Víkendová změna volebních preferencí ve prospěch „Br-stay“ posunuje Wall Street po vzoru Evropy výše
Děje se tak na pozadí víkendové změny volebních preferencí ve prospěch tábora zastánců setrvání Velké Británie v EU, tedy již jen několik dní před „dnem D“. Referendum proběhne ve čtvrtek s výsledky v brzkých ranních hodinách v pátek. Rally na akciových trzích je doprovázeno prodejním tlakem u tzv. bezpečných přístavů – ztrácí drahé kovy v čele se zlatem (-0,8%), nedaří se ani dluhopisům, když výnos referenčního 10letého vládního amerického bondu se rychle vzdaluje minimům z minulého týdne (aktuálně 1,67% vs. 1,57%). Logicky tak nejhorší výkonnost mají i defenzivní / dividendové sektory ulitit a telekomunikačních služeb. Naopak daří se mimojiné i energiím na pozadí růstu ropy (+2,7%), přibližující se rychle metě 50 USD/b a plynu registrující téměř 5% růst na 2,75 USD/mmbtu.
| Index S&P 500 +0,98 % na 2091,56 b. | |||
|---|---|---|---|
| Nejsilnější sektory S&P | Změna | Nejslabší sektory S&P | Změna |
| Energie | +1,3 % | Utility | -0,1 % |
| Průmysl | +1,2 % | Telekomunikace | +0,4 % |
| Spotřební zboží (dlouhodobé) | +1,2 % | Spotřební zboží (krátkodobé) | +0,5 % |
Výsledky víkendového průzkumu zamíchaly kartami i na poli pravděpodobnosti růstu úrokových sazeb v USA, když váhy vzestupu / setrvání sazeb do konce r. 2016 se téměř vyrovnaly. V tomto kontextu bude zajímavé sledovat vystoupení šéfky Fedu J.Yellenové před zákonodárci v následujících dvou dnech.
Z jednotlivých společností dnes excelují energetická jména v čele s Marathon Oil (MRO +12%) či Murphy Oil (MUR +7%) a Southwestern Energy (SWN +8%). V opačném spektru bez větších propadů figuruje provozovatel kasín Wynn Resorts (WYNN -2,1%) a poskytovatel marketingových služeb Alliance Data Systems (ADS -2,5%)..
| Nejsilnější akcie S&P | Změna | Nejslabší akcie S&P | Změna |
|---|---|---|---|
| Marathon Oil Corp (MRO) | +12 % | Alliance Data Systems Corp (ADS) | -2,5 % |
| Southwestern Energy (SWN) | +7,6 % | Wynn Resorts (WYNN) | -2,1 % |
| Murphy Oil Corp (MUR) | +6,8 % | Endo International (ENDP) | -1,5 % |
| Freeport-McMoRan (FCX) | +5,3 % | H&R Block (HRB) | -1,4 % |
| CBRE Group (CBG) | +5,0 % | Perrigo (PRGO) | -1,3 % |
David Lamač, Fio banka, a.s.
Poslední zprávy
- Statistika investičních doporučení
05.01. 11:16 Fio - Akciový výhled
05.01. 09:01 Fio - Denní report - pátek 02.01.2026
02.01. 23:04 Fio - Pražská burza v úvodu nového roku připisovala
02.01. 16:25 Fio - Akciový výhled
02.01. 08:59 Fio





