Koruna na měsíčním maximu po velmi silném HDP za Q4 13
Česká koruna se během pátku dostala proti společné evropské měně na své měsíční maximum, když trh prudce reagoval na překvapivě silné údaje o HDP za Q4 13. Zatímco během pondělí až čtvrtka se kurz pohyboval v úzkém pásmu 27,50-27,55 CZK/EUR, v závěru týdne koruna velmi rychle posílila o více než půl procenta a prorazila dokonce úroveň 27,40 CZK/EUR, pod kterou se kurz stabilizoval.
Podobné zisky si během uplynulého týdne připsal polský zlotý, když se přiblížil k hodnotám kolem 4,15 PLN/EUR, na kterých se nacházel před započetím výprodejů na rozvíjejících se trzích. Nejzranitelnější měna regionu, maďarský forint, během týdne naopak proti euru více než procento ztrácela. I forintu však nakonec prospělo zveřejnění překvapivě pozitivních údajů o výkonnosti maďarské ekonomiky v závěrečném čtvrtletí loňského roku, takže v konečném důsledku své ztráty téměř umazal a uzavřel mírně pod úrovní 309 HUF/EUR.
První odhad dynamiky HDP za čtvrté čtvrtletí překonal veškerá očekávání, když podle ČSÚ vzrostla česká ekonomika o 1,6 % mezikvartálně a v meziročním hodnocení se dokonce po téměř dvou letech dostala do černých čísel ( 0,8 %). Tento výsledek překonal jak náš optimistický odhad ( 0,6 % q/q), tak konsenzus trhu ( 0,5 % q/q). Dynamika HDP ve čtvrtém čtvrtletí tak více než kompenzovala zklamání z Q3 13, kdy růst ekonomiky zaostal za očekáváním. Co přesně stálo za takto silným oživením během závěrečných tří měsíců roku však odhalí až struktura HDP, které se spolu s revizí prvního odhadu dočkáme 6. března. Pozitivní zprávou plynoucí z komentáře ČSÚ je velmi silný růst fixních investic. Jejich meziroční růst implikuje mezikvartální zvýšení investic o 3 % či možná ještě více. Fixní investice klesaly v sedmi předchozích čtvrtletích kumulativně o 10,1 % a zatemňovaly vyhlídky na budoucí růst HDP skrze nižší potenciální produkt.
Z pohledu měnové politiky ČNB přinesl tento týden smíšené informace. Zatímco HDP výrazně pozitivně překvapil (centrální banka očekávala meziroční růst o 0,1 %), lednová spotřebitelská inflace za odhady ČNB mírně zaostala (růst cen dosáhl 0,2 % y/y oproti prognóze centrální banky 0,4 %). Celkově však tyto údaje působí proti nutnosti v současnosti dále uvolňovat měnové podmínky, konkrétně zvyšovat cílovou úroveň kurzu koruny. Česká měna by se tak dále měla proti euru pohybovat kolem současných úrovní, když na konci prvního čtvrtletí očekáváme CZK/EUR na hranici 27,40.
Poslední zprávy
- Zámořské trhy otevřely v zelených číslech: Technologické firmy táhnou trh vzhůru
01.05. 16:17 Fio - Denní report - středa 30.04.2025
30.04. 22:32 Fio - Pražská burza ve středu odepisovala
30.04. 16:45 Fio - Volkswagen reportuje v 1Q smíšeně: dodávky dle očekávání, pokles čistého zisku a zachování výhledu
30.04. 16:22 Fio - Starbucks reportoval slabší porovnatelné tržby, provozní zisk meziročně poklesl o 45 %
30.04. 15:52 Fio