Ratingová agentura Moody’s ponechala stabilní výhled pro český bankovní sektor
„Očekáváme, že podíl nesplácených úvěrů na celkovém úvěrovém portfoliu u českých bank zůstane přibližně na 5,8 %, jedné z nejnižších úrovní ve střední a východní Evropě,“ uvedl Arif Bekiroglu z agentury Moody’s.
Analytici Moody’s očekávají, že české banky budou v následujících 12 až 18 měsících těžit z příznivých provozních podmínek na pozadí reálného růstu HDP o 2,1 % a klesající nezaměstnanosti.
Ziskovost českých bank by však v tomto období měla klesnout kvůli konkurenci bank v prostředí nízkých úrokových sazeb, mírnému nárůstu nákladů rizika a poklesu poplatků z kreditních a debetních karet.
Jako potenciální rizika pro bankovní sektor analytici uvádějí případné zpomalení růstu evropské ekonomiky v návaznosti na britské referendum, názorové rozdíly ve vládě při rozhodování o ekonomických reformách a riziko deflace v případě, že by cena ropy zůstala nízko po delší dobu a ceny potravin klesly.
Proti neočekávaným šokům by však měl české banky chránit dostatek likvidity. Jejich finanční profil by měl zůstat stabilní se vklady podstatně převyšujícími úvěry. To indikuje poměr úvěrů k vkladům, který u českých bank na konci roku byl u 79 %, nejlepší úrovni mezi bankami ve střední a východní Evropě. Jako další silné stránky českého bankovního sektoru analytici uvádí také více než poloviční podíl domácností na bankovních vkladech a stabilní a dobře diverzifikované zdroje financování.
České banky také drží robustní kapitálové rezervy, které by si podle agentury Moody’s měly po dobu výhledu udržet. Ukazatel Tier 1 u českých bank na konci roku 2015 činil 17,9 % rizikově vážených aktiv, což je nevyšší hodnota mezi zeměmi střední a východní Evropy.
Na pražské burze se obchodují akcie bankovních domů Moneta Money Bank (BAAGECBA; +3,5 %), Komerční banka (BAAKOMB; +0,7 %), na RM-SYSTÉMu také akcie České spořitelny (BAACSPO; -1,4 %), patřící rakouské skupině Erste Bank (BAAERBAG; -0,6 %).
Zdroj: Moody‘s
Jan Tománek, Fio banka, a.s.
Poslední zprávy
- Novo Nordisk reportoval za 2Q a zvýšil výhled, pilulka Wegovy ale zaostala za očekáváním investorů
05.08. 11:53 Fio - SpaceX v prvním reportu po IPO překonal očekávání, akcie ale srážejí investice do AI
05.08. 10:34 Fio - AMD zveřejnila tržby i zisk za 2Q nad odhady, výhled na 3Q však zklamal
05.08. 09:42 Fio - Skupina Bezvavlasy v 1H zvýšila zisk EBITDA na 27,3 mil. Kč a potvrdila celoroční výhled
05.08. 09:41 Fio - Akciový výhled
05.08. 09:00 Fio





