neopodstatněné, a proto pro nejbližší období očekáváme opětovný návrat ke slabším úrovním.
Na dluhopisovém trhu dnes probíhaly aukce českých státních dluhopisů. Výsledek odpovídal víceméně očekáváním, vyšší poptávka byla po kratším papíru s kupónem 1,50 % a dobou splatnosti v roce 2019. Druhý bond nabízel kupón 2,50 % a je splatný v roce 2028. Průměrné výnosy v obou případech vzrostly oproti předešlé aukci stejných dluhopisů, kdy svoji roli sehrál i současný vývoj na trzích. Ministerstvo financí nakonec prodalo cenné papíry za 5,2 mld. CZK. Dnes již vzestup dluhopisových výnosů na českém trhu nepokračoval. Naopak zaznamenaly nepatrný pokles. Swapová křivka pak dnes zůstala prakticky beze změny.
Poslední zprávy
- Caterpillar reportoval výsledky za 2Q, cla negativně dopadají na ziskovost společnosti
05.08. 18:08 Fio - Pražská burza navázala na včerejší růst
05.08. 16:35 Fio - Pfizer překonal odhady tržeb za 2Q a mírně navýšil celoroční výhled očištěného zisku na akcii
05.08. 15:46 Fio - ČEZ: odhady hospodaření za 2Q 2025
05.08. 14:02 Fio - DHL překonalo očekávání na úrovni zisku díky cílenému snižování nákladů
05.08. 13:04 Fio